matkoo72
10.01.10,20:55
Pozdravujem vsetkych


o nejaky cas budem riesit otazku prekrytia vyhladu na nas pozemok a kvoli priestorovym moznostiam to vyzera na kombinaciu pavinic a brectan (nasiel som viacero odporucani). Chcel by som sa spytat, ako sa po dlhsom case budu tieto rastliny spravat. Chcem ich totiz nasadit pri pletivovom plote, nech sa po nom splhaju, ale nechcel by som, aby mi za 10 rokov zhrubnuty brectan najstarsimi vetvami znicil plot.


Hrozi take nieco realne?


Vdaka
Martin
katarina.j
10.01.10,20:08
no samozrejme,ze ti hrozi znicenie plotu po 10 rokoch, lebo brečtan uz po 2-3rokoch zdola zhrubne/a čim je starši tak je pevnejsi a hrubsi/.Odporucila by som ti: 1. na pevno dat do betonu stlpy a na to pevne pletivo/to hrubsie/ alebo 2. urobit plot z farebnych tehal /napr.modra,zlta../neviem ci sa to odborne vola zrovna tehla, ale mam na mysli take betonove stvorce ktore su v strede prazdne/dute/ tie ulozit a zlepit na seba /ako keby si robil klasicky mur len tie tehly ulozit spôsobom,aby si cez diery videl/
alebo 3. klasicke tehly ukladat s medzerami /ako byva väčšina plotov-tiez to dobre vyzera/ -no a cez to sa ti prepletie aj brečtan, aj pavinic. tak tu mas niekolko inspiracii:) ozaj a samozrejme musis to aj pravidelne strihat /formovat podla tvojej fantazie.

Pozdravujem vsetkych


o nejaky cas budem riesit otazku prekrytia vyhladu na nas pozemok a kvoli priestorovym moznostiam to vyzera na kombinaciu pavinic a brectan (nasiel som viacero odporucani). Chcel by som sa spytat, ako sa po dlhsom case budu tieto rastliny spravat. Chcem ich totiz nasadit pri pletivovom plote, nech sa po nom splhaju, ale nechcel by som, aby mi za 10 rokov zhrubnuty brectan najstarsimi vetvami znicil plot.


Hrozi take nieco realne?


Vdaka
Martin
matkoo72
10.01.10,20:12
dik moc... tak isto neslusne sa sprava aj pavinic?
katarina.j
10.01.10,20:18
no kazda rastlinka ked naberie na velkosti-tak je dost tazka aby sa opierala o pletivo/istotne to padne-zvali sa plot/, lebo aj ked to budes strihat, tak zo spodu ti tie najstarsie vyhonky zhrubnu.
arizona
10.01.10,20:23
Podľa môjho názoru obe spomínané rastliny sú skôr vhodnejšie k múru , ako k pletivu.

Pri paviniči sa priprav na to, že sa nekontrolovane rozmnožuje po okolí zo semienok (inak je nádherný, nedám naň dopustiť)
Brečtan tiež potrebuje častú opateru, lebo ak sa prijme, je ako burina.Jeho "pazúriky" sa pri pletive nemajú o čo zachytiť, tak sa lúbia rozplaziť po zemi...
matkoo72
10.01.10,20:29
aha, dik moc vsetkym za rady...
nemate aj nejaku radu, cim si zazelenit pletivovy plot? idealne, ak by to bolo vzdyzelene, i ked to je asi nerealne... da sa to vobec bez ohrozenia plota?

dik
martin
katarina.j
10.01.10,20:35
aha, dik moc vsetkym za rady...
nemate aj nejaku radu, cim si zazelenit pletivovy plot? idealne, ak by to bolo vzdyzelene, i ked to je asi nerealne... da sa to vobec bez ohrozenia plota?

