vladan
16.09.05,07:14
ahojte, chcem sa opýtať, či nemáte skúsenosť s odborným výcvikom žiakov. Ide o tzv. povinnú prax žiakov stredných odborných učilíšť, na ktorú si žiaci, resp. škola majú násť organizáciu, ktorá zoberie takýchto žiakov na výcvik.

V dohode so školou mám aj takýto záväzok organizácie: "Organizácia bude žiakom poskytovať finančné a hmotné zabezpečenie, stravovanie v rozsahu ustanovení všeobecne záväznými právnymi predpismi". Ešte to stravovanie podľa Zákonníka práce by som vedela poskytnúť, ale čo mám rozumieť pod pojmom "finančné a hmotné zabezpečenie"? ... akú formu dohody, resp. zmluvy mám s týmto žiakom uzavrieť (dohodu o brigádnickej práci študentov alebo mi stačí dohoda medzi organizáciou a vysielajúcou školou)? :eek:

... a následne akú mzdu mu dať, ako zdaňovať príjem tohto žiaka?

som z toho mierne vyhúkaná, tak ak ste sa stretli s takýmto niečim, rada sa nechám poučiť. Vďaka

pozn.: dohodu ešte nemáme podpísanú, a kontaktovali sme aj školu, ale oni nič nevedia ...
Monika Kováčová
16.09.05,05:27
No ja mam Dohodu o zabezpečení praxe,kde sa uvádza Práva a povinnosti:
- Zmluvné strany vzájomne nebudú požadovať za vykonávanie odbornej praxe finančnú náhradu.
Tým pádom tiež neviem, či žiaka prihlásiť na DOPŠ, z čoho by sa vypočítalo úrazové poistenie, no tiež som z toho paf, zatiaľ som nič neprihlasovala.
ebeš
16.09.05,05:28
S učňami na praxi máme nasledujúce skúsenosti:Priamo s nimi nemáme uzatvorené nič, zmluvu máme uzatvorenú s učilišťom.
Odmenu im dávame podľa vlastné ho uváženia.Odvody z toho neplatíme žiadne.Učnom sme dali podpísať Vyhlásenie k dani... , takže vzhľadom na ich odmenu im nestŕhame ani žiadnu daň.
adam
16.09.05,05:36
Mali sme na takejto praxi žiakov do roku 2003. Vtedy sa im ešte žiadna mzda neplatila. Zmluvu sme mali podpísanú so školou a tá nám mesačne fakturovala poplatok nejakých 300,-sk za žiaka + poštovné ( to poštovné bolo za zaslanie ich faktúry našej firme:D, teda platili sme ich réžie.) Všetky podmienky praxe musia byť vyjadrené v zmluve škola - Vaša firma. Avšak takáto prax sa nám neosvedčila. Boli to učni - predavači, - nechcelo sa im nič robiť, nechodili na prax, nič vopred neohlásili i keď sme my s nimi počítali a poplatok škole sme platili akoby odpraxovali celý mesiac!!! A keď zmizli z peňaženky v šatni peniaze, povedala som : "DOSŤ!!!" a od vtedy učňov nemáme.....Ak poznáš tých učňov, že sú zodpovední, alebo poznáš rodinné zázemie, odporúčam, ale inak nie....
Zita5
16.09.05,05:39
Moja skúsenosť , mala som podpísanú dohodu s učilišťom z BB a podľa odpracov.hodín počas praxe evidencia/kópia / sa zasielala škole . Škola nám na základe odpracovaných hodín v príslušnom mesiaci zaslala faktúru a po jej úhrade v najbližšom výplatnom termíne vyplácala učňov/študentov/ na ich pôde v ich učtárni . Jednoduché nie ? Myslím , že touto formou nám odpadlo kopu zbytočnej práce .V tomto prípade si škola tiež priúčtovala určitú sumu/bolo to aj zakotvené v zmluve/ , ktorá zostávala pre účel školy a zbytok vyplatili študentovi . :)
Monika Kováčová
16.09.05,05:44
Ale v zmysle Zákona o nelegálnej práci ich treba, alebo netreba nahlásiť (RL FO)?
ebeš
16.09.05,05:49
My sme sa informovali na Inšpektorate práce. Stačí zmluva s učilišťom, ktorej súčasťou je aj menný zoznam učňov.
Zita5
16.09.05,05:51
Finančné a hmotné zabezpečenie - zaplatiť za odpracované hodiny , strava , pracovný odev a obuv , pracovné prostriedky .

Čo sa týka mzdy - najviac mesačne 3 250,- Sk / so zreteľom na ZP /

Netreba zabudnúť " Zápisník bezpečnosti práce " a potvrdenie od lekára . Ale to píšem len okrajovo , to Ty vieš . Musí prejsť školeniami BOZPP - na to veľký pozor !
Zita5
16.09.05,06:02
Ale v zmysle Zákona o nelegálnej práci ich treba, alebo netreba nahlásiť (RL FO)?
Pokiaľ vypláca mzdu škola tak nahlasuje škola , v opačnom prípade firma .
vladan
16.09.05,06:09
Pokiaľ vypláca mzdu škola tak nahlasuje škola , v opačnom prípade firma .
obvolávam tuším celé Slovensko ... košický IP mi potvrdil, že žiaka netreba nahlásiť na SP, lebo medzi nami a žiakom nie je pracovnoprávny vzťah ... v prípade, žeby prišla kontrola, stačí predložiť dohodu medzi učilišťom a firmou
ilona
16.09.05,06:13
V našej firme je presne taký istý postup,ako uvádza Zita5,je to výhodné,lebo len uhradíš učilištu faktúru.
Zita5
16.09.05,06:18
obvolávam tuším celé Slovensko ... košický IP mi potvrdil, že žiaka netreba nahlásiť na SP, lebo medzi nami a žiakom nie je pracovnoprávny vzťah ... v prípade, žeby prišla kontrola, stačí predložiť dohodu medzi učilišťom a firmou=
Vladan , ak uzavrieš DoVP tak na soc.poisť. ho zahlásiť musíš a odvádzaš 0,8%
úrazové . DoVP je najlepšia . V zmluve so školou , ktorá bude súčasťou DoVP konkrétneho študenta , by si mala mať presne stanovené dni ktoré bude u Vás pracovať . Toto píšem v prípade , že uzavrieš dohodu so školou a mzdu budeš platiť Ty .

