RenataS
15.09.05,22:08
Na výstave, ktorá trvala 6 dní mala naša firma ubytovaných štyroch zamestnancov. Konateľ firmy každodenne robil nákup /chlieb, saláma,.../, ktoré som dala na 513. Z týchto potravín boli pripravované i raňajky pre zamestnancov. Môžem im krátiť stravné o poskytnuté raňajky /25%/? Vopred dík za odpoveď.
KEJKA
15.09.05,20:30
malo sa im vyplatiť celé stravné, a cast z tých peňazí sa mala vyzbierať na nákup raňajok.
Nákup za raňajky nepatrí na 513-repre.
Ale áno, v príkaze na cestu by mohlo byť uvedené, že raňajky boli poskytnuté a skrátenie diét je opodstatnené.
RenataS
16.09.05,05:24
Vreckové? Nejedná sa o zahraničnú prac. cestu.
anto
16.09.05,05:42
Vreckové možno poskytnúť len pri zahraničnej pracovnej ceste.
KEJKA
16.09.05,06:54
áno, len v zahraničí, nevidela som, že šlo o tuzemsko.
Zlata
16.09.05,08:05
Ahoj, nákup salámov ... patrí na na 513, diety sa krátia v prípade, že je na doklade o ubytovaní uvedené ranajky, vereče... + ubytovanie. V takom prípade krátiť. Neviem, ako by som vyznačovala na cesťáku poskytnutie raňajok. A vôbec, ovplyvňujúci výdavok ZD je cestovne, ubytovanie a nie poskyt. raňajok. Keď už sa raňajky kupovali, tak by som časť diet vyzberala od zamestn. (ako už bolo povedané), čo by bolo len medzi vami. Znižovanie 512 by nebolo opodstatnené. Veď nákup salámo ... nemôže íst na 512.
RenataS
16.09.05,08:39
díky moc za odpoveď, mala som v úmysle to isté, čo mi bolo poradené /nekrátenie stravného, vyzbieranie/, ale šéf mi prikázal krátiť stravné. Nezdalo sa mi to. Našťastie existuje Porada. Škoda, že som ju objavila až nedávno.
Denda
16.09.05,08:44
díky moc za odpoveď, mala som v úmysle to isté, čo mi bolo poradené /nekrátenie stravného, vyzbieranie/, ale šéf mi prikázal krátiť stravné. Nezdalo sa mi to. Našťastie existuje Porada. Škoda, že som ju objavila až nedávno.Ešte by bolo dobré keby bol šéf informovaný o použítí účtu 513 t.j./reprezentačné z pohľadu firmy/ a možný dopad na zrazenie dane zo závislej činnosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
16.09.05,08:52
Ešte by bolo dobré keby bol šéf informovaný o použítí účtu 513 t.j./reprezentačné z pohľadu firmy/ a možný dopad na zrazenie dane zo závislej činnosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Súhlasím s príspevkom len opravujem, nie daň zo závislej, ale daň z príjmu právnických osôb.
Mária M
Denda
16.09.05,08:58
Ešte by bolo dobré keby bol šéf informovaný o použítí účtu 513 t.j./reprezentačné z pohľadu firmy/ a možný dopad na zrazenie dane zo závislej činnosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Súhlasím s príspevkom len opravujem, nie daň zo závislej, ale daň z príjmu právnických osôb.
Mária MReprezentačné má slúžiť za účelom reprezentácie firmy. Kúpa salámy zamestnancom sa javí ako výdavok, ktorý nielenže podlieha zdaneniu daňou z príjmu právnických osôb (nakoľko sa jedná o nedaňový výdavok), ale vhľadom k použitiu repre fondu na účely, na ktoré nie je určený ( zamestnanci mali zabezpečené stravovanie formou diét) je zdanenie daňou zo závislej činnosti žiadúce, nakoľko to môže byť posúdené ako naturálne plnenie (nie ako stravovanie).
elenka
16.09.05,09:02
Chcela by som sa spýtať na váš názor :
Česká organizácia zriadila svoju pobočku na Slovensku, ktorá je právnickým subjektom a zamestnáva zamestnancov. Zamestnanec, ktorý má uzatvorenú zmluvu so slovenskou organizáciou je vyslaný do českej na zaškolenie na tri mesiace. Tam má poskytnuté ubytovanie a na deň 200 Kč akože na stravu. Má si vystaviť cestovný príkaz - priložiť cestovné lístky a predložiť v českej organizácii k likvidácii. Ja sa pýtam : Môže česká organizácia postupovať pri likvidácii cestovného podľa českých zákonov keďže zamestnávateľ je slovenská organizácia ?
Ďakujem
Chobot
16.09.05,09:29
Myslím, ze ak je organizacná zlozka na Slovensku, tak pracovnú zmluvu má uzatvorenú podla SK právnych predpisov a vztahuje sa na zamestnávatela nás zákon o cest. náhradách. Takze vyúctovanie by malo urobit slov. zastupitelstvo,resp. náhrady by mali byt vyplatené podla nasích zákonov.

