molu03
12.01.10,16:55
Dobrý deň.
Prosila by som Vás o radu.
Momentálne čerpám dovolenku do 15.01.2010. Včera, t.j. 11.01.2010 mi zavolala zamestnávateľka, že po skončení dovolenky mám okamžitú výpoveď. Lebo bude asi rušiť obchod a som nadbytočná. Nechce dať ani dvojmesačnú výpovednú lehotu, ani odstupné, lebo ževraj ona nemusí dať.
Výpoveď mi nedala písomne, len telefonicky. Do telefónu potom tvrdila, že ja mám dať výpoveď, s čím som nesúhlasila. Dnes mi zavolala a povedala, že ma preradí na dohodu,t.j. 20 hodín týždenne, aby som súhlasila s dohodou.
Zamestnaná som na hlavný pracovný pomer na dobu neurčitú.
Prosím Vás poraďtemi, ako by som mala postupovať.
Ďakujem veľmi pekne. Prajem príjemný deň.
IvetaH
12.01.10,16:07
Ja by som čakala na výpoveď, platia pravidlá v tomto štáte a výpoveď musí byť podľa zákonníka práce s uvedením paragrafu a samozrejme písomná, inak je neplatná. S prechodom na dohodu by som nesúhlasila.

§ 63 ZP

Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,


e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.


(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
molu03
12.01.10,16:30
Zabudla som dopísať, že dnes keď mi volala, tak hovorila, že nebude rušiť obchod, ale ja mám dať výpoveď.
Neviem, čo mám robiť. V piatok mám ísť normálne do roboty, alebo ako mám postupovať?
emillka
12.01.10,16:31
Pracovný pomer možno skončiť:

-dohodou - obe strany sa dohodnú na dátume ukončnia PP, ak chcete a hlavne máte nárok na odstupné, musíte sa na tom dohodnúť so za- ľom v Dohode o skončení PP

- výpoveďou -musí byť písomná, začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca, ak ste u zam-ľa odpracovali do 5 rokov tak je to 2 mesačná ak viac ako 5 r. tak 3 mesačná
1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

- okamžitým skončením - iba vtedy, ak zamestnanec:
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

-skončením v skúšobnej dobe - aj bez udania dôvodu

- Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.
Tweety
12.01.10,16:33
Zabudla som dopísať, že dnes keď mi volala, tak hovorila, že nebude rušiť obchod, ale ja mám dať výpoveď.
Neviem, čo mám robiť. V piatok mám ísť normálne do roboty, alebo ako mám postupovať?Ak si pre ňu nadbytočná, nech ona ako zamestnáv. dá výpoveď, ale nie Ty. Ak nie si ovšem v skúšobnej dobe, kde môžete skončiť PP obidve strany.
emillka
12.01.10,16:37
Zabudla som dopísať, že dnes keď mi volala, tak hovorila, že nebude rušiť obchod, ale ja mám dať výpoveď.
Neviem, čo mám robiť. V piatok mám ísť normálne do roboty, alebo ako mám postupovať?

