zahumak
11.01.10,13:56
zdravim.vedel by mi niekto pomoct?
som predvolany ako svedok,ale svedcit nechcem.da sa tomu nejak vyhnut?
napriklad ze sa bojim o svoju bezpecnost?
dakujem
arizona
11.01.10,13:06
Povinnosť svedčiť vyplýva zo zákona. V prípade, že svedok sa bez dôvodu nedostaví na predvolanie, hrozí mu pokuta do 50.000.-Sk za to, že nevyhovel predvolaniu. Svedok, ktorý bol riadne predvolaný a bez dostatočného ospravedlnenia sa nedostaví na výsluch, môže byť predvedený.

Právo odoprieť výpoveď prináleží svedkovi len v týchto prípadoch:

ak ide o príbuzného obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh,
ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere,
ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu,
ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.
Lianka
11.01.10,13:41
Hmm, a co ak sa dostavi, ale odmietne cokolvek povedat - aj to zakon riesi?
zahumak
11.01.10,13:46
dakujem za odpoved.sice mi to moc nepomohlo,ale aj tak dik.
to co sa Lianka pyta,by ma tiez zaujimalo
Chobot
11.01.10,14:07
dakujem za odpoved.sice mi to moc nepomohlo,ale aj tak dik.
to co sa Lianka pyta,by ma tiez zaujimalo

Ak povieš priamo, že odmietaš vypovedať, tak na to musíš mať dôvod. Inak nemôžeš odmietnuť, považovalo by sa to za zamlčanie (viď nižšie).

Hraj sa na hluchého a slepého - nič si nevidel a nič si nepočul... o ničom nevieš, nič si nepamätáš. Koľkým svedkom už pri výpovedi na súde "zlyhala" pamäť.... :rolleyes::D Za to ťa nemôžu trestať.

Ale vážne, v trestnom poriadku je aj na to myslené - § 346 Krivá výpoveď:

(1) Kto ako svedok v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní alebo na účely trestného konania v cudzine pred prokurátorom alebo policajtom, alebo pred sudcom medzinárodného orgánu uznaného Slovenskou republikou uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo kto takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Kto v trestnom konaní pred súdom alebo na účely trestného konania v cudzine po zložení prísahy uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.

Takže zamlčanie podstatnej skutočností má rovnakú váhu ako krivá výpoveď.
Petra Nová
11.01.10,14:07
Hmm, a co ak sa dostavi, ale odmietne cokolvek povedat - aj to zakon riesi?
Lianka, ako tomu rozumieť, že odmietne čokoľvek povedať?:) Čokoľvek, čokoľvek alebo to, že si na nič nepamätá?;)
Lianka
11.01.10,14:14
Lianka, ako tomu rozumieť, že odmietne čokoľvek povedať?:) Čokoľvek, čokoľvek alebo to, že si na nič nepamätá?;)

Len ma to tak napadlo, ci musim povedat, aj ked povedat nechcem - mozem mat na to osobny dovod alebo viem az primoc ;) a nechcem prezradit alebo svojou vypovedou by som mohla niekomu ublizit alebo by sa mi mohol niekto chciet neskor pomstit... vselijake dovody ma napadaju. (Voci policajtom mam uz oddavna odpor, policii neverim.) Co to zo mna vytlcu?

To, ze "si nepamatam", sa mi paci :).

Napadla ma pri tejto teme vcerajsia TV inscenacia Americka tragedia - on sa tam tiez hral na takeho debilka... ale jemu to nepreslo ;).
Petra Nová
11.01.10,14:30
Len ma to tak napadlo, ci musim povedat, aj ked povedat nechcem - mozem mat na to osobny dovod alebo viem az primoc ;) a nechcem prezradit alebo svojou vypovedou by som mohla niekomu ublizit alebo by sa mi mohol niekto chciet neskor pomstit... vselijake dovody ma napadaju. (Voci policajtom mam uz oddavna odpor, policii neverim.) Co to zo mna vytlcu?

To, ze "si nepamatam", sa mi paci :).

