amalka6886
11.01.10,15:29
manžel podal žiadosť o rozvod a žiada tiež majetkové vyrovnanie. Už dva a pol roka nežijeme v spoločnej domácnosti a ja sa starám o dve maloleté deti. pred tým ako som odišla sme sa dohodli,že bude posielať na deti po 1.500 sk tj. 3.000 sk. Za celú dobu čo nežijeme spolu mi poslal približne 20.000 sk. Možem jeho dlžobu na výživnom na maloleté deti nejako uplatnit pri majetkovom vyrovnaní? Je treba riešiť to osobitne,alebo sa to dá riešiť rovno pri rozvode? Vopred ďakujem za radu
Petra Nová
11.01.10,15:33
V konaní o rozvod manželstva súd bude rozhodovať o rozvode a úprave práv k maloletým deťom na čas po rozvode. T.j., komu budú deti zverené do výchovy, upravu styku druhého rodiča s maloletými deťmi a výšku výživného, ktoré je povinný platiť manželovi, ktorému deti boli zverené do výchovy. Opakujem, na čas po rozvode, preto o prípadnom výživnom do rozvodu v tomto konaní sa rozhodovať nebude. O tom by sa rozhodovalo v inom konaní na Tvoj návrh. K tomu pozri citovaný zákon.
zákon č. 99/1963 Zb.-Občiansky súdny poriadok-§ 113
(1) S konaním o rozvod manželstva je spojené konanie o úpravu pomerov manželov k maloletým deťom z ich manželstva na čas po rozvode.
(2) S konaním o určenie otcovstva je spojené konanie o výchove a výžive maloletého dieťaťa.


V konaní o rozvod manželstva teda nebudete riešiť žiadne majetkové vysporiadanie. Až keď bude manželstvo právoplatne rozvedené, potom si vysporiadate bezpodielové spoluvlastníctvo manželov buď dohodou alebo prostredníctvom súdu alebo dočkáte 3 roky a vysporiada sa samo. Pozri si pripojené paragrafy, z nich to vyplýva.

zákon č. 40/1964 Zb. - Občiansky zákonník

§ 148
(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
amalka6886
11.01.10,18:31
Ďakujem
Takže ak som to pochopila správne, musím si podať návrh na úpravu výživného,aby mi na maloleté deti bolo priznané i za toho dva aj pol roka dozadu?
A na majetkovo právne vysporiadanie bude musieť byť iné súdne pojednávanie.
Petra Nová
11.01.10,21:40
Ďakujem
Takže ak som to pochopila správne, musím si podať návrh na úpravu výživného,aby mi na maloleté deti bolo priznané i za toho dva aj pol roka dozadu?
A na majetkovo právne vysporiadanie bude musieť byť iné súdne pojednávanie.
Predovšetkým potrebuješ čo najskôr podať návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým súd uloží manželovi, aby platil výživné v nevyhnutnej miere alebo podáš priamo návrh, ktorým súd upraví rozsah vyživovacej povinnosti manžela alebo schváli dohodu o výške výživného. Takýto návrh možno podať počas manželstva, ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú alebo žijú, ale jeden z nich svoju vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu dobrovoľne neplní. V takomto prípade súd môže začať konať aj bez návrhu, a to či už pri predbežnom opatrení alebo priamo vo veci samej, teda o určenie výživného počas trvania manželstva. To hlavne vtedy, ak návrh na rozvod ešte nebol podaný a je predpoklad, že rozvod bude dlhodobá záležitosť. Mala by si isť na príslušný okresný súd , na oddelenie starostlivosti o maloletých, tam Ťa usmernia, prípadne sami spíšu návrh.
Problém je v tom, že právo na výživné sa síce nepremlčuje, ale možno ho priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Spätne ho možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov odo dňa začatia konania, ale len vtedy, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
amalka6886
11.01.10,22:28
Ďakujem
Manžel už žiadosť o rozvod podal, je možné súbežně podať návrh na úpravu výživného, alebo je to možné riešiť rovno pri rozvodovom konaní??
amalka6886
12.01.10,12:10
Dobrý deň.
Chcela by som sa ešte spýtať čo pre mňa znamená veta na predvolaní vo veci rozvodu manželstva :" Žiadame Vás, aby ste na pojednávaní predložili súdu potvrdenie o Vašom príjme a doklady preukazujúce Vaše výdavky. " Hlavne ma zaujíma ta časť o výdavkoch - ide o výdavky na deti a domácnosť? Ale ja nemám poschovávané všetky účtenky čo som kupovala detom veci. Poradte mi , prosím, ako to mám urobiť.
Vopred ďakujem
Petra Nová
12.01.10,15:09
Dobrý deň.
Chcela by som sa ešte spýtať čo pre mňa znamená veta na predvolaní vo veci rozvodu manželstva :" Žiadame Vás, aby ste na pojednávaní predložili súdu potvrdenie o Vašom príjme a doklady preukazujúce Vaše výdavky. " Hlavne ma zaujíma ta časť o výdavkoch - ide o výdavky na deti a domácnosť? Ale ja nemám poschovávané všetky účtenky čo som kupovala detom veci. Poradte mi , prosím, ako to mám urobiť.
Vopred ďakujem
Ak nemáš doklady o výdavkoch, tak nemôžeš žiadne predložiť. Ale skús porozmýšľať o tom, aké výdavky si mala a nič Ti nebráni, aby si ich na súde do zápisnice neuviedla, aj keď od nich nemáš boločky. Súd sa s tým bude musieť vysporiadať.