vlastne si žiadnu výpoveď nedostala, tvoj PP pokračuje, ak nenastúpiš po Pn do práce pre teba to znamená absenciu, krátenie dovolenky, závažné porušenie discipíny a dôvod na okamžité ukončenie PP
drobeceva
12.01.10,17:14
Dobrý deň.
Prosila by som Vás o radu.
Momentálne čerpám dovolenku do 15.01.2010. Včera, t.j. 11.01.2010 mi zavolala zamestnávateľka, že po skončení dovolenky mám okamžitú výpoveď. Lebo bude asi rušiť obchod a som nadbytočná. Nechce dať ani dvojmesačnú výpovednú lehotu, ani odstupné, lebo ževraj ona nemusí dať.
Výpoveď mi nedala písomne, len telefonicky. Do telefónu potom tvrdila, že ja mám dať výpoveď, s čím som nesúhlasila. Dnes mi zavolala a povedala, že ma preradí na dohodu,t.j. 20 hodín týždenne, aby som súhlasila s dohodou.
Zamestnaná som na hlavný pracovný pomer na dobu neurčitú.
Prosím Vás poraďtemi, ako by som mala postupovať.
Ďakujem veľmi pekne. Prajem príjemný deň.
Po ukončení dovolenky nastúp do roboty. Uvidíš, ako sa to bude vyvíjať. Ak máš skončiť, tak nech Ti dá výpoveď aj s odstupným. Nevzdávaj sa. V žiadnom prípade nedávaj sama dohodu. Je možné, že bude na Teba vyvíjať psychický nátlak.
Držím Ti prsty. V prípade ďalších dotazov Ti určite radi pomôžeme.
molu03
12.01.10,17:44
V skúšobnej dobe nie som. Zamestnaná som od 09. 2008 na dobu neurčitú. Pracovala som v Pondelok - Piatok od 08.30-17.30 hod a v Sobotu od 09.00-12.00 hod. Nedostávala som obedy, ani stravné lístky, len minimálnu mzdu. Keď som si chcela vziať dovolenku v sobotu, tak mi stiahla 1/2 dňa dovolenky za 3 hodiny. Neviete, či je to v súlade zo zákonom?
Ďakujem Vám veľmi pekne za vaše rady. Veľmi ste mi pomohli. Monika
Xanti
12.01.10,17:53
V skúšobnej dobe nie som. Zamestnaná som od 09. 2008 na dobu neurčitú. Pracovala som v Pondelok - Piatok od 08.30-17.30 hod a v Sobotu od 09.00-12.00 hod. Nedostávala som obedy, ani stravné lístky, len minimálnu mzdu. Keď som si chcela vziať dovolenku v sobotu, tak mi stiahla 1/2 dňa dovolenky za 3 hodiny. Neviete, či je to v súlade zo zákonom?
Ďakujem Vám veľmi pekne za vaše rady. Veľmi ste mi pomohli. MonikaTvoja zamestnávateľka veselo porušovala zákonník práce. Samozrejme nemala právo Ti strhávať pol dňa dovolenky za tri hodiny v sobotu. Ty si nemala robiť každú sobotu. A mala si nárok na stravné lístky.
Ináč mala si aj prestávku, hodinovú alebo kratšiu alebo žiadnu?
Xanti
12.01.10,18:08
Skús si prečítať Monika túto tému http://www.porada.sk/t95728-p2-vypoved-platnost-neplatnost-pripadny-spor.html pomôže sa Ti zorientovať.
molu03
12.01.10,18:19
Nakoľko robím v obchode, tak som mala obedňajšiu prestávku na taký štýl, že rýchlo sa najesť a predávať ďalej. musela som byť v obchode. nemohla som zavrieť a mať kľudnú polhodinovú prestávku. Keď mala zamestnávateľka dobrú náladu, tak ma zvykla pustiť raz za čas na 1/2 hodinu von v rámci obedňajšej prestávky.
Danila
12.01.10,18:53
Nakoľko robím v obchode, tak som mala obedňajšiu prestávku na taký štýl, že rýchlo sa najesť a predávať ďalej. musela som byť v obchode. nemohla som zavrieť a mať kľudnú polhodinovú prestávku. Keď mala zamestnávateľka dobrú náladu, tak ma zvykla pustiť raz za čas na 1/2 hodinu von v rámci obedňajšej prestávky.Skús jej pri tej náhodnej polhodinovej obedňajšej prestávke s úsmevom podotknúť, že sa ohlásili na kontrolu dodržiavania všeličoho z inšpektorátu práce.......:) Pri zabehnutí už sa vraj nemôže búchať po chrbte....;)
terezamaria
12.01.10,18:56
Dobrý deň.
Prosila by som Vás o radu.
Momentálne čerpám dovolenku do 15.01.2010. Včera, t.j. 11.01.2010 mi zavolala zamestnávateľka, že po skončení dovolenky mám okamžitú výpoveď. Lebo bude asi rušiť obchod a som nadbytočná. Nechce dať ani dvojmesačnú výpovednú lehotu, ani odstupné, lebo ževraj ona nemusí dať.
Výpoveď mi nedala písomne, len telefonicky. Do telefónu potom tvrdila, že ja mám dať výpoveď, s čím som nesúhlasila. Dnes mi zavolala a povedala, že ma preradí na dohodu,t.j. 20 hodín týždenne, aby som súhlasila s dohodou.
Zamestnaná som na hlavný pracovný pomer na dobu neurčitú.
Prosím Vás poraďtemi, ako by som mala postupovať.
Ďakujem veľmi pekne. Prajem príjemný deň.
Po dovolenke riadne prídeš do práce, daj pozor, aby si nemeškala. Pokiaľ Ti zamestnávateľka bude hovoriť, aby si dala výpoveď, hneď jej povedz, že Ty žiadnu nedáš, akurát pokiaľ toto bude od Teba vyžadovať ju oznámiš na Inšpektorát práce.

Musí Ti dať nadbytočnosť podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP s dvojmesačnou výpovednou dobou a dvojmesačným odstupným.

