Kaťerpiľľar
13.01.10,11:15
Dobry den,

chcel by som sa na vas obratit s nasledovnym problemom. Partnerkin otec neviedol moc sporiadany zivot a ma podlznosti voci socialnej a zdravotnej poistovni. Bohuzial si myslime ze to nie su jedine dlhy, ktore ma. Zaroven ma k partnerke upravenu vyzivovaciu povinnost, ktoru si bohuzial neplni.
Coho sa s partnerkou obavame je, ze po umrti jej otca, tieto dlhy prejdu na jeho deti (nie som pravnik, lae tak som bol infomovany) => na nas (partnerku). Kedze si z partnerkou planujeme zalozit rodinu, tak nas desi vyhliadka, ze popri inych vydavkov budemem mat splacat dlhy za ktore nemozeme.
Partnerkina matka je s jej otcom rozvedena.
Preto by som sa chcel informovat, ci je nejaky sposob, aby sme sa dedeniu tychto dlhov zbavili. Napada ma prehlasenie o zrieknuti dedictva, len neviem ci to pomoze.

Za radu vam velmi pekne Dakujem
Chobot
13.01.10,10:21
Dobry den,

chcel by som sa na vas obratit s nasledovnym problemom. Partnerkin otec neviedol moc sporiadany zivot a ma podlznosti voci socialnej a zdravotnej poistovni. Bohuzial si myslime ze to nie su jedine dlhy, ktore ma. Zaroven ma k partnerke upravenu vyzivovaciu povinnost, ktoru si bohuzial neplni.
Coho sa s partnerkou obavame je, ze po umrti jej otca, tieto dlhy prejdu na jeho deti (nie som pravnik, lae tak som bol infomovany) => na nas (partnerku). Kedze si z partnerkou planujeme zalozit rodinu, tak nas desi vyhliadka, ze popri inych vydavkov budemem mat splacat dlhy za ktore nemozeme.
Partnerkina matka je s jej otcom rozvedena.
Preto by som sa chcel informovat, ci je nejaky sposob, aby sme sa dedeniu tychto dlhov zbavili. Napada ma prehlasenie o zrieknuti dedictva, len neviem ci to pomoze.

Za radu vam velmi pekne Dakujem

Nepíšeš, či ten človek ešte žije alebo nie. Ak ešte žije, tak nič nerieš. Po smrti, ak by ste boli dedičmi a v predmete dedičstva by bolo viac dlhov ako majetku, tak najjednoduchším riešením by bolo odmietnuť dedičstvo podľa § 463 Obč. zákonníka. Vtedy nie si povinný (teda tvoja partnetka) hradiť akýkoľvek dlh jej otca, na druhej strane ale ani nezdedí žiadny majetok, ktorý mal.
kyblik
13.01.10,15:49
Len doplním: v prípade že tam nejaké dedičstvo bude a vy ho príjmete budete splácať dlžoby len do výšky zdedeného majetku.
Kaťerpiľľar
14.01.10,16:33
Dakujem vam obom za radu.
Aspon, kvoli jednej veci budem moct kludnejsie spat :)