Ale , ak uzavriete zmluvu so školou , že škola Vám vyfakturuje za vykonávanú prácu formou praxe , je to len a len záležitosť školy .

Je najlepšie ak zarobí najviac mesačne na DoVP 3 250,- Sk - kvôli ZP .
vladan
16.09.05,06:29
ak uzavrieš DoVP tak na soc.poisť. ho zahlásiť musíš a odvádzaš 0,8% úrazové. DoVP je najlepšia. V zmluve so školou, ktorá bude súčasťou DoVP konkrétneho študenta, by si mala mať presne stanovené dni ktoré bude u Vás pracovať. Toto píšem v prípade, že uzavrieš dohodu so školou a mzdu budeš platiť Ty.

Ale, ak uzavriete zmluvu so školou, že škola Vám vyfakturuje za vykonávanú prácu formou praxe, je to len a len záležitosť školy.

Je najlepšie ak zarobí najviac mesačne na DoVP 3 250,- Sk - kvôli ZP.
Zita, ale ja s ním DoVP nechcem uzavrieť, veď mám dohodu medzi učilišťom a firmou ... volala som jednej firme, ktorá má z toho istého učilišťa žiakov a oni im platia cca 800 Sk/mesiac - žiadne odvody, majú podpísané vyhlásenie, takže žiadna daň. Ani minimálnu mzdu im nedávajú a vraj na to mali aj kontrolu a všetko mali v poriadku (takýto žiak sa im objavil len na hlásení k dani).

... neviem aký zákon upravuje takéto formy "zamestnávania", ale vraj je to vec dohody medzi žiakom a firmou, že koľko bude dostávať ... tak neviem
Zita5
16.09.05,06:55
Zita, ale ja s ním DoVP nechcem uzavrieť, veď mám dohodu medzi učilišťom a firmou ... volala som jednej firme, ktorá má z toho istého učilišťa žiakov a oni im platia cca 800 Sk/mesiac - žiadne odvody, majú podpísané vyhlásenie, takže žiadna daň. Ani minimálnu mzdu im nedávajú a vraj na to mali aj kontrolu a všetko mali v poriadku (takýto žiak sa im objavil len na hlásení k dani).

... neviem aký zákon upravuje takéto formy "zamestnávania", ale vraj je to vec dohody medzi žiakom a firmou, že koľko bude dostávať ... tak neviem
Já úplne súhlasím s tými 800,- Sk / preto som písala že najviac 3 250,-/ to je vec dohody .

Ale čo sa týka zmluvy podpísanej medzi firmou a školou - to je dokument na základe ktorého sa vypíše DoVP / teraz nemáš akú zmluvu vypísať / Vyhlásenie k dani sa podpisuje , ale tiež len v prípade DoVP alebo k PZ , nie? Čo ho vypíšeš na základe nejakej """ zmluvy "". O tom neviem priznám sa , to by bola pre mňa novinka .

Mám v jednej firme teraz momentálne jedného učňa je nahlásený na SP , máme založenú zmluvu s SOU , vypísanú DoVP a dostáva mesačne odmenu . Mám na to fundovanú mzdárku takže čo píšem , píšem len z praxe a skutočností ktoré sme riešili vo firme v súčasnosti. Neviem posúdiť teraz , že tá firma s ktorou si telefonovala , ako to mohlo prejsť kontrolou .
Určite to bolo v predchádzajúcich rokoch , vtedy sa na SP nehlásili dohody a ani neplatilo úrazové .

Aby som Ťa nepoplietla v predchádzajúcich prípadoch som písala o praxi , ktorú som mala ja osobne vo firme .
Tento príspevok je písaný na základe skutočností čo máme v druhej firme .

Viem , že je to ako bludisko , keď každá strana vraví / resp.radí/ niečo iné , ale si myslím , že sme na to zvyknuté;) a nič iné nezostáva , len aby si sa rozhodla a ešte raz si to preverila .:)
vladan
16.09.05,09:34
Zita, ďakujem pekne za konzultáciu ... budem ešte zisťovať a potom sa ozvem, že jak som to vyriešila ;)

ďakujem všetkým zúčastneným za rady
vladan
16.09.05,09:50
... ale čo sa týka zmluvy podpísanej medzi firmou a školou - to je dokument na základe ktorého sa vypíše DoVP /teraz nemáš akú zmluvu vypísať/. Vyhlásenie k dani sa podpisuje, ale tiež len v prípade DoVP alebo k PZ, nie? Čo ho vypíšeš na základe nejakej """ zmluvy ""...
... pravdepodobne spíšem so žiakom akúsi formu dohody, že mu budeme vyplácať odmenu za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania (podkladom bude dohoda učilišťa s našou fimou), čo je príjem podľa § 5 ods. 1a) zákona o dani z príjmov. Základ dane tento žiak dosiahne (§ 5 ods. 8) a na tento základ dane mu môžem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane (§ 11 ods. 4) ...
Zita5
16.09.05,10:11
Zita, ďakujem pekne za konzultáciu ... budem ešte zisťovať a potom sa ozvem, že jak som to vyriešila ;)

ďakujem všetkým zúčastneným za rady
Vladi to budem isto zvedavá :eek: ;)
Jana Motyčková
16.09.05,16:49
So žiakom nie je potrebné uzatvárať DOVP a teda nie je potrebné ho ani prihlasovať do SP. Pracuje na základe zmluvy medzi školou a "zamestnávateľom". Odmena je príjmom zo závislej činnosti ako píše Vladan a žiak si môže podpísať daňové vyhlásenie.
Na hľadanie presných § nemám teraz čas, ale už roky to takto robia naši klienti a nie je s tým žiaden problém. Tiež berieme takéhoto učňa tento rok prvýkrát, ale zmluva je momentálne na podis v škole - tam boli aj § na základe ktorých je žiak odmeňovaný. Keď sa to vráti, napíšem.
vladan
17.09.05,10:48
So žiakom nie je potrebné uzatvárať DOVP a teda nie je potrebné ho ani prihlasovať do SP. Pracuje na základe zmluvy medzi školou a "zamestnávateľom". Odmena je príjmom zo závislej činnosti ako píše Vladan a žiak si môže podpísať daňové vyhlásenie.
Na hľadanie presných § nemám teraz čas, ale už roky to takto robia naši klienti a nie je s tým žiaden problém. Tiež berieme takéhoto učňa tento rok prvýkrát, ale zmluva je momentálne na podis v škole - tam boli aj § na základe ktorých je žiak odmeňovaný. Keď sa to vráti, napíšem.
Janka, dík za odobrenie a keď sa ti vráti tá zmluva, tak budem rada, keď tu pricapíš tie paragrafy ... ja som volala do školy a tam mi nevedeli povedať na základe čoho to mám vyplácať - dobré, čo?
Jana Motyčková
21.09.05,06:48
Tak mám tú zmluvu späť a je tam odvolávka na §3 vyhlášky č.245/1993 p finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov stredných odborných učilíšť ...