Napadla ma pri tejto teme vcerajsia TV inscenacia Americka tragedia - on sa tam tiez hral na takeho debilka... ale jemu to nepreslo ;).
To, čo som si dovolila vyfarbiť, by bolo to najhoršie, čo by si mohla urobiť. Lebo ten pargraf, čo uviedol Chobot v predchádzajúcom príspevku, by na Teba dopadlo ako kladivo.:)

Svedčiť musíš, je to zákonná povinnosť. Aj keď viem, že je to často vec osobnej statočnosti. A vzťahu k spravodlivosti.
Lianka
11.01.10,14:33
To, čo som si dovolila vyfarbiť, by bolo to najhoršie, čo by si mohla urobiť. Lebo ten pargraf, čo uviedol Chobot v predchádzajúcom príspevku, by na Teba dopadlo ako kladivo.:)

Svedčiť musíš, je to zákonná povinnosť. Aj keď viem, že je to často vec osobnej statočnosti. A vzťahu k spravodlivosti.

Nepotesila si :(, ale v kazdom pripade dakujem za vysvetlenie. Som rada, ze sa ma to momentalne netyka.
marjankaj
11.01.10,14:50
To, čo som si dovolila vyfarbiť, by bolo to najhoršie, čo by si mohla urobiť. Lebo ten pargraf, čo uviedol Chobot v predchádzajúcom príspevku, by na Teba dopadlo ako kladivo.:)

Svedčiť musíš, je to zákonná povinnosť. Aj keď viem, že je to často vec osobnej statočnosti. A vzťahu k spravodlivosti.

Nič nemusím. Odsedím si prípadne 2-5 rokov, a potom možno budem žiť ďalej. treba si iba vybrať, čo je lepšie.
Zita5
11.01.10,15:03
Ak povieš priamo, že odmietaš vypovedať, tak na to musíš mať dôvod. Inak nemôžeš odmietnuť, považovalo by sa to za zamlčanie (viď nižšie).

Hraj sa na hluchého a slepého - nič si nevidel a nič si nepočul... o ničom nevieš, nič si nepamätáš. Koľkým svedkom už pri výpovedi na súde "zlyhala" pamäť.... :rolleyes::D Za to ťa nemôžu trestať.

Ale vážne, v trestnom poriadku je aj na to myslené - § 346 Krivá výpoveď:

(1) Kto ako svedok v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní alebo na účely trestného konania v cudzine pred prokurátorom alebo policajtom, alebo pred sudcom medzinárodného orgánu uznaného Slovenskou republikou uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo kto takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Kto v trestnom konaní pred súdom alebo na účely trestného konania v cudzine po zložení prísahy uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.

Takže zamlčanie podstatnej skutočností má rovnakú váhu ako krivá výpoveď.

Pri tejto príležitosti sa chcem spýtať , ak má niekto skúsenosť , dlhotrvajúci súdny spor sa vlečie už 7 rokov a k ničomu to nevedie . Príbuzní boli vypočutí na polícii ako svedkovia . Po celé roky súdneho pojednávania neboli predvolaní na súd až teraz . Je skutočne nemysliteľné si pamätať do detailu skutočnosti spred 7 rokov .
Bude postačujúce , ak na súdnom pojednávaní uvedú , že vzhľadom na príliš dlhý časový odstup od výsluchu ako svedka , sa pridržiavajú svojej výpovede , ktorú uviedla na polícii ? Súd to uzná , alebo im môžu klásť aj iné otázky ?

Ďakujem .
Chobot
11.01.10,15:16
Pri tejto príležitosti sa chcem spýtať , ak má niekto skúsenosť , dlhotrvajúci súdny spor sa vlečie už 7 rokov a k ničomu to nevedie . Príbuzní boli vypočutí na polícii ako svedkovia . Po celé roky súdneho pojednávania neboli predvolaní na súd až teraz . Je skutočne nemysliteľné si pamätať do detailu skutočnosti spred 7 rokov .
Bude postačujúce , ak na súdnom pojednávaní uvedú , že vzhľadom na príliš dlhý časový odstup od výsluchu ako svedka , sa pridržiavajú svojej výpovede , ktorú uviedla na polícii ? Súd to uzná , alebo im môžu klásť aj iné otázky ?

