avelka
11.01.10,12:56
Ahojte,
ja sa chcem spýtať na fa z Čiech. Už som sa tu mrvila v podobných témach, ale vôbec mi to nie je jasné. Tak môžem niekoho poprosiť?

Fa je bez DPH sa práce autožeriavom, dodávateľ je platca DPH a my sme platca DPH. Takže by som mala spraviť "samozdanenie", aj odviesť daň aj si ju môžem uplatniť. Lenže musím to najskôr prepočítať na €. A to neviem, lebo toto je môj prvý prípad.
Všetci tu píšu o kurze pre účtovníctvo a pre DPH. To je čo?
Ešte dátumy:
Deň uskut. zdan. plnenia: 8.12.2009
Deň vystavenia daň.dokl.: 11.12.2009
Suma: 33 639,- CZ

Podľa par. 26 ... sa použije kurz v deň predchádzajúci dňu vzniku daň. povinnosti / ECB alebo NBS /, takže zo dňa 7.12.2009 a zaúčtujem do účta?
A keď budem uhrádzať bank. prevodom, tak banka použije kurz platný v deň úhrady, tým pádom mi na 321 vznikne nejaký kurzový rozdiel, ktorý potom zaúčtujem / 563 alebo 663/
A potom to samozdaním, na to čo budem mať v účtovníctve hodím 19% a zaúčtujem /343/343/
Je to všetko, alebo mi niečo uniklo?
Veľmi pekne prosím o radu.
IvoM
11.01.10,13:14
Viac-menej OK ak ide o rok 2009, akurát samozdanenie sa robí podľa dátum vystavenia a nie dodania, samozrejme aj tam platí kurz ECB - 1 deň, takže samozdanenie spravíš kurzom dňa 10.12.2009
avelka
11.01.10,17:08
Ďakujem. Takže ak to správne chápem, pri samozdanení použijem par. 19 ods. (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry;t. j. u mňa 11.12.2009 a na prepočet znova použijem par. 26 ..."kurz v deň predchádzajúci..."
čiže 10.12.2009.
A teraz som sa dopracovala k tomu, že v účte mám kurz zo dňa
7.12.2009 a a v DPH z 10.12.2009?
Takto to všetci mysleli?
IvoM
12.01.10,06:39
Áno, pri zaúčtovaní DF v cudzej mene ako záväzku postupuješ podľa zákona o účtovníctve, napríklad §10.1 a §24.2 a pri samozdanení podľa zákona o DPH §19.2
avelka
12.01.10,07:06
Ďakujem, ďakujem, ďakujem.
silvia
23.02.10,17:09
Prosím Vás o kontrolu:

1. prijatá fa z CR za tovar je vystavena v EUR, bez DPH. Samozdanim a uplatnim odpocet, takze vysledny efekt je "nulovy". OK?

2. prijatá fa z CR za elektroinstalacne prace vykonane na nehnutelnosti v SR, vystavena je v EUR, bez DPH (na fa je uvedene, ze s.r.o. je neplatca DPH). Tiez samozdanim a zaroven uplatnim odpocet?
Nevznika dodavatelovi z CR povinnost registracie v SR...?

Ani v jednom pripade nemusime podavat suhrnny vykaz?
andrea4211
23.02.10,18:24
Do ktoreho riadku ide faktura za sluzby z CZ (internetove sluzby-miesto dodania SR), faktura je bez DPH. Je to r. 11? Prosim poradte mi. Nie som si s tym ista.