eEDOo
12.01.10,15:01
Zdravim Vsetkych,

pohravam sa s myslienkou zalozenia firmy/podnikania a potreboval by som trocha poradit, kedze nemam dostatocne skusenosti este v tejto oblasti a zopar otazok mam este stale otovorenych.

1, Chcel by som zalozit s.r.o -cku. Ako je to s odvodmi. Momentalne som zamestnany a chcel by som ostat kym by sa dalo. Kedze by moja firma nemala zatial ziadnych zamestnancov (ja by som figuroval len ako konatel), namal by som asi platit ziadne odvody. Teda mam namysli socialku a zdravotnu. Ci sa myslim? A ako by to bolo, keby som nahodou stratil zamestnanie a chcel by som sa prihlasit na urad (tych 6 mesiacov). Mam na tieto davky/peniaze narok, kedze by som bol konatel spolocnosti?

2, - Chcel by som prenajimat nehnutelnost. Mozem prenajimat napr. nehnutelnost ktora je v mojom osobnom vlastnictve, alebo ju mam prepisat na firmu. Ci nejak tak ?! Vie niekto poradit, pripadne nejak vysvetlit? Lebo som z toho nejaky zmateny :) - aby som nemusel platit napr. dvakrat dan (moja firma by akoze platila za prenajom a ja by som to potom musel znova zdanit?)

3, - Ako by to bolo potom s danovym priznanim? Kedze by som napr. poberal plat u zamestnavatela a este by moja firma vykazala urcity zisk. Momentalne podava danove priznanie zamestnavatel za mna. Prirataval by sa potom zisk mojej firmy do danoveho priznania?

Vsetkym pekne Dakujem za odpovede
mysimis
12.01.10,14:35
Zdravim Vsetkych,

pohravam sa s myslienkou zalozenia firmy/podnikania a potreboval by som trocha poradit, kedze nemam dostatocne skusenosti este v tejto oblasti a zopar otazok mam este stale otovorenych.

1, Chcel by som zalozit s.r.o -cku. Ako je to s odvodmi. Momentalne som zamestnany a chcel by som ostat kym by sa dalo. Kedze by moja firma nemala zatial ziadnych zamestnancov (ja by som figuroval len ako konatel), namal by som asi platit ziadne odvody. Teda mam namysli socialku a zdravotnu. Ci sa myslim? A ako by to bolo, keby som nahodou stratil zamestnanie a chcel by som sa prihlasit na urad (tych 6 mesiacov). Mam na tieto davky/peniaze narok, kedze by som bol konatel spolocnosti? V s.r.o. by si mohol fungovať na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa a to buď bez nároku na odmenu alebo aj s odmenou a v tomto prípade by si si platil len do ZP. Do SP by si nemusel z odmeny konateľa nič uhrádzať. Z uvedenej odmeny konateľa by si ešte mal platiť daň, ale ak podpíšeš vyhlásenie k dani zo závislej činnosti mohol by si si uplatniť nezdaniteľnú položku. Ak by si ukončil zamestnanie na ÚP by si sa nemohol evidovať nakoľko máš s.r.o.

2, - Chcel by som prenajimat nehnutelnost. Mozem prenajimat napr. nehnutelnost ktora je v mojom osobnom vlastnictve, alebo ju mam prepisat na firmu. Ci nejak tak ?! Vie niekto poradit, pripadne nejak vysvetlit? Lebo som z toho nejaky zmateny :) - aby som nemusel platit napr. dvakrat dan (moja firma by akoze platila za prenajom a ja by som to potom musel znova zdanit?) Nehnuteľnosť je lepšie prenajímať ako fyzická osoba, lebo limit nezdaniteľných príjmov napr. na r. 2010 je 925,95€.

3, - Ako by to bolo potom s danovym priznanim? Kedze by som napr. poberal plat u zamestnavatela a este by moja firma vykazala urcity zisk. Momentalne podava danove priznanie zamestnavatel za mna. Prirataval by sa potom zisk mojej firmy do danoveho priznania? Ak by firma vykázala zisk tak tento zisk zdaňuje firma.

Vsetkym pekne Dakujem za odpovede

Odpovede sú zvýraznené v texte.
eEDOo
12.01.10,15:43
este som zabudol uviest....tu nehnutelnost by som chcel na bezucelovu hypoteku (ide o rekreacnu nehnutelnost s tym ze by som zalozil inu nehnutelnost), tj. pravidelne mesacne splatky.
Keby som si dal tu nehnutelnost na firmu dali by sa dat tieto splatky do nakladov?

ps: vdaka za predoslu odpoved :)
Dáša_
13.01.10,15:51
este som zabudol uviest....tu nehnutelnost by som chcel na bezucelovu hypoteku (ide o rekreacnu nehnutelnost s tym ze by som zalozil inu nehnutelnost), tj. pravidelne mesacne splatky.
Keby som si dal tu nehnutelnost na firmu dali by sa dat tieto splatky do nakladov?

ps: vdaka za predoslu odpoved :)

do nákladov nejdu splátky úveru ale odpisy z kupnej ceny nehnuteľnosti. z úveru maximálne tak úroky, ak si úver zoberieš ako firma, ale pre novú firmu je skoro nereálne dostať úver. podľa pomich skúseností.