m.urbanova
13.01.10,11:10
Dobrý deň, prosím vás skúsených o radu. Firma účtujúca v jednoduchom účtovníctve, platca DPH, dopravca v medzinárodnej preprave, tankuje prostredníctvom shell karty v zahraničí. Prídu mu fa zo shell-ky, kde je vyčíslená cena bez dph a dph tej krajiny, kde tankuje. Boli sme v tom, že celková suma ide do nákladov a nespadá do daňového priznania dph. Dnes sme sa dozvedeli, že účtovníčka si na sumu bez dph vyčísli našu dph. Je to správne? Alebo sa my mýlime. Myslím, že dph by sa malo refundovať v tom štáte, kde sa tankovalo. Prosím poraďte, ako je to vlastne správne. Ďakujem
m.urbanova
13.01.10,19:15
prosim ako to vlastne správne je?
Micinka
13.01.10,19:59
V prípade tankovania v zahraničí, si danú DPH môžeš uplatniť v danom štáte v ktorom sa tankovalo. Napr. Natankujem v ČR príde mi faktúra celú sumu dám do nákladov, na konci roka si požiadam o vrátenie DPH z ČR. Po vrátení DPH z ČR ju zaúčtujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
ondrejvla
13.01.10,20:05
Dobrý deň, prosím vás skúsených o radu. Firma účtujúca v jednoduchom účtovníctve, platca DPH, dopravca v medzinárodnej preprave, tankuje prostredníctvom shell karty v zahraničí. Prídu mu fa zo shell-ky, kde je vyčíslená cena bez dph a dph tej krajiny, kde tankuje. Boli sme v tom, že celková suma ide do nákladov a nespadá do daňového priznania dph. Dnes sme sa dozvedeli, že účtovníčka si na sumu bez dph vyčísli našu dph. Je to správne? Alebo sa my mýlime. Myslím, že dph by sa malo refundovať v tom štáte, kde sa tankovalo. Prosím poraďte, ako je to vlastne správne. Ďakujem

Píšeš, že máš karty SHELL, táto spoločnosť na základe zmluvy medzi tvojou firmou a SHELL môže vysporiadať vratku DPH zo zahraničia. Pri účtovaní v JÚ pri faktúre nákup PHM v zahraničí účtuješ ako VOZD, analytické členenie PHM, pri vratke, ktorú za teba môže vysporiadať iná spoločnosť ako POZD tiež v analytickom členení.
m.urbanova
13.01.10,21:38
ďakujem za vaše odpovede, toho som sa bála, že je to tak ako som ,čo by ste poradili, účtovníčka bez vedomia účtovala nejakým nelogickým spôsobom tak, že si sama neviem z akých dôvodov pripočítala k cene bez dph našu 19% dph a uplatnila dph na vstupe. Čo s tým?
ondrejvla
15.01.10,15:55
ďakujem za vaše odpovede, toho som sa bála, že je to tak ako som ,čo by ste poradili, účtovníčka bez vedomia účtovala nejakým nelogickým spôsobom tak, že si sama neviem z akých dôvodov pripočítala k cene bez dph našu 19% dph a uplatnila dph na vstupe. Čo s tým?

No márnosť:confused: Iné ti nezostáva, len podať dodatočné DP DPH, ale tie môžeš podať len jeden rok spätne...
m.urbanova
16.01.10,12:26
No veď, nezavideniahodná situácia, takto je to robené viac rokov dozadu, nemôže sa stať, že keď dáme opravné dp za 3Q-tále 2009, že im dáme avízo aha niečo sa deje v tej firme, a hrozí kontróla, neviem nemám žiadne skúsenosti, zatiaľ vo fi kontrola žiadna nebola. Podľa Vás, keď sa prišlo na chybu, treba robiť opravu, alebo robiť sa že o ničom nevieme.