vd1
12.01.10,17:36
V činžiaku si susedný byt celkom uzatvoril balkón plastovými oknami, ktoré otvára v prípade vetrania, pričom balkon vykuruje pôvodnými dverami a oknami balkónu. Viem, že balkon sa nepočíta do vykurovacej plochy bytu, ale čo ak sa týmto zasklením zväčšila vykurovacia plocha bytu? Máme v takomto prípade žiadať platenie i za plochu balkonu?
Halli
12.01.10,17:14
V činžiaku si susedný byt celkom uzatvoril balkón plastovými oknami, ktoré otvára v prípade vetrania, pričom balkon vykuruje pôvodnými dverami a oknami balkónu. Viem, že balkon sa nepočíta do vykurovacej plochy bytu, ale čo ak sa týmto zasklením zväčšila vykurovacia plocha bytu? Máme v takomto prípade žiadať platenie i za plochu balkonu?

podľa vyhlášky 630 by to mohlo byť, týchto prípadov pribúda a zatiaľ sa to málokde berie do úvahy. Ide o to ako sa považuje stavebná úprava, ktorá spája balkon s obytnou plochou, myslím, že balkón musí byť vymurovaný a zrušené pôvodné okná vedúce na balkon., Tých balkonov pribúda, ale väčšinou si vlastníci pôvodné okná nechávajú a tak nejde o tento prípad...