dik
martin
a musis mat plot?:Dty asi preferujes radsej mat nieco postavene/plot/ ze? lebo su aj take tuje /tusim sa tak volaju tie ihl.stromy/ ktore sa vysadzaju namiesto plota /asi by ti bolo lepsie kupit vysoke-ak by mali sluzit ako plot/asi by sa ti nechcelo to pestovat xx rokov-a za to môzes dat aj to jemne pletivo...kvoli ochrane majetku...:)
matkoo72
10.01.10,20:49
problem je, ze plot potrebujem a chcem nieco vzdusne, ale medzi domom a plotom mam v najuzsom mieste 1,6 metra. a ak chcem byt schopny nejak tie tuje udrziavat zo strany plota (a nechodit kvoli tomu k susedovi), musim tam nechat aspon 40 cm, potom tuja (konkretne cypristek)... no skratka si myslim ze ostava malo miesta :-)
katarina.j
10.01.10,20:59
problem je, ze plot potrebujem a chcem nieco vzdusne, ale medzi domom a plotom mam v najuzsom mieste 1,6 metra. a ak chcem byt schopny nejak tie tuje udrziavat zo strany plota (a nechodit kvoli tomu k susedovi), musim tam nechat aspon 40 cm, potom tuja (konkretne cypristek)... no skratka si myslim ze ostava malo miesta :-)
tak to potom maš na tesno /1,6m???/ tak porozmyslaj, lebo ak tam das nejaku rastlinu-tak ako o kazdu-aj o brecta a pavinic sa treba starat. este ma napadlo, ze môzes urobit pevny plot-co je kamenovy obklad a pomedzi tie kamene davaju kamene-co su specialne na ploty-maju v sebe vyhlbenu jamku na zasadenie kvetin-nenapadne ma prave teraz ako sa to vola.:)
matkoo72
10.01.10,21:06
no nejak to budem musiet vymysliet... kazdopadne dik za dobre rady
wabi
10.01.10,23:10
Nebál by som sa toho. Mám asi 6 ročný plot s naťahaným brečtanom. Pokiaľ ide o stabilitu, je dobre podoprieť plot stĺpikmi na hustejšie, ale inak, počas celého roka žiadeno pletivo nevidím. Sú teraz aj zaujímavé panašované brečtany, alebo veľkolisté... Treba síce strihať a vykopávať v okolí plota príliš bujné časti, ale inak plní svoj účel, neviem síce čo bude za ďalšie 4 roky, uvidíme, myslím si však, že plot to zvládne...:):D
matkoo72
11.01.10,06:48
nema Tvoj brectan problem s udrzanim sa na pletive? o co si prichytava tie male korienky co vyrastaju z vetviciek?

dik
martin
myrtus
11.01.10,07:15
Priestoru tam naozaj nie je veľa, ale pouvažuj aj nad štíhlymi, stĺpovitými formami ihličnanov - tis (Taxus) alebo borievka (Juniperus).
wabi
11.01.10,07:32
nema Tvoj brectan problem s udrzanim sa na pletive? o co si prichytava tie male korienky co vyrastaju z vetviciek?

dik
martin

Môj brečtan nemá žiadny iný problém, než že raszie ako blázon a mám čo robiť, aby som ho udržal iba na plote a nezaplienil aj okolie. Chce to 2 x ročne strihať a okopávať okolo aby sa poplazy nezšírili. Úponky sa prichytávajú aj sami o seba vzájomne a tvoria neprekonateľný zelený plot v určitej fáze je to porastené tak husto, že plot ani nevidíš a stáva sa to potom čiastočne samonosné.:)
ubka
18.01.10,22:22
Martin, čokoľvek človek do záhrady zasadí, vyžaduje si starostlivosť. Zakladala som záhradu pred 28 rokmi, vtedy to nebolo ešte módne, ale dnes už s pôvodných rastlín a stromov mám minimum.Brečtan je pliagy, rovnako ako pavinič. Ak máš nový dom pamätaj, že to robí od jari až do neskorej jesene bordel, prepáčte zavýraz.Na plot je naozaj dobré zainvestovať do stĺpovitej formy tisu, ten síce nerastie rýchlo, ale vydrží dlho temer bez opatery svoj vzhľad.Stačí posadiť 30 cm od plotu, u suseda neprerastie.
matkoo72
19.01.10,06:38
Dik moc za cennu info, ale co myslis pod tym "bordelom"? Mal som pocit, ze primarny problem su opadavajuce listy na jesen.
wagner
19.01.10,19:49
Pozdravujem vsetkych


