petrus1971
10.01.10,18:28
Dobry den! Prosim Vás poradte mi čo potrebujem ak chcem čím viac odpisať na daniach.Teraz začinam podnikať (jan.2010) a auto som nahlasil na DU.Som remeslnik a denno denne jazim cca 150-200 km.Počul som že sa dá odpisať pohonna hmota (tankovanie)podla spotreby alebo aj paušalna nahrada na použitie vlastneho vozidla o tomto druhom by som chcel viac dozvediet-čo musím splnať,kolko možem odpisať na kilometer,aké podklady potrebujem atd. Za pomoc vopred dakujem!
veronikasad
10.01.10,17:31
Dobry den! Prosim Vás poradte mi čo potrebujem ak chcem čím viac odpisať na daniach.Teraz začinam podnikať (jan.2010) a auto som nahlasil na DU.Som remeslnik a denno denne jazim cca 150-200 km.Počul som že sa dá odpisať pohonna hmota (tankovanie)podla spotreby alebo aj paušalna nahrada na použitie vlastneho vozidla o tomto druhom by som chcel viac dozvediet-čo musím splnať,kolko možem odpisať na kilometer,aké podklady potrebujem atd. Za pomoc vopred dakujem!
aký príjem predpokladáš v roku 2010 zo živnosti ?
petrus1971
10.01.10,19:40
cca 360000 sk(12000 eur)
veronikasad
10.01.10,20:09
cca 360000 sk(12000 eur)
Daň z mot. vozidiel sa síce platí nie preto, že si chceš uplatniť výdavky za auto v účtovníctve, ale preto, že auto využívaš na podnikanie, ale ...

Ak nebudeš mať veľa iných výdavkov ako cestovné náhrady, daj si účtovníčke prepočítať, či nebude pre teba výhodnejšie uplatnenie paušálnych výdavkov . Vyjde ti síce zaplatiť nejaká daň z príjmu, ušetríš však na nákladoch za vedenie účtovníctva a dani z motorových vozidiel ...
petrus1971
11.01.10,06:42
Takže podla teba neušetril by som tolko na daniach aby sa to oplatilo?Vieš mi poradit kde by som mohol dočitat viac o paušalnich nahradach zamotorove vozidlo
Ma-Ba
12.01.10,14:41
Určite je veľa publikácií, kde sa o tom píše. Napr. PORADCA č.5/2010, kde sú rozpísané spôsoby uplatňovania výdavkov. Napr. aj upozornenie - že zjednodušené uplatň. spotreby PHL do daň. výdavkov môže byť pre daňovníka draho zaplateným zjednodušením administratívy. Podobné %-tuálne uplatňovanie výdavkov na PHL už zákon o dani z príjmov obsahoval v r. 1999-2001, v praxi sa však neosvedčilo.
veronikasad
12.01.10,14:49
Takže podla teba neušetril by som tolko na daniach aby sa to oplatilo?Vieš mi poradit kde by som mohol dočitat viac o paušalnich nahradach zamotorove vozidlo
Daj si do vyhladávania na hornej lište PORADy paušálne náhrady, nájdeš množstvo tém, v ktorých sa táto problematika rozoberala.
Len stručne niekolko povinností živnostníka :
- splniť na DU oznamovaciu povinnosť pri začiatku využívania mot. vozidla
- do konca januára nasl. kal. roka podať daň. priznanie k dani z mot. vozidla a zaplatiť daň z MV
- povinnosť vedenia knihy jázd a bločkov o nákupe PHM
- a príkladov výpočtu nájdeš na porade množstvo - náhrada sa skladá zo sadzby základnej náhrady x počet najazdených km + spotreba PHM prepočítaná normovanou spotrebou MV.