§ 2 ods. b)
b) podlahovou plochou bytu alebo nebytového priestoru
celková plocha všetkých miestností bytu a miestností,
ktoré tvoria príslušenstvo bytu, alebo miestností
nebytového priestoru nachádzajúcich sa za
vonkajšími vstupnými dverami bytu, alebo nebytového
priestoru a iných vykurovaných priestorov
umiestnených mimo bytu bez plochy balkónov, lodžií,
terás a nevykurovaných priestorov umiestnených
mimo bytu alebo nebytového priestoru okrem
tých prípadov, keď sa stavebnou úpravou tieto priestory
spojili s miestnosťami bytu alebo s nebytovým
priestorom
lubica_02
12.01.10,18:48
V činžiaku si susedný byt celkom uzatvoril balkón plastovými oknami, ktoré otvára v prípade vetrania, pričom balkon vykuruje pôvodnými dverami a oknami balkónu. Viem, že balkon sa nepočíta do vykurovacej plochy bytu, ale čo ak sa týmto zasklením zväčšila vykurovacia plocha bytu? Máme v takomto prípade žiadať platenie i za plochu balkonu?
V takomto prípade - spodná časť balkóna uzatvorená murovkou a namontované plastové okná - predpokladám na lódžii - som riešila zmenou plochy bytu - teda o túto plochu sa zväčšila okurovaná plocha bytu a platba do FPÚ a O, ešte v niektorých prípadoch si sem namontovali aj radiátor, takže zmena plochy je opodstatnená. Vlastník takejto prestavby by si mal vykonať aj zmenu na katastri, v zmysle stavebného povolenia.
2009
12.01.10,19:19
Trošku tomu nerozumiem a bola by som rada ak by mi to bolo vysvetlené. Uvažujem v budúcnosti o presklení balkónu v byte mojich rodičov. Nie je to malý priestor. Balkón vedie cez celý byt z jednej strany. To je obývačka, kuchyňa a 2 špajzy. Nerozumiem tomu vykurovaniu. Ako by sa dal vykurovať balkón aj keď presklený radiátorom z bytu. Ak by to aj bolo možné čomu pri tak veľkom priestore neverím sú tam ešte merače tepla a tie by klamať nemali. Ak si niekto zateplí balkón tak, že tam dá radiátar alebo priestor otvorí a zateplí pri prvej kontrole radiátorov sa na to príde. O čom tu je reč?
lubica_02
12.01.10,19:24
Trošku tomu nerozumiem a bola by som rada ak by mi to bolo vysvetlené. Uvažujem v budúcnosti o presklení balkónu v byte mojich rodičov. Nie je to malý priestor. Balkón vedie cez celý byt z jednej strany. To je obývačka, kuchyňa a 2 špajzy. Nerozumiem tomu vykurovaniu. Ako by sa dal vykurovať balkón aj keď presklený radiátorom z bytu. Ak by to aj bolo možné čomu pri tak veľkom priestore neverím sú tam ešte merače tepla a tie by klamať nemali. Ak si niekto zateplí balkón tak, že tam dá radiátar alebo priestor otvorí a zateplí pri prvej kontrole radiátorov sa na to príde. O čom tu je reč?
Potiahli jednoducho potrubie zo stúpačky, namontovali radiátor bez termost. ventilov a bez PRVN a vykurovali na účet ostatných - takže - je to spravodlivé ?
2009
12.01.10,20:04
Potiahli jednoducho potrubie zo stúpačky, namontovali radiátor bez termost. ventilov a bez PRVN a vykurovali na účet ostatných - takže - je to spravodlivé ?
Nie ale ako píšem to sa nedá utajiť. Pri prvej kontrole radiátorov sa na to príde. Počkaj PRVN neviem čo to je. A už mám pre svoj prípad riešenie. Nech sa susedia pozrú a správca bytu to skontroluje. Nechcem aby rodičia mali problémy. Ale už som si všimla, že aj keď nerobíš nič zlé 100x vyslovená lož sa berie ako pravda. Nechce sa mi veriť ak má niekto na nákladnú prestavbu má aj na rozšírenie bytového priestoru a jeho platby. Takže moc zadávatelu témy neverím
lubica_02
12.01.10,20:07
Nie ale ako píšem to sa nedá utajiť. Pri prvej kontrole radiátorov sa na to príde. Počkaj PRVN neviem čo to je. A už mám pre svoj prípad riešenie. Nech sa susedia pozrú a správca bytu to skontroluje. Nechcem aby rodičia mali problémy. Ale už som si všimla, že aj keď nerobíš nič zlé 100x vyslovená lož sa berie ako pravda. Nechce sa mi veriť ak má niekto na nákladnú prestavbu má aj na rozšírenie bytového priestoru a jeho platby. Takže moc zadávatelu témy neverím
PRVN sú pomerové rozdelovače nákladov tepla - teda ľudovo merače tepla. To vieš ľudia dokážu všeličo.
2009
12.01.10,20:10
Sorry zle som skombinovala vetu ak má niekto na prestavbu má aj na náklady čo sa týka väčšej rozlohy bytu.
2009
12.01.10,20:15
Lubka teraz ma to zaujalo. Sorry som tak nepraktická. Merače sú o tom aby ukázali to čo som na teple minula. Či mám v byte 1 alebo 10 osôb je to to isté. Plyn a a ektrina je tiež na základe merania. Neráta sa to susedom. Ešte raz sorry som dosť nepraktická aj keď logika by tam mala byť.
lubica_02
12.01.10,20:17
Presne mal by sa k tomu postaviť správne a všetko čo využíva ako bytový priestor - vytvára náklady za ktoré sa platia zálohové platby z prostriedkov domu - hradil zo svojich prostriedkov, lebo si niečo vybudoval pre svoje užívanie z obvodového plášťa domu. Z druhej strany, ak sa budú opravovať balkóny, tak zas bude protestovať, nakoľko si vykonal práce z vlastného vrecka. Spravodlivosť ale nie je vždy 100%.
lubica_02
12.01.10,20:18
Lubka teraz ma to zaujalo. Sorry som tak nepraktická. Merače sú o tom aby ukázali to čo som na teple minula. Či mám v byte 1 alebo 10 osôb je to to isté. Plyn a a ektrina je tiež na základe merania. Neráta sa to susedom. Ešte raz sorry som dosť nepraktická aj keď logika by tam mala byť.
Ale teplo nemá s osobami nič spoločné.Ani zväčšenie priestoru obytnej okurovanej plochy.
2009
12.01.10,20:22
hm chápem ale moja pôvodná otázka bola zasklenie balkónu. Nie zateplenie a rozšírenie bytového priestoru.
2009
12.01.10,20:32
Ale teplo nemá s osobami nič spoločné.Ani zväčšenie priestoru obytnej okurovanej plochy.

