usko9877
11.01.10,13:01
Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
sito
11.01.10,14:22
Družstevný byt sa neodkupuje. Člen družstva, nájomník družstevného bytu ná právo požiadať na základe Zákona 182/1993 o prevod užívaného bytu do osobného vlastníctva za zostatkovú hodnotu úveru na výstavbu domu od štátu, anuitu. A poplatky spojené s prevodom bytu do osobného vlastníctva.

Až potom je možnosť byt predať, ale tú už má nový vlastník bytu. Bývalý nájomník družstevného bytu.
usko9877
13.01.10,20:11
dakujem za odpoved,ale moja hlavna otazka sa tykala tych dvoch rokov...
danushka
13.01.10,20:20
dakujem za odpoved,ale moja hlavna otazka sa tykala tych dvoch rokov...

Započítava sa aj 2 ročný trvalý pobyt pred prevodom do osobného vlastníctva. Čiže takýto predaj nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom
danushka
13.01.10,20:29
Družstevný byt sa neodkupuje. Člen družstva, nájomník družstevného bytu ná právo požiadať na základe Zákona 182/1993 o prevod užívaného bytu do osobného vlastníctva za zostatkovú hodnotu úveru na výstavbu domu od štátu, anuitu. A poplatky spojené s prevodom bytu do osobného vlastníctva.

Až potom je možnosť byt predať, ale tú už má nový vlastník bytu. Bývalý nájomník družstevného bytu.
Nesúhlasím Sito s názorom, že družstevný byt sa nemôže predať. Nájomca môže predať svoje členské práva , pričom družstvo vysporiadanie medzi kupujúcim a predávajúcim nezaujíma za akú sumu sa tak udialo. Toto vysporiadanie členských práv však musí prebehnúť podľa zákona o dani z príjmov.
sito
13.01.10,22:03
Nesúhlasím Sito s názorom, že družstevný byt sa nemôže predať. Nájomca môže predať svoje členské práva , pričom družstvo vysporiadanie medzi kupujúcim a predávajúcim nezaujíma za akú sumu sa tak udialo. Toto vysporiadanie členských práv však musí prebehnúť podľa zákona o dani z príjmov.

Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.


Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem


Započítava sa aj 2 ročný trvalý pobyt pred prevodom do osobného vlastníctva. Čiže takýto predaj nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom

Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?

Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?
danushka
14.01.10,07:35
Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.
Ja neviem Sito, prečo zamotávaš nášho zadávateľa. Družstvo prevádza členské práva nájomcu na druhého nájomcu a dohodu o prevode členských práv odstupujúceho a nastupujúceho nie je ani jedna zo zúčastnených strán predložiť družstvu.
Hádam mi nechceš tvrdiť, že ak by družstvo nemalo v stanovách zakotvenú takúto možnosť prevodu členských práv, tak by som ako člen družstva so svojimi členskými právami bola vydaná na milosť či nemilosť družstva ?!




Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?
Tieto členské práva sú predsa viazane k bytu...


Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?Môžeš predať byt aj na druhý deň po prevode do os. vlastníctva, ak je splnená podmienka 2 r. trvalého pobytu, daň sa neplatí.


No a teraz Sito, rada by som vedela, prečo takto odbočuješ od témy, predsa zadávateľ jasne zadal problém ;).
usko9877
14.01.10,13:56
danushka velmi pekne dakujem za odpoved.chcel som "pocut" taku odpoved aku si mi napisala.som spokojnejsi.Noro
Stanislav 1975
14.01.10,14:05
Ja by som mal k tejto téme otázku- je družstvo povinné previesť družstevný byt z jedného nájomcu na druhého?:confused:-ja viem,že sa to robí bežne a nakoniec aj ja som tak získal byt,ale nemože prísť k situácii že sa družstvo "zatne" a byt odmietne previesť?:confused::confused::confused:Ja si myslím,že teoreticky sa to može stať,predsa len družstvo je majiteľom bytu,hmhm
Stanislav 1975
14.01.10,14:10
Aha teraz čítam,že je to zo zákona,takže asi musí-som sa asi mýlil...
Mária27
14.01.10,14:17
Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.


Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?

Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?

Stanovy by to ani nemuseli uvádzať, lebo je to povinnosť v zákone (zvyčajne však stanovy opisujú aj zákon). Daň sa z prevodu členských práv a povinnstí spojených s nájmom družstevného bytu neplatí.
sito
14.01.10,16:19
No a teraz Sito, rada by som vedela, prečo takto odbočuješ od témy, predsa zadávateľ jasne zadal problém ;).

Ale nie. Odpovedala si mu a je spokojný s odpoveďou. V stanovách sme mali, člen môže previesť svoje práva na inú osobu. Ak má pridelený byt, tak sa práva viažu v prevažnej miere k bytu.

Keď predám členské práva k bytu z príjmu zaplatím daň, aspoň tak som to pochopil. Ale ak mám byt v osobnom vlastníctve a predám ho, daň neplatím.

Logicky mi vychádza výhodnejšie si byt previesť do osobného vlastníctva a predať.

Ale ako píše Mária, z prevodu členských práv sa daň neplatí.

Teda ako to je? Platí, alebo neplatí?
Mária27
14.01.10,18:39
No, podľa zákona o dani z príjmov je to takto:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
e) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,
f) z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty38) a z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa osobitného predpisu, 38) vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
g) prijatý v rámci plnenia vyživovacej povinnosti podľa osobitného predpisu, 39)
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,
sito
16.01.10,03:04
Dievčatá, nejak mi to nejde do hlavy.

182/1993, § 4

Nadobúdanie vlastníctva


(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,
b) na základe zmluvy o výstavbe domu, vstavbe alebo nadstavbe,
c) dedením,
d) rozhodnutím štátneho orgánu. 8)

(2) Byt alebo nebytový priestor v dome môže byť vo vlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby, v podielovom spoluvlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

Usko chce odkúpiť družstevný byt, čo zo zákona nie je možné!

Aj som mu to napísal.