§ 3 vyhlášky 245/1993 znie :
(1) Ak žiaci vykonávajú prácu v súlade s učebnými plánmi a učebnými osnovami v rámci odborného výcviku produktívnu prácu, poskytuje
sa im mesačná odmena v rozpätí 75 % až 100 % mzdy zodpovedajúcej ohodnoteniu vykonávanej práce podľa príslušného mzdového
predpisu.3) (odvolávka na starú zákon o mzde)
(2) Výšku mesačnej odmeny podľa odseku 1 schvaľuje riaditeľ učilišťa, vedúci strediska praktického vyučovania alebo občan. Pri určovaní
výšky mesačnej odmeny sa zohľadňuje najmä dodržiavanie predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a správanie žiakov.
(3) Organizácia alebo občan môžu poskytovať žiakom mesačnú odmenu do 300 Sk aj v prípade, ak v rámci odborného výcviku
nevykonávali produktívnu prácu.
(4) Žiakom, ktorí v rámci odborného výcviku vykonávajú produktívnu prácu v sťažených alebo zdraviu škodlivých pracovných
podmienkach alebo z dôvodov organizácie vyučovania v sobotu, v nedeľu, prípadne v odpoludňajšej alebo nočnej smene,4) poskytuje sa k
odmene príplatok, ktorý podľa mzdového predpisu3) patrí zamestnancom.
(5) Odmeny podľa odsekov 1 až 3 a § 4 a príplatok podľa odseku 4 sa uhrádzajú z iných ostatných nákladov.
vladan
21.09.05,06:54
jani, si poklad ... ďakujem
dada 1
21.09.05,07:10
Janka tú zmluvu spísala škola alebo firma ?
randy
08.09.06,10:47
čože?????
v našej firme sú žiaci pekných pár rokov....
ja som to prebrala po babenke predo mnou, takže som nič neriešila... a teraz sa začínam báť...
máme zmluvu so školou, ktorú spísala škola.. ani škola nám, ani mi jej nič neplatíme... v zmluve je aj cenník, podľa ktorého máme žiakov vyplácať... ešte mám potvrdenie od lekára, aj potvrdenie účasti na školení BOZP...
... toť vsio....
žiadna sociálne, žiadne dane, dokonca sa ani neuplatňujú výdavky (zaplatená "mzda" žiakom)...
tzn.. čo všetko je zle???? čo treba urobiť, opraviť.... :confused: :confused:
prosím... a zároveň ďakujem...
Jana Motyčková
08.09.06,11:28
čože?????
v našej firme sú žiaci pekných pár rokov....
ja som to prebrala po babenke predo mnou, takže som nič neriešila... a teraz sa začínam báť...
máme zmluvu so školou, ktorú spísala škola.. ani škola nám, ani mi jej nič neplatíme... v zmluve je aj cenník, podľa ktorého máme žiakov vyplácať... ešte mám potvrdenie od lekára, aj potvrdenie účasti na školení BOZP...
... toť vsio....
žiadna sociálne, žiadne dane, dokonca sa ani neuplatňujú výdavky (zaplatená "mzda" žiakom)...
tzn.. čo všetko je zle???? čo treba urobiť, opraviť.... :confused: :confused:
prosím... a zároveň ďakujem...
Sociálne sa platiť nemá, ani ZP.
Príjem učňov je ich zdaiteľným príjmom zo závislej činnosti - t.j. buď si podpíšu dańové vyhlásenie a daň bude nulová, alebo sa mali platiť preddavky (v súčasnosti zrážková daň).
"dokonca sa ani neuplatňujú výdavky " - tomu celkom nerozumie, do náklado v firmy to má ísť.
Takže iba opraviť daň, prípadne účto kôli nákladom.
Zita5
22.03.07,06:26
[quote=somij;121904]So žiakom nie je potrebné uzatvárať DOVP a teda nie je potrebné ho ani prihlasovať do SP.[/quote

Hrubo označené je ešte platné aj v tejto dobe ? Mám tu jedného učňa , SZČO podpísal Zmluvu o zabezpečení individuálneho praktického vyučovania žiakov SOU 19.2.2007 a túto skutočnosť mi oznámil až teraz aj s doložením zmluvy a tvrdí mi , že sa dohodli o bezplatnej praxi , avšak zmluva je podpísaná kde medzi iným je jeden z bodov :
Organizácia sa zaväzuje :
-
-
- zaistí dodržiavanie vyhlášky MŚaV SR č.245/1993 Zz o finančnom a hmotnom zabezperčí žiakov SOU,špeciálnych OU ,OU a učilíšť

Podľa mňa zo zmluvy je jasné a oboma staranami podpísané, že učeň za svoju prácu odmenu musí dostať, avšak táto nebola vyplatená za február 2007 , učeň chodil do práce ,ale ani neviedol evidenciu docházky ....chodí na prax ako chce a na koľko chce

SZČO sa bráni , lebo on nevedel čo podpisuje ......aj to je veru možné :rolleyes:

Bolo potrebné ho oznámiť na SP ?