Ďakujem
Manžel už žiadosť o rozvod podal, je možné súbežně podať návrh na úpravu výživného, alebo je to možné riešiť rovno pri rozvodovom konaní??
Ak už máš vytýčený termín pojednávania o rozvod manželstva, tak už prichádza do úvahy len návrh na vydanie predbežného opatrenia, keďže manžel na výchovu a výživu detí neprispieva. Výživné za obdobie do podania návrhu na rozvod, zrejme nevysúdiš.
Ale môžeš si zabezpečiť, aby manžel platil na deti aspoň niečo počas rozvodového konania, ak budeš žiadať o vydanie predbežného opatrenia. Súd ho vydá, ak je treba dočasne riešiť pomery účastníkov. A u Vás je to potrebné, keďže manžel na deti dlhodobo nič neplatí. Rozvod tiež trvá nejaký čas, niekedy aj roky. A súd vo veciach starostlivosti o maloletých koná aj bez návrhu, len mu treba dať k tomu impulz. Neviem, kedy máš vytýčený termín pojednávania, možno žiadať o vydanie predbežného opatrenia aj na pojednávaní, ale aj skôr. To výživné na základe predbežného opatrenia bude v najnižšej výške (v nevyhnutnej miere), ale bude aspoň nejaké, ktoré môžeš dostať do právoplatného skončenia konania o rozvod.
kyblik
12.01.10,15:33
" Žiadame Vás, aby ste na pojednávaní predložili súdu potvrdenie o Vašom príjme a doklady preukazujúce Vaše výdavky. "

Petra už povedala takmer všetko, ja len doplním... Nevadí, že nemáš bločky - začni odkladať a do rozvodu niečo nazbieraš. Pod pojmom výdavky sa rozumejú komplet všetky náklady spojené s fungovaním domácnosti - hlavne náklady na deti - škola, družina, stravovanie, krúžky, cestové, poistenie, iné jednorázové výdavky,v domácnosti predlož mesačný nájom, stravu, energie, poistenie, jednoducho všetko na základe čoho preukážeš chod domácnosti po finančnej stránke. A tým pádom čo najplnohodnotnejší rozvoj osobnosti detí - na to sa pri súde prihliada najviac. Ešte dodám, že deti majú právo žiť na životnej úrovni svojich rodičov, tzn. ak má Tvoj bývalý dobrý príjem a žije " na vyššej úrovni", aj jeho deti majú rovnaké právo - prídavky by mali byť vyššie.
amalka6886
12.01.10,21:52
Ďakujem, velmi ste mi pomohli.
kyblik
13.01.10,17:35
Sme veľmi radi... na to sme tu... potom napíš ako si dopadla ;)