Ďakujem .

Myslím, že postačí zápisnica z polície. Raz som tiež bol predvolaný ako svedok, no chvíľu som meškal, tak začali čítať moju výpoveď z policajnej zápisnice. Potom som pokračoval v ústnom svedectve.
andreakk
12.01.10,07:08
..smiem sa opytat aj ja??? pred par dnami mi volala jedna znama s tym, ze je predvolana na pojednavanie po 13-tich rokoch, navyse na opacny koniec slovenska..vravela, ze uz ani poriadne nevie ako vyzera obzalovany nie to, aby si pamatala co vypovedala na policii..da sa to nejako vyriesit, resp. ospravedlnit sa, aby tam nemusela cestovat???
za odpoved dakujem..
Flinstone
12.01.10,08:56
Nič nemusím. Odsedím si prípadne 2-5 rokov, a potom možno budem žiť ďalej. treba si iba vybrať, čo je lepšie.
ale môžem za to, že mám slabú pamäť? veď odvtedy už prešiel nejaký čas... a pamäť na tváre nemám vôbec...
220870
12.01.10,09:17
Súdny spor som mal takže viem ,že svedok môže odmietnuť vypovedať na súd nemusí chodiť stačí (musí sa poslať v dostatočnom predstihu)oznámenie o odmietnutí vypovedať.Napíše vám to advokát.Ak nechcete ísť k advokátovi tak si na deň pojednávania vybavte maródku.Ale odmietnúť môžete z dôvodu ak by ste sebe alebo svojim najbližším mohli spôsobiť nejakú ujmu ,úplne legálne a bez obáv odmietnite svedčiť.Nikto vás za to nemôže pokutovať a ani vás do toho nemôže nútiť.Je to tuším aj vaše ústavné právo.Pokutovať vás môžu jedine za to ak neprídete na súdne pojednávanie bez ospravedlnenia.
Zita5
12.01.10,09:19
Súdny spor som mal takže viem ,že svedok môže odmietnuť vypovedať na súd nemusí chodiť stačí (musí sa poslať v dostatočnom predstihu)oznámenie o odmietnutí vypovedať.Napíše vám to advokát.Ak nechcete ísť k advokátovi tak si na deň pojednávania vybavte maródku.Ale odmietnúť môžete z dôvodu ak by ste sebe alebo svojim najbližším mohli spôsobiť nejakú ujmu ,úplne legálne a bez obáv odmietnite svedčiť.Nikto vás za to nemôže pokutovať a ani vás do toho nemôže nútiť.Je to tuším aj vaše ústavné právo.Pokutovať vás môžu jedine za to ak neprídete na súdne pojednávanie bez ospravedlnenia.

Odmietnúť výpoveď na súdnom pojednávaní aj na skutočnosť , že výpoveď bola daná na polícii pre pár rokmi ?
Chobot
12.01.10,09:23
..smiem sa opytat aj ja??? pred par dnami mi volala jedna znama s tym, ze je predvolana na pojednavanie po 13-tich rokoch, navyse na opacny koniec slovenska..vravela, ze uz ani poriadne nevie ako vyzera obzalovany nie to, aby si pamatala co vypovedala na policii..da sa to nejako vyriesit, resp. ospravedlnit sa, aby tam nemusela cestovat???
za odpoved dakujem..

Ospravedlní ju jedine práceneschopnosť. Inak sa musí na základe predvolania dostaviť, v opačnom prípade jej hrozí pokuta.

