Erzabet
11.01.10,17:52
Dobrý večer, booože, neviem sa tu zorientovať, tak ani neviem, či niekto túto tému nájde a či na to niekto odpovie, ale:

Po vyriešení našich problémov doma sme sa dohodli na tom, že byt predáme. Byt je v osobnom vlastníctve mamy, bývame tu od roku 1979 a odkúpený bol v máji v roku 2003, takže teraz v máji to bude 7 rokov. Ja, mama aj brat tu máme trvalý pobyt.
Otázka znie: Bude platiť mama daň z predaja nehnuteľností alebo Daň z príjmu? Podľa toho, čo som zatiaľ "vygooglila" na internete mi vychádza, že ak je majiteľkou aspoň 5 rokov a aspoň dva roky pred predajom tu má trvalý pobyt - tieto podmienky spĺňa, je oslobodená od dane z predaja nehnuteľností. Ako je to s Daňou z príjmu, vie mi niekto poradiť?
Ďakujem
Erika
sarasara
11.01.10,16:58
Daň z predaja nehnuteľností už nie je, je len daň z príjmu a ak je to tak ako uvdzate, daň platiť nebudete.
mirkistifi
12.02.10,16:45
čo znamená aspoň dva roky pred predajom tu má trvalý pobyt? a/ ak v byte nebývam už päť rokov, tak platím daň?
b/ ak v byte nebývam/nemám trvalý pobyt len jeden rok - vtedy platím daň?
Aký to má vlastne dôvod? Viem, že tam ide o to, či predávam, lebo mením bývanie napr., alebo to mám zárobkovú činnosť, ale nejako toto nechápem...
mirkistifi
12.02.10,16:46
asi som pochopila - ide o trvanie trvalého pobytu v dĺžke aspoň dva roky, nie? vďaka
sarasara
12.02.10,18:09
Oslobodený od dane z príjmu je ten, kto predáva byt, dom a je v tomto byte prihlásený na trvalý pobyt minimálne dva roky pred predajom. Ak tam nie je prihlásený na trvalý pobyt, alebo ten netrvá dva roky, ale je vlastníkom uvedeného bytu minimálne päť rokov, neplatí daň z príjmu.
draik
13.02.10,18:26
Vsetky vyssie spomenute podmienky na danovu ulavu platia vtedy, ak byt nebol zahrnuty do obchodneho majetku /podnikanie/ - vid §9 ods. 1 zakona o dani z prijmov