Martuskavysivanie
13.01.10,08:42
Som registrovaná na úrade práce SR a mám ponuku od živnostníčky aby som išla podnikať s ňou. Nakoľko mám záujem o dotáciu z UP, musím byť registrovaná min 4mesice. Zaujímalo by ma, či môžem mať s podnikateľkou uzavretú zmluvu o tichom spoločenstve aj ked som registrovaná na UP. Nemala by som problémy ja, ale aj táto živnostnícka, ked by prišla do jej firmy kontrola a ja by som tam vykonávala nejaké práce..? Alebo takúto zmluvu nemám uzatvárať pokiaľ som registrovaná na UP?
mi_ke
13.01.10,11:42
Podla mna to mozte riesit cez tiche spolocenstvo...ved ak by aj prisla kontrola, ty nebudes mat ziadnu inu zmluvu so zivnostnickou uzavretu, len si jej tam bezodplatne pomahala a do Tvojej majetkovej ucasti na jej podnikani okrem danoveho uradu nikoho nic.
Aljok
13.01.10,11:48
Pomáhanie živnostníkovi, ktorý nie je rod. príslušník = nelegálna práca (nelegálne zamestnávanie)
Bližšie pozri tento príspevok : http://www.porada.sk/762041-post29.html
Aljok
13.01.10,12:16
Ukážkový príklad z praxe ako "ocení" kontrola pomoc kamaráta živnostníkovi :
http://www.porada.sk/t90345-nelegalne-nezamestnanie.html
veronikasad
13.01.10,12:24
Som registrovaná na úrade práce SR a mám ponuku od živnostníčky aby som išla podnikať s ňou. Nakoľko mám záujem o dotáciu z UP, musím byť registrovaná min 4mesice. Zaujímalo by ma, či môžem mať s podnikateľkou uzavretú zmluvu o tichom spoločenstve aj ked som registrovaná na UP. Nemala by som problémy ja, ale aj táto živnostnícka, ked by prišla do jej firmy kontrola a ja by som tam vykonávala nejaké práce..? Alebo takúto zmluvu nemám uzatvárať pokiaľ som registrovaná na UP?
Ak chceš získať dotáciu a začať podnikať - uvažuj so samostatnou živnosťou, nie cez kamarátku. Podnikanie musí trvať minimálne 2 roky, euráčky z dotácie sa minú a nie vždy takéto "spolky" dopadnú dobre.

Počas evidencie na úrade práce môžeš pracovať na dohodu. Mesačný príjem však nesmie presiahnuť 65 % životného minima, o čom musíš predkladať pravidelne mesačne potvrdenia
janacer
14.01.10,08:59
Som registrovaná na úrade práce SR a mám ponuku od živnostníčky aby som išla podnikať s ňou. Nakoľko mám záujem o dotáciu z UP, musím byť registrovaná min 4mesice. Zaujímalo by ma, či môžem mať s podnikateľkou uzavretú zmluvu o tichom spoločenstve aj ked som registrovaná na UP. Nemala by som problémy ja, ale aj táto živnostnícka, ked by prišla do jej firmy kontrola a ja by som tam vykonávala nejaké práce..? Alebo takúto zmluvu nemám uzatvárať pokiaľ som registrovaná na UP?
Ak príde kontrola a ty tam budeš vykonávať akékoľvek práce bez zmluvy, bude to práca na čierno a veľký problém pre vás obidve. Zmluva o tichom spoločníkovi je o vklade majetku do podnikania (peňažného alebo nepeňažného) za ktorý dostaneš podiel na zisku. Žiadne vykonávané práce sa nedajú ošetriť takouto zmluvou.
janacer
14.01.10,09:01
Ako "bezodplatne pomáhala" keď zato berie peniaze? Veď ona nemieni robiť zadarmo. A kontrola to označí za čiernu prácu aj keby tvrdila, že pracuje zadarmo.