Jurajm
11.01.10,21:40
S rodinou sme napolovicu vlastnili pozemok 600 m2, ku ktoremu nebol pristup. Uz dlho nam sused ponukal jeho odkupenie, ale kedze cez jeho pozemok je jediny logicky mozny (najkratsi) pristup k ceste, ponukal smiesnu sumu... Rodina nakoniec podlahla, nechala sa ukecat a predala mu 1/2 podiel bez toho aby sme o tom vedeli. Tym padom sa on stal podielovym spoluvlastnikom 1/2 a mne zostala 1/2. Teraz mi ponuka nasledovne moznosti:
1. odkupenie mojej casti (za podla mna malu sumu, s ktorou nesuhlasim)
2. rozdelenie pozemku dohodou na polovicu, on si svoju cast pricleni k svojmu sucasnemu pozemku od cesty, planuje tu stavat dom...a mne zostane pozemok uz uplne bezcenny (stale bez pristupu a navyse aj maly, cize 300m2)
3. ak nebudem suhlasit s bodom 1 alebo 2, bude pozadovat dosiahnutie bodu 2 sudnou cestou

O vyssej cene nechce ani pocut, tych mojich 300 m2 nepotrebuje, na stavbu domu mu staci jeho povodny pozemok + 300 m2, ktore by ziskal rozdelenim.

Suhlasil som s rozdelenim pod podmienkou, ze umozni pristup cez jeho pozemky k ceste...radsej tam vysadim ovocne stromy ako to za par eur predat. S tym ale tiez nesuhlasi, lebo ze tam ma ploty a chce tam stavat, pozemok je vraj uzky (cca 14 m) na vybudovanie prechodu okolo jeho buduceho domu z mojho pozemku k ceste...

Zmluva medzi rodinou a susedom sa vraj neda pravne napadnut, lebo prevod urobili Darovacou zmluvou a nie Kupnou zmluvou. Mam pocit, ze nemam inu cestu, len pristupit na bod 1 a predat mu to za par supiek :-( Alebo mate niekto iny napad?

vopred velka vdaka vsetkym za cenne rady
Xanti
11.01.10,20:43
Zmluva medzi rodinou a susedom sa vraj neda pravne napadnut, lebo prevod urobili Darovacou zmluvou a nie Kupnou zmluvou. Mam pocit, ze nemam inu cestu, len pristupit na bod 1 a predat mu to za par supiek :-( Alebo mate niekto iny napad?
Waau zaujímavá situácia.
No tak v prvom rade si to "vraj" prever na https://www.katasterportal.sk/kapor/ či naozaj to bolo darované alebo prevedené kúpnou zmluvou. Tam je napísaný spôsob nadobudnutia a potom uvidíš čo dalej.
Mária27
11.01.10,20:47
Zmluva sa dá napadnúť do troch rokov - aj darovacia. Ako spoluvlastník môžeš žiadať, aby ti to predal za tú cenu, čo to on kúpil, alebo úplnú neplatnosť zmluvy (nie oboje).
Jurajm
11.01.10,20:50
Darovaciu zmluvu som videl, ukazali mi ju. To "vraj" patrilo k tomu, ze si nie som isty ci sa naozaj neda napadnut (nie som pravnik)...
Mária27
11.01.10,22:13
§ 140 obč. zák. (Prevod podielu)
"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

Zákon hovorí o prevode nie predaji. Ide aj o darovanie. Ty máš zákonné predkupné právo. Keďže zákon výslovne neupravuje postup pri porušení tohto práva, analogicky (§ 853) sa aplikuje všeobecná úprava predkupného práva (§ 602- 604).

Ak tvoje zákonné predkupné právo bolo porušené, môžeš sa žalobou domáhať, aby súd uložil nadobúdateľovi podielu povinnosť uzavrieť s tebou zmluvu o prevode podielu za rovnakých podmienok, za ktorých ich nadobudol do vlastníctva. Mohol by si žiadať aj relatívnu neplatnosť právneho úkonu, ale to ti menej vyhovuje, lebo by to opäť dostali všetci spoluvlastníci.
Jurajm
13.01.10,10:36
Dakujem. A je potom nejaka moznost ako suseda prinutit, aby mi umoznil aj pristup na moj pozemok? Na pozemku som nebol 10 rokov, odkedy si svoj pozemok ohradil... Vdaka.
clen
17.02.10,13:04
Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť. - §127 ods. 3 Obc. Z.