o nejaky cas budem riesit otazku prekrytia vyhladu na nas pozemok a kvoli priestorovym moznostiam to vyzera na kombinaciu pavinic a brectan (nasiel som viacero odporucani). Chcel by som sa spytat, ako sa po dlhsom case budu tieto rastliny spravat. Chcem ich totiz nasadit pri pletivovom plote, nech sa po nom splhaju, ale nechcel by som, aby mi za 10 rokov zhrubnuty brectan najstarsimi vetvami znicil plot.


Hrozi take nieco realne?


Vdaka
Martin
Podľa mňa by si mal radšej zasadiť cyprusovec - rastie rýchlo, až 1 meter za rok a zostrihneš ho raz do roka v auguste. Alebo turkestánsky brest. Rastie ako zdivený, za dva roky je vyšší ako plot, akurát je opadavý. Inak ho musíš strihať každý mesiac, aby bol hustý. Nešplhá sa po plote. Akurát počas rastu vyžaduje veľa vlahy. Pozri si aj tému "turkestánsky brest". Tam sa dozvieš viac, tiež daj ujovi googlovi vyhľadať živý plot a dozvieš sa viac.
wabi
19.01.10,21:54
Existuje aj veľkolistá forma stálezeleného brečtanu, ktorý na nepopína a na živý plot sa vyslovene hodí, ale brečtanu by som sa zas toľko nebál, ale použi Clemátis, nie je síce stálozelený, ale v lede prenádherne kvitne viacerými farbami podľa výberu.
Ten malolistý panašovaný trojfarebný brečtan je menej rozpínavý a dal by sa ľahšie ukočírovať.
Nebál by som sa toho, veď soma si zrejme často a bude ten popínavec pod dozorom...:D
legolas
20.01.10,06:21
..dá, zožeň si maskovaciu sieť od vojakov a budeš mať to čo chceš:)
ela77
25.03.11,05:30
Troška oprášim túto tému. Kto máte skúsenosti s brečťanom, čo s ním treba robiť aby bol pekný zalistený po celej stene. Čo som doteraz videla, je najkrajší vždy hore v tých tenších konároch. Čo robiť aby bol pekne zalistený aj dolu, kde už má kmeň dosť hrubý. Chcem ho zasadiť, musím asi zabezpečiť aby sa dolu koreňmi nerozrastal a neposúval dnu do záhrady, ale ako ho potom ošetrovať aby bola stena stále zelená aj pri spodnej časti steny. Vôbec s tým nemám skúsenosť, len tuším, že je to nezmar, ale i tak to chcem zasadiť.
Erika686
25.03.11,10:53
Troška oprášim túto tému. Kto máte skúsenosti s brečťanom, čo s ním treba robiť aby bol pekný zalistený po celej stene. Čo som doteraz videla, je najkrajší vždy hore v tých tenších konároch. Čo robiť aby bol pekne zalistený aj dolu, kde už má kmeň dosť hrubý. Chcem ho zasadiť, musím asi zabezpečiť aby sa dolu koreňmi nerozrastal a neposúval dnu do záhrady, ale ako ho potom ošetrovať aby bola stena stále zelená aj pri spodnej časti steny. Vôbec s tým nemám skúsenosť, len tuším, že je to nezmar, ale i tak to chcem zasadiť.
Nezmar to teda je. Ja ho chcem vykynozit, lebo zarasta do travnika,proste vsade...Uz by som si divy vinic ako plot nedala.