mada
17.09.05,19:21
Pekný večer, chcela by som sa poradiť, ako postupovať, keď si chcem kúpiť kávovar do kaviarne v Nemecku. Som platca DPH, čítala som si aj príspevok na porade na podobnú tému, aj zákon o DPH a získala som také informácie, že sa nepostupuje podľa zákona. Prosím Vás, nemá niekto skúsenosť, ako postupovať. Nemci vraj nechcú predať bez DPH. Ten kávovar by mi mohol doviezť člen rodiny, ktorý cestuje do Nemecka, ale bojíme sa problémov. Veľmi by mi pomohla Vaša rada, nemám nijakú skúsenosť s takýmto nákupom. Ďakujem
KEJKA
17.09.05,18:55
dnes aj tu dostať kde-čo kvalitné, cenovo slušné, značkové, výber sa mi vidí bohatý. Ta prečo v Nemecku. Tu u nás sa dá kúpiť a odpočítať DPH bez problémov.
Ale pri kúpe v Nemecku tiež by problémy byť nemali. Ak aj nedostaneš doklad bez DPH, tú si môžeš uplatniť na vrátenie, trvá to dlhšie ale ide to - aspoň podľa zákona.
No a tu by sa to malo priznať-samozdaniť aby nebol problém s uplatnením do nákladov.
Praktickú skúsenosť nemám.
anto
18.09.05,05:44
Ak si platiteľom DPH, musíš sa preukázať dodávateľovi tz. ID Nr - čo je vlastne slovenské IČ pre DPH. Ak ide o seriózného obchodníka, nemal by byť problém kúpiť tú vec bez DPH. Inak tak, ako je uvedené vyššie, je možné požiadať nemecký Steueramt o vrátenie zaplatenej DPH.
macko
18.09.05,16:29
Pekný večer prajem.
macko
18.09.05,18:18
Ešte raz prajem pekný večer. Chcela by som sa pripojiť k danej problematike a rozšíriť otázku. Mám fa. z CR . Na fa je uvedená suma k úhrade 6765 CZK,- (cena bez DPH) kurz.rozdiel 1.324 a z účtu odpísané 8956.86 Sk. Ako bude vyzerať účtovný predpis v podvojnom účtovníctve aby to bolo aj na výkaze DPH správne? Vopred ďakujem.
Paula
18.09.05,18:22
Ešte raz prajem pekný večer. Chcela by som sa pripojiť k danej problematike a rozšíriť otázku. Mám fa. z CR . Na fa je uvedená suma k úhrade 6765 CZK,- (cena bez DPH) kurz.rozdiel 1.324 a z účtu odpísané 8956.86 Sk. Ako bude vyzerať účtovný predpis v podvojnom účtovníctve aby to bolo aj na výkaze DPH správne? Vopred ďakujem.Keďže ide aj o výkaz a každý soft to má inak (myslím kódy), dobre by bolo uviesť, v akom účtuješ.
KEJKA
18.09.05,18:32
6765 treba prepočítať pre účely DPH kurzom platným v deň vystavenia faktury z CR. 19% z tej hodnoty treba odviesť a súčasne odpočítať vo výlaze DPH. Podrobnejšie, ked zadáš SW, v akom účtuješ. Nie je nutné o takejto DPH účtovať, ale väčšina to účtuje.
macko
18.09.05,18:36
Účtujem v pograme Money S3