Ďakujem .
Jana Motyčková
22.03.07,14:15
Tá vyhláška platí naďalej, nie je potrebné prihlasovať na SP ani ZP. V tej vyhláške je napísané, že ak vykonáva produktívnu prácu má nárok na odmenu. Ak v rámci praxe nevykonáva produktívnu prácu, môže dostať odmenu vo výške 300 Sk ale nemusí.
silvia
03.09.07,07:37
Práve sa chystáme prijať 2 žiakov na odborný výcvik počas celého školského roka.
Viem, že do SP ani ZP ich netreba prihlasovať, nakoľko neuzatvárame s nimi žiadny pracovný pomer ani dohodu (máme len dohodu medzi firmou a školou).
Chceme im platiť 2.000,- Sk mesačne, čo je normálne daňový náklad firmy, dám im podpísať vyhlásenie,aby nemuseli platiť daň. Daňový bonus a prídavky rodičov to neovplyvní, mám pravdu?
Keď ich chceme posielať na pracovné cesty s ostatnými zamestnancami (žiaci aj škola s tým súhlasia), majú nárok na stravné?
Díky za odobrenie a každú radu!!!
veronikasad
03.09.07,07:41
Pokiaľ im chceš vyplácať peniaze nad rámec zmluvy so školou, musia mať podpísanú DoBPŠ a musíš ich prihlásiť do SP.Tento príjem neovplyvní prídavky ani daňový bonus.

--------
Veronika
silvia
03.09.07,10:16
Nie je to nad rámec zmluvy so školou, v zmluve je uvedené odmeňovanie žiaka podľa vyhlášky č. 245/1993 Z.z., a tam nie je ohraničená výška odmeny. Myslím si, že nie je potrebná DoBPŠ....
Len neviem, ako je to so stravou. Môžme im dávať stravné lístky, alebo platiť stravné ako cestovnú náhradu? Kto má s tým skúsenosti?
Jana Motyčková
04.09.07,06:17
Podľa novely ZP (ZP_§152_ods.7_pism.c)) môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov (ak nie sú, mal by stačiť interný predpis) rozšíriť okruh osôb, ktorým bude poskytovať stravné ako bežným zamestnancom.
silvia
07.09.07,05:09
Ďakujem za rady!
Konateľ rozhodol, že im budeme dávať stravné lístky. Je OK 55% z 89,-Sk dávať do nákladov? ale so soc.fondu im asi nemôžme prispievať ako zamestnancom, však? Alebo aj to stačí ošetriť v internej smernici?

Mimochodom, neviete mi niekto poradiť, kde by som našla nejaký vzor smernice na stravovanie žiakov na odbornom výcviku?
chanell
11.09.07,15:16
No, nie je mi dosť jasné, že tým učňom budem vyplácať odmenu a nebudem im ju zdaňovať pretože podpíšu vyhlásenie. Ale veď vyhlásenie môže podpísať ten, ktorá má uzavretú pracovnú zmluvu alebo dohodu, nie?
Inak sa nezdaniteľná časť uplatňuje v daňovom priznaní.... :(
Jana Motyčková
12.09.07,07:38
No, nie je mi dosť jasné, že tým učňom budem vyplácať odmenu a nebudem im ju zdaňovať pretože podpíšu vyhlásenie. Ale veď vyhlásenie môže podpísať ten, ktorá má uzavretú pracovnú zmluvu alebo dohodu, nie?
Inak sa nezdaniteľná časť uplatňuje v daňovom priznaní.... :(
Vyhlásenie môže podpísať ten, kto má príjem zo závislej činnosti bez ohľadu na to na základe akého právneho vzťahu (PP, dohoda, konateľ, učeň,..). Príjem učňa je príjmom zo závislej činnosti.
silvia
18.09.07,06:51
Stále mám trocha hokej ohladne žiakov na praxi :-(

Keď im chceme dať 2 000,- Sk odmenu/mesiac a dostanu na každý deň stravný listok, je spravne im v hotovosti vyplatiť 2.000,- Sk a oni nam v hotovosti zaplatia 45% z 89,-Sk/stravenku?
Alebo im normalne vystaviť výplatnú pásku a z odmeny im strhnúť sumu za stravné lístky? - ale nemáme s nimi uzatvorenu DoBPŠ, ide len o dohodu medzi školou a firmou.
Poraďte prosím, ako postupovať...
Jana Motyčková
18.09.07,07:16
My sme dávali učňom normálnu výplatnú pásku, mali sme ich tiež nahodených v mzdovom systéme, lebo im treba vystaviť doklad o výške príjmu a preddavkoch na daň po skončení rok a idú tiež do výkazu pre DÚ. Ale nie je povinnosť vystaviť výplatnú pásku. Zamestnávateľ má ale podľa daňového zákona povinnosť viesť pre týchto ľudí mzdové listy, čo má mionimálne obsahovať, viď. ZDP_39_ods.2
silvia
18.09.07,08:26
Díky moc, Janka!
Mňa zmiatlo to, či ich môžem dať do mzdového systému, keď nemáme s nimi podpísanú žiadnu dohodu.
A ako ste to riešili so stravovaním týchto učňov?
Jana Motyčková
18.09.07,08:30
Stravné sme im neplatili. Podľa novely ZP môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcani zamestnancov rozšíriť okruh osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Ak teda máte zástupcov zamestnancov, nemal by byť problém. Ak nemáte, pravdepodobne stravné poukážky im môžete dávať, ale príspevok zamestnávateľa asi nebude daňovým nákladom.
silvia
18.09.07,08:41
Nemáme zástupcov zamestnancov.
A nikde sa neviem s určitosťou dopátrať, či im môžme dávať stravenky a prispievať na ne alebo nie.
Doteraz som sa vždy dostala k odpovedi, že "asi" nie.

Srdečná vďaka!
AVMM
01.10.07,12:19
Chcela by som sa opýtať. Aj my budeme mať uzatvorenú zmluvu s SOU o odbornej praxi. Odmenu budeme vyplácať my na základe Dohody so študentom. Len je problém to, že firma má uzavrieť nielen Dohodu o BPŠ, na platenie odmeny, ale hlavne takú, že ak po ukončení SOU nenastúpia do našej firmy tak nám vyplatené firnančné prostriedky vrátia. Nemá niekto prosím Vás nejakú takúto dohodu. Ďakujem
olio
27.10.07,07:22
Pri riešení problému praktického vyučovania /tu spadá odborný výcvik (OV) aj odborná prax (OP)/ vo firmách vychádzame v zásade z Vyhlášky č.80/1991 Zb. MŠMaŠ SR o stredných školách a Vyhlášky č. 245/1993 Z.z. MŠ a V SR o finannčnom a hmotnom zabezpečení žiakov SOU, špeciálnych , SOU, OU a U.

