janapill
11.01.10,13:03
Dobrý deň, ako mám správne zaúčtovať platby kartou? Robila som to tak, že k výpisu z banky som pripla bloček a nákupe a zaúčtovala výdaj v banke, výdavok-réžia. Ale viem, že to nie je správne, tak to chcem poopravovať. Lenže ako to zaúčtovať v Oberone, keď dám priebežné položky výdaj tak to neviem dostať do výdavkov ovplyvň.ZD - réžia a výdavky neovpl.ZD-DPH, ale mi to hádže buď do výdajov banka alebo pokladňa. Ako to robíte?
A platby kartou v PÚ tiež by mali ísť cez 261?
Jana1303
12.01.10,17:48
Ja to robím následovne:
výdaj z banky do priebežnej - príjem,
výdaj z priebežnej a pokladňa - príjem,
výdaj z pokladne - réžia.

V PÚ cez 261.
andrea palcova
12.01.10,17:58
účtovanie úhrady platobnou kartou v JU je podľa Opatrenia MF SR..... teda podľa postupov účtovania v JU § 12 - Krátkodobý fin. majetok:

ods. 5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) (t.j. podľa druhového členenia). Na zákade výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

v ods. 4) je zas popísané účtovanie inkasa platobnou kartou

už sa tu táto téma rozoberala. aj ja som to účtovala ako ty, ale bola som opravená, že je to nesprávne. tak tiež som to opravovala.

V PÚ cez 261. V OMEGE to robím tak, že urobím si interný doklad - tam zaúčtujem náklady a 261. V banke potom zaúčtujem úhradu tohto ID.
janapill
15.01.10,14:24
Ďakujem Vám za odpovede.
Llívia
09.04.10,06:03
účtovanie úhrady platobnou kartou v JU je podľa Opatrenia MF SR..... teda podľa postupov účtovania v JU § 12 - Krátkodobý fin. majetok:

ods. 5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) (t.j. podľa druhového členenia). Na zákade výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

v ods. 4) je zas popísané účtovanie inkasa platobnou kartou

už sa tu táto téma rozoberala. aj ja som to účtovala ako ty, ale bola som opravená, že je to nesprávne. tak tiež som to opravovala.

V PÚ cez 261. V OMEGE to robím tak, že urobím si interný doklad - tam zaúčtujem náklady a 261. V banke potom zaúčtujem úhradu tohto ID.

Ja som úhrady kartou v PÚ roky tiež účtovala do nákladov priamo z banky a nemali s tým problém ani audítorky. Andrea, pochopila som ťa správne, že to účtuješ: platba kartou - vbú 261/221 - dátum, kedy boli peniaze odpísané z účtu
nákup. napr. phm - id 501/261 - dátum, kedy boli phm skutočne uhradené
343/261?