No, a vy ste iného názoru.

Skúsim si to vysvetliť, nepočúvajte ma.

Takže, previedol som si družstevný byt do osobného vlastníctva, zaplatil anuitu a poplatky spojené s prevodom a dostal som list vlastníctva k bytu a spoločným častiam, zariadeniam domu.

Byt je môj a môžem ho predať, hocikomu. Predám, ale bez listu vlastníctva bytu. Byt nepatrí tomu, kto mi dal peniaze, ale tomu kto ho má zapísaný na katastri na liste vlastníctva. Teda mne, aj peniaze. Ale to je podvod.

Ak predám byt s listom vlastníctva je to v priadku.

Ak som členom družstva a moje členské práva sú súvisiace s užívaním družstevného, nájomného bytu, môžem tieto moje práva previesť na inú osobu. Od dohodnutého termínu ja prestávam byť nájomníkom družstevného bytu a nájomníkom je osoba na ktorú som previedol svoje práva.

Ale, kto je vlastníkom bytu? Družstvo!!!

182/1993, §5, odsek 7

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.


Ak je anuita vo výške 100 €, 3 000 Sk. A nevyužijem možnosť si previesť byt do osobného vlastníctva, ale na niekoho prevediem svoje práva k užívaniu nájomného družstevného bytu. Tak ľudia v okolí si budú klepať po čele, ak to nebude rodinný príslušník, deti.

To si radšej uplatním svoje právo nadobudnutia družstevného, nájomného bytu do osobného vlastníctva.

Na základe čoho?

182/1993, §4, odsek 1, písmeno a.
danushka
16.01.10,08:07
A čo Ti Sitko náš nejde do hlávky???:eek::eek::eek:
Veď keď potrebuješ predať byt - je jedno či družstevný alebo v OV, tak ho predáš a basta. Ak potrebuješ vyriešiť rýchlo nejaký stav a nevyhovuje Ti čakať kým prebehne proces prevodu z družstva do OV cez kataster, tak ...
Ak si navyše tak šikovný, že dr.byt predáš rovnako výhodne, ako byt v OV, tak načo si lámať hlavičku. Dôležité je vedieť, či pri predaji mám povinnosť takýto predaj zdaniť, alebo kedy je oslobodený.:)
sito
16.01.10,11:30
A čo Ti Sitko náš nejde do hlávky???:eek::eek::eek:
Veď keď potrebuješ predať byt - je jedno či družstevný alebo v OV, tak ho predáš a basta. Ak potrebuješ vyriešiť rýchlo nejaký stav a nevyhovuje Ti čakať kým prebehne proces prevodu z družstva do OV cez kataster, tak ...
Ak si navyše tak šikovný, že dr.byt predáš rovnako výhodne, ako byt v OV, tak načo si lámať hlavičku. Dôležité je vedieť, či pri predaji mám povinnosť takýto predaj zdaniť, alebo kedy je oslobodený.:)

Danuška, videla si už list vlastníctva, načo mi je sloboda, oslobodenie od dane, keď byt nie je môj??? Doklad, doklad potrebuješ vždy. O prevode, o kúpe, o zaplatení dane, vždy ho potrebuješ, dobré si je ho odložiť, ale čo si odložíš keď ho pri transakcii nedostaneš.

Je to ako isť reklamovať bryndzové halušky po zjedení, že ich bolo málo, alebo ti nechutnali, kto ti to uzná? Keď ich máš v sebe. Ak ich bolo málo, objednáš si ďalšiu porciu, ak nie opustíš salaš. Halušky nie sú byt, ale obchod je obchod.

A špinavosť je špinavosť!
danushka
16.01.10,12:32
...vzdávam sa ...miešaš hrušky s jablkami, si totálne mimotemy
http://www.lillysplace.net/Stores/GodFirstOriginalDesigns/images/Amen,%20I%20Believe.jpg
sito
16.01.10,12:49
Človek, ktorý sa vzdáva sa vzdáva preto, že už ho to nebaví, je na konci, alebo chce pred koncom využiť poslednú možnosť. Ak ju využije poslednú možnosť, koniec môže byť v nedohľadne, ale vždy je!!!

Danuška, nevzdávaj sa kvôli ovociu.
anonym222
24.01.10,08:38
Ahojte. Pripojím sa do diskusie a trochu rozšírim pôvodnú otázku.
Samozrejme, že Danuška ma pravdu. Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB. Aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká. Dovolím si tu však položiť jednú otázku: Aké sú výhody a nevýhody prevodu DB do OV? Podľa mňa medzi výhody patrí najmä istota vlastníctva, možnosť založiť vlastný byt pri úvere, možnosť lepšie rozhodovať o správe domu, ak byty odkúpi väčšina a myslím že aj to, že vlastník by mal mať prednosť pred nájomcom v prípade odkupovania nebytových priestorov v dome. Nevýhody prevodu bytu som zatiaľ nezistil.
Vie ešte niekto niečo doplniť?
sito
24.01.10,11:22
Ahojte.

Keď ahoj, tak ahoj.

Pripojím sa do diskusie a trochu rozšírim pôvodnú otázku.

Jasné pripojiť sa môžeš. Môžeš otázku, aj náš obzor.

Samozrejme, že Danuška ma pravdu.

Nie len danuška má pravdu, všetci majú pravdu, svoju. Ale to je individuálna pravda. No, existuje aj objektívna pravda, myslím, že to je tá pravda s ktorou súhlasí väčšina, väčšia väčšina, drvivá väčšina, alebo všetci ktorých sa tá vec, pravda týka. A potom je ešte jedna pravda a tá je potom nezvratiteľná, keď sme na pravde Božej.

Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB.

Kedysi, dávno som počul od starších, že jedno je len kolečko na fúriku. Až neskôr som sa dozvedel čo je to úplne jedno. Tebe to asi nikto nevysvetlil. To je, keď chytíš hovno do dlane, aj je úplne jedno, či ho ovoniaš od palca, alebo malička.

Aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká.

Neviem, ale na Slovensku som asi nie je jediný, ktorý si previedol byt do osobného vlatníctva na základe Zák. 182/1993. Zaplatil som poplatky družstvu spojené s prevodom bytu, ale žiadnu daň. Ba dokonca som päť rokov neplatil daň z nehnuteľnosti. Ak niekto za prevod bytu do osobného vlastníctva platil daň? Napíšte!

Myslím, že obdobne je to s daňou aj pri bezplatnom prevode členských práv člena družstva spojených s nájmom družstevného bytu na inú osobu, bezodplatne. Jasne, daň z nehnuteľnosti sa platí, lebo nedošlo k prevodu bytu do osobného vlastníctva. Ale nie som dokonalý, môžem sa mýliť.

Ak dôjde k prevodu členských na inú osobu za úplatu, je povinný ten kto získal na prevode členských práv, teda mal príjem, zaplatiť daň.

Dovolím si tu však položiť jednú otázku: Aké sú výhody a nevýhody prevodu DB do OV?

Tiež len jednú otázku: Je lepšie byť vlastníkom firmy, alebo zamestnancom firmy???

Podľa mňa medzi výhody patrí najmä istota vlastníctva, možnosť založiť vlastný byt pri úvere, možnosť lepšie rozhodovať o správe domu, ak byty odkúpi väčšina a myslím že aj to, že vlastník by mal mať prednosť pred nájomcom v prípade odkupovania nebytových priestorov v dome.

Máš 100 % pravdu, súhlasím s tebou! No, ak by bolo po tvojom a vlastník bytu by mal prednosť pred nájomníkom v prípade odkupovania bytu, podľa mňa prevodu bytu. Mohlo by sa ti stať a :eek::mee::mad:, že byt v ktorom si roky býval si odkúpi družstvo, to je do prevodu bytu vlastníkom bytu a ty nájomníkom.

Nevýhody prevodu bytu som zatiaľ nezistil.

A myslím, že ani nezistíš!!!

Vie ešte niekto niečo doplniť?

Ak niekto predloží citáciu zákona v ktorom je doslovne napísané, predaj družstevného bytu a nie prevod družstevného bytu. Predaj členských práv spojených s nájmom bytu a nie prevod. Mám pravdu.

S družstevným bytom sa dá manipulovať, ale nie PREDAŤ!!!

.
anonym222
24.01.10,19:55
Sito nezamotávaj. Ja som nikdy nepoužil spojenie predaj DB. Citujem:"Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB".
Keď som povedal, že aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká, znamená to že v oboch prípadoch buď zaplatíš, alebo nezaplatíš. Daň predsa neplatíš za prevod DB do OV, čo to tu pletieš svoj prípad. Otázka bola o platení dane pri predaji bytu v OV, resp. platení dane pri prevode členských práv k DB.
Mal by si asi čítať pozornejšie, hovoril som o prednostnom odkúpení nebytových priestorov, nie bytu. Toto bolo niekedy v starom zákone a neviem či to ešte platí, preto som sa pýtal. Ty si však na moju otázku neodpovedal.
sito
25.01.10,15:24
Usko9877, prosí o odpoveď, prvá otázka. Za prvou otázkou je druhá otázka?


Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem

Žeby som bol slepý a on to červené nenapísal? Ak som si kúpil byt od vlastníka s listom vlastníctva, tak byt je môj. Ak si dohodnem prevod členských práv na užívanie družstevného bytu, byt nie je môj, je stále majetkom družstva, ak družstvo suhlasí s prevodom členských práv s užívaním bytu, stávam sa novým nájomníkom, ktorý môže požiadať o prevod bytu do osobného vlastníctva od vlastníka bytu, ktorým je družstvo.

Druhá otázka je, musím mať byt v osobnom vlastníctve dva roky a až potom ho môžem predať?

Osobne si myslím, že keď je niečo moje, tak je moje a s mojím majetkom si môžem naložiť ako uznám za vhodné. Nečítal som nikde v zákone 182/1993 ani v novelizaciach, že by bolo právo vlastníka bytu obmedzované zákonom 182/1993.

Keďže sa jedná o bytový dom, sú v ňom byty a každý byt má podiel na spoločných častiach, zariadeniach domu a priľahlého pozemku k domu. O týchto veciach sa rozhoduje v súlade s § 14, Zákona 182/1993.


Sito nezamotávaj. Ja som nikdy nepoužil spojenie predaj DB. Citujem:"Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB".
Keď som povedal, že aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká, znamená to že v oboch prípadoch buď zaplatíš, alebo nezaplatíš. Daň predsa neplatíš za prevod DB do OV, čo to tu pletieš svoj prípad. Otázka bola o platení dane pri predaji bytu v OV, resp. platení dane pri prevode členských práv k DB.
Mal by si asi čítať pozornejšie, hovoril som o prednostnom odkúpení nebytových priestorov, nie bytu. Toto bolo niekedy v starom zákone a neviem či to ešte platí, preto som sa pýtal. Ty si však na moju otázku neodpovedal.

Čo je úplne jedno som ti už vysvetlil.

Kde si v téme vyčítal, že on chce v dome reštauráciu, prípadne bordel.

Bordel v bytovom dome sem - tam býva, ale nemyslí sa tým, že bytový dom je verejný dom. Bordel.

DRUŽSTEVNÝ BYT NIE JE MOŽNÉ ODKÚPIŤ!!! Dá sa s bytom kšeftovať, podvádzať, teda aj predať, ale to je podvod!!!