Mrzí ma rašne moc, že okupujem túto tému. Ale zisťujem, že som tak nepraktická alebo mám strašné medzeri. Zas sa naivne pýtam. Tý ludia čo mi kontrolujú radiátori a plyn a vodu na čo to je? ak som sama a zasvietim si v obývačke je to to isté akoby tam bolo aj 10 ludí. ak mám pustený radiátor naplno je jedno či som v teple iba ja alebo dalších 5. Na čo sú merače?
lubica_02
12.01.10,20:45
Trošku tomu nerozumiem a bola by som rada ak by mi to bolo vysvetlené. Uvažujem v budúcnosti o presklení balkónu v byte mojich rodičov. Nie je to malý priestor. Balkón vedie cez celý byt z jednej strany. To je obývačka, kuchyňa a 2 špajzy. Nerozumiem tomu vykurovaniu. Ako by sa dal vykurovať balkón aj keď presklený radiátorom z bytu. Ak by to aj bolo možné čomu pri tak veľkom priestore neverím sú tam ešte merače tepla a tie by klamať nemali. Ak si niekto zateplí balkón tak, že tam dá radiátar alebo priestor otvorí a zateplí pri prvej kontrole radiátorov sa na to príde. O čom tu je reč?
Vrátim sa k prvej otázke - ak si chceš uzatvoriť balkón, tak je vhodné požiadať stavebný odbor mesta na povolenie alebo ohlásenie prestavby ( v každom meste je to inak ), oznámiš správcovi alebo predsedovi SVB, lebo neviem ako máte spravovaný objekt. Ak ho budeš využívať ako uzatvorený balkón, tak nebudeš tam mať žiadne kúrenie a presklenný balkón bude ako balkón . Neviem - sme sa zamotali nejako.;)
sito
12.01.10,22:21
Ale teplo nemá s osobami nič spoločné.Ani zväčšenie priestoru obytnej okurovanej plochy.

Lubica, pravdu máš. Je jedno, či je v byte jedná osoba, alebo jedenásť osôb. Podstatná je teplota v miestnosti a energia, ktorá ju vytvorila, teplo, Gj.

Ale nemáš celkom pravdu. Teplota tela je vyššia ako 20 °C. Ak je v miestnosti 20 °C, každá osoba v miestnosti je vlastne dodávateľ tepla, ktoré s neho sála do miestnosti. Ak je v miestnosti jedenásť osôb je toho tepla viac. V prípade, že je optimálne nastavená hlavica, odstaví na dlhšiu dobu radiátor. To spôsobí, že do miestnosti je dodané menšie množstvo tepla od dodávateľa ako by bolo pri jednej osobe.

Ale pojme k tým balkónom a lodžiam.

Balkón vyčnieva, ak nie je zasklený, tak cez otvorené dvere, okno sa v miestnosti, byte, dome plytvá s teplom. Jednoducho ide von do atmosféry.

Ak si niekto balkón zasklí, ziska určitý priestor v ktorom už nie je taká teplota ako pred zasklením z vonku, ale ani taká ako je v miestnosti pred ktorou je balkón. Ak teraz otvorí dvere, okno, už teplo nejde priamo do atmosféry, ale do jeho vytvoreného priestoru v ktorom zvýši teplotu.