Pripojím odpoveď i na Tvoj druhý dotaz - Dohoda o pracovnej činnosti - čo predávanie je, je len na 10 hodín týždenne. Daj si pozor, aby si nepodpísala niečo, čo bude proti Tebe.Držím Ti palce.
molu03
13.01.10,06:10
Urobím,ako mi radíte.
Dám vedieť, ako sa bude vyvíjať situácia.
antiny
13.01.10,11:46
platí súbežne dvojmesacná výpovedná lehota + dvojmesačné odstupné?

(2 mesiace lebo odpracované menej ako 5 rokov u toho istého zamestnavatela)
ivka70
13.01.10,11:52
platí súbežne dvojmesacná výpovedná lehota + dvojmesačné odstupné?

(2 mesiace lebo odpracované menej ako 5 rokov u toho istého zamestnavatela)

Ano, je narok na oboje, ak je vypoved dana z dovodov, ktore urcuje zakon a ku ktorym urcuje aj odstupne.
Zitulda
13.01.10,13:36
Čo urobiť a ako sa zachovať v tomto prípade. Dcéra našej susedy bola prijatá na 3.mesačnú skúšobnú dobu do chránenej dielne. V zmlúve mala napísanú pracovnú náplň, no dostávala od šéfky vždy inú prácu, čo mala urobiť a nerobila tú zmlúve uvedenú. Nakoľko má dve maloleté deti a ona sama je náchylnéá na prechladnutie, bola viac krát vypísaná, alebo mala paragraf. Tak bolo aj medzi vianočnými sviatkami. 30.12.2009...deň pred uplynutím skušobnej doby dostala domov doporučený list s výpoveďou od 01.01.2010. Príčina uvedená nebola jej mamke sa táto výpoveď nepozdáva a je presvedčená, že zamestnávateľ nepostupoval v súlade s predpismy. Chcú firmu a šéfa udať na úrade práce za neoprávnené prepustenie a dokonca ako zbraň uviesť aj to, že robila inú prácu, akú mala v zmlúve. Na radu, že nech to nerobí (to som jej radila ja) nedá stavia sa do opozície a verí tomu, že ak ho udá firma skrachuje. Tento príspevok píšem pred ňou, lebo ma o to požiadala. Prosím poradte jej čaká netrpezlivo na príspevky a ja verím, že si z nich nájde to najlepšie riešenie.
ivka70
13.01.10,13:55
Čo urobiť a ako sa zachovať v tomto prípade. Dcéra našej susedy bola prijatá na 3.mesačnú skúšobnú dobu do chránenej dielne. V zmlúve mala napísanú pracovnú náplň, no dostávala od šéfky vždy inú prácu, čo mala urobiť a nerobila tú zmlúve uvedenú. Nakoľko má dve maloleté deti a ona sama je náchylnéá na prechladnutie, bola viac krát vypísaná, alebo mala paragraf. Tak bolo aj medzi vianočnými sviatkami. 30.12.2009...deň pred uplynutím skušobnej doby dostala domov doporučený list s výpoveďou od 01.01.2010. Príčina uvedená nebola jej mamke sa táto výpoveď nepozdáva a je presvedčená, že zamestnávateľ nepostupoval v súlade s predpismy. Chcú firmu a šéfa udať na úrade práce za neoprávnené prepustenie a dokonca ako zbraň uviesť aj to, že robila inú prácu, akú mala v zmlúve. Na radu, že nech to nerobí (to som jej radila ja) nedá stavia sa do opozície a verí tomu, že ak ho udá firma skrachuje. Tento príspevok píšem pred ňou, lebo ma o to požiadala. Prosím poradte jej čaká netrpezlivo na príspevky a ja verím, že si z nich nájde to najlepšie riešenie.

Ak jej ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe, nic s tym neurobi.
Tam zamestnavatel ani nemusi udat ziadny dovod.
Na to sluzi skusobna doba - aj zamestnavatel aj zamestnanec si pocas nej mozu rozmysliet, ci chcu nadalej spolupracovat.
molu03
13.01.10,15:08
Dnes som volala zamestnávateľke a oznámila mi, že ma preradí z hlavného pracovného pomeru na 1/2 úväzok. odstupné mi v žiadnom prípade nevyplatí. A aj tak ma prepustí. Čo mám teraz robiť? Mám jej povedať, že nech napíše dohodu o skončení pracovného pomeru? Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ďakujem
Xanti
13.01.10,15:14
Dnes som volala zamestnávateľke a oznámila mi, že ma preradí z hlavného pracovného pomeru na 1/2 úväzok. odstupné mi v žiadnom prípade nevyplatí. A aj tak ma prepustí. Čo mám teraz robiť? Mám jej povedať, že nech napíše dohodu o skončení pracovného pomeru? Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ďakujem
Nemôže ťa svojvolne preradiť na polovičný úväzok, s tým musíš ty súhlasiť. Musela by si jej to podpísať.
V žiadnom prípade nepodpisuj zníženie pracovného úväzku a ani jej ty nedaj výpoveď . Počkaj kým ťa ona prepustí budeš mať nárok na odstupné.

Nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti ak si neodrobila v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.
Infarkt
13.01.10,15:33
Monika ! (molu03)

jednoznačne súhlasim s XANTI a okrem iného mám z teba pocit, že keď aj žiadaš o radu, tak sa nakoniec nimi aj tak neriadiš... :o

Treba trošku hodiť očkom aj na Zákonník práce, ktorý v aktuálnom znení nájdeš aj tu na Porade a pre ilustráciu konkrétne k preradeniu, alebo k zmene pracovnej zmluvy ti citujem konkrétne paragrafy :

§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok
(file:///D:/Firma%20ROB-EX/Rok%202008/Legislat%C3%ADva/Z%C3%A1konn%C3%ADk%20pr%C3%A1ce%20od%20092007.htm# hore)
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Preradenie na inú prácu
§ 55
(file:///D:/Firma%20ROB-EX/Rok%202008/Legislat%C3%ADva/Z%C3%A1konn%C3%ADk%20pr%C3%A1ce%20od%20092007.htm# hore)
(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len karanténne opatrenie ),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ak ďalej nie je ustanovené inak.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.
§ 56
(file:///D:/Firma%20ROB-EX/Rok%202008/Legislat%C3%ADva/Z%C3%A1konn%C3%ADk%20pr%C3%A1ce%20od%20092007.htm# hore)
Pred uzatvorením dohody o zmene pracovných podmienok podľa § 54 a pred preradením zamestnanca na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve podľa § 55, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť jeho lekárske vyšetrenie v prípadoch ustanovených osobitným predpisom. Úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť nemožno od zamestnanca požadovať.
terezamaria
13.01.10,16:20
Dnes som volala zamestnávateľke a oznámila mi, že ma preradí z hlavného pracovného pomeru na 1/2 úväzok. odstupné mi v žiadnom prípade nevyplatí. A aj tak ma prepustí. Čo mám teraz robiť? Mám jej povedať, že nech napíše dohodu o skončení pracovného pomeru? Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ďakujem

Molu nemôže Ťa preradiť, resp. zaradiť na polovičný úväzok bez Tvojho súhlasu. Infarkt Ti napísal k tomu aj paragrafy zo Zákonníka Práce.

Trvaj na tom, že keď nesúhlasí, aby si robila na plný úväzok, tak ako to máš napísané v pracovnej zmluve, nech Ti dá nadbytočnosť podľa § 63,ods.1, písm.b/ ZP. Už som Ti to písala. Pokiaľ by napísala Dohodu o skončení pracovného pomeru nemáš nárok na výpovednú dobu, ani na odstupné.

Nevieme, koľko máš odpracované, či budeš vôbec mať nárok na podporu v nezamestnanosti, ale i keď budeš mať nárok, na podporu máš ešte čas. Najprv si odkrúť výpovednú dobu - to Ťa tam musí strpieť a potom s poslednou výplatou dostaneš 2 mesačné odstupné / teda predpokladám, že dvojmesačné, že robíš u nej do 5 rokov/.
terezamaria
13.01.10,16:28
Čo urobiť a ako sa zachovať v tomto prípade. Dcéra našej susedy bola prijatá na 3.mesačnú skúšobnú dobu do chránenej dielne. V zmlúve mala napísanú pracovnú náplň, no dostávala od šéfky vždy inú prácu, čo mala urobiť a nerobila tú zmlúve uvedenú. Nakoľko má dve maloleté deti a ona sama je náchylnéá na prechladnutie, bola viac krát vypísaná, alebo mala paragraf. Tak bolo aj medzi vianočnými sviatkami. 30.12.2009...deň pred uplynutím skušobnej doby dostala domov doporučený list s výpoveďou od 01.01.2010. Príčina uvedená nebola jej mamke sa táto výpoveď nepozdáva a je presvedčená, že zamestnávateľ nepostupoval v súlade s predpismy. Chcú firmu a šéfa udať na úrade práce za neoprávnené prepustenie a dokonca ako zbraň uviesť aj to, že robila inú prácu, akú mala v zmlúve. Na radu, že nech to nerobí (to som jej radila ja) nedá stavia sa do opozície a verí tomu, že ak ho udá firma skrachuje. Tento príspevok píšem pred ňou, lebo ma o to požiadala. Prosím poradte jej čaká netrpezlivo na príspevky a ja verím, že si z nich nájde to najlepšie riešenie.
Zitulka, nenarobíte s tým s kámoškou nič. Aj keď jej dcéra robila v chránenej dielni, ona ju nahradí inou pracovníčkou so zdravotným postihnutím. Príspevok na chránenú dielňu sa nedostáva menovite na pracovníkov, ale na počet pracovníkov. Ten keď si zamestnávateľka udrží, tak všetko bude O.K.

