kergulaan
11.01.10,07:24
- satelit od UPC jeden box /prijmac, cize pozerat sa moze jeden program na vsetkych TV, napr spalna, obyvacka atd.
Ako sa da urobit, aby na kazdom TV mohol byt pozerany iny program?
Fero11
11.01.10,07:21
Ono to bude trocha drahsia zalezitost.
Existuju multyroom receivery, ale to je len na 2 TV.
Nenapisal si ci jeto DVB-C box, alebo DVB-S (upc direct)
Predpokladam, ze je to DVB-S
V prvom rade potrebujes ku kazdemu TV jeden tuner (cize jeden box). Ak to mas mat na kazdom TV napr. spalna, obyvacka, detska, tak do kazdeho potrebujes aj pristupovu kartu, cena sa potom strojnasoby (treba pozret na UPC, ci nemaju nejak zvyhodnene 2 TV (alebo sa tam treba ist opytat))
Da sa to spravit aj tak, ze si kupis alternativne receivery, ktore dokazu jednu kartu zdielat (odporucam zdielat radsej po LAN, ako po RS232 (i ked to RS232 by ta vyslo o dost lacnejsie)). Nastavenie takychto receiverov je torcha komplikovanejsie, ale da sa to.
Dalsou dolezitou castou je to, ze musis si kupit k parabole iny konvertor, napr. ak chces 2 boxy, tak potrebujes twin konvertor, ak chces 3-4 boxy, tak quad konvertor

edit: asi neviem citat, prve slovo co si napisal, je satelit a ja sa pytam jak blby ci je to DVB-S alebo DVB-C a este k tomu zdielaniu (je to nelegalne ale ak to robis iba v LAN tak je to neodhalitelne ako emu)
kergulaan
11.01.10,07:46
Dakujem za odpoved, zistim o aky box ide.
Otazka:
- pri rozvode lan - dalo by sa to riesit aj bez kabelaze, neviem som v tom laik, nieco ako WiFi
Fero11
11.01.10,08:23
Da sa, ale zvyssia sa investicne naklady.
Jeden box cca 100€, ku kazdemu boxu jeden router a nastavit ako klienta. S pravidla este jeden router (ktory asi mas) pripojenie k internetu.
Ten od UPC sa nepouziva vobec
pistik71
11.01.10,08:30
najlepsie je sa pripojit ku kablovemu rozvodu niekde na najblizsiu bytovku a mas pokoj. V dome je to problem. Ono nakoniec to vatsinou skonci tak, ze kto na to ma, da si 2 "satelity", lebo s tymi rozvodmi je to problem resp. je to velmi drahe.
Charon
11.01.10,08:35
Fero11
11.01.10,08:50
myslim, ze tento clanok je o niecom inom, tam sa jedna o STA
Charon
11.01.10,08:57
Ospravedlňujem sa...
kergulaan
11.01.10,09:43
Ako je to pri Magiu, kolko tv primacov sa da zapojit - myslim Magio cez kabel.
Fero11
11.01.10,10:03
U mna magio no comment
Inak magio si mozes dat aj cez satelit http://www.lyngsat.com/packages/magio.html maju tam aj jeden HD program :) zatial
kergulaan
11.01.10,11:05
Ako to robia lokalny poskytovatelia. Napr u nas na sidlisku je lokalny poskytovatel bytove druzstvo - 30 programov a moze byt kolko chce televizorov zapojenych.
Fero11
11.01.10,16:33
este som zabudol napisat, ze UPC sa ma v prvom polroku presunut na novu druzicu z Astry na Thor (to je na tej pozicii kde je aj digi tv). Problemy s prijmom ale nebudu, lebo thor ma silnejsi vyzarovaci diagram ako intelsat
misoft
11.01.10,16:53
Rád by som vás upozornil na toto:
satelit od UPC jeden box /prijmac
T.z.: má 1 box, na ten môže v danom okamihu prijímať 1 TV program. Môže mať aj tisíc káblom prepojených televízorov, ale na všetkých bude len ten 1 program.
kergulaan
11.01.10,18:57
Rád by som vás upozornil na toto:
T.z.: má 1 box, na ten môže v danom okamihu prijímať 1 TV program. Môže mať aj tisíc káblom prepojených televízorov, ale na všetkých bude len ten 1 program.
nerozumiem tvojmu upozorneniu, ved o to tu islo, zistit ako sa da na televizoroch pozerat rozlicne programi z UPC sat. To ze z boxom to nejde som pisal hned na zaciatku a hladal som mozne riesenia.
misoft
12.01.10,00:16
Jednoducho!
Satelit (satelitný tanier+konvertor) prijíma signály z družice, ktoré majú rôzne frekvencie, do satelitného prijímača, ktorý to dekóduje a prevádza na výstupný signál, ale len jednej frekvencie - tej na ktorú máš naladený TV prijímač (napr. na AV vstupe, alebo na kanáli **). T.z. že keď preladíš na SAT prijímači na kanál, ten sa dekóduje podľa nastavenia dekódera v prijímači, ak naladíš iný kanál, opäť sa dekóduje, ale už z inej frekvencie zo satelitu. Výstup z prijímača má však stále rovnakú frekvenciu.
To by si musel mať TV prijímače, ktoré sú schopné prijímať SAT signál, aby ho následne v sebe mohli dekódovať. A to už by si vlastne SAT prijímač nepotreboval, pretože by ním boli tie TV prijímače. Musel by si len urobiť VF rozvod po byte.

