mici512
11.01.10,09:23
Ahojte, prosím potrebujem súrne-súrne poradiť z-covi dal z-teľ absenciu lebo mu nenahlásil dovolenku a ten z-nec chce aby som mu to dala písomne a ja neviem čo tam mám napísať a aký zákon citovať.Z-teľ to oznámil aj odborom v škole a tie s tým súhlasili - mal by byť z toho spravený nejaký záznam - čo má obsahovať.Do kedy má riaditeľka pri skončení funkčného obdobia odovzať fyzicky majetok školy? teraz je na PN môže to urobiť aj počas PN?Ďakujem
mici512
11.01.10,08:52
Musím absenciu oznámiť aj zamestnancovi - listom, alebo stačí ked to bude mať vo vyplatnej páske? Z-teľ nechce aby som mu to oznámila listom. Je to niekde v zákone že to musí byť oznámene písomne. Ďakujem za radu
Chobot
11.01.10,09:50
Musím absenciu oznámiť aj zamestnancovi - listom, alebo stačí ked to bude mať vo vyplatnej páske? Z-teľ nechce aby som mu to oznámila listom. Je to niekde v zákone že to musí byť oznámene písomne. Ďakujem za radu

Nie, nemusí to byť písomne. Tým, že on nepredloží žiadny doklad, ktorým preukáže oprávnenosť svojej neprítomnosti na pracovisku, teda nepredloží doklad na ospravedlnenie absencie, tak v dochádzke sa mu automaticky vedie ako neospravedlnená absencia.

Ak zamestnávateľ chce, môže z toho urobiť aj porušenie prac. disciplíny a riešiť do napr. pohovorom, písomným upozornením prípadne krátením dovolenky o 2 dni za každý deň absencie.
susann2
11.01.10,11:28
Musím absenciu oznámiť aj zamestnancovi - listom, alebo stačí ked to bude mať vo vyplatnej páske? Z-teľ nechce aby som mu to oznámila listom. Je to niekde v zákone že to musí byť oznámene písomne. Ďakujem za radu
Čo sa považuje sa porušenie pracovnej disciplíny je dobré si to ošetriť v pracovnom poriadku, takisto i postihy za toto nedodržanie. V pracovnom poriadku máme vypracované, čo sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny a čo za menej závažné. Jeden bod z toho čo sa považuje za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny znie nasledovne.

d) Nedodržanie stanoveného pracovného času – za nedodržanie stanoveného pracovného času sa považuje:
- oneskorený príchod na pracovisko v neodôvodnených prípadoch,
- predčasný odchod z pracoviska bez súhlasu priameho nadriadeného,
- opustenie pracoviska bez vedomia priameho nadriadeného.
Pri prvom zistení nedodržania stanoveného pracovného času sa zamestnancovi zasiela písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce.
Sabadka
11.01.10,16:34
Do kedy má riaditeľka pri skončení funkčného obdobia odovzať fyzicky majetok školy? teraz je na PN môže to urobiť aj počas PN?Ďakujem

Čas na odovzdanie a prevzatie školy určuje zriaďovateľ, spravidla je to do 30 dní od skončenia funkčného obdobia. Odovzdávanie školy sa vykonáva písomne, existuje na to tlačivo, môžeš si to objednať zo ŠEVTu, súčasťou tejto zápisnice je aj stav majetku školy, invetárne zoznamy z mimoriadnej inventarizácie sú súčasťou zápisnice. Už len toľko, že neodovzdáva sa len majetok ako taký, ale všetka dokumentácia, t. j. zriaďovacie listiny školy, listy vlastníctva, interné predpisy, osobné spisy zamestnancov, proste všetko. Konkrétne pomenované to máš v tom tlačive zo ŠEVTu. Číslo tlačiva neviem, ale nájdeš ho pod názvom "Zápisnica o preberaní a odovzdávaní školy. Vyhotovuje sa v 3 vyhotoveniach, 1 - pre odovzdávajúceho riaditeľa, 1- pre preberajúceho riaditeľa a 1 pre zriaďovateľa.
mici512
13.01.10,10:31
Je niekde v zákonníku práce že do kedy má zametnanec doniesť doklad o neprítomnosť alebo koľko dní vopred má hlásiť dovolenku? Ja som nič nenašla...
Chobot
13.01.10,14:58
Je niekde v zákonníku práce že do kedy má zametnanec doniesť doklad o neprítomnosť alebo koľko dní vopred má hlásiť dovolenku? Ja som nič nenašla...

Nie je ani jedno ani druhé. Dovolenka je vecou dohody medzi z-com a z-ľom, takže dovolenku si môžu dohodnúť aj telefonicky ráno v daný deň.

A pokiaľ zamestnanec neprinesie doklad na ospravedlnenie neprítomnosti do vyúčtovania mzdy, tak zamestnávateľ má právo za deň neospravedlnenej neprítomnosti mu udeliť absenciu so všetkými následkami.
susann2
13.01.10,19:05
Je niekde v zákonníku práce že do kedy má zametnanec doniesť doklad o neprítomnosť alebo koľko dní vopred má hlásiť dovolenku? Ja som nič nenašla...
Všetky organizácie vo verejnom sektore, by mali mať podľa zákona 552/2003 Z.z § 12 vydaný pracovný poriadok. Ministerstvo školstva má na svojej stránke www.minedu.sk uverejnený aj vzorový pracovný poriadok.
Vyňala som z neho 2 odseky, jeden sa týka dovolenky, druhý neprítomnosti v práci.

(17) Pred nástupom dovolenky je zamestnanec povinný požiadať zamestnávateľa o poskytnutie dovolenky na predpísanom tlačive o čerpaní dovolenky a dovolenku nastúpiť až po jej schválení príslušným vedúcim zamestnancom.

(2) Ak je prekážka v práci zamestnancovi školy alebo školského zariadenia vopred známa, je povinný včas požiadať vedúceho zamestnanca o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu (§ 144 ods. 1 Zákonníka práce). Pracovné voľno zamestnávateľ zamestnancovi neposkytne, ak zamestnanec môže svoju záležitosť vybaviť mimo pracovného času.

To ale neznamená, že takto to musí mať každá organizácia vo svojom pracovnom poriadku zapracované, mohla si to aj upraviť. Treba si to pozrieť. Ak to tam nie je riešené, vtedy nie je iná možnosť ako riadiť sa zákonníkom práce.
Daniela12345
27.01.12,18:23
Vo firme nemáme odbory ani zást. zamestnancov. Z-nec nechodí do práce už 2 týždeň. Môžeme mu dať absenciu? S kým to máme prerokovať?So zamestnancom? Ďakujem.
mimosin
28.01.12,10:56
Vo firme nemáme odbory ani zást. zamestnancov. Z-nec nechodí do práce už 2 týždeň. Môžeme mu dať absenciu? S kým to máme prerokovať?So zamestnancom? Ďakujem.


§ 144a ods. (6) O tom, či ide o neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
§ 109 ods. (3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, oprávnenie posúdiť, či ide o neospravedlnene zameškané pracovné zmeny má sám zamestnávateľ a následne môže, ale nemusí krátiť dovolenku. Takisto zamestnávateľ sám rozhodne, či bude zamestnancovi krátiť dovolenku o jeden alebo o dva dni.

Ak zamestnanec dovolenku za kalendárny rok už vyčerpal a zamestnávateľ chce uplatniť postih krátenia dovolenky, v tomto prípade je zamestnanec povinný vrátiť zamestnávateľovi náhradu mzdy za dovolenku zodpovedajúcu kráteniu dovolenky a to podľa § 117 ZP - Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

Neospravedlnená neprítomnosť v práci /absencia/ prerušuje poistenie v SP, túto zmenu nahlasuješ aj ZP – povinnosť do 8 dní.