feap1
12.01.10,20:35
Zdravím,

chcem sa spýtať ohľadom nájomnej zmluvy, ktorá končila k určitému dátumu (napr. k 31.10.), nebola predĺžená ani daná výpoveď. Nájomca zaplatil ešte nájomné jeden mesiac navyše (teda do konca novembra) a chce odísť.
Zmluva neobsahuje klauzulu o automatickom predĺžení zmluvy. Ak však nájomca zaplatil ďalší mesiac, ktorý už nemá zazmluvnený, využíval prenajaté priestory - predĺži sa táto zmluva automaticky (a teda nájomca je povinný dať výpoveď a dodržať výpovednú lehotu)??

Ďakujem za pomoc a rady
Mária27
12.01.10,22:12
Vychádzajme zo zákonného ustanovenia § 676 občianskeho zákonníka (Doba skončenia nájmu)

Skončenie nájmu
§ 676
(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.



V druhom odseku je nevyvrátiteľná právna domnienka konkludentného obnovenia nájomného vzťahu, ak nájomca pokračuje v nájme po uplynutí doby určitej, ak nebude prenajímateľ do 30 dní súdne žiadať vypratanie. Nájom sa obnovuje bezprostredne po zániku pôvodného nájomného vzťahu. V takomto prípade by bol nájom obnovený, a to napôvodnú dobu, maximálne na rok.

V prvom odseku je však napísané: ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak. Takže, čo si mu odpovedal? Ak si súhlasil s jeho návrhom, alebo si hneď neprotestoval, dohodli ste sa na predĺžení nájmu o 1 mesiac.
feap1
13.01.10,06:00
Prenajímateľ nepodal žiaden návrh, nereagoval na ukončenie zmluvy. Ja som zaplatil 1 ďalší mesiac, cez ktorý som priestory využíval (majiteľ neprotestoval, ani neobnovil zmluvu, nereagoval). Ďalej som však neplánoval v nájme pokračovať. On však trvá na pokračovaní nájmu (s tým, že som pokračoval po ukončení - dátum v zmluve) s tvrdením že sa zmluva automaticky predlžuje a ja musím podať výpoveď ak chcem odísť.

Môžem odísť alebo musím dať výpoveď a čakať (a teda prenajímateľ má pravdu).

Ďakujem
Mária27
13.01.10,07:13
No, písal si to, ako by si bol prenajímateľ a vedel o úmysle nájomcu.
Ak si nájomca, pokračuješ v nájme a neinformoval si prenajímateľa o úmysle ukončiť nájom, obnovil si nájomnú zmluvu za rovnakých podmienok na rovnakú dobu alebo na jeden rok (najviac).


Podľa § 9 ods. 3 zákona č. 116/1990 Zb. o nájme nebytových priestorov "Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak
a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie;
c) prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z § 5 ods. 1."


§ 5
Práva a povinnosti prenajímateľa a nájomcu
(1) Ak nie je dohodnuté inak, prenajímateľ je povinný odovzdať nebytový priestor nájomcovi v stave spôsobilom na dohovorené alebo obvyklé užívanie, v tomto stave ho na svoje náklady udržiavať a zabezpečovať riadne plnenie služieb, ktorých poskytovanie je s užívaním nebytového priestoru spojení.
ivka70
13.01.10,08:48
Môžem odísť alebo musím dať výpoveď a čakať (a teda prenajímateľ má pravdu).
Ďakujem

Prenajimatel ma pravdu, musis dat riadnu vypoved z najmu a ukoncit ho az uplynutim vypovednej doby.
ukume
02.03.10,09:09
Precital si tu niekto aj parafraf 710 odstavec 2 Obcianskeho zakonnika?

Plati iba pre zanik najmu bytu!

Zánik nájmu bytu

§ 710
1.Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
2.Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
3.Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho pomesiaci, v ktorombola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov,5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.
Mária27
02.03.10,20:52
Precital si tu niekto aj parafraf 710 odstavec 2 Obcianskeho zakonnika?

Plati iba pre zanik najmu bytu!

Zánik nájmu bytu

§ 710
1.Nájom bytu ...
Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
.


Veďa zadávateľovi nešlo o nájom bytu.