Ak v dome nie je pomerové meranie tepla a náklady sa rozdeľujú podľa m2. Balkón nie je započítaný do vykurovanej plochy domu, ale vykurovaný je a to zvyšuje spotrebu domu, jasné aj náklady. Tieto zvýšené náklady neuhrádza byt, ktorý si vykuruje balkón, ale všetky byty v dome podľa veľkosti svojej plochy.

Ak je v dome pomerové meranie je to v poriadku, prístroj pomerového merania zaznamená zvýšený prietok teplej vody radiátorom a tým aj väčšie množstvo dodaného tepla do miestnosti a na balkón. Ktoré byt uhradí.

Ak sa v dome dohodnú, že 40 % nákladov sa bude uhrádzať podľa m2. tak vlastne pomernú časť nákladov na vykurovanie balkona uhradia zasa všetký byty podľa svojej plochy.

Osobný názor: Ak je v dome pomerové meranie, treba ho využívať na 100 %! V určitom prípade, vykurovanie spoločných priestorov to vidím ako objektívne vo výške priemeru nákladov na radiátor v dome, krát počet radiátorov v spoločných priestoroch. V ostatných prípadoch, alebo vo väčšom percente je to hlúposť. Ako keď do dobrého vína naleješ 40 % vody a vychvaľuješ ho aké je dobré. Niekto tomu aj uverí.

Obdobne je to aj u lodžii, ktoré sú zapustené, neprečnievajú. Tu je výhoda, že stačí preskliť jednú stenu, čelnú.

Ak je odstránená stena miestnosti a lodžia sa stane súčasťou miestnosti, je treba plochu lodžie zarátať do vykurovanej plochy domu, bytu, miestnosti.

Pri úhrade nákladov na teplo podľa m2, bude byt uhrádzať aj vykurovanie lodžie spojenej s miestnosťou pred ktorou sa nachádzala.

Pri pomerovom meraní si byt, vlastník uhradí náklady na miestnosť, byt sám, ak mu nepomôžu so splatením určitej časti ostatní vlastníci úhradou časti nákladov domu podľa m2.
vd1
13.01.10,03:54
Na upresnenie zadania, tada nejedná sa o balkón ale lodžiu a dom nemá merače tepla. Lodžia aj keď jej spodná časť nie je vymurovaná, pôvodná zábrana bola odstránená a je sklom s vnútornými žaluziami úplne uzatvorená s otváraním okien ako na byte.
lubica_02
13.01.10,07:32
Sito myslím, že to istá som napísala aj ja, takže názor podobný , len nie tak rozpísané, len jedno ešte - ak nie je balkón alebo lódžia uzatvorený rôznym spôsobom a ľudia vetrajú a nie je PRVN ( aj celý deň otvorená vetračka ), prichádza tak isto k odčerpaniu tepla, zvýšenie nákladov tepla a nikto sa neohrádza na túto skutočnosť.
Pokiaľ je namontované PRVN, tak si to ľudia rozmyslia.... nebudú zbytočne platiť .
Halli
13.01.10,07:38
Sito myslím, že to istá som napísala aj ja, takže názor podobný , len nie tak rozpísané, len jedno ešte - ak nie je balkón alebo lódžia uzatvorený rôznym spôsobom a ľudia vetrajú a nie je PRVN ( aj celý deň otvorená vetračka ), prichádza tak isto k odčerpaniu tepla, zvýšenie nákladov tepla a nikto sa neohrádza na túto skutočnosť.
Pokiaľ je namontované PRVN, tak si to ľudia rozmyslia.... nebudú zbytočne platiť .


