ninkajavca
12.01.10,12:18
dobry den,chcem sa spytat

zo zakona mi to nie je celkom jasne..

ak mi pride faktura vo februari 2010 - teda uz je kal.rok 2010 - ktora vsak "kolovala" a bola stratena a patrila povodne k septembru r.2009. DPH si mozem uplatnit vo februari 2010?? alebo opravne danove priznanie k septembru 2009 ?

v zakone je napisane-ze si to mozem uplatnit do konca kalendarneho roka ked vzniklo pravo...lenze toto pravo vzniklo v roku 2009 alebo 2010-ked mi realne stratena FA prisla?
Tweety
12.01.10,12:23
dobry den,chcem sa spytat

zo zakona mi to nie je celkom jasne..

ak mi pride faktura vo februari 2010 - teda uz je kal.rok 2010 - ktora vsak "kolovala" a bola stratena a patrila povodne k septembru r.2009. DPH si mozem uplatnit vo februari 2010?? NIe .alebo opravne danove priznanie k septembru 2009 ? Nie, ani opravné nie, ale Dodatočné.

v zakone je napisane-ze si to mozem uplatnit do konca kalendarneho roka ked vzniklo pravo...lenze toto pravo vzniklo v roku 2009 alebo 2010-ked mi realne stratena FA prisla?
Odpovede v texte.
ninkajavca
12.01.10,12:30
myslela som dodatocne nie opravne samozrejme...
ninkajavca
12.01.10,12:38
Dakujem
lenkam68
12.01.10,12:42
Pokiaľ faktúra kolovala po vašej firme ešte v r. 2009 a k zúčtovaniu sa ti dostala až v r. 2010, treba podať dodatočné DP, ako ti bolo povedané v príspevku č. 2. Ale pokiaľ faktúra prišla na firmu až v r. 2010, DPH si uplatníš v tom mesiaci, kedy si faktúru obdržala.
Zoltán Kovács
12.01.10,12:49
Pokiaľ faktúra kolovala po vašej firme ešte v r. 2009 a k zúčtovaniu sa ti dostala až v r. 2010, treba podať dodatočné DP, ako ti bolo povedané v príspevku č. 2. Ale pokiaľ faktúra prišla na firmu až v r. 2010, DPH si uplatníš v tom mesiaci, kedy si faktúru obdržala.

Ak nastava druhý prípad ako popisuje lenkam68 odporúčam odložiť si obálku, na ktorej je denné razítko pošty. (ako dôkaz)
ninkajavca
12.01.10,12:50
No presne som to myslela tak-ze mi faktura pride az vo februari 2010..lenze na nej bude zdanitelne plnenie za rok 2009..ale nekolovala u nas - ale proste prisla k nam az vo februari...

ja myslim,ale ze musi sa aj tak dodatocne...tak ci tak-je jedno kde kolovala...
Zoltán Kovács
12.01.10,12:56
No presne som to myslela tak-ze mi faktura pride az vo februari 2010..lenze na nej bude zdanitelne plnenie za rok 2009..ale nekolovala u nas - ale proste prisla k nam az vo februari...

ja myslim,ale ze musi sa aj tak dodatocne...tak ci tak-je jedno kde kolovala...

Nemusí sa robiť dodatočné, ak máš dôkaz, že doklad si obdržala v r.2010 (denná pečiatka na obálke - jednoznačnejší dôkaz už neexistuje).