V opacnom prípade by to mohlo byt z pohladu ceského zamestnávatela posudzované ako domáca sluz. cesta a zamestnanec by dostal mensie náhrady ako mu patria. Podla nasích predpisov má dostat na den 600 CZK + vreckové (min. 30 CZK), takto by mal len tých 200 CZK/den.
elenka
16.09.05,10:05
Myslím, ze ak je organizacná zlozka na Slovensku, tak pracovnú zmluvu má uzatvorenú podla SK právnych predpisov a vztahuje sa na zamestnávatela nás zákon o cest. náhradách. Takze vyúctovanie by malo urobit slov. zastupitelstvo,resp. náhrady by mali byt vyplatené podla nasích zákonov.

V opacnom prípade by to mohlo byt z pohladu ceského zamestnávatela posudzované ako domáca sluz. cesta a zamestnanec by dostal mensie náhrady ako mu patria. Podla nasích predpisov má dostat na den 600 CZK + vreckové (min. 30 CZK), takto by mal len tých 200 CZK/den.
Ďakujem, ja som toho istého názoru, vidí sa mi, že česká organizácia koná ako je to výhodnejšie alebo lacnejšie ? pre ňu.
Pekný deň
NICOLETTA
29.04.08,06:42
Prosím Vás viete niečo no krátení nákladov zamestnávateľa (konkrétne diet) - pri zamestnávaní napr.v ČR sa krátia všetky diety o 25% ? Nesúvisí to so zabezpečením raňajok či obeda, ale s tým že neuskutočňuje výkony v SR.
Vladimír Ozimý
29.04.08,08:10
Prosím Vás viete niečo no krátení nákladov zamestnávateľa (konkrétne diet) - pri zamestnávaní napr.v ČR sa krátia všetky diety o 25% ? Nesúvisí to so zabezpečením raňajok či obeda, ale s tým že neuskutočňuje výkony v SR.

niečo by sme o tom vedeli :)...hovorí o tom zákon 283/2002 o cestovných náhradách pričom krátite podľa par. 13 ods. 7 a to

a) ak zabezpečujete raňajky,obed,večeru - nemá nárok na diety
b) ak raňajky - krátite 25%
c) ak obed - krátite 40%
d) ak večeru - 35%

krátenie vypočítavate z plnej sadzby stravného...
Chobot
29.04.08,09:02
Prosím Vás viete niečo no krátení nákladov zamestnávateľa (konkrétne diet) - pri zamestnávaní napr.v ČR sa krátia všetky diety o 25% ? Nesúvisí to so zabezpečením raňajok či obeda, ale s tým že neuskutočňuje výkony v SR.

Neviem, či máš na mysli to krátenie, čo spomína Vladimír, ale mne sa skôr zdá, že ti ide o iné. Konkrétne o tom pojednáva § 13 ods. 6:
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %.

Musí však ísť o také povolania, kde sú časté pracovné cesty - písal som to tu:

http://www.porada.sk/t80280-stravne.html
Vladimír Ozimý
29.04.08,09:59
Neviem, či máš na mysli to krátenie, čo spomína Vladimír, ale mne sa skôr zdá, že ti ide o iné. Konkrétne o tom pojednáva § 13 ods. 6:
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %.

Musí však ísť o také povolania, kde sú časté pracovné cesty - písal som to tu:

http://www.porada.sk/t80280-stravne.html

je možné aj krátiť podľa par. 13 ods. 6 ale to je z titulu častej zmeny povolania...to však nevylušuje krátenie z titulu poskytnutia raňajok,obeda alebo večere ako som uviedol s tým že denná dieta bude nižšia o 25% a z tejto hodnoty sa bude vypočítavať krátenie...
fialka m
29.04.08,12:35
ahojte, zamestnanec isiel na sluzobnu cestu do Ciech o 16-stej z Bratislavy, hranice prekrocil o 17-stej, patri mu stravne vo vyske 50% z celkovej vysky stravneho. Lenze ked prisiel do hotela, bola mu zabezpecena vecera, ktora bola v cene hotela. Mam mu este kratit toto stravne o 35% za veceru?
Dakujem za pomoc
Vladimír Ozimý
29.04.08,13:28
ahojte, zamestnanec isiel na sluzobnu cestu do Ciech o 16-stej z Bratislavy, hranice prekrocil o 17-stej, patri mu stravne vo vyske 50% z celkovej vysky stravneho. Lenze ked prisiel do hotela, bola mu zabezpecena vecera, ktora bola v cene hotela. Mam mu este kratit toto stravne o 35% za veceru?
Dakujem za pomoc

