Monika C.
11.01.10,13:32
Ahojte poradáci možno banálna otázka ale predsa chcem mať istotu :
na našu žiadosť máme určené posledné zdaňovacie obdobie IV. Q ide mi len o to keď som žiadala o zrušenie počítala som obrat do 11/2009 , DPH končíme 31.12.2009 takže obrat budem počítať za posledných 12 mesiacov čiže od januára do docembra 2009. Potvrdíte mi to prosím. :)
Lianka
11.01.10,13:36
Na aky ucel potrebujes pocitat obrat, ked uz mate odsuhlasene zrusenie DPH a urcene posledne zdanovacie obdobie? Mate zaujem/musite sa registrovat znova z dovodu prekrocenia hranice obratu?
Monika C.
11.01.10,14:08
Ďakujem Lianka za odpoveď obrat potrebujem ohľadom kontroly keď prídu budú pýtať od 01-12/2009 alebo keď som podávala začiatkom decembra o zrušenie čiže od 12/2008-11/2009 . Podľa mňa keď mám určené do 31.12.2009 tak od 01-12/2009 rozmýšlam správne . Ďakujem Ide mi o to, že u nás sa počíta na konci roka taký koeficient čo mi ide do výnosov je to také ako nedokončená výroba a rozpúšťam do výnosov.
Monika C.
11.01.10,14:39
Poradáci nemali ste kontrolu pri zrušení registrácie všade sa píša za posledných 12 mesiacov len neviem či to počítať k dátumu keď sme prestali byť platcami alebo keď som podala žiadosť na začiatku decembra. Podľa mňa do 31.12.2009 ale môžno zle rozmýšlam.
Lianka
11.01.10,16:33
Neviem, ci sa na toto pytas:

§ 81 Zrušenie registrácie

(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

Ak uvedenemu spravne rozumiem, ze ak ste v 12/2009 zistili, ze obrat za poslednych 12 mesiacov, t. j. od 12/2008 do 11/2009 je nizsi ako 49 790 EUR, mohli ste poziadat o zrusenie registracie.
Monika C.
11.01.10,21:33
Áno Lianka presne tak počítala som obdobie od 12/08-do 11/09 a požiadala o zrušenie len neviem ked prídu na kontrolu budú kontrolovať obdobie od 12/08-11/09 alebo a podľa mňa by mali kontrolovať obdobie od 01-12/2009 lebo k 31.12.2009 sme prestali byť platcami DPH / Q. platcovia/ a v tom akosi nemám jasno. A práve kvôli nedokončenej výrobe, ktorú na konci roka potrebujem rozpustiť do výnosov by som to potrebovala vedieť.
a_je_to
11.01.10,22:44
Obrat podľa § 4, ods. 9 sa počíta z výnosov bez dane z dodávaných tovarov aslužieb, okrem tam vymenovaných. Nedokončená výroba je výnos zo zmeny stavu zásob, ktorý nepatrí do sledovaného obratu. Rovnako tam nepatria aktivácie, zúčtovanie, náhrady škôd a pod. Návrh na zrušenie registrácie, podaný v 12/2009 bol oprávnený, ak za 12/08-11/09 obrat nepresiahol registračnú hranicu. Ak daňový úrad určil posledné zdaňovacie obdobie 4 Q 2009, po jeho uplynutí prestávate byť platiteľom. Aj naďalej však musíš trvale kontrolovať obrat, či nepresiahne registračnú hranicu, môže Ti vzniknúť už iba nová registračná povinnosť.
Nedokončená výroba sa nerozpúšťa do výnosov, ale do akoby nákladov - t.j. účet 611 na strane MD...teda 611/121....a nie na konci roka, ale na začiatku. Na konci roka sa nedokončená výroba aktivuje do výnosov /ide do aktív/ ako 121/611. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Monika C.
12.01.10,09:53
Obrat podľa § 4, ods. 9 sa počíta z výnosov bez dane z dodávaných tovarov aslužieb, okrem tam vymenovaných. Nedokončená výroba je výnos zo zmeny stavu zásob, ktorý nepatrí do sledovaného obratu. Rovnako tam nepatria aktivácie, zúčtovanie, náhrady škôd a pod. Návrh na zrušenie registrácie, podaný v 12/2009 bol oprávnený, ak za 12/08-11/09 obrat nepresiahol registračnú hranicu. Ak daňový úrad určil posledné zdaňovacie obdobie 4 Q 2009, po jeho uplynutí prestávate byť platiteľom. Aj naďalej však musíš trvale kontrolovať obrat, či nepresiahne registračnú hranicu, môže Ti vzniknúť už iba nová registračná povinnosť.
Nedokončená výroba sa nerozpúšťa do výnosov, ale do akoby nákladov - t.j. účet 611 na strane MD...teda 611/121....a nie na konci roka, ale na začiatku. Na konci roka sa nedokončená výroba aktivuje do výnosov /ide do aktív/ ako 121/611. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif


Ďakujem pekne a-je-to za perfektnú odpoveď . u nás nedokončená výroba sú neukončené exekútorské spisy a robím to prvý rok predtým na konci roka účtovali práve tieto spisy takto je to koeficient od komory exek. ´= aktivácia za rok 2008 je nasledovná : 12101/61101
Rozpustenie nákladov za rok 2008 takto : 61101/12101 oni to účtovali celé na konci roka a tu si 100% istá, že toto neide do výnosov neviete mi povedať kde presne to nájdem pod akým §. Obraty sledujem ďalej lebo táto suma je dosť veľká a lepšie by bolo keby tam neišlo.
Monika C.
12.01.10,12:37
Poradáci neviete sa mi ku tomu ešte niečo dodať - alebo Váš názor. Ďakujem.
a_je_to
12.01.10,12:56
Ďakujem pekne a-je-to za perfektnú odpoveď . u nás nedokončená výroba sú neukončené exekútorské spisy a robím to prvý rok predtým na konci roka účtovali práve tieto spisy takto je to koeficient od komory exek. ´= aktivácia za rok 2008 je nasledovná : 12101/61101
Rozpustenie nákladov za rok 2008 takto : 61101/12101 oni to účtovali celé na konci roka a tu si 100% istá, že toto neide do výnosov neviete mi povedať kde presne to nájdem pod akým §. Obraty sledujem ďalej lebo táto suma je dosť veľká a lepšie by bolo keby tam neišlo.
To znamená, že je to účtovníctvo exekútora ?....Zrejme áno a bolo asi dobre vedené, lebo nedokončenú výrobu v nemateriálnej činnosti na konci roka aktivuje málokto, iba tie lepšie účtovníčky. Ak rozpustenie účtovali až na konci roka, tak sa nič nedeje...iba to možno účtovať v budúcom roku aj hneď po otvorení účtovných kníh nového roka. V materiálnej výrobe sa to priam musí, lebo nedokončená výroba vstupuje do dokončovacieho pokračovania.
Rozpustenie nedokončenej výroby určite nejde do výnosov, resp. ide, ale so záporným znamienkom, lebo účet 611 je na strane MD, teda nákladovej, nie D výnosovej. Výnosy teda nezvyšuje, ale naopak znižuje, over si to sama. Samozrejme, že aktivovanie novej nedokončenej výroby pred koncom roka 2009 zase výnosy zvyšuje. Ale aj keby ich celé zvýšilo nad hranicu registrácie, tak táto zložka výnosov do obratu nejde. Lebo tieto výnosy nie sú dodaním, ktoré som Ti v predchádzajúcom príspevku hrubo vyznačil. Do obratu ide iba dodanie tovaru, alebo služby smerom von, inému subjektu nie výnosy zo zúčtovania vo vnútri účtovnej jednotky. Že je to tak, na to netreba ani nie je žiadny ďalší paragraf, je to dôkaz priamo v znení. Ak budeš mať šťastie /a ja s Tebou/ tak to možno potvrdí aj niekto ďalší.
Monika C.
12.01.10,13:20
To znamená, že je to účtovníctvo exekútora ?....Zrejme áno a bolo asi dobre vedené, lebo nedokončenú výrobu v nemateriálnej činnosti na konci roka aktivuje málokto, iba tie lepšie účtovníčky. Ak rozpustenie účtovali až na konci roka, tak sa nič nedeje...iba to možno účtovať v budúcom roku aj hneď po otvorení účtovných kníh nového roka. V materiálnej výrobe sa to priam musí, lebo nedokončená výroba vstupuje do dokončovacieho pokračovania.
Rozpustenie nedokončenej výroby určite nejde do výnosov, resp. ide, ale so záporným znamienkom, lebo účet 611 je na strane MD, teda nákladovej, nie D výnosovej. Výnosy teda nezvyšuje, ale naopak znižuje, over si to sama. Samozrejme, že aktivovanie novej nedokončenej výroby pred koncom roka 2009 zase výnosy zvyšuje. Ale aj keby ich celé zvýšilo nad hranicu registrácie, tak táto zložka výnosov do obratu nejde. Lebo tieto výnosy nie sú dodaním, ktoré som Ti v predchádzajúcom príspevku hrubo vyznačil. Do obratu ide iba dodanie tovaru, alebo služby smerom von, inému subjektu nie výnosy zo zúčtovania vo vnútri účtovnej jednotky. Že je to tak, na to netreba ani nie je žiadny ďalší paragraf, je to dôkaz priamo v znení. Ak budeš mať šťastie /a ja s Tebou/ tak to možno potvrdí aj niekto ďalší.


Ďakujem a-je-to :):):) áno je to účto exekútora takže tá nedokonč. výroba neide do výnosov a to som veľmi rada tým pádom nebudem počítať do obratu . Oni minulý rok účtovali celé a to : 12101/61101 ako aktiv. nákl. a hned ten istý dátum k 31.12.2008 61101/12101 rozpustenie nákl. z toho vyplýva jeden koeficient kde musíme dosadiť veľa údajov / toto nám dodala exek. komora / práve preto lebo roky idú spisy ako neukončené. /Pomohol /a/ si mi veľmi mockrát dík.
Tinika
16.02.10,15:27
Dobrý deň, chcem si overiť, či tomu dobre rozumiem. s.r.o. má určené posl. zdanovacie obdobie 1q/2010. V r. 2008 kupila majetok na odpisovanie z CR bez dph /samozdanenie/.
podla §81
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

Mam tomu rozumiet tak, ze to má zdanit? A ako? Zoberiem zsotatkovú cenu majetku k 31,12,2009 a vypočítam 19%? A do odpisov uz pojde len ten zvysok? dakujem