Dohodu o vykonávaní praktického (PV) vyučovania uzatvára škola a organizácia (org-ia) v zmysle Vyhlášky č. 80/1991, ktorá musí obsahovať podľa § 19 ods.8 najmä:
a) druh činností, ktoré budú žiaci vykonávať pri PV (tu sa vychádza z učebných osnov pre konkrétny odbor),
b) miesto konania PV (hlavne, ak nie je zhodné s miestom sídla org-ie),
c) časový rozvrh PV, jeho dĺžku a deň jeho začatia (6-8 hodín podľa ročíka),
d) počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na PV (doporučujem menný zoznam žiakov),
e) pracovné a hygienické podmienky (ubytovanie a stravovanie, poskytnutie výstroja, náradia, osobných ochranných prostriedkov),
f) spôsob odmeňovania žiakov za produktívnu prácu ( Vyhl. 245/1993 Z.z.),
g) opatrenia na zaistenie BOZP pri PV (vstupné školenie BOZP, pridelenie inštruktora, s ktorým je zmluvne dohodnutá táto funkcia)
h) počet majstrov odbornej výchovy (MOV) a inštruktorov (ak org-ia berie viac žiakov na vykonávanie PV, môže sa s SOU dohodnúť, že budú pracovať pod vedením MOV z SOU, alebo org-ia pridelí pre najviac troch žiakov inštruktora)

Z uvedeného vyplýva, že vykonávanie PV v podmienkach org-ie nie je pracovný vzťah, ktorý by zakladal povinnosť ešte uzatvárať dohodu napr. o brig. práci študentov so žiakom a s tým spojené povinnosti voči SP, či iným inštitúciám. Povinnosť dohodnutej org-ie spočíva v evidencii dochádzky a zhodnotení práce žiaka zámkou 1-5 jeden krát za mesiac a návrhom odmeny v zmysle dohody. Vymeškané dni žiak rieši na konci mesiaca so svojím MOV. Tlačivo na toto mesačné zhodnotenie a evidenciu dochádzky dodá škola, je to zároveň podklad pre faktúru, ktorú zašle org-ii. Odmenu žiakovi vyplatí škola.
Stavovanie je možné tiež dohodnúť ako v podmienkach školy. Fakturovaná suma sa zníži o sumu poskytnutej stravy. Org-ia poskytne stravu vo výške školskej stravnej jednotky, kde je príspevok zo štátneho rozpočtu a zvyšok si doplatí žiak pri kúpe stravenky.
olio
27.10.07,08:19
Chcela by som sa opýtať. Aj my budeme mať uzatvorenú zmluvu s SOU o odbornej praxi. Odmenu budeme vyplácať my na základe Dohody so študentom. Len je problém to, že firma má uzavrieť nielen Dohodu o BPŠ, na platenie odmeny, ale hlavne takú, že ak po ukončení SOU nenastúpia do našej firmy tak nám vyplatené firnančné prostriedky vrátia. Nemá niekto prosím Vás nejakú takúto dohodu. Ďakujem
Ak je uzatvorená dohoda s učilišťom, nie je dôvod uzatvárať Dohodu o BPŠ ak práca bude vykonávaná v čase praktického vyučovania. A pozor! Praktické vyučovanie (odborný výcvik a odborná prax) nerovná sa brigáda! Nechápem ani zámer zakotviť v zmluve vrátenie odmeny pri nenastúpení do zamestnania:confused:. Veď to je odmena najmä za produktívnu prácu! Potom by bolo namieste, pri výpovedi danej zamestnancom, už v pracovnej zmluve dohodnúť vrátenie zarobenej mzdy:mee:
svetlusik
25.05.09,10:43
Prosim vas, tu sa cely cas hovori o praxi stredoskolskych studentov...nemate nahodou niekto skusenost s prijimanim vysokoskolskych studentov na prax? Je treba vtedy tiez uzatvorit dohodu s ich univerzitou a ak sa ma student odenovat, aka vyhlaska plati na vysokoskolskych studentov? Ma niekto skusenosti? prosim prosim surne...dakujem!!!
Dramira
24.11.10,10:33
Prosila by som Vás poradiť tiež v tejto veci. Ako lekáreň
poskytujeme možnosť praxe pre študntov farmácie.
Doteraz sme to umožňovali iba na základe dohody
s Univerzitou s tým, že sme s vysokoškolákom nemali
spísanú žiadnu dohodu. Pracujú u nás bezplatne a bez
poskytnutia obeda 4 - 5 hodín denne. Robíme to správne?
Mohol by mať študent aj právo na stravu alebo nejakú
odmenu na základe uzatvorenia dohody o brigadnickej
práci študentov.
ErikaDP
19.05.11,11:54
Prosila by som Vás poradiť tiež v tejto veci. Ako lekáreň
poskytujeme možnosť praxe pre študntov farmácie.
Doteraz sme to umožňovali iba na základe dohody
s Univerzitou s tým, že sme s vysokoškolákom nemali
spísanú žiadnu dohodu. Pracujú u nás bezplatne a bez
poskytnutia obeda 4 - 5 hodín denne. Robíme to správne?
Mohol by mať študent aj právo na stravu alebo nejakú
odmenu na základe uzatvorenia dohody o brigadnickej
práci študentov.
Ak študentovi VŠ na praxi v lekárni budeme poskytovať stravne lístky,
tak je to daňovým nákladom firmy ? Študent u nás len praxuje, nemáme s ním uzatvorený pracovný pomer. Pre účtely stravovania ho môžme považovať za zamestnanca ?
SERVIS
09.09.11,07:00
Ahojte, nenašla som tu poriadnu odpoveď ku stravovaniu učňov na praxi. Chceme im dať aspoň najesť keď už iné nie, aj za cenu plných nákladov... ako to robíte ostatní? Ďakujem
Arava
17.03.14,08:51
Prosím poraďákov o radu, stále platí, že ak má firma uzatvorenú dohodu so školou a žiakovi strednej odbornej školy poskytne firma finančné zabezpečenie - odmenu ( praktické vyučovanie majú dva-krát týždene ) nie je potrebné žiaka prihlásiť do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne a odmena je zdaňovaná daňou zo závislej činnosti - ( dám im podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov a daň bude nulová.)
zuza 74
17.03.14,10:03
No a mňa by zaujímalo, my máme s učňom podpísanú DOPČ, teda my mu platíme takú symbolickú odmenu. Vzťahuje sa aj na tento prípad ustanovenie o minimálnej mzde?
Chobot
17.03.14,10:13
No a mňa by zaujímalo, my máme s učňom podpísanú DOPČ, teda my mu platíme takú symbolickú odmenu. Vzťahuje sa aj na tento prípad ustanovenie o minimálnej mzde?