Náklady na dopravu aj ušlú mzdu jej uhradí súd.
ivus1990
27.01.10,10:04
Dnes mi prišlo tiež predvolanie na súd. Mám ísť ako svedok, kde je môj ujo navrhovateľ - žalobca. K uvedenému sporu však nemám čo povedať a nepoznám bližšie okolnosti problému. Môžem písomne odmietnuť dostavenie sa na súd? To isté predvolanie prišlo aj mojej 73 ročnej mame, ktorá je ZŤP a v žiadnom prípade nie je schopná pojednávania. Súd sa koná navyše v meste vzdialenom 45 km od nášho bydliska. Môže odmietnuť vypovedať aj zo zdravotných dôvodov, aj z dôvodu, že nemá k prípadu čo povedať?
Chobot
27.01.10,10:23
Dnes mi prišlo tiež predvolanie na súd. Mám ísť ako svedok, kde je môj ujo navrhovateľ - žalobca. K uvedenému sporu však nemám čo povedať a nepoznám bližšie okolnosti problému. Môžem písomne odmietnuť dostavenie sa na súd? To isté predvolanie prišlo aj mojej 73 ročnej mame, ktorá je ZŤP a v žiadnom prípade nie je schopná pojednávania. Súd sa koná navyše v meste vzdialenom 45 km od nášho bydliska. Môže odmietnuť vypovedať aj zo zdravotných dôvodov, aj z dôvodu, že nemá k prípadu čo povedať?

Svoju mamu môžeš ospravedlniť lekárskym potvrdením, že je ZŤP a nie je schopná zo zdravotných dôvodov dostaviť sa na súd. Musí to byť ale doložené lekárom.

Ty sa na súd musíš dostaviť, aj keď nemáš čo povedať.
ivus1990
27.01.10,10:27
Ďakujem za odpoveď.
Ešte dotaz. Potvrdenie pre mamu stačí od jej /obvodnej/ lekárky?
Chobot
27.01.10,11:05
Ďakujem za odpoveď.
Ešte dotaz. Potvrdenie pre mamu stačí od jej /obvodnej/ lekárky?

Keďže súd ospravedlňuje na základe potvrdenia o PN, ktoré vystavuje obvodný (závodný) lekár, tak predpokladám, že aj takéto potvrdenie bude súd akceptovať. Len to musí byť riadne vysvetlené, nie že uvedie, že osoba XY sa nemôže zúčastniť pojednávania.
ivus1990
28.01.10,08:30
Ešte jedna otázka. To lekárske potvrdenie, že nemôže mama prísť na pojenávanie vypovedať, treba poslať vopred, alebo stačí, keď ho prinesiem na pojednávanie ja, keď už tam musím ísť?
Chobot
28.01.10,09:02
Ešte jedna otázka. To lekárske potvrdenie, že nemôže mama prísť na pojenávanie vypovedať, treba poslať vopred, alebo stačí, keď ho prinesiem na pojednávanie ja, keď už tam musím ísť?

Treba najneskôr počas pojednávania, takže stačí, ako to odnesieš ty. Bežne sa ospravedlnenia vo forme dokladu o práceneschopnosti predložia pri začiatku pojednávania (bežne bývajú advokáti chorí....:rolleyes:), vtedy sudca odročí pojednávanie a vytýči nový termín.
elaurie
28.01.10,09:48
Ešte jedna otázka. To lekárske potvrdenie, že nemôže mama prísť na pojenávanie vypovedať, treba poslať vopred, alebo stačí, keď ho prinesiem na pojednávanie ja, keď už tam musím ísť?

Keďže navrhovateľom v spore je Tvoj strýko, poslala by som to ospravedlnenie vopred... pre sudcu to tak bude lepšie a teda strýkovi tým nijako nepoškodíte...
galileo
07.05.10,21:10
ahoj,ja som tehotná v piatom mesiaci a som predvolaná na výsluch ako svedok..no svedčiť nechcem ísť.dá sa to nejako vyriešiť?
buchač
08.05.10,12:05
ahoj,ja som tehotná v piatom mesiaci a som predvolaná na výsluch ako svedok..no svedčiť nechcem ísť.dá sa to nejako vyriešiť?

...žeby predčasným pôrodom ??? :rolleyes::confused:
Chobot
08.05.10,17:47
ahoj,ja som tehotná v piatom mesiaci a som predvolaná na výsluch ako svedok..no svedčiť nechcem ísť.dá sa to nejako vyriešiť?