Prevodom členských práv k užívaniu družstevného bytu sa nezmení vlastnícky vzťah družstva k bytu. Mení sa jedine prevodom. Zákonným spôsobom.
hena22
25.01.10,16:02
Len jedna poznámočka - prevod členských práv môže byť bezodplatný alebo aj odplatný a aj za podstatne vyššiu hodnotu ako je evidovaná hodnota členského podielu. Proste za trhovú cenu. Nie je to žiadny podvod a pamätá na to aj zákon o dani z príjmu :)
sito
25.01.10,16:28
Len jedna poznámočka - prevod členských práv môže byť bezodplatný alebo aj odplatný a aj za podstatne vyššiu hodnotu ako je evidovaná hodnota členského podielu. Proste za trhovú cenu. Nie je to žiadny podvod a pamätá na to aj zákon o dani z príjmu :)

Ale s tým ja súhlasím! Prevod členských práv za úplatu je možný, ale tým sa nemení vlastnícky vzťah družstva k bytu. Ten sa mení len prevodom bytu do osobného vlastníctva.

Tým, že ten kto na prevode členských práv získal a zaplatí s toho daň, ten kto zaplatil za prevod členských prav, tým, že prevádzajúci uhradil daň, nezíska list vlastníctva, ten môže získať len prevodom bytu do osobného vlastníctva od družstva.

Pokiaľ niekto tvrdí, že predáva, predal, alebo kupuje, kúpil družstevný byt, nehovorí pravdu. Zákon to neumožňuje. Je to len o slovíčkach, ale rozhodujúcich slovíčkach a liste vlastníctva.

Prevodom členských práv k užívaniu družstevného bytu ešte nikto list vlastníctva družstevného bytu nezískal. Alebo áno???
danushka
25.01.10,17:49
Sito, tvrdí tu niekto opak? Potrebuješ sa vyrozprávať, poď na šuťák...:):D;)
sito
25.01.10,18:06
Nesúhlasím Sito s názorom, že družstevný byt sa nemôže predať. Nájomca môže predať svoje členské práva , pričom družstvo vysporiadanie medzi kupujúcim a predávajúcim nezaujíma za akú sumu sa tak udialo. Toto vysporiadanie členských práv však musí prebehnúť podľa zákona o dani z príjmov.
.
hena22
25.01.10,18:32
a ešte ma napadla jedna výhoda družstevného bytu oproti OV: keďže si vlastne v nájme, menôžeš o ten byt prísť napr. pri exekúcii. a pokiaľ si poctivo platíš a plníš povinnosti, ani ťa z neho nikto nedostane, proste strecha nad hlavou je istá. a o prevod do OV si môžeš požiadať kedykoľvek (aspon zatiaľ to je tak).
sito
25.01.10,18:42
a ešte ma napadla jedna výhoda družstevného bytu oproti OV: keďže si vlastne v nájme, menôžeš o ten byt prísť napr. pri exekúcii. a pokiaľ si poctivo platíš a plníš povinnosti, ani ťa z neho nikto nedostane, proste strecha nad hlavou je istá. a o prevod do OV si môžeš požiadať kedykoľvek (aspon zatiaľ to je tak).

A čo, ak bude exekúcia voči družstvu? Zmení sa vlastník, nie nájomník. A čo nový vlastník, ak zoženie nájomníkovi náhradné ubytovanie a vysťahuje nájomníka? Môže?
anonym222
25.01.10,18:45
Sito, všetci tu vieme o čom je reč, a nemusíš nám vysvetľovať význam jednotlivých slovíčok. Všetci tu diskutujúci vieme že DB sa nedá predať, ale iba previesť členské práva. Všetci však vieme aj to, že 99% ľudí, ktorí prevádzajú svoje členské práva k DB povie jednoducho, že predali DB. Tak to odznelo aj v pôvodnej otázke. Otázka však nebola o tom, či predať alebo previesť, ale o tom či treba platiť daň, resp, čo urobiť aby nebolo treba platiť daň. Na pôvodnú otázku správne odpovedala Danuška. Všetko ostatné je balast.

To Hena: Ďakujem za odpoveď na moju otázku.
sito
25.01.10,18:50
Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
.
Mária27
25.01.10,21:29
Súhlasím s tým, že pokiaľ neformulujeme zmluvu a pod., vyjadrujeme sa hovorovo, stručne a v konkrétnom prípade aj jasne. Každému je jasné, že pri kúpe družstevného bytu do osobného vlastníctva ide o prevod bytu v zmysle zákona. Prevod družstevného bytu bol bezplatný len podľa zákona 42/1992, v súčasnosti treba uhradiť uhradiť bytovému družstvu ako cenu bytu nesplatený investičný úver.
Aj keby si kupoval družstevný byt od iného družstevníka, teda nie do osobného vlastníctva, išlo by v právnickej reči o prevod členských práv, ale on by ho platil. Každý by vedel, že kupuje byt "družstevný", teda, že byt kupuje s nádejou, že raz bude len jeho, ale zatiaľ je len družstevný, na ktorého prevod má však zákonný nárok.

Prevod môže byť bezodplatný či odplatný. Odplatnému prevodu sa hovorí kúpa. Aj kúpa je prevod. Nemusí ísť len o kúpu do vlastníctva. Kúpna zmluva nemusí byť písomná, ani kúpnou zmluvou nazvaná. Kupovať možno aj nádej (na lepšie časy) :)


Obč. zák.

§ 588 (pojem kúpnej zmluvy)

Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.

§ 595 (kúpa nádeje)

Tomu, kto kúpi budúce úžitky nejakej veci vcelku alebo s nádejou na neisté budúce úžitky, patria všetky úžitky riadne vyťažené. Znáša však stratu, ak bolo jeho očakávanie zmarené.
Mária27
25.01.10,21:50
A čo, ak bude exekúcia voči družstvu? Zmení sa vlastník, nie nájomník. A čo nový vlastník, ak zoženie nájomníkovi náhradné ubytovanie a vysťahuje nájomníka? Môže?


Nemôže.

§ 17 ZVB
(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
----------
23) Napríklad § 335 až 338 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení neskorších predpisov, § 14 ods. 1 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení neskorších predpisov.
danushka
25.01.10,22:00
Nemôže.

§ 17 ZVB
(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
----------
23) Napríklad § 335 až 338 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení neskorších predpisov, § 14 ods. 1 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení neskorších predpisov.