Podľa mňa áno. A koľko mu chcete dať na hodinu?
Chobot
17.03.14,10:26
Prosím poraďákov o radu, stále platí, že ak má firma uzatvorenú dohodu so školou a žiakovi strednej odbornej školy poskytne firma finančné zabezpečenie - odmenu ( praktické vyučovanie majú dva-krát týždene ) nie je potrebné žiaka prihlásiť do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne a odmena je zdaňovaná daňou zo závislej činnosti - ( dám im podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov a daň bude nulová.)

Zákon 245/2008 o výchove a vzdelávaní, podľa ktorého sa realzuje praktické vyučovanie a odborná prax, nepojednáva o možnosti odmeny za prax. Ak sa firma rozhodne, že žiakovi bude posyktovať odmenu, podľa to musí poriešiť dohodou o vykonaní práce alebo dohodou o pracovnej činnosti študenta. A tieto dohody už spadajú do pôsobnosti ZP, teda sú považovaní ako všetci ostatní dohodári a preto musia byť prihlásení v poisťovni a musí sa za nich odviesť ZP. Ak má podpísané vyhlásenie, tak daň netreba odviesť.
Arava
17.03.14,10:43
Prosím poraďákov o radu, stále platí, že ak má firma uzatvorenú dohodu so školou a žiakovi strednej odbornej školy poskytne firma finančné zabezpečenie - odmenu ( praktické vyučovanie majú dva-krát týždene ) nie je potrebné žiaka prihlásiť do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne a odmena je zdaňovaná daňou zo závislej činnosti - ( dám im podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov a daň bude nulová.)

Zákon 245/2008 o výchove a vzdelávaní, podľa ktorého sa realzuje praktické vyučovanie a odborná prax, nepojednáva o možnosti odmeny za prax. Ak sa firma rozhodne, že žiakovi bude posyktovať odmenu, podľa to musí poriešiť dohodou o vykonaní práce alebo dohodou o pracovnej činnosti študenta. A tieto dohody už spadajú do pôsobnosti ZP, teda sú považovaní ako všetci ostatní dohodári a preto musia byť prihlásení v poisťovni a musí sa za nich odviesť ZP. Ak má podpísané vyhlásenie, tak daň netreba odviesť.

Firma uzatvorila dohodu o uskutočnení praktického vyučovania so strednou odbornou školou v ktorej je dohodnuté aj odmeňovanie žiakov: " Žiaci budú odmeňovaní v zmysle zákona 184/2009 z 23.4.2009 § 12, odst. 1,4 až 6 o finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov" ( § 12 odst. 1 hovorí: Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie , ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele za podmienok uvedebných v ods. 2 až 6 Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu )
Tak teraz neviem ako mám postupovať???
Jana Motyčková
17.03.14,11:35
Môžete, nemusíte poskytnúť odmenu. Ak poskytnete, výška je od 50 do 100 percent minimalnej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) na hodinu.
Odmeny žiakov sú zdaniteľným príjmom, ale môžu si podpísať vyhlásenie.
SP sa neplatí a neprihlasuje- viď §4 ods.1 zákona o SP, ZP sa platí.
Chobot
17.03.14,12:35
Firma uzatvorila dohodu o uskutočnení praktického vyučovania so strednou odbornou školou v ktorej je dohodnuté aj odmeňovanie žiakov: " Žiaci budú odmeňovaní v zmysle zákona 184/2009 z 23.4.2009 § 12, odst. 1,4 až 6 o finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov" ( § 12 odst. 1 hovorí: Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie , ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele za podmienok uvedebných v ods. 2 až 6 Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu )
Tak teraz neviem ako mám postupovať???

Pozrel som si ten zákon, na ktorý si sa odvolala, 184/2009. Napíšem k tomu môj názor, netvrdím, že je správny, ak s ním niekto nesúhlasí, môže ma opraviť alebo uviesť iný názor či komentár.

Tam je v § 12 finančné ohodnotenie uvedené nasledovné, budem to pridávať po bodoch:


(1) Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie, ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele, za podmienok uvedených v odsekoch 2 až 6. Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu.

Toto je všeobecné ustanovenie, podľa ktorého je možné poskytnúť motivačné štipendiu a odmenu za produktívnu prácu. Ďalej budú asi tieto pojmy bližšie definované.

(2) Motivačné štipendium sa môže poskytovať mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky 65 % sumy životného minima určeného osobitným predpisom.18) Pri určovaní jeho výšky sa prihliada najmä na dosiahnutý prospech a pravidelnú účasť na výchove a vzdelávaní.


Hovorí sa o motivačnom štipendiu a je tam odvolávka č. 18 na zákon o životnom minime. Takže len určuje, v akej výške má byť.

(3) Motivačné štipendium sa žiakovi uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú sa žiak pripravuje na povolanie, 19) v prípade prípravy na výkon povolania (http://www.porada.sk/povolania#__AUTOKW) a odborných činností, ktoré sú výkonom práce vo verejnom záujme, 20) aj z prostriedkov iných fyzických osôb alebo právnických osôb.


Zo znenia je zrejmé, že túto odmenu poskytuje škola, na ktorej študent alebo žiak študuje alebo firma. Odvolávka č. 19 odkazuje na § 53 zákonníka práce, kde sa uvádza, že to môže byť subjekt - zamestnávateľ, pre ktorého sa študent pripravuje na budúce povolanie. S takouto firmou študent uzatvára dohodu, že po úspešnom ukončení štúdia zotrvá v pracovnom pomere s touto firmou. Toto asi nebude prípad firmy, kde študent vykonáva odbornú prax. Tie výkony práce vo verejnom záujem nebudem rozoberať.


