zaphira
11.01.10,18:50
Dobry den. Prosim niekoho kto by mi len strucne napisal co ma povinnost urobit zivnostník ked si zalozi zivnost. Od 1.1.2010 ma zivnostensky list, ale zatial mu z DU neprisla ani karticka s DIC. Ma sa niekde nahlasovat? Na Danovom alebo zdravotnej poistovni? Dakujem za trpezlivost.
tuta
11.01.10,17:55
Požiadal si živnostenský úrad aby tieto úkony urobil za Teba? Ak nie je potrebné sa zaregistrovať na DÚ, prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni a kópiu živnostenského listu zaniesť aj na sociálnu poisťovňu, aspoň u nás to žiadajú.
marian152
11.01.10,21:15
...mne tiež z DÚ ešte nič neprišlo. Ak nevieš či ťa regol ŽU tak mne na DU povedali, keď mi do 15.1. nepríde nič z DU tak mám sa prísť zaregistrovať do konca januára...
mikieva
12.01.10,11:42
Dobrý deň! Poradťe mi prosím, chcela by som si vybaviť živnosť na na neúradné tlmočnícke a prekladateľské práce je vôbec taká možnosť? Do teraz som pracovala na dohodu. Ďakujem :)
Blankake
12.01.10,12:08
Dobrý deň! Poradťe mi prosím, chcela by som si vybaviť živnosť na na neúradné tlmočnícke a prekladateľské práce je vôbec taká možnosť? Do teraz som pracovala na dohodu. Ďakujem :)
Áno, ale musíš mať príslušné vzdelanie, pretože je to viazaná živnosť.

Podľa živnostenského zákona patrí táto činnosť pod "Vyučovanie v odbore cudzích
jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby" a k tomu potrebuješ mať:
"dokončené štúdium príslušných jazykov na vysokej škole alebo vysvedčenie o zložení štátnej jazykovej skúšky, alebo preukázanie aspoň desaťročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočiť"
alena024
13.01.10,12:03
ahojte,
mna by zaujímalo, ako je to s nákladmi na zivnost. niekto mi povedal, ze 3mes. predtým, ako si zalozite zivnost, si viete dat blociky do nákladov, je to prevda? aj ked su z predosleho roka? myslim ak si niekto zalozil zivnost v 2009 1.1. a da si za zadanovacie obdobie roku 2009 do nákladov blociky za posledné 3 mes. roka 2008? podla mna je to kravina, nie?
viete mi dat k tomu nejaký link, pripadne konkretny zakon, kde sa o tom pise?
dakujem pekne
Blankake
13.01.10,12:15
ahojte,
mna by zaujímalo, ako je to s nákladmi na zivnost. niekto mi povedal, ze 3mes. predtým, ako si zalozite zivnost, si viete dat blociky do nákladov, je to prevda? aj ked su z predosleho roka? myslim ak si niekto zalozil zivnost v 2009 1.1. a da si za zadanovacie obdobie roku 2009 do nákladov blociky za posledné 3 mes. roka 2008? podla mna je to kravina, nie?
viete mi dat k tomu nejaký link, pripadne konkretny zakon, kde sa o tom pise?
dakujem pekne
Nie je to kravina:)
Pozri zákon o dani z príjmov:
§ 4
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
alena024
13.01.10,13:06
a plati to spatne len tie tri mes.?
pripadne, ak som si zalozila zivnost v marci min. roku, viem si dat do nákladov aj dec. predminuleho a jan. a feb. min. roku?
alena024
13.01.10,13:11
este ma napadlo, ked som v strate, ako zivnostnik, akým sposobom si viem odpisovat stratu? alebo ako to rozuctovat?
pripadne mozem si SZČO tvoriť nejaký rezervný fond pre svoju potrebu? a ake su podmienky jeho vyuzivania?
Blankake
13.01.10,13:51
a plati to spatne len tie tri mes.?
pripadne, ak som si zalozila zivnost v marci min. roku, viem si dat do nákladov aj dec. predminuleho a jan. a feb. min. roku?

"...vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať..."
Takže áno, môžeš, len musia samozrejme súvisieť s činnosťou Tvojej živnosti.
richardg
13.01.10,15:40
ahoj, ohľadom DIČ
keď som si vyberala ja svoju živnosť nahlásila som, aby vybavili všetko za mňa, no a aj ja som čakala na DIČ, a nič nechodilo:( tak som sa informovala na daňovom a oni o mne ani nevedeli:mad::D
marian152
13.01.10,18:17
...mne to akurát včera prišlo...
nikolass
13.01.10,23:00
chcel by som sa opytat,ked pred vybavenim zivnosti alebo po vybaveni neviem ako sa to roby,bud pred alebo po- si zriadim obchod,kupim pokladnu ,regali a k to mu co patry a samozrejme budem potrebovat auto ,to vsetko si mozem potom dat do nakladou?a mozem dostat na takyto ucel dotaciu od statu,ak ano kolko,zatial vopred dakujem...
mikieva
14.01.10,10:38
Poradte mi prosím, že keď od januára 2010 ako dobrovoľne nezamestnaná som sa zahlásila do soc. poisťovne na platenie nemoc. poist. asi 13 € a od l.2.2010 budem mať živnosť tak automaticky budem musieť platiť aj ostatné tzn. dôchodkové... ďakujem
danco111
14.01.10,14:41
Keď tak čítam o tých výdavkoch pred založením živnosti tak ma napadá : spravil som si živnosť teraz v januári ( elektro ... ) a asi koncom leta som nakúpil náradie. Takže podľa toho čo som čítal na predchádzajúcej stránke si to môžem dať do odpisov za tento kalendárny rok ? Ďakujem,.:confused:
Blankake
14.01.10,14:51
Keď tak čítam o tých výdavkoch pred založením živnosti tak ma napadá : spravil som si živnosť teraz v januári ( elektro ... ) a asi koncom leta som nakúpil náradie. Takže podľa toho čo som čítal na predchádzajúcej stránke si to môžem dať do odpisov za tento kalendárny rok ? Ďakujem,.:confused:
Áno, ak to má súvis s predmetom vykonávanej činnosti. :)
danco111
14.01.10,15:14
OK ďakujem, áno súvisí to s predmetom podnikania.