Teda Maruška, klobúk dole !
Tak z tohto vyplýva, že ten čo má dlhy /nie voči družstvu samozrejme/ - má ako člen družstva naozaj istejšiu strechu nad hlavou, ako keď má byt v OV...

mimotemy...Konečne tu začína byť zaujímavo;):)
Mária27
25.01.10,22:11
Teda Maruška, klobúk dole !
Tak z tohto vyplýva, že ten čo má dlhy /nie voči družstvu samozrejme/ - má ako člen družstva naozaj istejšiu strechu nad hlavou, ako keď má byt v OV...

mimotemy...Konečne tu začína byť zaujímavo;):)


Nemôžu mu vydražiť ani členský podiel.

§ 320 obč. súd. por.

(2) Výkon rozhodnutia proti členovi družstva postihnutím členského podielu v stavebnom bytovom družstve za trvania členstva povinného nie je prípustný.
anonym222
27.01.10,19:29
Teda Maruška, klobúk dole !
Tak z tohto vyplýva, že ten čo má dlhy /nie voči družstvu samozrejme/ - má ako člen družstva naozaj istejšiu strechu nad hlavou, ako keď má byt v OV...

Netreba robiť dlžníkom zbytočné nádeje. Dlhy si treba platiť.
Ten čo má dlhy a ide mu po krku exekútor, má väčšinou problémy aj s platením bytu. Pred niekoľkými mesiacmi sme na vlastníckej schôdzi schvaľovali súhlas vlastníkov s dražbou dvoch družstevných bytov. Vlastníci v našom bytovom dome si všetky účty platia. Problémy máme väčšinou s nájomníkmi družstevných bytov.
danushka
27.01.10,19:47
Súhlasím, že dlhy netreba robiť. Debata sa však vyvinula v tejto téme od merita veci a ja som sa dozvedela niečo o čom som nemala potúch.

Prihliadnúc ku skutočnosti, že v dnešných časoch majú finančné problémy ľudia, ktorí ich povedzme nemali do určitého času a do týchto problémov sa nedostali pre svoj nezodpovedný prístup k životu, nechuťou pracovať mi príde dobré vedieť, že takto sa dá uchrániť strecha nad hlavou pred hladnými exekútormi, ktorí neberú ohľady na okolnosti v ktorých sa človek nachádza.

Moja poznámka, že konečne má debata zmysel bola skôr mienená k diskutujúcim, ktorí svojimi príspevkami mimo témy balamutia okolie a vytvárajú chaos a neprehľadnosť.
Mária27
27.01.10,20:10
Netreba robiť dlžníkom zbytočné nádeje. Dlhy si treba platiť.
Ten čo má dlhy a ide mu po krku exekútor, má väčšinou problémy aj s platením bytu. Pred niekoľkými mesiacmi sme na vlastníckej schôdzi schvaľovali súhlas vlastníkov s dražbou dvoch družstevných bytov. Vlastníci v našom bytovom dome si všetky účty platia. Problémy máme väčšinou s nájomníkmi družstevných bytov.

Schvaľovať ste mohli, ale zákon nepustí exekútora do dražby družstevného bytu. Exekútor pôjde po inom majetku družstva ako vlastníka. Družstvo musí riešiť problém s nájomcom - aj výpoveďou z nájmu, vylúčením z družstva a pod. podľa stanov. Pretože vám je dlžný vlastník (družstvo), nie nájomca.
anonym222
28.01.10,18:40
Schvaľovať ste mohli, ale zákon nepustí exekútora do dražby družstevného bytu. Exekútor pôjde po inom majetku družstva ako vlastníka. Družstvo musí riešiť problém s nájomcom - aj výpoveďou z nájmu, vylúčením z družstva a pod. podľa stanov. Pretože vám je dlžný vlastník (družstvo), nie nájomca.

Exekútor nemal prečo ísť po majetku družstva. Exekútor tu ani nič neriešil. Družstvo nikomu nič nedlhovalo. Družstvo voči vlastníkom tu vystupuje ako správca a voči nájomníkom ako prenajímateľ. Tu išlo o dlh nájomníka družstvu, ktorý družstvo chcelo riešiť dražbou bytu neplatiča. Podľa zákona však dražbu akéhokoľvek bytu v dome musí odsúhlasiť väčšina vlastníkov bytov v dome.
Mária27
28.01.10,19:34
Exekútor nemal prečo ísť po majetku družstva. Exekútor tu ani nič neriešil. Družstvo nikomu nič nedlhovalo. Družstvo voči vlastníkom tu vystupuje ako správca a voči nájomníkom ako prenajímateľ. Tu išlo o dlh nájomníka družstvu, ktorý družstvo chcelo riešiť dražbou bytu neplatiča. Podľa zákona však dražbu akéhokoľvek bytu v dome musí odsúhlasiť väčšina vlastníkov bytov v dome.

Tak to malo družstvo riešiť inak. A vlastníci odsúhlasujú dražbu k § 15 zákona - byt každého vlastníka je zo zákona založený v prospech ostatných vlastníkov v dome, nie v prospech prenajímateľa. To by družstvo vydražilo vlastný byt v prospech fondu?
sito
28.01.10,20:02
Usko9877 dňa 11.1. 2010 otvoril novú tému: Odkúpenie DB do OV.


Prečítal som si zadanie a odpovedal som mu, že byt nie je možné odkúpiť, ale previesť do osobného vlastníctva. Po prevode sa už jedná o predaj.


V živote sú okolnosti, keď taktika je, povedať jednoducho pravdu!


Usko poďakoval za odpoveď a upozornil, že preňho je podstatná otázka daňovej povinnosti pri následnom predaji bytu.


Odpovedala mu Danuška: Započítava sa aj 2 ročný trvalý pobyt pred prevodom do osobného vlastníctva. Čiže takýto predaj nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmu.


Neviem aký predaj má myslí v druhej vete? Prevod bytu – ako predaj bytu družstvom, nájomníkovi? Alebo, predaj po prevode bytu do osobného vlastníctva, inému vlastníkovi?


