miselito
13.01.10,09:18
Dobry den,
mozno nie som v spravnej sekcii alebo miestnosti, ale verim ze mi poradite.
Chcel by som sa spytat na dve veci.
1. Moja sestra chce ist tento rok na vysoku skolu avsak financie zohravaju dolezitu ulohu...
Mame rodinnu situaciu:
Pocet clenov 4 (rodicia rozvedeny):
1. Ja - 25 rokov - pracujem
2. Brat - 23 rokov - pracuje
3. Sestra - 18 rokov - studentka posledneho rocnika gymnazia
4. Matka - pracuje

Moja prva otazka znie - ma moja sestra narok na socialne stipendium aj napriek tomu, ze ja s bratom pracujeme a trvaly pobyt mame stale v rodicovskom byte? Niekde som cital ze sa v tom pripade zohladnuje nas prijem ako prijem do domacnosti...

2. A moja druha otazka:
Ako je to v pripade ak by moja sestra isla pracovat a vysoku skolu by navstevovala externe?
Ma stale narok na socialne stipendium? A este malicka podotazka - Je otec povinny platit jej vyzivne aj napriek tomu ze navstevuje skolu (externe) ale bude pracovat?

Velmi by ste mi pomohli keby ste mi odpovedali na tieto otazky.
Dakujem pekne
ivka70
13.01.10,08:32
1. ty a brat by ste sa do posudzovanych losob nepocitali, len v pripade, ze by ste boli bez prace do 25 rokov
- posudzovat sa teda bude prijem matky, vyzivne a posudzovane osoby budu sestra a matka
2. otec musi paltit vyzivne do casu, kym sa sestra nezacne sama zivit
ak by bola na dennom studiu, pripadne si obcas privyrabala brigadami - vyzivne je povinny platit a ziadny sud mu nevyhovie, keby aj poziadal o jeho zrusenie
ak vsak sestra zacne pracovat a studovat len externe ,vyzivovacia povinnost rodicov na nu skonci. otec moze poziadat o jej ukoncenie

externi studenti narok na socialne stipendium nemaju
matej33
10.08.10,09:29
Dobrý deň,

ja by som chcel vedieť ako to je so štipendiom pre vysokoškoláka ak býva sám vo vlastnom dome, študuje dennou formou. Mám 19 rokov. Budú sa posudzovať len moje prijmi lebo bývam sám, alebo aj rodičov, ktorí pracujú a súrodencov (maloletých) hoci s nimi nebývam? Koľko by som mohol dostávať? Mám aj nárok na nejaký príspevok na bývanie(oprava domu...)- ide o starší dom po starých rodičoch. Ak áno, ako si môžem príspevok vybaviť?


Vaše odpovede mi veľmi pomôžu

Ďakujem