LUDKAZH
13.01.10,12:43
Dobry den, od 01.06.2008-31.05.2009 som bola zamestnana.Az do dnesneho dna som evidovana na urade prace, pricom pol roka som poberala aj davky v nezamestnanosti. Od juna 2009 som tehotna a termin porodu mam 05.03.2010. Dnes som bola na socialke si vybavit matersku a tam mi bolo povedane,ze nesplnam podmienky!!! Po narodeni dietata sa mam obratit na urad prace a tam poziadat o rodič.prispevok a ze tam by som mala narok na ten zvyseny...Tak ja uz teraz neviem....Narok na materske nemam a na zvýšený rod.prispevok ano????
Xanti
13.01.10,11:49
Dobry den, od 01.06.2008-31.05.2009 som bola zamestnana.Az do dnesneho dna som evidovana na urade prace, pricom pol roka som poberala aj davky v nezamestnanosti. Od juna 2009 som tehotna a termin porodu mam 05.03.2010. Dnes som bola na socialke si vybavit matersku a tam mi bolo povedane,ze nesplnam podmienky!!! Po narodeni dietata sa mam obratit na urad prace a tam poziadat o rodič.prispevok a ze tam by som mala narok na ten zvyseny...Tak ja uz teraz neviem....Narok na materske nemam a na zvýšený rod.prispevok ano????
Nemáš nárok na materské ani na zvýšený rodičovský príspevok.
Mala by si ak by si sa prihlásila na DNP z minima. Mala by si nárok na minimálnu materskú a UP by Ti doplácal do zvýšené RP.

Alebo ak by ťa niekto na pár dní zamestnal tak by si mala nárok na materskú z VZ zo zamestnania.

Ak nič neurobíš nebudeš mať nárok na materskú.
LUDKAZH
13.01.10,11:54
to znamena,ze teraz keby ma niekto zamestnal tak mam narok na matersku a na zvýš.rod.prispevok? Ale ja 22.01: nastupujem na matersku?
Xanti
13.01.10,11:56
to znamena,ze teraz keby ma niekto zamestnal tak mam narok na matersku a na zvýš.rod.prispevok? Ale ja 22.01: nastupujem na matersku?
Tak chod ešte dnes na SP, vypíš prihlášku na dobrovolné nemocenské poistenie z VZ 319,58 € , mesačne sa platí 14 eur. Ak zaplatíš prvú splátku tak máš nárok na materské.

Máš na výber.
Zaplatiť a mať materské a zvýšený RP vo výške 256 €.
Nezaplatiť, a mať len RP vo výške 164,22 €.
veronikasad
13.01.10,11:57
to znamena,ze teraz keby ma niekto zamestnal tak mam narok na matersku a na zvýš.rod.prispevok? Ale ja 22.01: nastupujem na matersku?
ano, stačí ti pár dní prac.pomeru, ktorý môže byť v skúšobnej dobe ukončený. Výška materského závisí od tvojho príjmu - ak sa ti podarí nájsť zamestnávatela. Potom ti vznikne po 28 týždňoch aj nárok na zvýšený RP.
LUDKAZH
13.01.10,12:05
takze mam ist na socialku a od dnes sa dobrovolne poistit-iba na nemocenske z najvyšieho vz?? a ukoncit dobrovolne poistenie mozem ku ktoremu dnu, ked 22.01. uz mi zacina materska???
Xanti
13.01.10,12:06
takze mam ist na socialku a od dnes sa dobrovolne poistit-iba na nemocenske z najvyšieho vz?? a ukoncit dobrovolne poistenie mozem ku ktoremu dnu, ked 22.01. uz mi zacina materska???
Nepomôže ti z max VZ - zbytočne zaplatíš a materskú aj tak dostaneš len minimálnu.
Na to aby si mohla mať materskú maximálnu bolo potrebné platiť DNP 26 týždnov.

Prihlás sa z minima, získaš tak materskú a tým pádom aj zvýšený RP. A poistenie DNP neukončuj hned ale až po materskej. Počas poberania materskej nemusíš platiť DNP.
LUDKAZH
13.01.10,12:14
a to mi staci 10 dní DNP a budem mat narok na matersku?Ta sa mi potom bude ratať z predchádzajuceho zamestnania? Nebude tam problem ked to vlastne zaplatím až buduci mesiac ked mi už bude bežať materska? kedy možem požiadat o matersku na socialke?Stačí toho 22.01:????dik
Xanti
13.01.10,12:17
a to mi staci 10 dní DNP a budem mat narok na matersku?Ta sa mi potom bude ratať z predchádzajuceho zamestnania? Nie ako VZ pre materskú bude braná suma 319,58 €Nebude tam problem ked to vlastne zaplatím až buduci mesiac ked mi už bude bežať materska? kedy možem požiadat o matersku na socialke?Stačí toho 22.01:????dik
Ano stačí ti presne toľko dní na DNP a budeš mať nárok na materské.
Ak vypíšeš prihlášku a odnesieš si ju na SP. Tak žiadaj aby ti povedali akú sumu máš zaplatiť a hned to vyplať. Po vyplatení budeš mať nárok na materskú.
Podotýkam hneď vyplať resp. najneskôr do dňa kedy požiadaš o materskú.
LUDKAZH
13.01.10,12:25
Tak ja idem na socialku a hned im to tam aj zaplatim.Dufam,že sa to da hned vyplatiť. A potom mi staci pred 22 januarom ist znovu požiadať o materske? Počas materskej nemusím platit DNP??? dik za rady :)
Xanti
13.01.10,12:27
Tak ja idem na socialku a hned im to tam aj zaplatim.Dufam,že sa to da hned vyplatiť. A potom mi staci pred 22 januarom ist znovu požiadať o materske? Počas materskej nemusím platit DNP??? dik za rady :)
No áno,
a počas materskej nemusíš platiť DNP a ked ti skončí materská tak sa potom odhlás aby ti nevznikol nedoplatok.
LUDKAZH
13.01.10,14:45
:) tak už to mám vybavené. Ešte raz Vám pekne dakujem za rady.:)
Xanti
13.01.10,15:07
:) tak už to mám vybavené. Ešte raz Vám pekne dakujem za rady.:)
Šikovná. :)
janka1224
14.01.10,07:18
Dobry den,

ja mam tiez jednu otazku. Od 17.11.2008 doteraz som zamestnaná. 29.1.2010 mám nastúpiť na materskú dovolenku. Za odpracované obdobie mám aj nejakú PN, ovplyvní to nejak výpočet materského? Ako to vlastne je nemám v tom prehlad, pol roka je materské a potom rodičovský príspevok.
Dakujem.