To ma ani tak netrápi, ale v nasledujúcom príspevku nepovedala pravdu, aj keď v živote je jej taktika, jednoducho hovoriť pravdu. Jej názor je, že družstevný byt je možné predať. Člen družstva možné predať svoje členské práva k nájmu družstevného bytu.


Prevod a predaj, sú rozdielne veci, ale niekomu je to úplne jedno.


Zaujímavo odpovedal anonym222: Sito, všetci tu vieme o čom je reč, a nemusíš nám vysvetľovať význam jednotlivých slovíčok. Všetci tu diskutujúci vieme že DB sa nedá predať, ale iba previesť členské práva.


Ale presne to som napísal v mojom prvom príspevku. Len som nepísal o predaji, ale o odkúpení, teda kúpe. DB sa nedá predať, teda ani kúpiť. To isté platí o členských právach k užívaniu družstevného bytu.


Šalamúnsky to vyjadrila Mária, Takže na Slovensku je všetko možné, aj predávať nádej. No kúpená nádej sa môže zmeniť na niečo, čo nemá s nádejou nič spoločné. Zúfalstvo so špatne kúpenej nádeje, alebo kde sa človek podeje?


Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.



Ja neviem Sito, prečo zamotávaš nášho zadávateľa. Družstvo prevádza členské práva nájomcu na druhého nájomcu a dohodu o prevode členských práv odstupujúceho a nastupujúceho nie je ani jedna zo zúčastnených strán predložiť družstvu.



Hádam mi nechceš tvrdiť, že ak by družstvo nemalo v stanovách zakotvenú takúto možnosť prevodu členských práv, tak by som ako člen družstva so svojimi členskými právami bola vydaná na milosť či nemilosť družstva ?!




Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?



Tieto členské práva sú predsa viazane k bytu...


Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?Môžeš predať byt aj na druhý deň po prevode do os. vlastníctva, ak je splnená podmienka 2 r. trvalého pobytu, daň sa neplatí.


No a teraz Sito, rada by som vedela, prečo takto odbočuješ od témy, predsa zadávateľ jasne zadal problém .


Nemyslím, že som odbočil od témy. Skúsenosti človeka, zažil som, videl som, počul som, čítal som. Podľa skúsenosti sa dá posúdiť až kam siaha pamäť človeka.


Vieš, s nami sa do paneláku nasťahoval starší manželský pár. Rád som sa vždy s nimi porozprával. Porozprávali mi o tom, kam moja pamäť nesiahala. Do začiatku bytového družstevníctva. Zakladali bytové družstvo a stavali si štvorbytovku aj svojpomocne. Proste začiatky, zážitky, výsledok svojho snaženia a aj odchod z domu, na ktorého stavbe sa podieľali, financiami aj svojou prácou. To som ja nezažil, ani nevidel, ale počul som o tom! A vzal som si s ich vyprávania niekoľko dobrých rád, poznatkov, ktoré sa mi neskôr prišli vhod.


Kam siaha moja pamäť? Do roku 1977. Vtedy som si podal žiadosť na pridelenie družstevného bytu v rámci stabilizácie zamestnancov. Žiadosť bolo podať jednoduché, no dostať byt, to už bolo horšie. Ale po štyroch rokoch sa podarilo. Vlastne od toho roku som zažil a videl všeličo. V družstve aj v družstevnom dome. Družstvá mali vypracované stanovy, nie všetky rovnaké, ale podľa svojich potrieb, no v súlade vtedy platným zákonom. Člena družstva bolo možné aj vylúčiť z družstva! Milosť, nemilosť. A kopec všemožných hlúpostí. Boli to stavebné bytové družstva. Je síce pravda, že sa už nestavalo svojpomocné, ale na kľúč a iné organizácie, nie družstvá. Ale tej špinavosti, čo sa robila? Ľudia dúfali vo svetlý zajtrajšok, no prišiel šok. Zmenil to rok 1989 a Zákon 182/1993 a jeho novelizácie. Po nich prišla pre niektorých nočná mora, ktorá zatienila svetlý zajtrajšok, vlastne už dnešok. Myslím, že špinavosti neubudlo, len je založená na demokratických princípoch. A družstvá, prevažná časť ich majetku, byty, prešli do osobného vlastníctva, nájomníkov družstevných bytov. No väčšina bytov zostala pod ich správou. Na porade je o tom x príspevkov ako sa správajú správcovia, prípadne predsedovia SVB. A netýka sa to len družstevných bytov. Nesleduješ, alebo nechceš vidieť ako niektorí ľudia prichádzajú o svoje domy, byty? Prípadne o peniaze za ktoré nikdy nebudú vidieť svoj byt, dom, ktorý si v nádeji, že bude ich, kúpili od niekoho, kto nehovorí pravdu? Dokonca v jednej téme bolo opisované aj fyzické násilie od osoby, ktorá ma zastávať záujmy vlastníkov bytov. Niektorí sa neštítia ani vraždiť, len aby niečo získali. To si nezažila, nevidela?


Nóó, počkááj! Zajac.


Čo sa týka Márie, fakt pred ňou treba klobúk dole. Len je ju treba niekedy trošička podpichnúť a len tak sa sypú zaujímavosti. Asi ma takú prácu, alebo koníčka. Tým, čo potrebujú poradiť to môže byť úplne jedno, hlavne, že jej rada im pomôže.


Čo nakoniec? To, čo na začiatku. Družstevný byt sa nedá odkúpiť, len previesť do osobného vlastníctva.


Nádej umiera posledná.
Mária27
28.01.10,20:16
Sito, vedela som, že sa ti tá nádej zapáči. Bola určená špeciálne tebe, ale v paragrafe - žiaden výmysel!
sito
29.01.10,15:33
Sito, vedela som, že sa ti tá nádej zapáči. Bola určená špeciálne tebe, ale v paragrafe - žiaden výmysel!