(Terestriál vysiela vo frekvenciách MHz (MegaHertz), ale satelit je už vyššie - GHz (GigaHertz))

Pozri pojmy: http://www.orava.info/oravask/?inc=inc/slovnik-technologickych-pojmov.htm
Chobot
12.01.10,07:51
nerozumiem tvojmu upozorneniu, ved o to tu islo, zistit ako sa da na televizoroch pozerat rozlicne programi z UPC sat. To ze z boxom to nejde som pisal hned na zaciatku a hladal som mozne riesenia.


Jednoducho!
Satelit (satelitný tanier+konvertor) prijíma signály z družice, ktoré majú rôzne frekvencie, do satelitného prijímača, ktorý to dekóduje a prevádza na výstupný signál, ale len jednej frekvencie - tej na ktorú máš naladený TV prijímač (napr. na AV vstupe, alebo na kanáli **). T.z. že keď preladíš na SAT prijímači na kanál, ten sa dekóduje podľa nastavenia dekódera v prijímači, ak naladíš iný kanál, opäť sa dekóduje, ale už z inej frekvencie zo satelitu. Výstup z prijímača má však stále rovnakú frekvenciu.
To by si musel mať TV prijímače, ktoré sú schopné prijímať SAT signál, aby ho následne v sebe mohli dekódovať. A to už by si vlastne SAT prijímač nepotreboval, pretože by ním boli tie TV prijímače. Musel by si len urobiť VF rozvod po byte.

(Terestriál vysiela vo frekvenciách MHz (MegaHertz), ale satelit je už vyššie - GHz (GigaHertz))

Pozri pojmy: http://www.orava.info/oravask/?inc=inc/slovnik-technologickych-pojmov.htm

Alebo treba zakúpiť ku každému TV prijímaču vlastný dekodér (konvertor). AK je satelit voľne dostupný (nie kódovaný) tak je to len otázka ceny satelitného setu (nie som si istý, ale myslím, že na jeden "tanier" je možné zaopojiť aj viacero sat. dekodérov). Ak je príjem spoplatnený, tak je to väčší problém, treba zakúpiť toľko kariet, koľko je TV a mesačne platiť poplatok x počet kariet.

V tomto je ešte ako tak výhodný FiberTV. Mesačne sa platí len jeden poplatok a je možné pripojiť viacej TV prijímačov. Všetko čo k tomu treba, je zakúpiť toľko konvertorov, koľko TV chceme zapojiť. Má to malý háčik - prvý konvertor (set top box) stojí tuším 33 centov, druhý je stále ešte zvýhodnený a tretí a ďalšie sú už za plnú cenu (v čase keď som zavádzal internet, tak plná cena STB bola cca 5 tisíc SKK).
Fero11
12.01.10,07:57
Alebo treba zakúpiť ku každému TV prijímaču vlastný dekodér (konvertor). AK je satelit voľne dostupný (nie kódovaný) tak je to len otázka ceny satelitného setu (nie som si istý, ale myslím, že na jeden "tanier" je možné zaopojiť aj viacero sat. dekodérov). Ak je príjem spoplatnený, tak je to väčší problém, treba zakúpiť toľko kariet, koľko je TV a mesačne platiť poplatok x počet kariet.

V tomto je ešte ako tak výhodný FiberTV. Mesačne sa platí len jeden poplatok a je možné pripojiť viacej TV prijímačov. Všetko čo k tomu treba, je zakúpiť toľko konvertorov, koľko TV chceme zapojiť. Má to malý háčik - prvý konvertor (set top box) stojí tuším 33 centov, druhý je stále ešte zvýhodnený a tretí a ďalšie sú už za plnú cenu (v čase keď som zavádzal internet, tak plná cena STB bola cca 5 tisíc SKK).
Da sa to poriesit aj s jednou kartou, ale nieje to celkom legalne
stormcatcher
12.01.10,08:03
[QUOTE=V tomto je ešte ako tak výhodný FiberTV. Mesačne sa platí len jeden poplatok a je možné pripojiť viacej TV prijímačov. Všetko čo k tomu treba, je zakúpiť toľko konvertorov, koľko TV chceme zapojiť. Má to malý háčik - prvý konvertor (set top box) stojí tuším 33 centov, druhý je stále ešte zvýhodnený a tretí a ďalšie sú už za plnú cenu (v čase keď som zavádzal internet, tak plná cena STB bola cca 5 tisíc SKK).[/QUOTE]

Vo Fiber TV som sa uplne sklamal. Dal som si ho zaviest ked este UPC malo slabsie net-rychlosti. STB zamrza, ked na hocico prepnem acitava ako pc s pred 20 rokov, zvuk aj s 3 sekundovým oneskorenim oroti terestrialnemu vys. Zatial nic moc.
Fero11
12.01.10,08:07
Vo Fiber TV som sa uplne sklamal. Dal som si ho zaviest ked este UPC malo slabsie net-rychlosti. STB zamrza, ked na hocico prepnem acitava ako pc s pred 20 rokov, zvuk aj s 3 sekundovým oneskorenim oroti terestrialnemu vys. Zatial nic moc.
Skus restart boxu ak nepomoze, tak by som ziadal o novy kus
stormcatcher
12.01.10,08:32
Skus restart boxu ak nepomoze, tak by som ziadal o novy kus
skusal som aj to. niekedy, teda cim dalej tym castejsie sa stava, ze program bezi ale nic nereaguje, nic cez dialkove, ani vypnut. potom musim klasicky vypinacom.
Fero11
12.01.10,09:00
Ja nemam fiber tv, takze nemam prakticku skusenost, skus im zavolat a nech ti vymenia box