Reny
12.01.10,13:42
Napísala som síce ten istý príspevok do inej témy, ale keďže je to niečo nové, rozhodla som sa založiť samostatnú tému, ( po prvý krát čo som členom porady), tak sa nehnevajte, že je to tu 2x. ďakujem


Prosím poradiť od skúsenejších. Od 27.3.2009 do 8.10.2009 som bola na MD. Ihneď po ukončení som nastúpila späť do práce. RP som nečerpala ani jeden deň. Požiadala som o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 41,06 €, keďže sa o malého stará babka. Chcela by som využiť možnosť požiadať o príspevok rodičovi, keďže "som sa vrátila na trh práce pred skončením nároku na RP". Problém je v tom, že mám nárok na zvýšený RR, ale nikdy som si oň nepožiadala. ani mi nebol vyplácaný. Môžem teraz požiadať o príspevok rodičovi, keď mám nárok na zvýšený RP, ale mi nebol vyplácaný?
V prípade, že musím byť poberateľkou Rp, stačí ak nastúpim na RP na 1 mesiac a potom späť do zamestnania? Čo keby som nastúpila na RP len na 1 týždeň, resp. niekoľko dní?
Je to nová problematika a neverím, že by mal niekto už z týmto priamu skúsenosť a tak prosím o radu "zbehlejších" v zákonoch. Myslím si, že takýto problém majú viceré mamičky a ďakujem veľmi pekne všetkým aj v ich mene. Reny
Andyke
12.01.10,12:48
Prečítaj túto stránku - veľmi pekne vysvetlené :
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/
Reny
12.01.10,13:48
Ďakujem Andyke, že si odpovedala, ale práve na základe spomínaného článku, ako aj článku na stránke p. Mihála som sa rozhodla skúsiť požiadať o uvedený príspevok rodičovi, ale všade v príspevkoch a príkladoch sa uvádza, že žiadateľ má nárok na RP a je poberateľom RP, tak nie som si istá, či sa to vzťahuje aj na môj prípad. Prosím ešte niekoho o názor. ďakujem.R.
Jozef Mihál
12.01.10,20:14
Veď je to napísané v diskusií pod tým článkom...

Stačí, ak jeden mesiac budete dostávať RP a ak potom pôjdete znova do práce, dostanete príspevok rodičovi. Teda:

Na krátky čas choďte v zamestnaní znova na rodičovskú dovolenku a dajte si na úrad práce žiadosť o RP.

Napríklad na RD choďte od 18.1.2010 a súčasne požiadajte o RP.

Na RD buďte len pár dní - napríklad do 5.2.2010 - a znova choďte do práce. Pri tomto príklade budete mať nárok na RP - zvýšený - za január a február 2010.

Na úrade nahlásite, že ste znova začali pracovať - RP Vám od marca 2010 odoberú a od marca budete mať znova príspevok na starostlivosť - a súčasne Vám vyplatia príspevok rodičovi. Nejakých 1.500 eur poteší, či?

A je to, nech žije Pat a Mat.
Reny
13.01.10,06:23
Ďakujem p. Mihál, veľmi ste ma potešili, ale ešte jedna taká dilema. V ZP § 116 ods.2, sa píše:" rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič požiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac". Nevadí potom, že budem na RD len zopár dní? Myslím si, že nie, keďže je tam napísané "spravidla", čiže to nie je povinnosť, ale nie som si taká istá. Ďakujem ešte raz.R.
Jozef Mihál
13.01.10,08:44
Súhlas, RD môže byť aj jediný deň.
Reny
13.01.10,10:04
Ďakujem ešte raz veľmi pekne p. Mihál.R