Mária, ako sa to spieva v tej pesničke? Kamarát ti prihrávku vráti. Ďakujem!

V paragrafe, za paragrafom vidím úmysel niečo zmeniť, vyriešiť. A preto sú také kľukaté, aby to nebolo také jednoduché.

Výmysel, no niektoré zákony, ich paragrafy schvaľovali vymyselníci, divadelníci, ochotníci. Preto tie niektoré zákony majú aj takú logiku.

Ale, kto zvolil tých ochotníkov???
anonym222
29.01.10,19:47
Tak to malo družstvo riešiť inak. A vlastníci odsúhlasujú dražbu k § 15 zákona - byt každého vlastníka je zo zákona založený v prospech ostatných vlastníkov v dome, nie v prospech prenajímateľa. To by družstvo vydražilo vlastný byt v prospech fondu?
Ako inak to malo družstvo riešiť? Družstvu v tomto prípade nevystupovalo ako prenajímateľ, ale ako väčšinový vlastník v dome a zároveň správca domu.
Áno, ako správca dalo družstvo vydražiť byt, aby sa zaplatili pohľádavky neplatiča. Je to trochu zamotané, aj mne sa to zdá čudné, ale je to tým chorým systémom, že družstvo tu vystupuje súčasne v troch rôznych úlohách.
Mária27
29.01.10,19:59
Ako inak to malo družstvo riešiť? Družstvu v tomto prípade nevystupovalo ako prenajímateľ, ale ako väčšinový vlastník v dome a zároveň správca domu.
Áno, ako správca dalo družstvo vydražiť byt, aby sa zaplatili pohľádavky neplatiča. Je to trochu zamotané, aj mne sa to zdá čudné, ale je to tým chorým systémom, že družstvo tu vystupuje súčasne v troch rôznych úlohách.

Keby si prenajímal vlastný byt a nájomník by ti neplatil nájomné, dal by si byt vydražiť, aby sa z výťažku zaplatili pohľadávky?

Družstvo posiela upomienky, potom vypovie nájom, prípadne aj vylúči člena z družstva, ale byt mu zostáva vo vlastníctve. Prenajme ho inému a dlhy od pôvodného nájomcu si vymáha.
To, že mu nájomca nezaplatil nájom, nemá nič spoločné s tým, že družstvo ako vlastník platí domu do fondu a za plnenia. To sú dva rozličné vzťahy. Družstvo platí aj vtedy, ak mu nájomca neplatí. Tak to má robiť každý vlastník bytu, on je zodpovedný za platby domu, inak môže prísť o byt - za lacné peniaze.
Tretí vzťah je správcovstvo ako procesné úkony.
anonym222
31.01.10,09:37
Keby si prenajímal vlastný byt a nájomník by ti neplatil nájomné, dal by si byt vydražiť, aby sa z výťažku zaplatili pohľadávky?

Družstvo posiela upomienky, potom vypovie nájom, prípadne aj vylúči člena z družstva, ale byt mu zostáva vo vlastníctve. Prenajme ho inému a dlhy od pôvodného nájomcu si vymáha.
To, že mu nájomca nezaplatil nájom, nemá nič spoločné s tým, že družstvo ako vlastník platí domu do fondu a za plnenia. To sú dva rozličné vzťahy. Družstvo platí aj vtedy, ak mu nájomca neplatí. Tak to má robiť každý vlastník bytu, on je zodpovedný za platby domu, inak môže prísť o byt - za lacné peniaze.
Tretí vzťah je správcovstvo ako procesné úkony.
Maria, prenájom vlastného bytu a prenájom družstevného nie je celkom to správne porovnanie. Ak prenajmem vlastný byt, všetky pravidla si dohodnem v zmluve a môžem si dohodnúť prenájom aj na dobu určitú. Nájomca družstevného bytu je zároveň členom družstva, teda má má v ňom nejaký podiel (členský podiel). Má svoje členské práva v družstve, riadi sa stanovami a samozrejme aj zákonmi. Prenájom má dohodnutý na dobu neurčitú. Má zo zákona prednostné právo na prevod bytu do OV a pod. Toto u môjho potenciálneho prenajímateľa neplatí. Nie je zas také jednoduché vypratať niekoho z bytu. Treba mu samozrejme zabezpečiť náhradné ubytovanie. Družstvu ešte ostáva dlh ktorý musí od neplatiča vymáhať. Väčšinou sú to ľudia, od ktorých nie je čo exekuovať.
Ak sa byt vydraží, z výťažku dražby sa vyplatí dlh. Neviem, ako je to v prípade zabezpečenia bytovej náhrady, či ju musí zabezpečiť víťaz dražby alebo družstvo ako správca? V každom prípade družstvu ako správcovi ani tak neide o byt, teda svoj majetok, ako o to ako vyrovnať dlh nájomcu správcovi. Družstvo musí hájiť predovšetkým záujmy družstva, teda všetkých jej členov proti záujmu jedného z členov, ktorý si neplní povinnosti voči družstvu.

Čo sa týka fondov, správca vedie financie vlastníkov bytov na samostatnom fonde, resp. ich vedie oddelene od financií nájomcov družstevných bytov.
Mária27
31.01.10,10:53
Žasnem, ani neviem ako začať. Stále tvrdíš, že treba vydražiť byt, aby sa z výťažku dražby vyplatil dlh nájomcu. Keby už vlastník skutočne nemal z čoho vyplatiť dlh (družstvo má vlastné peniaze), tak by byt predal za trhovú cenu, nie vydražil za najvyššiu ponúknutú cenu. Také ceny bývajú aj tretinové zo skutočnej hodnoty.

Chyba je už v začiatku – prečo má dlh v dome nájomca bytu, nie vlastník? Dom nemá čo rokovať s nájomcom, vlastník bytu nemá čo spomínať nájomcu. Vlastník bytu má platiť domu, nájomca vlastníkovi. Ak neplatí vlastník bytu (družstvo), dajú mu ostatní vlastníci v dome byt vydražiť. Každý vlastník sa prirodzene takejto dražbe bráni, ale toto družstvo tu ho podporuje a samo realizuje! Byť členom takého družstva, budem trvať na odvolaní celého vedenia aj všetkých úradníkov družstva. Dom – vlastník bytu, to je jeden právny vzťah.

