Night_bird2
12.01.10,06:14
Dobry den,

chcel by som sa spytat na nasledovne:

Dna 1.10.2009 som nastupil do zamestnania a koncom roka som si zobral dva dni volna.Problem je, ze v Januarovej vyplate za tie dva dni dovelnky s decembra mi nejak divne vypocitali mzdu a chcem sa spytat ako sa to vlastne presne ma pocitat.Mam pocit, ze dovolenka sa plati s priemerneho zarobku za posledne 3 mesiace, ale co ak prave vo firme robim len 3 mesiac(mam na mysli konec decembra kedy som uz podla vyplatnej pasky zo zaciatku decembra mal narok na 5 dni dovolenky a dva som si vybral).Ako sa ma a z coho sa ma vypocitat.Poprosim presny postup.Dakujem
VERONIKA6
12.01.10,05:28
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134 Zákonníka práce

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
Night_bird2
12.01.10,05:40
dobre a co s toho pre mna vyplyva pre pripad ktory som popisal vyssie pretoze ziadny predchadzajuci stvrtrok u mna nebol ale navyse 22 dni som mal uz odpracovanych Moc tomu vykladu nerozumiem.
ivka70
12.01.10,05:42
dobre a co s toho pre mna vyplyva pre pripad ktory som popisal vyssie pretoze ziadny predchadzajuci stvrtrok u mna nebol ale navyse 22 dni som mal uz odpracovanych Moc tomu vykladu nerozumiem.

Nemal si odpracovanxch 22 dni, pretoze ak spravne citas, tych 22 dni by muselo byt z predchadzajuceho stvrtroka /jul, august, september/.
Tvoj dovolenkovy priemer vypocitali podla pracovnej zmluvy, tak ako mas definovanu mzdu.
Night_bird2
12.01.10,05:58
aha no takze ak mam v zmluve 800€ mali ho pocitat z tejto sumy? Kolko by to potom cca malo vyjst? mne to vychadza na cca 4.34 € na hodinu co by na dva dni malo byt 69.56€,lenze oni mi za dva dni dovolenky dali 27,17€ a to povazujem za zle.Dakujem velmi pekne za rady.
ivka70
12.01.10,06:11
aha no takze ak mam v zmluve 800€ mali ho pocitat z tejto sumy? Kolko by to potom cca malo vyjst? mne to vychadza na cca 4.34 € na hodinu co by na dva dni malo byt 69.56€,lenze oni mi za dva dni dovolenky dali 27,17€ a to povazujem za zle.Dakujem velmi pekne za rady.

Tak to vyzera naozaj zle. 800 EUR je komplet mzda, alebo je to rozdelene na zakladnu mzdu a pohyblivu zlozku?

Ako mas zaplatene sviatky - tiez boli 2 - 24. a 25.12. cez prac. dni, mala by to byt uplne rovnaka suma, ale mozes ich mat zaplatene aj v mzde, nakolko mas mesacnu mzdu.

Kazdopadne na tu dovolenku sa mozes ist spytat mzdarky, ze je to podla teba zle. Bud ti vysvetli, ako to pocitala alebo uzna, ze sa pomylila a doplatia ti rozdiel.
Rozdiel by ti mali doplatit.
Night_bird2
12.01.10,06:12
tych 800€ je pevna v pracovnej zmluve dohodnuta suma a za sviatky mi zaplatili 69,57 co je vporiadku
ivka70
12.01.10,06:48
tych 800€ je pevna v pracovnej zmluve dohodnuta suma a za sviatky mi zaplatili 69,57 co je vporiadku

Tak isto ako 2 dni sviatky by si mal mat zaplatene 2 dni dovolenky,
reklamuj chybu, doplatia ti rozdiel.
Night_bird2
12.01.10,06:51
ok dakujem za rady pekny den prajem.
D.e.n.n.n.y
09.07.12,11:18
Dobrý deň,
ja by som sa chcela opýtať.
Dňa 1.3.2012 som nastúpila do práce po 8 mesačnej materskej dovolenke (nástup na materskú 27.6.2011). V mesiaci jún som čerpala dovolenku. Nakoľko mi teraz prišla výplata bola som prekvapená lebo personálna agentúra cez ktorú som zamestnatná mi tvrdí, že mi dovolenku počíta zo mzdy za minulý rok-ktorá bola nižšia.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Denisa
Tweety
09.07.12,11:26
Dobrý deň,
ja by som sa chcela opýtať.
Dňa 1.3.2012 som nastúpila do práce po 8 mesačnej materskej dovolenke (nástup na materskú 27.6.2011). V mesiaci jún som čerpala dovolenku. Nakoľko mi teraz prišla výplata bola som prekvapená lebo personálna agentúra cez ktorú som zamestnatná mi tvrdí, že mi dovolenku počíta zo mzdy za minulý rok-ktorá bola nižšia.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Denisa
Náhrada mala byť preplatená priemerkou z miezd prvého kvartálu
§134
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak
.alebo

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
D.e.n.n.n.y
09.07.12,12:15
ďakujem za odpoveď.vo Vašej odpovedi mi nie je jasné či personálna agentúra postupovala správne nakoľko som dovolenku čerpala teraz v júni 2012 a späť v práci po materskej som od 1.3.2012 čo už sú 4 odpracované mesiace.
ďakujem za odpoveď
Tweety
09.07.12,12:27
ďakujem za odpoveď.vo Vašej odpovedi mi nie je jasné či personálna agentúra postupovala správne nakoľko som dovolenku čerpala teraz v júni 2012 a späť v práci po materskej som od 1.3.2012 čo už sú 4 odpracované mesiace.
ďakujem za odpoveď
Áno, 4 mesiace, ale priemerka za dovolenku sa počíta tak, ako som uviedla v príspevku č. 11. Teda nie z odpracovaných 4 mesiacov.
veronikasad
09.07.12,12:31
ďakujem za odpoveď.vo Vašej odpovedi mi nie je jasné či personálna agentúra postupovala správne nakoľko som dovolenku čerpala teraz v júni 2012 a späť v práci po materskej som od 1.3.2012 čo už sú 4 odpracované mesiace.
ďakujem za odpoveď

Kolko dní si odpracovala v marci ?


(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.