skypie
11.01.10,10:51
Dobry den,
potrebovala by som radu. V lete sa nas predseda SVB vzdal - ustne funkcie z dovodu vazneho zdravotneho stavu. Nasledne navrhol mna. Zvolala som schodzu, kde som bola jednohlasne zvolena, existuje zapisnica. medzicasom povodny predseda zomrel. Ja som automaticky prevzala jeho funkciu, no zatial to mam len na zaklade zapisnice. zacali sme riesit uz aj nejake rekonstrukcie.
Ale stale nie som zaregistrovana v registri, cize oficialne je este stale predseda povodny. V registri mi povedali, ze predseda nedovzdaval ani nenahlasoval ziadne zmeny od r. 1999. Jednoducho odkedy sa zaregistrovalo spolocenstvo, nic sa na urad nenahlasovalo. pritom je to povinne kazde 3 roky. Povedali mi, ze sa medzitym menil zakon a musim nakomplet odovzdat novu zmluvu, upravenu podla zakona a nove stanovy. Potrebujem vediet, ci v tej zlmuve sa mam odvolavat na staru zmluvu a vytvorit uplne novu aj s novymi skutocnostami? alebo ci mam jednoducho len prepisat povodnu zmluvu podla noveho zakona aj s povodnym vedenim a potom k nej napisat dodatok, kde bude uvedeny terajsi stav? abo sa vobec neodvolavat na nic a akoby vznikalo nove spolocenstvo, tak urobit vsetko odznova?
ked som uz podpisovala nejake papiere ohladom svb, ci su platne? pri podpise majitelov bytov, ktori suhlasia so zmluvou musi byt 100% podpisov? (zvhladom na zo, ze pri jednom byte neprebehlo dedicske konanie a momentalne su tam podnajomnici a majitelita su mimo. a jeden byt je v 2/3 vlastnictve, ci treba aj tomu 1/3 vlastnikovi dat podpisat, i ked tu nema trvaly pobyt)
dakujem za radu
lubica_02
11.01.10,10:46
Na základe zápisnice zo zhromaždenia, kde si bola zvolená za nového predsedu, treba zaniesť na register SVB : žiadosť o zmenu v registrácii - zmena predsedu, zápisnicu zo zhromaždenia s prezenčnou listinou a kolok vo výške 3 €. Netreba súhlas 100% vlastníkov, stačí nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov v dome.
Zmluvu nie je potrebné meniť, stačí dodatok, ale aj ten nemusí byť, nakoľko je tu najpodstatnejší výpis z registra SVB .
Deganova
11.01.10,13:44
Ak ste od roku 1999 mali len pôvodnú zmluvu, treba ju doplniť a to o všetky zákony týkajúce sa SVB od roku 1999, a to o zákony 400/2002, 512/2003,367/2004,469/2005 a 268/2007. Ja som bola v takejto siutácii tiež a keďže zmluva nebola novelizovaná podľa týchto zákonov, neriešila som to dodatkami ale úplným znením zmluvy s názvom " Dodatok č.1 " zmluvy o SVB prijatej dňa ...... Ak chceš vedieť viac, pošli ss, môžem Ti preposlať.
sito
11.01.10,14:10
Dobry den,
potrebovala by som radu. V lete sa nas predseda SVB vzdal - ustne funkcie z dovodu vazneho zdravotneho stavu. Nasledne navrhol mna. Zvolala som schodzu, kde som bola jednohlasne zvolena, existuje zapisnica. medzicasom povodny predseda zomrel. Ja som automaticky prevzala jeho funkciu, no zatial to mam len na zaklade zapisnice. zacali sme riesit uz aj nejake rekonstrukcie.
Ale stale nie som zaregistrovana v registri, cize oficialne je este stale predseda povodny. V registri mi povedali, ze predseda nedovzdaval ani nenahlasoval ziadne zmeny od r. 1999. Jednoducho odkedy sa zaregistrovalo spolocenstvo, nic sa na urad nenahlasovalo. pritom je to povinne kazde 3 roky. Povedali mi, ze sa medzitym menil zakon a musim nakomplet odovzdat novu zmluvu, upravenu podla zakona a nove stanovy. Potrebujem vediet, ci v tej zlmuve sa mam odvolavat na staru zmluvu a vytvorit uplne novu aj s novymi skutocnostami? alebo ci mam jednoducho len prepisat povodnu zmluvu podla noveho zakona aj s povodnym vedenim a potom k nej napisat dodatok, kde bude uvedeny terajsi stav? abo sa vobec neodvolavat na nic a akoby vznikalo nove spolocenstvo, tak urobit vsetko odznova?
ked som uz podpisovala nejake papiere ohladom svb, ci su platne? pri podpise majitelov bytov, ktori suhlasia so zmluvou musi byt 100% podpisov? (zvhladom na zo, ze pri jednom byte neprebehlo dedicske konanie a momentalne su tam podnajomnici a majitelita su mimo. a jeden byt je v 2/3 vlastnictve, ci treba aj tomu 1/3 vlastnikovi dat podpisat, i ked tu nema trvaly pobyt)
dakujem za radu

Poradím, najprv si preštuduj Zákon 182/1993, O vlastníctve bytov a nebytových priestoroch Minimálne od § 7 po § 14. Tam sa dozvieš čo vyžaduje zákon od SVB.

Malo by to byť každé tri roky. Aspoň zápis, že sa nezmenilo vedenie SVB, teda Predseda a Rada SVB.

Doporučil by som, to čo je v starej zmluve v súlade so zákonom ponechať, prípadne upraviť podľa potreby SVB. Veci, ktoré nevyhovujú zákonu treba zosúladiť so zákonom. Túto zmluvu musíte schváliť na Zhromaždení SVB, súhlasiť s ňou a aj ju podpísať musí nadpolovičná väčšina z vlastníkov bytov. Takto schválená zmluva, prípadne aj stanovy sú záväzné pre všetkých vlastníkov v dome a tým aj pre nájomníkov v bytoch.

Ak nie je na Zhromaždení nadpolovičná väčšina, nie je o zmluve možné hlasovať. V prípade, že by bola na Zhormaždení tesná väčšina a jeden vlastník bude proti, zmluva nieje odsúhlasená v súlade so zákonom, je neplatná.

Takže, treba si spočítať koľko hlasov treba na schválenie zmluvy a zabezpečiť si minimálne takú účasť vlastníkov, ktorí jú schvália.

To všetko doniesť na registráciu a prípadne aj tvoj výpis z registra trestov, ak to vlastníci požadujú, určujú v zmluve o SVB.

Potom, už len porozumenie tých, čo Ťa zvolili a chuť do práce s vlastníkmi, nie je to med lízať. Výsledky sa dostavia, časom. Potom napíš, ako Ti to šlape, ak Ťa SVB neušlape?