Horšie je to ak nemajú merače, lebo táto plocha je podstatná pre výpočet tepla.:( myslím, že by sa to malo brať do úvahy.
lubica_02
13.01.10,13:24
Na upresnenie zadania, tada nejedná sa o balkón ale lodžiu a dom nemá merače tepla. Lodžia aj keď jej spodná časť nie je vymurovaná, pôvodná zábrana bola odstránená a je sklom s vnútornými žaluziami úplne uzatvorená s otváraním okien ako na byte.
Ale pokiaľ neodstráni priečku medzi balkónom a bytom, je ťažko dokázaeľné, že je tento priestor okurovaný z bytu. Toto je dobré prejednať na schôdzi a priradiť tieto plochy k vykurovaným plochám bytov na základe hlasovania.
sito
14.01.10,17:42
Sito myslím, že to istá som napísala aj ja, takže názor podobný , len nie tak rozpísané, len jedno ešte - ak nie je balkón alebo lódžia uzatvorený rôznym spôsobom a ľudia vetrajú a nie je PRVN ( aj celý deň otvorená vetračka ), prichádza tak isto k odčerpaniu tepla, zvýšenie nákladov tepla a nikto sa neohrádza na túto skutočnosť.
Pokiaľ je namontované PRVN, tak si to ľudia rozmyslia.... nebudú zbytočne platiť .

Áno, dvoma vetami.

To máš pravdu, ale ak je pomerové meranie v dome, tak si to plytvanie zaplatí, ak nie podieľajú sa na úhrade všetci. Ak sa dohodne časť podľa pomerového merania a časť podľa m2. V časti podľa m2 časť všetci vlastníci.

Pri odpisovaní pomerového merania mali v miestnosti otvorené okno a aj radiátor. Takto sa to nerobí. Ale to len teraz, chvíľočku.

Nám ostatným to nevadí. Dali sme vám sem ten prístroj, merač a on to zapisuje. Pri vyúčtovaní sa to dozviete.

Ale sú aj iné veci za ktoré doplácajú všetci vlastníci. Vlastník bytu si svojvoľne zvýši výkon radiátora v miestnosti, byte. Viac to pocítia ostatní tam, kde sa rozdeľujú náklady podľa m2, prípadne ich časť.
lubica_02
14.01.10,18:01
Áno, dvoma vetami.

To máš pravdu, ale ak je pomerové meranie v dome, tak si to plytvanie zaplatí, ak nie podieľajú sa na úhrade všetci. Ak sa dohodne časť podľa pomerového merania a časť podľa m2. V časti podľa m2 časť všetci vlastníci.

Pri odpisovaní pomerového merania mali v miestnosti otvorené okno a aj radiátor. Takto sa to nerobí. Ale to len teraz, chvíľočku.

Nám ostatným to nevadí. Dali sme vám sem ten prístroj, merač a on to zapisuje. Pri vyúčtovaní sa to dozviete.

Ale sú aj iné veci za ktoré doplácajú všetci vlastníci. Vlastník bytu si svojvoľne zvýši výkon radiátora v miestnosti, byte. Viac to pocítia ostatní tam, kde sa rozdeľujú náklady podľa m2, prípadne ich časť.

Sito reaguješ neskoro a moja odpoved sa týkali iného článku ako teraz uvádzaš Ty.
Týmto prichádza k zavádzaniu a nesprávnym reakciám.
misoft
14.01.10,18:14
Potiahli jednoducho potrubie zo stúpačky, namontovali radiátor bez termost. ventilov a bez PRVN a vykurovali na účet ostatných - takže - je to spravodlivé ?

Správca má aj povinnosť kontrolovať stav (i keď je to tvoje), pretože je za to platený. Stačí dať podnet, aby skontroloval vykurovaciu sústavu a uvidíš, že to zistia. Ono totiž tie trubky zo stúpačky sa nedajú len tak ľahko zamaskovať, aby ich nebolo vidieť a aj pri zbežnom pohľade správca zistí neoprávnený zásah do vykurovacej sústavy. No a dotyčný "zlepšovateľ" si pekne môže zaplatiť pokutičku + mu môžu pekne priúčtovať nedoplatok za kúrenie za obdobie, odkedy sa zaviedli tieto regulačné prvky. A okrem toho vytvoril týmto z vyregulovanej vykurovacej sústavy nevyregulovanú (absencia termostatických ventilov).