nono242
12.01.10,08:53
Hneď pri otvorení živnosti som si platila max. dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne. Pred piatimi mesiacmi som otehotnela a lekár ma pred troma mesiacmi vypísal na marodku. Ako dlho mi bude vyplácana a v akej výške? Kedy mi začne byť vyplacaná materská, koľko, ako dlho a musím kvôli tomu ukončiť, resp. prerušiť živnosť? Ďakujem
veronikasad
12.01.10,08:08
Hneď pri otvorení živnosti som si platila max. dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne. Pred piatimi mesiacmi som otehotnela a lekár ma pred troma mesiacmi vypísal na marodku. Ako dlho mi bude vyplácana a v akej výške? Kedy mi začne byť vyplacaná materská, koľko, ako dlho a musím kvôli tomu ukončiť, resp. prerušiť živnosť? Ďakujem
Podmienkou nároku na nemocenské aj materskú z dobrovolného nem. poistenia je doba nem. poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Do tejto doby sa započíta aj ukončené nem. poistenie, napr. zo zamestnania.
Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia, výška nem. dávky bude 55 % z vymer. základu DNP roku 2009 v prípade materskej a 25 % denného vymer základu v prvé tri dni a 55 % DVZ od 4. dňa v prípade nemocenského. Nástup na materskú je 6-8 týždňov pred plánovaným pôrodom. Počas poberania materského môžeš mať aktívnu živnosť, v prípade že budeš žiadať o zvýšený rod. príspevok (po skončení materskej, ktorá trvá 28 týždňov), musíš mať živnosť prerušenú.
nono242
14.01.10,07:40
Je nejakým spôsobom limitované vyplacanie nemocenskeho počas alebo po tehotenstve, myslím časovo? Ďakujem
AndreaSB
05.02.10,08:44
Rada by som sa zapojila do tejto temy...mám podobný problém.Som zamestnaná,popri tom som aj SZČO.ŽIvnosť mám na sprostredkovanie obchodu z čoho mi vyplývaju provizie z obratu mojej siete.Keďže ma lekár vypisal na PN-som na rizikovom tehotenstve-ako mám postupovať ?Môžem poberaž davku v PN a zároveň dostávať aj provízie?Čo so živnosťou,ak nastúpim na materskú ,pripadne rodiťovskú dovolenku.Vyplácanie provízie sa nedá v tomto pripade ovplyvniť nakoľko ja nemusim robiť nič,prípadne budem len z domu cez PC.Poraďte mi prosím.