emillka
11.01.10,19:13
dobrý večer, potrebujem poradiť, máme zamestnaných v čechách pracovníkov na TPP, preplácame im cestovné, stravné, vreckové, lenže teraz šef zamestnal na dohodu zamestnanca, ktorý si u nás privyrába 4 hod. denne, je slovák a zdržuje sa v čechách, šef sa s ním dohodol, že mu preplatí raz v mesiaci cestu domov, môžem mu k tomu dať aj nejaké vreckové a stravné alebo nemá nárok? napr. ako pri zahr. pracovnej ceste do 6 hod.
ešte som sa s takým prípadom nestretla, poradí niekto? ďakujem
ivka70
11.01.10,18:19
Pri dohode musi mat narok na vreckove a stravne zadefinovany v dohode, aby to boli danovo uznatelne naklady firmy.
emillka
11.01.10,18:26
no veď o to ide, že neviem či má nárok ak pracuje na dohodu len 4 hod. denne, šef to chce dať dodatkom k dohode
Chobot
12.01.10,00:10
no veď o to ide, že neviem či má nárok ak pracuje na dohodu len 4 hod. denne, šef to chce dať dodatkom k dohode

To je jedno, na koľko hodín denne pracuje. Nároky na cest. náhrady sú nezávislé od úväzku. Aj dohodár na 4 hod. úväzok môže dostať náhrady za 15 hodinovú pracovnú cestu.

Podstatné je, že je to uvedené v dohode.
emillka
12.01.10,12:56
To je jedno, na koľko hodín denne pracuje. Nároky na cest. náhrady sú nezávislé od úväzku. Aj dohodár na 4 hod. úväzok môže dostať náhrady za 15 hodinovú pracovnú cestu.

Podstatné je, že je to uvedené v dohode.


nejde o jednorazovú prac. cestu, ide o to či mu môžem priznať každý deň nejaké krátené stravné a vreckové, :confused:
Chobot
12.01.10,14:16
nejde o jednorazovú prac. cestu, ide o to či mu môžem priznať každý deň nejaké krátené stravné a vreckové, :confused:

Prečo mu chceš priznávať krátené stravné a vreckové? Navyše vreckové sa ani nemôže krátiť.

Asi si myslíš, že keď je na skrátený úväzok, tak mu treba krátiť stravné. Nie je to tak. Uvediem na príklade:

Máš 2 zamestnancov, jeden je na 8 hodinový úväzok, druhý na 4 hodinový. Oboch vyšlete na 2 týždennú pracovnú cestu. V zahraničí budú obaja tráviť celých 14 dní 24 hodín, akurát jeden bude pracovať 8 hodín denne, druhý 4 hodiny.

V zmysle zákona o cest. náhradách sa nerozlišuje medzi nimi, obaja majú rovnaký nárok na stravné aj vreckové, lebo v zahraničí strávili rovnaký počet hodín, je jedno či počas toho času vykonávali prácu alebo nie. Takže každý bude mať nárok na plné stravné a vreckové.

Rozdiel bude len vo výške mzdy, ten s 8 hodinovým úväzkom bude mať plnú mzdu, ten so 4 hodinovým 1/2 mzdu.
emillka
12.01.10,16:08
ďakujem, teraz mi to pripadá logické, takto som nad tým neuvažovala,
naozaj ma mýlilo, že pracuje iba 4 hodiny a dostavať celé stravné a vreckove sa mi zdalo neferové voči ostatným, a navyše on sa tam zdržiava bez toho aby sme ho tam vysielali, z čoho mi vyplývalo, že môže niekde pracovať a poberať stravné,... od iného zamestnávateľa