Pracovný pomer jej ukončila zamestnávateľka v skúšobnej dobe, k tomu už odpovedala Ivka.
§ 72, ods.1 hovorí : V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvej dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
Je mi to ľúto, títo zdravotne postihnutí pracovníci to majú ťažké.
molu03
13.01.10,18:02
Monika ! (molu03)

jednoznačne súhlasim s XANTI a okrem iného mám z teba pocit, že keď aj žiadaš o radu, tak sa nakoniec nimi aj tak neriadiš... :o

Treba trošku hodiť očkom aj na Zákonník práce, ktorý v aktuálnom znení nájdeš aj tu na Porade a pre ilustráciu konkrétne k preradeniu, alebo k zmene pracovnej zmluvy ti citujem konkrétne paragrafy :

§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Preradenie na inú prácu
§ 55

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len karanténne opatrenie ),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ak ďalej nie je ustanovené inak.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.
§ 56

Pred uzatvorením dohody o zmene pracovných podmienok podľa § 54 a pred preradením zamestnanca na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve podľa § 55, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť jeho lekárske vyšetrenie v prípadoch ustanovených osobitným predpisom. Úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť nemožno od zamestnanca požadovať.

Informovala som sa na Inšpektoráte práce ohľadom toho, že mi zamestnáv. povedala, že mi zníži hlavný pracovný pomer na 1/2 pracovný pomer, a tam mi povedali, že zo zákona to môže spraviť. Ja buď podpíšem zníženie, alebo mám súhlasiť s dohodou o prepustení. To sú slová inšpektorky práce z Nitry
Infarkt
13.01.10,18:41
Tak takej inšpektorke by som dal vyznamenanie...blbosti ;) :) :D mimotemy
Slová inšpektorky a litera zákonov sú dve diametrálne odlišné veci :)

Urob samozrejme ako ty uznáš za vhodné...každý si je sám sebe strojcom svojho šťastia ;)

P.S. Jedna inšpektorka proti niekoľkým desiatkam v tejto téme vyjadrených názorov...hm ?


Informovala som sa na Inšpektoráte práce ohľadom toho, že mi zamestnáv. povedala, že mi zníži hlavný pracovný pomer na 1/2 pracovný pomer, a tam mi povedali, že zo zákona to môže spraviť. Ja buď podpíšem zníženie, alebo mám súhlasiť s dohodou o prepustení. To sú slová inšpektorky práce z Nitry
Zitulda
13.01.10,19:45
Terezka a Ivka ďakujem Vám obom za odpovede...už som jej ich okopírovala. Určite nebude nadšená, ale keď mne nechcela veriť, že nič nezmôže...tak ich dúfam presvedčia Vaše odpovede.
terezamaria
13.01.10,20:54
Informovala som sa na Inšpektoráte práce ohľadom toho, že mi zamestnáv. povedala, že mi zníži hlavný pracovný pomer na 1/2 pracovný pomer, a tam mi povedali, že zo zákona to môže spraviť. Ja buď podpíšem zníženie, alebo mám súhlasiť s dohodou o prepustení. To sú slová inšpektorky práce z Nitry

Molu prosím Ťa, nechce sa mi veriť, vážne. To je absolútna blbosť.Až si povedala meno zamestnávateľky a ona Ti potom na tom základe toto povedala, je možné že sa poznajú. Inak si to neviem vysvetliť. Buď jej nahrávala, alebo je to neskutočná trúba. / Prepáčte za nevhodný výraz, ešte som taký na Porade nepoužila, ale už sa nedá./

Nedaj sa oklamať a drž sa naších rád. Nikto Ti tu nechce zle. Ide nám len o to, aby si nepochodila zle.