Jedine, že ti dá lekár potvrdenie o práceneschopnosti. Ale si ťa predvolajú na najbližšie pojednávanie.
ubka
08.05.10,18:02
Ak je niekto predvolaný ako svedok, svedectvu sa nevyhne! skôr či neskôr si na jeho výpoveď počkajú. Rozhodne môže byť lepšie na súd sa dostaviť a povedať, že sa na nič nepamätáš, to ta nemôže nik donútiť, že si na niečo musíš pamätať. Neviem o aký spor sa jedná, ale sú situácie, kedy môžeš na súd zaslať písomné stanovisko a súd môže toto rešpektovať, bez osobného kontaktu.
ivus1990
13.04.11,05:59
Dobrý deň! Rada by som poznala Váš názor. Dostala som predvolanie na súdne pojednávanie, ale je v ňom uvedená aj veta:" Ak sa nedostavíte na pojednávanie, súd bude pojednávať vo Vašej neprítomnosti". Keďže neplánujem tam ísť, je treba zaslať aj nejaké písomné ospravedlnenie mojej neúčasti, alebo sa môžem spoľahnúť na túto vetu v predvolaní? Môj osobný názor je, že už nieje treba nič zasielať, ale bola by som radšej, ak by mi to potvrdil niekto, kto je trochu "doma" v zákonoch. Ďakujem.
Chobot
13.04.11,09:20
Dobrý deň! Rada by som poznala Váš názor. Dostala som predvolanie na súdne pojednávanie, ale je v ňom uvedená aj veta:" Ak sa nedostavíte na pojednávanie, súd bude pojednávať vo Vašej neprítomnosti". Keďže neplánujem tam ísť, je treba zaslať aj nejaké písomné ospravedlnenie mojej neúčasti, alebo sa môžem spoľahnúť na túto vetu v predvolaní? Môj osobný názor je, že už nieje treba nič zasielať, ale bola by som radšej, ak by mi to potvrdil niekto, kto je trochu "doma" v zákonoch. Ďakujem.

Si predvolaná ako svedok? Alebo si priamo jednou zo zúčastnených strán (navrhovateľ, odporca)?
Mária27
13.04.11,09:41
Dobrý deň! Rada by som poznala Váš názor. Dostala som predvolanie na súdne pojednávanie, ale je v ňom uvedená aj veta:" Ak sa nedostavíte na pojednávanie, súd bude pojednávať vo Vašej neprítomnosti". Keďže neplánujem tam ísť, je treba zaslať aj nejaké písomné ospravedlnenie mojej neúčasti, alebo sa môžem spoľahnúť na túto vetu v predvolaní? Môj osobný názor je, že už nieje treba nič zasielať, ale bola by som radšej, ak by mi to potvrdil niekto, kto je trochu "doma" v zákonoch. Ďakujem.
To býva napísané vtedy, ak je možné vydať rozdudok pre zmeškanie (§ 153b obč.súd. poriadku). Obyčajne žalovaný vtedy prehráva, lebo žalobcovi nik neodporuje.
ivus1990
13.04.11,11:10
Si predvolaná ako svedok? Alebo si priamo jednou zo zúčastnených strán (navrhovateľ, odporca)?

... ako svedok.
Chobot
13.04.11,13:29
... ako svedok.


Ako svedok máš povinnosť zúčastniť sa na pojednávaní a podať svedeckú výpoveď, ak si bola predvolaná. Ak sa nemôžeš dostaviť, musíš sa ospravedlniť a uviesť dôvod (napr. PN). Vtedy sudca môže rozhodnúť, že bude pojednávanie pokračovať aj bez tvojej výpovede, alebo odročí pojednávanie (ak je tvoja svedecká výpoveď dôležitá pre daný prípad). Ak sa nedostavíš na pojednávanie, sudca ti môže uložiť poriadkovú pokutu (tuším až do výšky 820 EUR).

Takže tá veta neznamená, že tam vôbec nemusíš ísť ani sa ospravedlniť, ale že ak sa z nejakého závažného dôvodu pojednávania nezúčastníš, tak pojednávania asi neodročia. Ale neúčasť musíš vopred ospravedlniť.
ivus1990
13.04.11,19:27
Ďakujem !
misoft
13.04.11,19:47
BTW: odmietnuť svedčiť môže v prípade, ak by svojim svedectvom mohol uškodiť (privodiť trestné stíhanie) sebe alebo svojim blízkym - lenže to musí oznámiť, že odmieta vypovedať z tohto dôvodu.