(4) Odmena za produktívnu prácu patrí žiakovi, ktorý v rámci praktického vyučovania v súlade so školským vzdelávacím programom21) vykonáva produktívnu prácu. Táto odmena sa uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva.


Tu sa hovorí o praktickom vyučovaní a odmene za produktívnu prácu. Zase je tu odvolávka č. 21 na zákon 245/2008 § 7 ods. 2, ktorý pojednáva o školskom vzdelávacom programu, súčasťou ktorého môže byť aj fyzická či právnická osoba, pre ktorú sa študent pripravuje na budúce povolanie. Takže zase len sústavná činnosť, nie jednorazová prax.

.
(5) Produktívnou prácou na účely tohto zákona je zhotovovanie výrobkov alebo poskytovanie služieb, ktoré sú v súlade s predmetom činnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva. Za produktívnu prácu sa nepovažujú cvičné práce22) vykonávané žiakom počas praktického vyučovania.


Produktívnou prácou sa rozumie nejaká výrobná činnosť, ktorú vykonáva žiak počas praktického vyučovania u zamestnávateľa, pre ktorého sa pripravuje na budúce povolanie. Možno by sa sem mohla vtesnať možnosť vyplácania nejakej odmeny pre študenta, ktroý vykonáva prax pre cudziu firmu.


(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50 % až 100 % zo sumy určenej podľa osobitného predpisu.23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.
Tu sa len pojednáva o výške odmeny za produktívnu prácu. Myslím, že je to smerodajné pre firmy, pre ktoré sa študent pripravuje na budúce povolanie. Je tu len odvolávka č. 23 na zákon o minimálnej mzde. Takže tieto firmy vyplácajú odmenu vo výške 50 - 100% z minimálnej hodinovej mzdy.


Nikde ale nie sú bližšie uvedené podmienky zdaňovania či oslobodenia od dane. Navyše, zo zásady je odborná prax bezplatná. Ak firma chce vyplatiť nejakú odmenu, môže sa pridŕžať toho bodu 6, ale nemusí. Môže študentovi vyplatiť polovicu min. mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW), ale môže kľudne aj viac, nakoľko nie je viazaná týmto zákonom (nie je to firma, pre ktorú sa študent pripravuje na budúce povolanie). Ak takáto firma chce vyplatiť nejakú odmenu, potrebuje na to zákonnú oporu. Ak sa odborná prax bude vykonávať podľa zákona 245/2008 § 43 ods. 8,


(8) Praktické vyučovanie sa uskutočňuje skupinovou formou v školách, v strediskách praktického vyučovania a v školských zariadeniach, zdravotníckych zariadeniach40) alebo individuálne na pracoviskách praktického vyučovania a pracoviskách iných právnických osôb alebo fyzických osôb.


tam sa uzatvára dohoda o praktickom vyučovaní podľa ods. 12


(12) Ak sa praktické vyučovanie žiakov bude uskutočňovať u právnických osôb alebo fyzických osôb, riaditeľ školy uzavrie s nimi dohodu, ktorá obsahuje najmä
a) druh činností, ktoré budú žiaci vykonávať pri praktickom vyučovaní,
b) miesto konania praktického vyučovania,
c) časový rozvrh praktického vyučovania,
d) dĺžku a deň začatia praktického vyučovania,
e) počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na praktickom vyučovaní,
f) pracovné a hygienické podmienky (ubytovacie a stravovacie podmienky, poskytovanie výstroja, náradia a osobných pracovných prostriedkov),
g) opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri praktickom vyučovaní,
h) počet majstrov odbornej výchovy a inštruktorov.
v ktorej nie sú upravené odmeny ani odmeňovanie žiaka. Preto firma potrebuje iný právny základ na to, aby mohla vyplatiť odmenu a ten musí byť v súlade so zákonníkom práce. Ako najvhodnejšie prichádza do úvahy dohoda o vykonaní práce (http://www.porada.sk/dohoda-o-vykonani-prace#__AUTOKW) (keďže ide o jednorazovú záležitosť). V tejto dohode môže dohodnúť firma či už hodinú odmenu alebo odmenu za vykonanú prácu, teda za celú prax. A táto dohoda, ako som už vyššie uviedol (aj mi to potvrdila Jana Motyčková), podlieha odvodu do ZP a zdaneniu (pokiaľ nepodpíše vyhlásenie).
Arava
18.03.14,05:25
Môžete, nemusíte poskytnúť odmenu. Ak poskytnete, výška je od 50 do 100 percent minimalnej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) na hodinu.
Odmeny žiakov sú zdaniteľným príjmom, ale môžu si podpísať vyhlásenie.
SP sa neplatí a neprihlasuje- viď §4 ods.1 zákona o SP, ZP sa platí.
Ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť odmenu je potrebné so žiakom vykonávajúcim odbornú prax uzatvoriť nejakú dohodu ( dohodu o vykonaní práce, o pracovnej činnosti, o brigádnickej práci študentov ...), alebo bude postačovať dohoda o uskutočnení praktického vyučovania medzi školou a zamestnávateľom??
Jana Motyčková
18.03.14,09:00
Neuzatvárate s ním dohodu. Právnym vzťahom je zmluva medzi školou a zamestnávateľom.
Ak uzatvoríte dohodu, potom by sa platilo poistné ako z konkrétnej dohody - v tomto s Chobotom nesúhlasim.
Tiež nesúhlasím s týmto "Tu sa hovorí o praktickom vyučovaní a odmene za produktívnu prácu. Zase je tu odvolávka č. 21 na zákon 245/2008 § 7 ods. 2, ktorý pojednáva o školskom vzdelávacom programu, súčasťou ktorého môže byť aj fyzická či právnická osoba, pre ktorú sa študent pripravuje na budúce povolanie. Takže zase len sústavná činnosť, nie jednorazová prax."
Ten § nehovorí o tom, že by malo ísť iba o činnosť pre firmu, pre ktorú sa žiak pripravuje.
zuza 74
18.03.14,09:08
Ja som uzatvorila so študentom-praktikantom dohodu o BPŠ. Dohodnutá mzda 1,70 EUR/hod. Aj som tak platila, no len teraz veru neviem, či robím dobre. Čisto sedliacky sa mi zdá trochu pritiahnuté za vlasy, aby som platila minimálnu mzdu. Čo mám urobiť, mám k dohode uzatvoriť nejaký dodatok a odvolať sa v ňom na zákon, ktorý cituje p.Jana Motyčková? /Cca 50-100% min.mzdy?/
Chobot
18.03.14,09:15
Neuzatvárate s ním dohodu. Právnym vzťahom je zmluva medzi školou a zamestnávateľom.

