betka111
17.09.05,12:00
Som bezradná. Cenu PH za júl a august neviem kde zistiť.

Na stránkach Slovnaftu uvádzajú ceny len do 15.6.05, v "Poradca č. 11-12" sú uvedené ceny len do konca mája. Mám poslednú Poradcu č. 13, tam sa ceny neuvádzajú vôbec. Chcela by som cez víkend dať do poriadku cestovné.
Moja prosba je, keby niekto z Vás vedel ceny za júl a august, aby mi napísal. Cena môže byť na TP91UNI, alebo TP95.
Vopred ďakujem.
Betka
sway
17.09.05,10:05
doplnenie
Som bezradná. Cenu PH za júl a august neviem kde zistiť.

Na stránkach Slovnaftu uvádzajú ceny len do 15.6.05, v "Poradca č. 11-12" sú uvedené ceny len do konca mája. Mám poslednú Poradcu č. 13, tam sa ceny neuvádzajú vôbec. Chcela by som cez víkend dať do poriadku cestovné.
Moja prosba je, keby niekto z Vás vedel ceny za júl a august, aby mi napísal. Cena môže byť na TP91UNI, alebo TP95.
Vopred ďakujem.
Betkawww.natankuj.sk (http://www.natankuj.sk/) :) skús ja tú stránku moc prelúskanú nemám, ale niekto je sem šupol, možno po zaregistrovaní nájdeš aj ceny staršie...., aktuálne tam sú.

a našla som ešte jednu adresu: http://www.mototuristika.sk/, choď hore vľavo pod Informácie - na ikonku tankovania , dá sa tu zadať akýkoľvek dátum a dá ti tabuľku s priemernou cenou pre krajinu.:)
porfin
17.09.05,10:09
NO a nepočíta sa teraz po novom podľa cien skutočne zaplatených...čiže napísaných na bločku?
andrej_rv
17.09.05,11:09
NO a nepočíta sa teraz po novom podľa cien skutočne zaplatených...čiže napísaných na bločku?Auto zaradené v obchodnom majetku - zákon o DP - § 19 od.2 písm. l) - "výdavky na spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu" (t.j. podľa mňa cena z bločku, keďže pri zaradenom aute sa o PHL účtuje)
Nezaradnené auto podnikateľa a auto zamestnanca - v § 19 ZDP ods. 2 písm. d) a e) odvolávka na zákon o cest. náhradách, ktorý v § 7 ods.4 uvádza: "... podľa cien platných v čase použitia cestného motorového vozidla.." - tu podľa mňa okrem bločka môže byť aj iný hodnoverný doklad, napr. potvrdenie z čerpacej stanice o cenách platných v určitom mesiaci, tak ako donedávna referenčné ceny zo stránky Slovnaftu.
betka111
17.09.05,13:11
V mojom prípade zamestnanec chodí na služ.cesty svojím
autom. Takže ostáva možnosť opýtať sa na ČS. Pozerala som
www.natankuj.sk (http://www.natankuj.sk/), tam je aktuálna cena, /registráciu som neurobila/, na www.mototuristika.sk (http://www.mototuristika.sk/) je priemerná cena, dá sa udať dátum, je to priemer na celom území Slovenska. V júli, aj v autuste 38,20. Lenže zákon o priemernej cene nehovorí. A Vy ostatní to ako robíte? Z ČS, alebo prikladáte bloky?
Ďakujem pekne za Vaše názory.
Betka
Jana Acsová
17.09.05,14:02
Na túto tému sa píše veľmi veľa, hlavne ako nedokladovať spotrebu bločkami. Ja zastávam názor, že blok z nákupu PHM nie je vôbec žiadny problém vyžiadať pri nákupe PHM a páči sa mi oveľa viac ako akákoľvek informácia o cenách či už z internetu alebo odborných publikácií.

Ak pracovníci používajú vlastné vozidlá na pracovné cesty (rovnako aj podnikatelia používajúci vozidlá nezaradené do obchodného majetku), spravidla si dávajú pozor aj na nákup PHM a na bločky. Skutočne nevidím dôvod používať orientačné ceny, v prípade, že jazdy a teda aj nákupy PHM sú oficiálne. Nie je potrebné nákupom dokladovať celú spotrebu PHM, ale bloček je podľa môjho názoru najpreukaznejším dokladovaním ceny PHM.

Ceny PHM z internetu a z publikácií využívajú hlavne podnikatelia, ktorí majú svoje dôvody, prečo nemajú bloky o nákupe (žiadnom).
Môj názor.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ESTER
17.09.05,15:06
Nie je potrebné nákupom dokladovať celú spotrebu PHM, ale bloček je podľa môjho názoru najpreukaznejším dokladovaním ceny PHM.
V minulom roku vznikol veľký zmäťok práve s tým, či u súkromného (vlastného) vozidla, nezaradeného do majetku firmy dokladovať celú spotrebu bločkami alebo nie. Ako je to vlastne správne. Má právo požadovať daňová kontrola pri takomto vozidle bločky, čo sa mne javí dosť nelogické, keďže z natankovaného množstva mohla byť časť použitá na súkromný účel.
Jana Acsová
17.09.05,15:16
Auto zaradené v obchodnom majetku - zákon o DP - § 19 od.2 písm. l) - "výdavky na spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu" (t.j. podľa mňa cena z bločku, keďže pri zaradenom aute sa o PHL účtuje)
Nezaradnené auto podnikateľa a auto zamestnanca - v § 19 ZDP ods. 2 písm. d) a e) odvolávka na zákon o cest. náhradách, ktorý v § 7 ods.4 uvádza: "... podľa cien platných v čase použitia cestného motorového vozidla.." - tu podľa mňa okrem bločka môže byť aj iný hodnoverný doklad, napr. potvrdenie z čerpacej stanice o cenách platných v určitom mesiaci, tak ako donedávna referenčné ceny zo stránky Slovnaftu.
To Ester:
Daňová kontrola nemôže pri prvej kontrole žiadať od účtovnej jednotky plnenie si iných povinností ako tých, ktoré vyplývajú z predpisov týkajúcich sa dokladovania výdavkov, ktoré sú uvedené v citácii Andreja_rv.

Avšak podľa môjho názoru, ak nie sú k jazdám dokladované žiadne bloky, vyvoláva to pochybnosti o "fiktívnych" jazdách, nakoľko tak ako uvádzam, obdržať blok nie je žiadny problém a tak by nemal byť ani problém pripnúť ho k cestovnému príkazu. Takže v prípade použitia iného dokladovania ako bločkami, daňová kontrola sa viac zameria na účelovosť vykázaných jázd na cestovných príkazoch, ich súvislosť s podnikaním, ako aj nevyhnutnosť výdavku. V prípade akýchkoľvek pochybností, či iných dôvodov môže daňovému subjektu uložiť záznamovú povinnosť a a tak ho prinútiť napríklad aj k povinnosti dokladovať cenu PHM bločkami.
betka111
17.09.05,16:33
Ďakujem AVO. Máš pravdu. Jednoducho treba od zamestnanca vždy pri vyúčtovaní služobnaj cesty

vypýtať blok o nákupe PHM a je to bez problémov.
Jana Acsová
17.09.05,17:07
Ďakujem AVO. Máš pravdu. Jednoducho treba od zamestnanca vždy pri vyúčtovaní služobnaj cesty

vypýtať blok o nákupe PHM a je to bez problémov.To, či budete žiadať blok o nákupe je rozhodnutím účtovnej jednotky (daňového subjektu).
My to máme zakotvené aj v smernici (dá sa to riešiť aj informovaním zamestnanca pred nástupom na pracovnú cestu).