Marian
16.09.05,13:21
Dobrý deň všetkým,
trápi ma nasledovný problém. Prosím o radu.

Traja ľudia - Čech, Poliak a Chorvát robia pre našu firmu zber štatistických údajov, a to každý vo svojej krajine. Žiaden z nich nie je ani našim zamestnancom, ani živnostník a ani inak registrovaná osoba, jednoducho občania. Chcem im legálne zaplatiť za ich prácu.
Otázka: Čo dane a čo odvody?
Jana Acsová
16.09.05,11:28
Ja sa pripojím úplne pomimo: dúfam, že služby sú naozaj pre Vaše účely, lebo v prípade sprostredkovania pre iného klienta by vyvstal problém s DPH (miesto dodania v inej členskej krajine). Ale to len na okraj.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Marian
16.09.05,11:30
To: AVO,
áno, pre naše účely, nie je to žiaden podvod, dokonca výsledky budú ďalej predané do tretej krajiny.
Jana Acsová
16.09.05,11:32
V žiadnom prípade nemyslím podvod ... ale povinnosť odviesť daň v prípade, že ste sprostredkovateľ ... a už to aj naznačuješ.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif Čo rozumieš "predajom" výsledkov?
Denda
16.09.05,11:55
Dobrý deň všetkým,
trápi ma nasledovný problém. Prosím o radu.

Traja ľudia - Čech, Poliak a Chorvát robia pre našu firmu zber štatistických údajov, a to každý vo svojej krajine. Žiaden z nich nie je ani našim zamestnancom, ani živnostník a ani inak registrovaná osoba, jednoducho občania. Chcem im legálne zaplatiť za ich prácu.
Otázka: Čo dane a čo odvody?V tomto prípade ma napadá možno ako typ príkazná zmluva a preddavkové zdanenie podľa § 5 zákona o dani z príjmov, ak výkon práce spĺňa podmienky závislosti.

Ešte dotaz: Nie je jasné čím sú v zahraničí okrem občanov z hľadiska príjmov?
Jana Acsová
16.09.05,12:39
V tomto prípade ma napadá možno ako typ príkazná zmluva a preddavkové zdanenie podľa § 5 zákona o dani z príjmov, ak výkon práce spĺňa podmienky závislosti.
Príkazná zmluva podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka v prípade, že má dobre nadefinovaný predmet činnosti a vzťah "príkazca x príkazník", nemusí spĺňať podmienky závislého vzťahu, ktorý by spadal pod zdanenie daňou z príjmu zo závislej činnosti.