Jennys
11.01.10,17:02
Som SZČO a každý mesiac si platím internet. Od februára idem na dlhodobú PN, ale živnosť nebudem mať pozastavenú. Môžem si internet zaplatiť na celý rok dopredu? Ako je to potom s platením takýchto mesačných poplatkov? Ďakujem.
Katarina
11.01.10,16:37
Živnosť nie je pozastavená t.j. podnikáte aj počas PN.Zrejme musíte byť v styku so zamestnancami, dodávateľmi......Nevidím dôvod prečo by ste nemohli pracovať z domu pomocou internetu. Ja by som poplatok za internet dala do výdavkov.
a_je_to
11.01.10,17:33
Som SZČO a každý mesiac si platím internet. Od februára idem na dlhodobú PN, ale živnosť nebudem mať pozastavenú. Môžem si internet zaplatiť na celý rok dopredu? Ako je to potom s platením takýchto mesačných poplatkov? Ďakujem.
Či môžeš zaplatiť ? To môžeš ! Viac si myslel asi, či tie platby môžeš uplatniť do výdavkov, znižujúcich základ dane. Nepoznám alternatívu, kde by živnosť počas PN mala byť pozastavená, živnostník je živnostníkom aj počas PN. Ak je ten internet doma v bydlisku, kde budeš maródiť, tak daňováci aj mimo PN Ťa aj tak budú nútiť, aby si nejaký podiel priznal pre osobné užívanie a účtoval ho do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Tento podiel je dobre vopred prejednať na ústnom pojednávaní na podnet daňovníka u správcu dane. Ja napr. si znižujem o 30%. Rozhodujúce je, či vieš obhájiť potrebu internetu počas PN na podnikanie, čo nie je ťažké, pokiaľ nebudeš maródiť na oči. Ak budeš tvrdiť, že si celý čas chodil iba na stránku Porady, Zbierku a drsr, a vzdelával sa, tak to musia uznať....ak aj pred PN aj po nej budú aj nejaké zdaniteľné príjmy.
Jennys
12.01.10,07:56
NO pred PN ešte zdaniteľné príjmy mám aj budem mať, po PN už nie, lebo potom by som mala ísť na materskú. Ale živnosť by som si pozastavila až pred nástupom na rodičovskú. Preto som sa pýtala či si ten internet dať do výdavkov alebo si ho budem platiť ako normálne osoba súkromná nepodnikateľ. Tak neviem ako teda.
a_je_to
12.01.10,13:24
NO pred PN ešte zdaniteľné príjmy mám aj budem mať, po PN už nie, lebo potom by som mala ísť na materskú. Ale živnosť by som si pozastavila až pred nástupom na rodičovskú. Preto som sa pýtala či si ten internet dať do výdavkov alebo si ho budem platiť ako normálne osoba súkromná nepodnikateľ. Tak neviem ako teda.

Na využívanie inetnetu a jeho uplatňovanie do výdavkov, alebo aspoň ich pomernú časť máš právo, najmenej do podania daňového priznania za rok 2009, či už ako vzdelávanie, sťahovanie tlačív, alebo komunikáciu s externou účtovníčkou, aj keby ďalšie príjmy neboli. Neviem všetky okolnosti, ale živnosť by sa oplatilo pozastaviť asi už pred nástupom na PN, ktorá bude pokračovať materskou. Nebudeš si síce môcť uplatňovať internet do výdavkov, ale ubudne Ti kopa ďalších neefektívnych platobných a iných povinností, vyplývajúcich iba z toho, že máš aktívnu živnosť, aj keď nemáš z nej žiadne zdaniteľné príjmy. Stojí to za úvahu a prekalkukovanie vopred. Inak... veľa zdaru do pôrodu a úspešný pôrod :)
Jennys
12.01.10,13:37
ďakujem ale počas PN nebudem mať žiadne výdavky, možno len poplatky za vedenie účtu. Odvody aj tak platiť nebudem a okrem internetu už nič mesačne ani neplatím.
Zita5
21.01.10,10:43
Som SZČO a každý mesiac si platím internet. Od februára idem na dlhodobú PN, ale živnosť nebudem mať pozastavenú. Môžem si internet zaplatiť na celý rok dopredu? Ako je to potom s platením takýchto mesačných poplatkov? Ďakujem.

Ja som toho názoru , že ak budem na dlhodobej PN a nepreruším živnosť , bude stále živá - ako keby som pracovala , tak asi predpokladám, že budem pracovať aj počas PN z domu . Tým pádom by som platbu za internet účtovala ako VOZD .V tomto prípade , by som ale mala aj asi ako taký zdaniteľný príjem .

Ak by bol príjem nula , tak by som o internete neúčtovala .