Eva99
16.09.05,08:09
Dobré ránko prajem!:)

Prosím Vás, po novom je penalizačná faktúra s alebo bez DPH? Už to dlhšiu chvíľu hľadám v zákone a nejako to nemôžem nájsť...:(
Žanet
16.09.05,06:38
Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by penále boli vyčíslené s DPH veď to nieje žiadna služba alebo niečo také. Orange, Slovaktelecom ..... účtujú pokuty 0% DPH. Penále predpokladám, že myslíš ako pokutu. Pridám aj ja otázku. Do nákladov sa dajú dať iba pokuty zmluvné. Ako rozlišujete pokuty?
Tweety
16.09.05,07:02
Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by penále boli vyčíslené s DPH veď to nieje žiadna služba alebo niečo také. Orange, Slovaktelecom ..... účtujú pokuty 0% DPH. Penále predpokladám, že myslíš ako pokutu. Pridám aj ja otázku
Do nákladov sa dajú dať iba pokuty zmluvné. Ako rozlišujete pokuty?Zmluvná pokuta: pokuta, ktorá je zakotvená v zmluve. Napr. z dodáv.odberat. vzťahov. Ostatné napr. SP, DU, ZP sú nedaňové.
Mária M
Eva99
16.09.05,07:16
Zmluvná pokuta: pokuta, ktorá je zakotvená v zmluve. Napr. z dodáv.odberat. vzťahov. Ostatné napr. SP, DU, ZP sú nedaňové.
Mária M
Takže zmluvná pokuta s DPH? Kde sa o tom prosím Ťa píše?
Jana Acsová
16.09.05,07:18
Dobré ránko prajem!:)

Prosím Vás, po novom je penalizačná faktúra s alebo bez DPH? Už to dlhšiu chvíľu hľadám v zákone a nejako to nemôžem nájsť...:(Pokuty, penále a úroky z omeškania nie sú predmetom dane, nakoľko sa nejedná o dodávku tovaru, ani poskytnutie služby.
Nejedná sa o plnenie s nulovou DPH (rozumej oslobodené t.j. 0%), ale o plnenie "mimo DPH".
Tweety
16.09.05,07:23
Takže zmluvná pokuta s DPH? Kde sa o tom prosím Ťa píše?Nepochopila si moju odpoveď, ja som nenapísala, že pokuta je predmetom DPH ,Ja som iba odpovedala, aká je to zmluvná a nezmluvná pokuta. Prosím prečítaj si moju odpoveď pozorne.
MM
Eva99
16.09.05,07:29
Nepochopila si moju odpoveď, ja som nenapísala, že pokuta je predmetom dane, ja som iba odpovedala aká je to zmluvná a nezmluvná pokuta. Prosím prečítaj si moju odpoveď pozorne.
MM
Prepáč, keď si písala najskôr o zmluvnej pokute a potom, že ostatné sú nedaňové, tak opačne povedané, zmluvné sú daňové... Ale ďakujem a hlboko sa teda ospravedlňujem...
Jana Acsová
16.09.05,07:30
Zmluvná pokuta: pokuta, ktorá je zakotvená v zmluve. Napr. z dodáv.odberat. vzťahov. Ostatné napr. SP, DU, ZP sú nedaňové.
Mária MPokuty, penále a úroky z omeškania majú osobitné postavenie vo vzťahu k dani z príjmov. K tomuto smerovala vyššie uvedená odpoveď. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
16.09.05,07:40
... Ale ďakujem a hlboko sa teda ospravedlňujem...
Nepotrpím si na to, aby sa mi niekto hlboko ospravedlňoval. Nebrala som to ako urážku, iba nepochopenie mojej odpovede.
Príjemný deň
Mária M
Žanet
16.09.05,07:49
Mňa by konkrétne zaujímali upomienky Orange,telekom.....ako ich účtujete? Ja ich účtujem ako neovlpyvňujúce daň, ale vŕta vo mne červík pochybností, že keď podpisujem s nimi zmluvu viem o pokute,ktorú mi budú účtovať. Je to zmluvná pokuta?
Jana Acsová
16.09.05,08:49
Mňa by konkrétne zaujímali upomienky Orange,telekom.....ako ich účtujete? Ja ich účtujem ako neovlpyvňujúce daň, ale vŕta vo mne červík pochybností, že keď podpisujem s nimi zmluvu viem o pokute,ktorú mi budú účtovať. Je to zmluvná pokuta?Viď príspevok 9:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=10786&highlight=n%E1jdete+zmluve
KEJKA
16.09.05,08:49
Mňa by konkrétne zaujímali upomienky Orange,telekom.....ako ich účtujete? Ja ich účtujem ako neovlpyvňujúce daň, ale vŕta vo mne červík pochybností, že keď podpisujem s nimi zmluvu viem o pokute,ktorú mi budú účtovať. Je to zmluvná pokuta?podľa mna je to zmluvná pokuta - 544 a daňová v zmysle zákona o dani z príjmov.
Žanet
16.09.05,09:59
Ďakujem za odpovede, nevšimla som si že sa to tu už preberalo.
LubenaK
16.09.05,10:28
Ja som sa dozvedela, že tzv. upomienky z Orange, Telecom a pod. sú daňovým nákladim, lebo si vlastne účtujú náklady za poslanie tej upomienky (niečo ako poštovné), nie ako pokutu za nezaplatú faktúru.
Jana Acsová
19.09.05,06:05
Ja som sa dozvedela, že tzv. upomienky z Orange, Telecom a pod. sú daňovým nákladim, lebo si vlastne účtujú náklady za poslanie tej upomienky (niečo ako poštovné), nie ako pokutu za nezaplatú faktúru.
Len upozorním:
- ja som sa dozvedela,
- pozor na používanú terminológiu (ak nie je vysvetlená v dokumentácii).
Výklad je možné si urobiť v súlade so zmluvami a všeobecnými obchodnými podmienkami, ktoré sú ich súčasťou.

Poraďáci ... počítajte ... dajte vedieť.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ucetni_fantozzi
19.09.05,06:18
ja osobne si myslim, ze:

1/ pokuta od operatorov je zmluvna a teda danovo uznatelna,
2/ pokuta nie je predmetom dane z pridanej hodnoty, nakolko nejde o dodanie tovaru ani sluzby.
pyton
19.09.05,08:41
Prepáč, keď si písala najskôr o zmluvnej pokute a potom, že ostatné sú nedaňové, tak opačne povedané, zmluvné sú daňové... Ale ďakujem a hlboko sa teda ospravedlňujem...
Eva 99, pojem "daňové" a "nedaňové" je myslený vo vzťahu k dani z príjmov a nie vo vzťahu k DPH...