Dana7
12.01.10,10:43
Prosím o radu, keďže si nie som celkom istá ako je to po novele zákona o DPH s takýmto problémom.
Sme platcom DPH v SR, pre francúzskeho výrobcu - platcu DPH vo Francúzsku sme zabezpečovali práce a služby / rokovania, preklady, organizovanie stretnutí a pod., / na letisku, cieľom ktorých bolo aby Francúzi a letisko podpísali zmluvu na dodávku tovaru - konkrétne požiarneho automobilu. Zmluva bola podpísaná, tovar dodaný a naša firma má v zmluve so zahr. výrobcom dohodnuté, že má nárok na províziu vo výške x % z hodnoty dodaného tovaru. Teraz im musím to províziu fakturovať, chcem sa opýtať, či to má byť fakturované ako služba do zahraničia bez DPH alebo s DPH? Ako vlastne postupovať?

Ďakujem:confused:
LUBY
17.03.10,12:20
Dobry den, mozem sa spytat ako ste to vyriesili? Mam podobny problem - firma nakupuje tovar zo zahranicia /EU/ a po obdrzani tovaru fakturuje zahranicnej firme "promotional Budget" - akoby proviziu na nakup? Mam to prvy krat, radsej by som to riesila zo strany dodavatela zlavou, ale chcu to takto...Kam to zauctovat????
Vladimír Ozimý
17.03.10,12:41
Prosím o radu, keďže si nie som celkom istá ako je to po novele zákona o DPH s takýmto problémom.
Sme platcom DPH v SR, pre francúzskeho výrobcu - platcu DPH vo Francúzsku sme zabezpečovali práce a služby / rokovania, preklady, organizovanie stretnutí a pod., / na letisku, cieľom ktorých bolo aby Francúzi a letisko podpísali zmluvu na dodávku tovaru - konkrétne požiarneho automobilu. Zmluva bola podpísaná, tovar dodaný a naša firma má v zmluve so zahr. výrobcom dohodnuté, že má nárok na províziu vo výške x % z hodnoty dodaného tovaru. Teraz im musím to províziu fakturovať, chcem sa opýtať, či to má byť fakturované ako služba do zahraničia bez DPH alebo s DPH? Ako vlastne postupovať?

Ďakujem:confused:

Od 1.1.2010 sa táto služba riadi § 15 ods. 1 zákona o DPH. T.j. miesto dodania je vo francúzsku tam kde je sídlo príjemcu služby. Faktúrujete bez DPH a uvediete to do súhrnného výkazu...do DP to neuvádzate
Vladimír Ozimý
17.03.10,12:42
Dobry den, mozem sa spytat ako ste to vyriesili? Mam podobny problem - firma nakupuje tovar zo zahranicia /EU/ a po obdrzani tovaru fakturuje zahranicnej firme "promotional Budget" - akoby proviziu na nakup? Mam to prvy krat, radsej by som to riesila zo strany dodavatela zlavou, ale chcu to takto...Kam to zauctovat????

provízia...platí to čo v prvom mojom príspevku. § 15 ods. 1, fa bez DPH a uvediete to do súhrnného výkazu. Do DP to neuvádzate
LUBY
17.03.10,17:26
srdecna VDAKA
katka s.
23.05.10,13:35
Dobrý deň. Prosila by som o radu. Spoločnosť v SR evidovaná na DPH zaplatí províziu do štátu EÚ občanovi (nie je registrovaný na DPH), na základe zmluvy o sprostredkovaní, kde je uvedená len jedna suma. Je tento obchod vôbec predmetom DPH? Ak áno ako sa to uvádza v daňovom priznaní?
A ako by to bolo v prípade keď by spoločnosť v SR nebola registrovaná na DPH a jednalo by sa o jednorazový obchod?
Ďakujem.
katka s.
24.05.10,07:47
Dobrý deň. Prosila by som o radu. Spoločnosť v SR evidovaná na DPH zaplatí províziu do štátu EÚ občanovi (nie je registrovaný na DPH), na základe zmluvy o sprostredkovaní, kde je uvedená len jedna suma. Je tento obchod vôbec predmetom DPH? Ak áno ako sa to uvádza v daňovom priznaní?
A ako by to bolo v prípade keď by spoločnosť v SR nebola registrovaná na DPH a jednalo by sa o jednorazový obchod?
Ďakujem.

