Lila
16.09.05,08:05
Sme dvaja spoločníci v s.r.o. . Mobilné telefóny do firmy sme nekupovali ,ale používame svoje vlastné /nechceli sme zbytočne nákladovať našu firmu/. Tie sme len dali prepísať na našu firmu, aby faktúry za tel.poplatky chodili na firmu a tak sme si mohli uplatniť náklady v plnej výške.
Je nutné spraviť nejaký záznam o tom a poprípade do nejakého podsúvahového účtu zaúčtovať požičanie mob.telefónov firme??? Povedzme za 0 Sk???

Lebo nevieme, či celá faktúra patrí do nákladov. Prosím, poraďte nám , aby táto faktúra mohla ísť celá do nákladov. Alebo to máme dobre??? Nebude niekto pátrať, že firma nekúpila telefóny a fa si dáva do nákladov???
KEJKA
16.09.05,08:57
v dobe, ked sa MT predavaju v akcii za 1,- Sk, nikto nebude pátrať. Pri prepise aj tak musela byť uzavretá zmluva so sro. Takže máte zmluvu aj faktúry. Nepredpokladám že účtujete nejaké nájomné za požičiavanie MT alebo čosi podobné ale že ide naozaj len o to dostať náklady do nákladov firmy.
Ste asi v takom vzťahu, že ide o opodstatnený náklad - nielen spoločníci, ale aj konatelia, či zamestnanci(?)
Jana Acsová
16.09.05,09:35
Stretla som sa s prípadom, keď daňová kontrola žiadala preukázanie obstarania mobilných telefónov pri zahrňovaní hovorného do daňových výdavkov firmy.
Lila
16.09.05,12:44
Áno , sme zároveň konatelia a zamestnanci na riadnu prac. zmluvu. Žiadne nájomné si nefakturujeme.

AVO, uvádza, že daň.kontrola chcela vidieť nákup MT. Ako ich máme dostať do účtovníctva, ak ide o sumu 0,-Sk a robíme to od 3/2004 . Videla by som cestu cez int.doklad k 31.12.2004 zaúčtované na podsúvah. účte ako
751 000 /753 000 suma 0,-Sk ako náš záväzok . Priložili by sme k int. dokladu dohodu o bezplatnom používaní mob.telefónov od spoločníkov X,Y .
Keďže by sme to potrebovali dostať do účtovníctva r.2004, inú cestu asi nevidím. V r.2004 som na tieto telefóny akosi pozabudla a chcela by som to mať v poriadku.
Prosím Vás, poraďte mi vhodné riešenie. Vopred ďakujem za Vašu láskavosť.
Jana Acsová
16.09.05,13:24
Výpožička prejde bez problémov - postačuje preukázať, že telefóny boli k dispozícii. Podsúvaha vhodná - a v prípade, že info o nej nebolo v poznámkach k účtovnej závierke je možné argumentovať "nevýznamnosťou" tejto položky.
Jana Acsová
16.09.05,13:27
AVO, uvádza, že daň.kontrola chcela vidieť nákup MT.
Obstaraním som v tomto prípade mala na mysli nielen kúpu, ale aj prípadnú výpožičku.
martinapo77
20.09.05,05:15
ak su MT pouzivana v suvislosti s dosahovani prijmov nemoze mat danova kontrola s tym problem
Lila
20.09.05,05:29
AVO, ďakujem.
Nedávno som čítala o tzv. výpožičkách, určite to takto spravím. A čo sa týka poznámok - toto je naozaj bezvýznamná položka.