Vlastník bytu – nájomca bytu, to je druhý právny vzťah. Družstvo ako každý prenajímateľ má právo vypovedať nájom – teraz už bez náhrady bytu či ubytovania podľa § 711 obč. zák. (neplatenie nájomného). V družstevnej demokracii je v stanovách dohodnutý postup (upomienky ...). Ani družstevník nemôže robiť družstvu (ostatným členom) dlhy, ani dražiť družstevný byt (majetok družstva) pre vlastné dlhy. V prípade výpovede nájmu samozrejme padá družstevníkovi aj právo na prevod bytu do vlastníctva, lebo to má len nájomca. Družstvo si od nájomcu vymáha dlh tak, ako každý vlastník bytu od svojho nájomcu.
Mária27
31.01.10,11:14
A ešte niečo: pokiaľ nemá nájomca družstevného bytu zrušený nájom tohto bytu, byt nie je možené ani vydražiť - pozri § 17 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov:

(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
sito
31.01.10,11:23
Mária, niekomu zlezú dolu aj vlasy, nie len klobúk.

Rozumne uvažujúci špekulant na družstve, náš družstevný byt nedá vydražiť, ale ho predá zamestnancovi družstva, prípadne si ho prevedie do svojho osobného vlastníctva, alebo do vlastníctva jemu blízkych osôb.

Jasné, je tam Predstavenstvo, ktoré rozhoduje. Ale ruka ruku myje.

Všetci, čo ešte majú možnosť si previesť byt do osobného vlastníctva, nech tak spravia čím skôr, aby im neostala ich nenaplnená nádej!

Máš bod, ale musíš počkať, až zasa bude aj na Tebe rada.
anonym222
31.01.10,13:59
A ešte niečo: pokiaľ nemá nájomca družstevného bytu zrušený nájom tohto bytu, byt nie je možené ani vydražiť - pozri § 17 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov:

(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
Mária, ja naozaj neviem, čo viedlo družstvo ako správcu a zároveň väčšinového vlastníka v našom dome k dražbe bytov, ktoré sú v nájme jeho členov, ale dražby sme naozaj na vlastníckej schôdzi odsúhlasovali. Aj keď to bolo iba formálne, pretože družstvo má väčšinu. Možno sa na to riaditeľa družstva, alebo predsedu predstavenstva najbližšie opýtam.
Čo sa týka toho §17 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov, nie je mi celkom zrejmý význam tohto §. Čo je vlastne v skutočnosti predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi? Nie sú to náhodou iba tie byty, o ktoré už terajší nájomca požiadal o prevod do OV? Myslíš si že sa jedná o všetky družstevné byty? Aj tie čo sa nikdy neprevedú, hoci sa potenciálne previesť môžu? Osobne si myslím, že predmetom niečoho je to, z čím sa niečo deje, resp, to čo v nejakom procese vystupuje, a to určite nie sú všetky družstevné byty.
Mária27
31.01.10,15:13
Družstevník má nárok na prevod družstevného bytu trvale. Podobne aj štátne byty (od iných povinných osôb), ale aj byty takých osôb, ktoré mali jednu nehnuteľnosť a už začali v nej predávať jednotlivé byty, sú predmetom prevodu do vlastníctva nájomcov (§ 16 zákona). Ak práve byt nemá nájomcu, môže sa predať hocikomu, ale aj vydražiť.
anonym222
01.02.10,19:43
A ešte niečo: pokiaľ nemá nájomca družstevného bytu zrušený nájom tohto bytu, byt nie je možené ani vydražiť - pozri § 17 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov:

(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
Mária, nedalo mi tak som si opäť pozrel 182-ku, a už viem, čo oprávňovalo správcu podať návrh na dražbu bytov o ktorých som hovoril:
Podľa § 8b, odst. 2, i.)Pri správe domu je správca povinný podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, (teda na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu) ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, alebo podľa § 8b, odst. 2, j.) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)

A podľa mňa je jedno, kto je vlastníkom tohto bytu. Správca je povinný to urobiť, aj keď je zároveň ako družstvo vlastníkom tohto bytu.
Podľa môjho názoru § 17 ods. 5 zákona, na ktorý sa stále odvolávaš sa týka skôr ochrany nájomcu resp. budúceho vlastníka pred prípadnou exekúciou na majetok družstva. V opačnom prípade by to bola silná diskriminácia vlastníkov voči nájomcom a myslím, že by to bolo aj v rozpore s ústavou.
Mária27
01.02.10,20:04
Píšeš správne. Asi to navrhol niekto z vlastníkov a odhlasovali ste to. Ale družstvo ako vlastník môže dlh vyrovnať hocikedy, najmä keď vie o tomto návrhu - aj z dôvodov cenových. Prečo vlastne vám neplatí družstvo ako vlastník, ale nechá platiť nájomcov? U nás to tak nie je.

Aj v tom § 17 je to skôr z ochrany pred prípadnou exekúciou na majetok družstva. Ale znenie toho paragrafu je aj na dobrovoľnú dražbu, poznámky pod čiarou nie sú súčasťou zákona (možno ich doplniť o ďalšie zákony). Tiež som rozmýšľala, ako by mohol byť v takom prípade postihnutý vlastník. Nakoniec som zostala na tom, že vlastníci s povinnosťou prevodu sú také veľké podniky, ktoré si to uvedomujú (majú právnikov) a do dražby sa nedostanú. A vždy sa dá siahnuť na ich iný majetok. Nájomca si nezaslúži ten byt, ale treba ho zbaviť nájmu zákonným spôsobom. Inak mu musí družstvo prideliť iný družstevný byt.

No ak to družstvo urobí, neodvolám to, že ich všetkých treba vymeniť.