kimart
11.01.10,12:24
Minulý rok som na základe notárskej zápisnice o vyporiadaní majetku po rozvode, vyplatila manžela a byt som dala prepísať na mňa. Neviem, či mám teraz podať DP? veď aj predtým som bola zapísaná ako vlastník nehnuteľnosti, a dané zmeny som nahlásila na okr. úrade. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Lianka79
11.01.10,11:33
no ak sa vlastnik nezmenil a stale je ten isty platca dane, tak asi netreba
wagner
11.01.10,11:51
Minulý rok som na základe notárskej zápisnice o vyporiadaní majetku po rozvode, vyplatila manžela a byt som dala prepísať na mňa. Neviem, či mám teraz podať DP? veď aj predtým som bola zapísaná ako vlastník nehnuteľnosti, a dané zmeny som nahlásila na okr. úrade. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Zákon č. 582/2004 hovorí toto, podľa toho sa zariaď. Ale keď si nebola úplný vlastník a nastali zmeny v KN tak si to riadne prečítaj a do konca januára podaj nové DP - píšeš, že si manžela vyplatila a byt dala prepísať na seba.:


§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

(2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením21) v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom.

(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.


§ 19
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len "priznanie") je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností. Za zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane sa nepovažuje zmena sadzieb dane z nehnuteľností, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku, zmena oslobodenia od dane z nehnuteľností alebo zmena zníženia dane z nehnuteľností, zmena vekovej hranice občanov , ktoré sú určené vo všeobecne záväznom nariadení 11) a uplynutie lehôt na oslobodenie od dane z nehnuteľností podľa § 104 ods. 2 až 4. Daňovník, ktorý nadobudne nehnuteľnosť vydražením v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný podať priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Daňovník nie je povinný podať daňové priznanie, ak je pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome oslobodený od dane podľa § 17 ods. 1 písm. a) a b).
misoft
11.01.10,16:26
Ide tu ale o to, kto bol platcom dane do vyplatenia. Ak to bol ten istý platca dane, tak nie je potrebné hlásiť zmeny - platca je stále ten istý, nehnuteľnosť je stále tá istá. To či vlastní 1/2, 1/5, alebo len 0,0001% z nehnuteľnosti, nie je podstatné. Podstatné je, kto je platca dane!
wagner
11.01.10,22:16
Ide tu ale o to, kto bol platcom dane do vyplatenia. Ak to bol ten istý platca dane, tak nie je potrebné hlásiť zmeny - platca je stále ten istý, nehnuteľnosť je stále tá istá. To či vlastní 1/2, 1/5, alebo len 0,0001% z nehnuteľnosti, nie je podstatné. Podstatné je, kto je platca dane!
Píše, že byt dala prepísať na ňu, tak musí podať zmenu k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2010. Teda jej manžel - bývalý už nebude figurovať ako vlastník.
misoft
12.01.10,00:31
veď aj predtým som bola zapísaná ako vlastník nehnuteľnosti,
Bola zapísaná aj predtým! Žiaľ, nie je dostatok informácií, či tam bol predtým aj on. Lebo ak áno, potom musí, ak nie, tak nemusí.
chemicka
12.01.10,17:06
Zrejme to bolo vysporiadanie spolocneho vlastnictva manzelov, znamena to, ze sa na katastri urcite robila zmena, vlastnictvo na jedneho z nich (manzelku), to znamena, ze treba podat DP do 31.1.2010. Ja som bola taky pripad pred rokmi. Treba si uvedomit, ci notar daval navrh na vklad do katastra...