mandyla
10.01.10,19:03
Susedia po rekonštrukcii svojich domov dvihli svoje pozemky o 30 cm, vyrovnávali ich na úroveň cesty. Ulica je na rovine. My sme nútení tiež dvihnúť pozemok ale máme obavy čo to spraví s našimi stromčekmi a mladými viničmi ak okolo kmeňa dvihneme pôdu o 30 cm. Takisto trvalky, hlavne pivónie, čo sa stane ak ich zasypeme 30cm ornicou. Vedeli by ste mi prosím poradiť ako takú situáciu zvládnuť? Dajú sa zachovať mladé stromčeky (3-5 ročné),vinič a trvalky alebo máme počítať s tým že vyschnú? Pivónie kvôli stavbe domu boli presadené pred tromi rokmi, ešte sa poriadne ani nespamätali... Ďakujem vopred za Vaše rady.
Dáša_
10.01.10,18:12
A nemôžete ich radšej vykopať a znova posadiť. Pivonky sú hodne háklivé ha hlbku, v ktorej sú posadené. S ostatnými rastlinami nemám skúsenosť.
arizona
10.01.10,18:23
Stromčeky a pivónie môžeš skúsiť vo vhodnom čase presadiť .
Stromčekom dopraj viac vody pri presádzaní, aj potom polievaj.
Pivóniám to tiež neuškodí, akurát si oddiališ husté kvitnutie (viac kvitnú , ked sú dlhodobo zasadené na jednom mieste)
Tento stav môžeš využiť na rozsadenie (omladenie)trvaliek, kedy z jedného koreňa získaš viac rastliniek.:)
mandyla
10.01.10,22:34
Ćo sa bude dať, presadíme, ale čo so 6-ročným stromčekom keď prisypeme kmeň do výšky 30 cm, zhnije, vyschne alebo sa prispôsobí? Aj vinič (4-ročný)sa môže presadiť?
wabi
10.01.10,23:37
:) Čo sa týka stromčekov, tak žiadne veľké obavy, po zdvihnutí pôdy sa stromčekom ani viniču nestane vôbec nič. Osobne som zasypal asi 6 ročnú marhuľu na kmieniku asi o meterdvadsať, takže koruna bola pri zemi ako krík. Trocha to s ňou zamávalo, ale zmladil som ju a po roku bola celkom v pohode.
Jediný problém je pri stromkoch prípadne viniči podpníkových, ktoré sú na slaborastúcich podpníkoch, kde sa miesto štepenia dostane pod úroveň pôdy a mohlo by zakoreniť nad miestom štepenia. V takom prípade pomôže kus dostatočne hrubej trubky, ktorá zabráni aby sa pôda dostala až k miestu štepenia. Rovnako aj pri pivonkách sa dá zabrániť umelohmotnou, kameninovou či betónovou trubkou či menšou skružou či dokonca kameňmi zabrániť pôde aby zasipala dané miesto. Dá sa to urobiť pekne. Pri viniči, ak sa jedná o samoroďák či neštepené rezistenty, tak ich zasypanie im dokonca prospeje, inak ak je štepené, a nie je v okolí filoxéra, tak si všimnete iba bujnejší rast viniča takto utopeného, inak nič...:)
Napíšte o aký druh stromkov sa jedná a ako vysoko majú korunu, ale som si istý že sa zbytočne strachujete. Určite by som ich kvôli tomu nepresádzal, väčšina ľudí si ani neuvedomujú akú obrovskú traumu spôsobujete stromčeku pri presádzaní. V porovnaní s tým je prihrnutie 30 cm zeminy ako uštipnutie komárom. Sú však ľudia, ktorím to človek zbytočne vysvetľuje, napríklad moja svokra, bola schopná každý druhý rok presádzať jabloň a potom sa čuduje že nerodí a zakrpatieva.
mandyla
11.01.10,07:31
Ďakujem Vám za rady, už som spokojnešia.stromčeky majú korunku takto- višňa-1,5 m, slivka bystrická-2m, hruška 1,5 m, slivka Stanley 4m, ringloty -3m, jonatánka- 2m, čerešňa 4,5m, marhuľa-3. rok po vysadení, 1,5m, viniče-5 - 2 roky po vysadení. Ostatné sú staré stromy,tam kde zavadzajú, chceme ich vyrúbať, ostatné dúfam prežijú. Máme aj rôzne drobné ovocie ale viem že tým zasypanie nevadí. Počas stavby domu sa nám uvoľňovala dobrá zemina, sypali sme rovno k ich kmeňom, na jeseň som sa len neveriacky dívala akú mali úrodu, čierne ríbezle spolu za 10 rokov nemali toľko ako vlani. Pivónky máme vyše 10 kríkov, tie budú problém. Aj clematis môžeme zasypať?
wabi
11.01.10,07:43
Clemátys keď zasypeš, akoby si pohnojila, ak bude aspoň kúsok nad zemou, bude rásť ako divý. O ten sa neboj.
A nemaj strach celkovo. Ak bude pôda dobrá, tak rastliny majú všetky matiču zem radi. Žijú z nej!
Pivonky ako jediné, podobne ako aj tulipány a iné cibuľoviny, je treba posadiť trocha vyššie. Ak by ste mali drevitú kríkovitú povonku tej by to nevadilo.
Stromky by to mohlo ovplivniť len tú jablonku a hrušku ale iba po pár rokoch a to bujnejším rastom ak by zakorenili nad miestom štepenia a boli pritom štepené na slabo rastúcich podnožiach napr. dula alebo M9...:)