Martinka23
12.01.10,06:51
ahojte :)
potrebujem poradiť ohľadom typu zmluvy. My ako firma chceme zazmluvniť vzťah medzi nami a živnostníkom ktorý bude pre nás vykonávať grafické a dizajnérske práce. A neviem si dať rady aký zmluvu uzatvoriť, či zmluvu o dielo (čosa mi moc nezda :)) alebo mandátnu zmluvu, či aku?.
Ďakujem vopred za rady :D
Mgr.Shrek
12.01.10,07:48
ahojte :)
potrebujem poradiť ohľadom typu zmluvy. My ako firma chceme zazmluvniť vzťah medzi nami a živnostníkom ktorý bude pre nás vykonávať grafické a dizajnérske práce. A neviem si dať rady aký zmluvu uzatvoriť, či zmluvu o dielo (čosa mi moc nezda :)) alebo mandátnu zmluvu, či aku?.
Ďakujem vopred za rady :D

Podľa mňa je Zmluva o dielo najlepším riešením.
Mandátna zmluva hovorí o zariadení obchodných záležitostí uskutočnením právnych úkonov, priame zastúpenie. To je napr. obchodné zastúpenie /§ 566 z.č. 513/1991, Obchodný zákonník/
Komisionárska zmluva je to isté ako mandátna, len v tomto prípade ide o nepriame zastúpenie /§ 577 Obchodného zákonníka/
V tomto prípade odporúčam zmluvu o dielo podľa § 631 a nasl. z.č. 40/1964 Občiansky zákonník.
Ak to však chcete mať skutočne dobre právne ošetrené ten vzťah medzi Vami, pred každým dielom odporúčam uzavrieť novú zmluvu. Viac práce, ale prehľadnejšie a v každej zmluve môžte špecifikovať určité veci, ktorými je to ktoré dielo jedinečné;)
Martinka23
12.01.10,07:53
ďakujem :)...takže predsa zmluva o dielo, bola som v tom že sa to vzťahuje najmä na zhotovenie,opravy,montáže a stavebné úkony atd....
ešte raz dík idem sa pustiť do toho :)
Mgr.Shrek
12.01.10,08:34
ďakujem :)...takže predsa zmluva o dielo, bola som v tom že sa to vzťahuje najmä na zhotovenie,opravy,montáže a stavebné úkony atd....
ešte raz dík idem sa pustiť do toho :)

Názov tohto zmluvného vzťahu zvádza k takému mylnému dojmu;), ale vykonaním diela môže byť aj napr. namaľovanie portrétu;)
Martinka23
12.01.10,11:38
ešte sa spýtam, zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka možem uzavrieť aj so živnostníkom ??? to sa mi nejak nevidí :confused:...nevzťahuje sa to len k osobám ako občanom,nepodnikateľom??
Mgr.Shrek
12.01.10,13:36
ešte sa spýtam, zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka možem uzavrieť aj so živnostníkom ??? to sa mi nejak nevidí :confused:...nevzťahuje sa to len k osobám ako občanom,nepodnikateľom??

Zmluva o dielo je relatívny obchod, teda sa môžete dohodnúť, akým zákonníkom sa budete riadiť, či Občianskym alebo Obchodným.
Pri zmluvách nie je dôležité, medzi akými osobami sa uzatváraj, teda či medzi právnickými alebo fyzickými, ale to, či sa vzťah založený takou zmluvou považuje absolútny obchod (vtedy sa požíva Obchodný zákonník, aj keby išlo o fyzické osoby) alebo relatívny obchod (vtedy sa Obchodný zákonník môže použiť ale nemusí)
:cool: