Enyma
12.01.10,17:55
Dnes som v rádiu počula, že ak žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke sa zamestná od 01.01.2010 na dohodu o vykonaní práce, musí sa odhlásiť zo Sociálnej poisťovne - aby za ňu neplatil odvody štát ?

Za odpoveď ďakujem.

enyma
brčko
12.01.10,17:08
;P nehovorí nič o dohodách uzatvorených od 1.1.2010 ale o všetkých dohodách účinných aj v čase po 31.12.09, ak mamička zabezpečí počas práce vykonávanej na dohodu starostlivosť o dieťa inou osobou.

http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-osobu-starajucu-sa-o-dieta--ktora-pracuje-na-zaklade-dohod/1755s30256c

Ak sa aj počas práce na dohodu stará mamička nadalej OSOBNE o dieťa, tak podla mna splna podmienku riadnej starostlivosti a teda aj podmienku na dôchodkové poistenie štátom vid § 15 ods.1 písm. c) + ods. 3 zákona o sociálnom poistení, kde v ods.3 je odvolávka na zákon o rodič.príspevku.

a aktuálny zákon o RP je tuto:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209411&FileName=zz2009-00571-0209411&Rocnik=2009
a pozrite definíciu riadnej starostlivosti v § 3 ods.3 +4.

Niekde totiž podávajú také info, že sa dododárky mamičky musia odhlásiť z dôvodu poberania príjmu na dohodu, čo vadí len pre nárok na rodič.príspevok, samotný príjem však na možnosť byť dôchodkovo poistený štátom ako osoba riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov, ak sa o dieťa staráš osobne.

Je to trochu komplikované, no neviem to vysvetliť, lebo to ani nie je jednoznačné a toto je môj názor.

od 1.1.2010 vypadlo zo zákona o rodič.príspevku § 3 ods.3 toto písmeno e):
(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa odseku 1 písm. a) sa považuje za
splnenú aj vtedy, ak
a) ...

......
e) rodič počas práce vykonávanej na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo
pracovného pomeru5c) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa
alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu.5b)
montina
22.01.10,09:45
Ako sa bude potom riešiť chýbajúce obdobie do dôchodku? Veď dobrovolné dôchodkové poistenie je hrozne drahé, to si tá mamička nemôže dovoliť. vôbec nič tento štát napomáha mamičkám....hnus
sztracena
25.01.10,17:38
dobrý večer. potrebovala by som poradit. minulý rok som bola na materskej, ale mala som uzavretú aj dohodu. zamestnávateľ ale neplatil za mňa žiadne odvody ja neviem či mal? potrebovala by som vedieť či tam bol v min. roku nejaký limit na príjem ktorý by sa nemal prekročiť?
sztracena
25.01.10,18:26
prosíím.surne to potrebujem
montina
27.01.10,10:13
V podstate za teba odvody platiť nemal. Platiť mal len ako za zamestnávateľa do sociálky úrazové a garančné. a limit na príjem tam nie je žiadny.
baby6974
30.01.10,21:47
Ahoj, chcela by som sa poradiť,že ak moja dcéra na materskej dovolenke od 8/2009, či môže na základe dohody vykonávať osobnú asistenciu ZŤP osobe. Nie je nám totiž celkom jasné, či možnosť pracovať popri md majú len mamičky, ktoré sú na md od obdobia pred 1.1.2009 alebo si to zle vysvetľujeme? ďakujem