Veľmi prosím.
Ďakujem.
LUBY
24.05.10,20:50
Myslim, ze ide o registraciu podla §7 , prip. 7a
katka s.
25.05.10,17:50
Myslim, ze ide o registraciu podla §7 , prip. 7a

Ďakujem. To by asi bolo v prípade keby spoločnosť v SR nebola vôbec registrovaná pre DPH. Ale ona registráciu má. Mám už aj taký názor, že to DPH v SR neovplyvní, keďže dodávateľ služby je súkromná osoba neregistrovaná pre DPH v člen. štáte EÚ. Ale vôbec nie som si istá. Uvítam aj ďalšie názory.
LUBY
25.05.10,18:44
Predpokladam, ze ta osoba, neviem z ktoreho statu je, by sa mala prihlasit k registracii DPH, ak tam plati nieco podobne ako u nas podla par. 7 a potom by to vstupovalo do SV, ale nie do DP
ZuzanaA
26.05.10,08:10
Dobrý deň, prosím o radu. Slovenská sro, platiteľ DPH predáva tovar cez českého distribútora v Čechách. Teda fakturuje za tovar českej sro, platiteľovi DPH. Tovar ide bez DPH, to je nám jasné. Avšak, slovenská firma sa rozhodla, že pri predaji tovaru v istej hodnote poskytne dodatočnú províziu - avšak nie českému distribútorovi, ale konkrétne jednolitlivým predajcom v Čechách. Nie som si istá ako postupovať. Predpokladám, že českí predajcovia nie sú platiteľmi DPH. My by sme im vystavili faktúru-dobropis s mínusovou hodnotou (vo výške poskytnutej provízie)a túto sumu im poslali na účet. Budeme to fakturovať bez DPH? Vzniká tým čechom povinnosť registrácie? Ďakujem za všetky rady.
ZuzanaA
26.05.10,12:27
Posúvam.
vjejka
16.07.10,12:53
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu. Cestovná kancelária fakturovala províziu za sprostredkovanie ubytovania v hoteli vo francúzsku, platcovi dane, ide to do súhrného výkazu?
emik
21.09.10,10:07
Dobry den,

prosim Vas mozete mi poradit s tymto prikladom.
SVK firma, platitel dph poskytuje sofver a za vyuzivanie odberatel plati proviziu.

Odberatel je firma z clenskych statov EU.

SVK firma vystavi FA za proviziu bez svk DPH. Odberatel je povinny odviest dph v clenskom state?

Je dolezite na aky ucel sa vyuziva sofver? Myslim z hladiska urcenia miesta dodania.

Dakujem
Emi
alexis
24.09.10,06:39
Ahoj poradaci,
chcela by som velmi pekne poprosit o radu.
Dodavali sme sluzbu pre Svajciarsku spolocnost (poradenstvo, tlmočnictvo) , miestom dodania sluzby bolo Slovensko a Taliansko.
Nie su členským štatom EU, tak neviem co s DPH, asi by som to mala pridanit podľa všetkeho. Nemam na nich nic, ani ci su u nich nejaky platcovia dane, mam na nich len adresu a ICO, to je vsetko. Vobec nerozumeju co od nich chcem ked sa pytam na DRČ pre DPH.
Prosim poradte ak viete, lebo uz som z toho domotana. Dakujem.
JAJA11
28.09.10,08:32
(13) Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania.

Vie mi toto niekto vysvetliť ľudsky :o
JAJA11
28.09.10,09:34
(13) Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania.

Vie mi toto niekto vysvetliť ľudsky :o

Potrebovala by som vedieť ako je to v prípade provízie. Slovenská firma sprostredkovala predaj stavebného materiálu na stavbu na Slovensku. Dodávateľ bol štát EU, platiteľ DPH, ktorému teraz má vystaviť faktúru na províziu. Má byť táto fa s DPH (par.16 ods.1 - nehnuteľnosť), alebo je to klasická služba s prenosom na odberateľa? (par.15 ods.1) ? :o