danka28
12.01.10,10:28
Chcela by som vas poprosit o radu. Spolocnost vznikla v roku 2008 a zakladne imanie mala zapisane v OR v eur vo vyske 5 000. Prechodom do roku 2009 mi program automaticky prepocital vysku ZI a uz nie je 5 000€ ale 5 045,64€. Ako to spravne zauctovat? Kam zauctovat rozdiel vo vyske 45,64€? Dakujem za pomoc.
IvoM
12.01.10,12:39
ZI ktoré už bolo pred 1.1.2009 v EUR sa hodnota v EUR nemôže meniť.
K 31.12.2008 sa ZI v EUR neprepočítáva a pri prechode na EUR k 1.1.2009 sa použije historický kurz, teda kurz v ktorom bolo ZI zaúčtované, takže hodnota na 411 musí zostať v uvedenom prípade 5 000,- EUR.
saskia26
12.01.10,16:08
Zo školenia mám uvedené, že by sa mal tento rozdiel zúčtovať 411/413.
danka28
12.01.10,17:10
ZI ktoré už bolo pred 1.1.2009 v EUR sa hodnota v EUR nemôže meniť.
K 31.12.2008 sa ZI v EUR neprepočítáva a pri prechode na EUR k 1.1.2009 sa použije historický kurz, teda kurz v ktorom bolo ZI zaúčtované, takže hodnota na 411 musí zostať v uvedenom prípade 5 000,- EUR.
A ako zmenim v programe kurz? Bude mi potom sediet ucet 701?
nina1975
12.01.10,17:52
dobry vecer, mne sa stala rovnaka vec. Klient mal uz pred 1.1.09 ZI v euro. Ale kedze to bolo v tom case este cudzia mena bola tato suma v euro ale aj v SKK, samozrejme prislo pri preklopeni ku kurzovemu rozdielu. Rozdiel ktory mi vznikol som uctovala 411/413.
danka28
12.01.10,19:16
dobry vecer, mne sa stala rovnaka vec. Klient mal uz pred 1.1.09 ZI v euro. Ale kedze to bolo v tom case este cudzia mena bola tato suma v euro ale aj v SKK, samozrejme prislo pri preklopeni ku kurzovemu rozdielu. Rozdiel ktory mi vznikol som uctovala 411/413.
A uctovala si to cez ID?
Stefan2005
12.01.10,20:11
Citujem z Usmernenie DR SR k novele postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorá je účinná od 5. decembra 2008 a od 1. januára 2009:

"Postupnosť krokov pri otváraní účtovných kníh 1.1.2009:
...základného imania zapísaného do obchodného registra v eurách do 31.12.2008 (§37b ods. 5 zákona o účtovníctve). Základné imanie zapísané do OR v € sa 1.1.2009 prepočíta zo SKK na € na hodnotu ZI zapísaného v OR v €. Rozdiel, ktorý vznikne medzi sumou ZI v SKK k 31.12.2008 prepočítanou z SKK na € konverzným kurzom a sumou zaúčtovanou k 1.1.2009 na účte 411 v € sa zaúčtuje na účet 413.

Príklad:
ZI zapísané v OR 1.3.2007 vo výške 5 000 € je zaúčtované v účtovníctve k 31.12.2008 vo výške 200 000 Sk (5 000 € x kurz 1.3.2007- 40 Sk/€). K 1.1.2009 sa ZI prepočíta na hodnotu zapísanú v OR 5 000 € zaúčtuje: MD 701/D 411( suma ZI v SKK – 200 000 Sk sa uvedie informatívne).
Rozdiel vyčíslený ako rozdiel ZI prepočítaného konverzným kurzom a ZI zapísaným v OR, t.j. prepočítané historickým kurzom (200 000/30,1260–200 000/40=6 638,78–5 000) vo výške 1 638,78 € sa zaúčtuje: MD 701/D 413."
nina1975
13.01.10,06:57
ano uctovala som to cez ID
danka28
13.01.10,11:48
Citujem z Usmernenie DR SR k novele postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorá je účinná od 5. decembra 2008 a od 1. januára 2009:

"Postupnosť krokov pri otváraní účtovných kníh 1.1.2009:
...základného imania zapísaného do obchodného registra v eurách do 31.12.2008 (§37b ods. 5 zákona o účtovníctve). Základné imanie zapísané do OR v € sa 1.1.2009 prepočíta zo SKK na € na hodnotu ZI zapísaného v OR v €. Rozdiel, ktorý vznikne medzi sumou ZI v SKK k 31.12.2008 prepočítanou z SKK na € konverzným kurzom a sumou zaúčtovanou k 1.1.2009 na účte 411 v € sa zaúčtuje na účet 413.

Príklad:
ZI zapísané v OR 1.3.2007 vo výške 5 000 € je zaúčtované v účtovníctve k 31.12.2008 vo výške 200 000 Sk (5 000 € x kurz 1.3.2007- 40 Sk/€). K 1.1.2009 sa ZI prepočíta na hodnotu zapísanú v OR 5 000 € zaúčtuje: MD 701/D 411( suma ZI v SKK – 200 000 Sk sa uvedie informatívne).
Rozdiel vyčíslený ako rozdiel ZI prepočítaného konverzným kurzom a ZI zapísaným v OR, t.j. prepočítané historickým kurzom (200 000/30,1260–200 000/40=6 638,78–5 000) vo výške 1 638,78 € sa zaúčtuje: MD 701/D 413."

dakujem, uz som to tak urobila.
heles
10.03.10,13:28
Citujem z Usmernenie DR SR k novele postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorá je účinná od 5. decembra 2008 a od 1. januára 2009:

"Postupnosť krokov pri otváraní účtovných kníh 1.1.2009:
...základného imania zapísaného do obchodného registra v eurách do 31.12.2008 (§37b ods. 5 zákona o účtovníctve). Základné imanie zapísané do OR v € sa 1.1.2009 prepočíta zo SKK na € na hodnotu ZI zapísaného v OR v €. Rozdiel, ktorý vznikne medzi sumou ZI v SKK k 31.12.2008 prepočítanou z SKK na € konverzným kurzom a sumou zaúčtovanou k 1.1.2009 na účte 411 v € sa zaúčtuje na účet 413.

Príklad:
ZI zapísané v OR 1.3.2007 vo výške 5 000 € je zaúčtované v účtovníctve k 31.12.2008 vo výške 200 000 Sk (5 000 € x kurz 1.3.2007- 40 Sk/€). K 1.1.2009 sa ZI prepočíta na hodnotu zapísanú v OR 5 000 € zaúčtuje: MD 701/D 411( suma ZI v SKK – 200 000 Sk sa uvedie informatívne).
Rozdiel vyčíslený ako rozdiel ZI prepočítaného konverzným kurzom a ZI zapísaným v OR, t.j. prepočítané historickým kurzom (200 000/30,1260–200 000/40=6 638,78–5 000) vo výške 1 638,78 € sa zaúčtuje: MD 701/D 413."

A kedy sa to vynuluje na účte 413?
Stefan2005
10.03.10,16:01
A kedy sa to vynuluje na účte 413?

A prečo by sa to malo vynulovať? Zostáva to na účte 413.
Ale ak by niekto veľmi chcel použiť takto vzniklý zostatok účtu 413, dá sa to (na základe rozhodnutia) vynulovať - nie sú mi známe obmedzenia v tomto smere...