Pozri:

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

Právo ti vzniká v r. 2010, lebo vtedy máš doklad podľa §51 ods.1 písm a).
adabirk
12.01.10,13:02
- ako je hore uvedené dodatočné DP nie ste povinná podať, nakoľko faktúru ste nemali - v zákone je to jednoznačne uvedené, na doplnenie skúste si pozrieť MP DR SR k novele zákona od 01.04.2009 - str. 6
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_novdhp0609.pdf
ucetni_fantozzi
12.01.10,13:03
zoli, v tomto pripade ma vyssiu relevanciu skor odsek 2, druha veta citovaneho §:

Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
silvia
02.02.10,17:16
Keď mi príde faktúra oneskorene, vždy si k nej pripnem obálku a uvádzam ju v daňovom priznaní DPH podľa dátumu na obálke, nie podľa dátumu vzniku daň.povinnosti na faktúre. Ale stretla som sa s názorom bývalej pracovníčky DÚ, že je to OK len v rámci jedného kalendárneho roka.
1. Teraz si nie som istá, či môžem uplatniť v DPH za 1/2010 faktúru, ktorá mi síce prišla v 1/2010, ale je z októbra 2009...?
2. Ako takúto faktúru účtujete v PÚ - prišla vo februári 2010, týka sa októbra 2009?
3. A ako postupovať v prípade, keď sme teraz zistili, že zamestnanec v decembri objednal tovar, ale zabudlo sa na to a až včera ho bol prevziat. Tovar bol pripravený spolu s faktúrou zo 16.12.2009, zaplatil ju v hotovosti 1.2.2010?

Díky za pomoc!
Tweety
02.02.10,17:20
Keď mi príde faktúra oneskorene, vždy si k nej pripnem obálku a uvádzam ju v daňovom priznaní DPH podľa dátumu na obálke, nie podľa dátumu vzniku daň.povinnosti na faktúre. Ale stretla som sa s názorom bývalej pracovníčky DÚ, že je to OK len v rámci jedného kalendárneho roka.
1. Teraz si nie som istá, či môžem uplatniť v DPH za 1/2010 faktúru, ktorá mi síce prišla v 1/2010, ale je z októbra 2009...? Môžeš
2. Ako takúto faktúru účtujete v PÚ - prišla vo februári 2010, týka sa októbra 2009? Zaúčtujem na rovnakých účtoch, ako by som účtovala v roku 2009
3. A ako postupovať v prípade, keď sme teraz zistili, že zamestnanec v decembri objednal tovar, ale zabudlo sa na to a až včera ho bol prevziat. Tovar bol pripravený spolu s faktúrou zo 16.12.2009, zaplatil ju v hotovosti 1.2.2010? A máte už rok 2009 uzavretý? ak nie, tak ju tam zaúčtujte. AK je tam dph, podajte DDP Díky za pomoc!
Odpovede v texte.
silvia
05.02.10,21:26
Srdečná vďaka za rady, Tweety!

K bodu 2. Účtujeme spôsob B, nákup materiálu priamo na 501. Je OK do roku 2009 cez ID zaúčtovať 501/326 a prijatú FA v r.2010 na 326,343/321?
mondes
19.04.12,15:53
Zdravím Vás, aj ja by som si chcela u Vás odobriť postup uplatnenia DPH pri faktúre s dátumom vystavenia 1. júna 2011, ale my sme ju nemali, resp. sme sa o nej dozvedeli až na konci roka 2011 pri odsúhlasení pohľadávok a závazkov. Na základe toho sme si vyžiadali novú faktúru, ktorá nám došla 5.3.2012. Môžem uplatniť DPH z tejto faktúry, však? A dátum zdaniteľného plnenia bude 5.3.2012? Vďaka.
Tweety
19.04.12,17:33
Zdravím Vás, aj ja by som si chcela u Vás odobriť postup uplatnenia DPH pri faktúre s dátumom vystavenia 1. júna 2011, ale my sme ju nemali, resp. sme sa o nej dozvedeli až na konci roka 2011 pri odsúhlasení pohľadávok a závazkov. Na základe toho sme si vyžiadali novú faktúru, ktorá nám došla 5.3.2012. Môžem uplatniť DPH z tejto faktúry, však? A dátum zdaniteľného plnenia bude 5.3.2012? Vďaka.
ÁNo, môžeš nárok uplatniť v marci.
mondes
19.04.12,20:07
Ďakujem pekne.