Možno budem ako neveriaci Tomáš, ale to je zmluva medzi školou a zamestnávateľom. Môže takáto zmluva riešiť odmeňovanie niekoho iného? Keby išlo o platbu pre školu, tak to beriem, ale ten študent je tretí subjekt. Je to určite správne?

Ono to asi nikto nenapadne ani nikoho nebude zaujímať, na základe akej zmluvy odmeňovanie vzniklo (pre štátne orgány je dôležité, aby im boli odvedené odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) a daň), v podstate pracovný vzťah môže vzniknúť aj bez písomnej zmluvy, ale len ma to zaujíma po právnej stránke.

Mne to príde, ako keby dve firmy uzatvorili medzi siebou zmluvu napr. o upratovaní, upratovala by zamestnankyňa firmy č. 2 a firma č. 1 by platila priamo upratovačku, hoci by s ňou, ako fyzickou osobou nemala žiadny právny vzťah.

Je to len moja úvaha, nechcem, aby to vyznelo, že Arava musí s ním urobiť osobitnú dohodu.
Jana Motyčková
18.03.14,09:19
Na DoBPŠ (http://www.porada.sk/dobps#__AUTOKW) nemôže robiť za menej ako minimálnu mzdu. DoBPŠ (http://www.porada.sk/dobps#__AUTOKW) je podľa mňa zbytočné uzatvárať, právnym vzťahom je zmluva so školou. DoBPŠ (http://www.porada.sk/dobps#__AUTOKW) dokonca rozsahom nestačí na to, koľko hodín majú mať prax. Prax je 30 hod týždenne, limit DoBPŠ (http://www.porada.sk/dobps#__AUTOKW) je v priemer 20 hodín týždenne.
DOVP by to tiež byť nemala, okrem toho, že máte zmluvu so školou DoVP má byť vymedzená výsledkom, a vyplatená je po odovzdané práce. Tu asi ťažko zadáte nejaký výsledok.
Jana Motyčková
18.03.14,09:23
Ad Chobot : Zmluva medzi školou a zamestnávateľom nehovorí nič o odmeňovaní. Odmeňovanie je dané (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) zákonom, v zmysle môže ale nemusí byť (ak nevykonáva produktívnu prácu) o presnej výške rozhoduje zamestnávateľ.
.
Chobot
18.03.14,09:40
Ad Chobot : Zmluva medzi školou a zamestnávateľom nehovorí nič o odmeňovaní. Odmeňovanie je dané (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) zákonom, v zmysle môže ale nemusí byť (ak nevykonáva produktívnu prácu) o presnej výške rozhoduje zamestnávateľ.
.

OK
Arava
19.03.14,08:40
Ďakujem vám za odpovede, a ešte mám jednu praktickú otázku ohľadom prihlásenia žiakov do zdravotnej poisťovne.Dohoda o vykonaní odbornej praxe je od 18.3.2014 do 30.6.2014 a žiaci budú vykonávať obornú prax tri dni ale len každý druhý týždeň, akým kódom a na ktoré dni ich mám prihlásiť do Zdravotnej poisťovne??
Arava
27.03.14,09:41
Môžete, nemusíte poskytnúť odmenu. Ak poskytnete, výška je od 50 do 100 percent minimalnej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) na hodinu.
Odmeny žiakov sú zdaniteľným príjmom, ale môžu si podpísať vyhlásenie.
SP sa neplatí a neprihlasuje- viď §4 ods.1 zákona o SP, ZP sa platí.
Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem uistiť v jednej veci: Z odmeny platí do zdravotnej poisťovne žiak (4% ) a aj zamestnávateľ (10 % ) ???
promont maja
26.09.14,08:48
.. uvediem .. možnože príde niekomu vhod ... niečo na margo prihlasovania takýchto žiakov a študentov na odbornej praxi do Sociálnej poisťovne ...

... na školení v Sociálnej poisťovni, v súvislosti s odstraňovaním chýb v registračných listoch školiteľ ( 0906174895) o. i. uviedol ako príklad v súvislosti s § 7, ods. 2 takýchto žiakov či študentov na odbornej praxi, resp. žeby sa to mohlo týkať aj ich ... len neskôr k tomu dodal, že ho vylučuje §4, ods. 1, písm. c) ...

§ 4 Zákona o sociálnom poistení
Zamestnanec

(1) Zamestnanec na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je, ak tento zákon neustanovuje inak, fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, okrem

c) žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe ...
nela07
21.01.16,10:13
Ahojte, chcem sa len uistiť. Firma má podpísanú zmluvu so školou o výkone praxe, v ktorej je uvedené, že žiak má vykonávať produktívnu činnosť a za produktívnu činnosť mu má poskytnúť zamestnávateľ odmenu. Doteraz nevykonával produktívnu činnosť len sledoval prácu na pracovisku. Teraz mu už chcú dať robiť nejaké pomocné práce, resp. nech si vyskúša nejaké nenáročné práce. Z toho vyplýva:
1. povinnosť prihlásiť ho do zdravotnej poisťovne ako zamestnanca ( a môžem ho prihlásiť až teraz, keď začne vykonávať prácu? A treba ho prihlasovať len na dni, keď vykonáva práce? - týždeň má prax a týždeň je v škole)
2. do sociálnej poisťovne ho netreba prihlasovať
3. ak podpíše vyhlásenie nebude platiť daň
4. firma mu má zabezpečiť stravovanie - dostáva stravné lístky - bude to daňovo uznaný náklad zamestnávateľa?

Ďakujem za odpovede