Sabone
11.01.10,15:05
Ahoj.
Pracujem už 5 mesiac v továrni.Nový fenomén v tejto firme je že v prípade ak nebudeme robiť nadčas,denný pracovný čas máme v zmluve 8hodín,a neustále nás nútia robiť 12hodinovky,že budeme preradení do iného mesta kde má odvetvie táto spoločnosť.Zmluvu mám podpísanú na toto pracovisko kde pracujem teraz.Včera mi bolo oboznámené,máme nočnú smenu,že ak dneska nepojdem do roboty na 12hodinovku bez mihnutia oka ma okamžite preradia do iného mesta.
Určite sa však nenechám takýmto sposobom vydierat.Do roka máme odpracovat 250hodín nadčas,už len minulý rok od septembra do nového roka som mal niečo vyše 150 hodín nadčas.
Chcem sa iba opýtať čo môžem urobiť v prípade že ak dneska pojdem na nočnú riadne na 8hodinový pracovný čas a povedia mi že budem preradení.
Dakujem.
Sabone
11.01.10,17:10
prosím Vás o pomoc!
Ďakujem
ivka70
11.01.10,17:27
Ak mate nariadeny nadcas, nusite nan nastupit, inak vam mozu dat absenciu.
Do 150 hodin rocne vam takto mozu nariadit nadcas, viac iba po dohode s vami.
Ale preradit vas do ineho mesta nemozu len tak, ak mate v pracovnej zmluve miesto vykonu prace to mesto, kde ste.
Preradit vas mozu iba na zaklade zmeny pracovnej zmluvy, s ktorou vsak musite suhlasit.
Mozu vas do ineho mesta vyslat na sluzobnu cestu, ale vtedy vam platia cestu a diety. Vyslanie na sluzobnu cestu tiez musi byt pisomne a neda sa na sluztobnu cestu vyslat natrvalo.
alikam
11.01.10,17:27
Nie som mzdárka ani personalistka, ale myslím, že v zákonníku práce je definované, že v pracovnej zmluve musí byť určené miesto pracoviska. A zmeny v pracovnej zmluve sa musia robiť písomne, či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa. Takže ak chcú niekoho preradiť na iné miesto pracoviska ako má určené v pracovnej zmluve, museli by dať tomu dotyčnému, teda v tomto prípade Vám podpísať dodatok k pracovnej zmluve. Inak porušujú zákonník práce, a teda je možné podať sťažnosť na inšpektorát práce.
Sabone
11.01.10,17:38
No ide o to,že mi máme do týždňa min. 3krat 12hodinovku.Žiadny papier nám nedajú že robíme 12hodinovku,proste tam musíme ostat inak sa nám vyhrážajú tímto preradením alebo strhnutím výkonnostného bonusu.Oni nám nám v prípade preradenia dajú papier ale aj to taký že už stým súhlasime a niektorý robotníci to nevedomky podpísali ale teraz sú už popresúvaný.Čiže sa nejedná o žiadny nariadený nadčas,proste oni si zamyslia že dneska je 12ka tak tam musíme ostat inak sú vyhrážky.