fero.sk
10.01.10,22:33
Dobry večer,kto by mi vedel poradit čo mám robit.S manželom nežijem už 6rokov on nepracuje nikde a ani sa nechodi na urad prace hlasit.Tak máme spolu nehnutelnosti poradte mi prosim čo mám robit aby som neprišla o strechu nad hlavou.Dá sa niejak moja čiastka nehnutelnosti niejak pozastavit?Dakujem vám za vaše rady.:mee:
lubica_02
11.01.10,10:51
Toto je otázka pre právnika - treba aby Ste si majetok v zmysle zákona rozdelili, určite o tom rozhodne len súd .
Zoltán Kovács
11.01.10,11:04
Dobry večer,kto by mi vedel poradit čo mám robit.S manželom nežijem už 6rokov on nepracuje nikde a ani sa nechodi na urad prace hlasit.Tak máme spolu nehnutelnosti poradte mi prosim čo mám robit aby som neprišla o strechu nad hlavou.Dá sa niejak moja čiastka nehnutelnosti niejak pozastavit?Dakujem vám za vaše rady.:mee:

Z otázky nie je jasné, či ste alebo nie ste rozvedená. Ak ste tak malo prebehnúť rozdelenie BSM. Ale zrejme nie ste. Možno by bolo riešenie zrušenie BSM pred notárom.
svojar
11.01.10,18:42
Áno, treba požiadať o zrušenie BSM.
Mária27
11.01.10,19:47
Občiansky zákonník

§ 148 (Zánik bezpodielového spoluvlastníctva)
(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
majkii
11.01.10,20:45
Pokiaľ ste stale manželia a máte nehnuteľnosti v BSM a na tieto nehnuteľnosti už začalo exekučné konanie už nepomôže návrh na zrušenie a vyporiadanie BSM za trvania manželstva, pretože podľa Obč. z. §147 (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Za istých okolností je možné namietať neplatnosť právneho úkonu podľa §40a "Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. .....".
Pre úplnosť §145 (1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

Inými slovami treba sa dovolať neplatnosti právneho úkonu, ktorý urobil manžel bez vášho súhlasu a má za následok vznik pohľadávky a následnej exekúcie. Na tento problém treba však jednoznačne právnika
fero.sk
11.01.10,21:01
Dobry večer velmi vám pekne dakujem za vaše rady ale ja som tu nova ešte len sa učim na tejto stranke porada.Možte mi ešte niekto vysvetlit čo ta skratky znamena?BSM.Mi ešte niesme rozvedeny lebo ja nemam na rozvod peniaze.žijem iba z polovičneho dochodku.Pre mna je to drahy špas a manželovy je to jedno lebo je alkoholik.A ešte jedna otazka?ked máme obidvaja na sebe napisaný dom tak exekutor može zobrat aj moju čiastku hoci s nim nežijem a sme manželia?moc krat vam dakujem za poradu.
majkii
11.01.10,21:15
Dobry večer velmi vám pekne dakujem za vaše rady ale ja som tu nova ešte len sa učim na tejto stranke porada.Možte mi ešte niekto vysvetlit čo ta skratky znamena?BSM.

BSM je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a patrí do neho všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.


Mi ešte niesme rozvedeny lebo ja nemam na rozvod peniaze.žijem iba z polovičneho dochodku.Pre mna je to drahy špas a manželovy je to jedno lebo je alkoholik.
Tomu rozumiem, na druhej strane nečinnosťou môžete prísť o väčšie hodnoty ako je aj strecha nad hlavou. Existuje aj bezplatná právna pomoc, dá sa obrátiť aj na ombucmana a pod., Samozrejme teba podať aj návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva (§148 ods.(2) tak ako uvádza Mária27, kde je možné požiadať súd o odpustenie súdneho poplatku a pod.


A ešte jedna otazka?ked máme obidvaja na sebe napisaný dom tak exekutor može zobrat aj moju čiastku hoci s nim nežijem a sme manželia?moc krat vam dakujem za poradu.

Žiaľ v krajnom prípade aj to je možné, avšak záleží od mnohých okolnosí, napr. výška dlhu, platnosť - neplatnosť právneho úkonu manžela, možné premlčanie a mnoho iných okolností....
Mária27
11.01.10,22:44
Majkii má pravdu, exkúciu sme prehliadli, lebo bola len v nadpise. Prečo je exekúcia, má dlhy z nejakých právnych úkonov?

Právne úkony, ktoré pre svoju povahu potrebujú súhlas druhémo manžela, nemusia urobiť vždy obidvaja manželia, aj keď sa to v praxi tak robí. Je o tom aj stanovisko Najvyššieho súdu ČSR (Pls 1/1967), ktoré sa stále cituje. Kataster nemusí zisťovať, či druhý manžel súhlasil, lebo to nemá vo vykonávacom zákone.

Pokús sa dovolať neplatnosti právneho úkonu (dlhov) a zahrnutia do BSM, ak bol prevod urobený nie skôr ako pred 3 rokmi. Ide totiž o relatívnu neplatnosť právneho úkonu. Zároveň požiadaj o zápis poznámky o súde do katastra.

Obč.zák.
§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

§ 40a
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.
fero.sk
12.01.10,14:21
Zdravím všetkých.Manželový ktorý s nami nežije tak mu prišiel papier zo zdravotnej poistovne že je dlžny určitu čiastu a ked neuhradi do 15dni tak je nasadený na exekutora.Nehnutelnost ešte neni prave v exekucii.Tak čo by ste robili na mojom mieste?
Mária27
13.01.10,09:47
Okamžite požiadaj súd o rozdelenie BSM počas manželstva, popíš hlavne nehnuteľnosti, s potvrdením súdu o podaní požiadaj kataster o zápis poznámky k nehnuteľnostiam.