Ak mu bolo preukazateľne zabezpečená večera (viete to preukázať) jednoznačne 35% krátenie za večeru...(podotýkam 35% rátate z celodennej diety nie z 50%)
Chobot
29.04.08,13:31
ahojte, zamestnanec isiel na sluzobnu cestu do Ciech o 16-stej z Bratislavy, hranice prekrocil o 17-stej, patri mu stravne vo vyske 50% z celkovej vysky stravneho. Lenze ked prisiel do hotela, bola mu zabezpecena vecera, ktora bola v cene hotela. Mam mu este kratit toto stravne o 35% za veceru?
Dakujem za pomoc

Áno, krátiš mu stravné za večeru.

Ale výpočet bude nalsedovný:

nárok: 50% zo 600 = 300 CZK
krátenie: 35% zo 600 = 210 CZK
vreckové: 5-40% z 300 CZK
dostane: 300 - 210 = 90 CZK+vreckové
fialka m
27.05.08,09:37
mam este jednu otazku, zamestnanec isiel na sluzobnu cestu do Kosic, 14:30, dovtedy normalne pracoval. V kosiciach bol este 2 nasledujuce dni. Za ten prvy den ma narok na stravny listok alebo iba na stravne? a v akej hodnote?

Dakujem
Chobot
27.05.08,10:07
mam este jednu otazku, zamestnanec isiel na sluzobnu cestu do Kosic, 14:30, dovtedy normalne pracoval. V kosiciach bol este 2 nasledujuce dni. Za ten prvy den ma narok na stravny listok alebo iba na stravne? a v akej hodnote?

Dakujem

Koľko hodín odpracoval v ten deň? Ak to bolo viac ako 4 hodiny, tak má nárok na stravný lístok (obed).

Plus k tomu cestovná náhrada za pásmo 5-12 hodín - t.j. 89,- SKK.

Ostatné dni má nárok na plnú náhradu - 208,- SKK.
fialka m
27.05.08,14:47
dakujem
Lenka1979
28.05.08,07:33
Dobrý deň,
konateľ-zároveň zamestnanec s.r.o. bol 30.04. na pracovnej ceste, jeho odchody-príchody sú:
30.04.: BJ-Bratislava 03.00-09.00
30.04.:Bratislava-Ostrava 14.30-prechod:15.30-príchod Ostrava
30.04.:ostrava-BJ: 17.00-24.00

Patrí mu stravné v ČR 600 CZK? alebo mu krátim keď v ČR sa zdržal všetkého len2,5 hodiny? Alebo mu mám dať len stravné v SR v celkovej výške 208 Sk?
Z pokladne vybral 1000 SKK, ktoré si potom na hraničnom prechode zmenil za komer.kurz 0,660 a dostal 660 CZK.
Ďakujem za odpovede a pomoc.;)
Milan Benka
28.05.08,07:45
Dobrý deň,
konateľ-zároveň zamestnanec s.r.o. bol 30.04. na pracovnej ceste, jeho odchody-príchody sú:
30.04.: BJ-Bratislava 03.00-09.00
30.04.:Bratislava-Ostrava 14.30-prechod:15.30-príchod Ostrava
30.04.:ostrava-BJ: 17.00-24.00

Patrí mu stravné v ČR 600 CZK? alebo mu krátim keď v ČR sa zdržal všetkého len2,5 hodiny? Alebo mu mám dať len stravné v SR v celkovej výške 208 Sk?
Z pokladne vybral 1000 SKK, ktoré si potom na hraničnom prechode zmenil za komer.kurz 0,660 a dostal 660 CZK.
Ďakujem za odpovede a pomoc.;)

Za SC do ČR 2,5 hod má nárok na 25% z 600 Czk. Okrem toho má nárok na vreckové vo výške 5-40% z nároku na stravné.
Lenka1979
28.05.08,07:59
A na Slovensku mu dám stravné riadne podľa toho,koľko hod.sa zdržal na Slovensku.
Milan Benka
28.05.08,08:05
A na Slovensku mu dám stravné riadne podľa toho,koľko hod.sa zdržal na Slovensku.

Toľko, koľko mu trvala SC na území SR.
Lenka1979
28.05.08,08:14
A nepodarilo sa Ti niekedy aj účtovať takúto služobnú cestu konateľa v zahraničí+valutovú pokladňu? A musím vlastne účtovať o valutovej pokladni, keď vybral zo SKK pokladne len tisícku a na prechode si ju zmenil? Síce ten zvyšok asi musím účtovať však?