soske
17.09.05,23:39
Vedel by mi niekto poradiť, ako spravne oceňovať valuty-devízy??

Hlavne ma zaujíma akým kurzom, pri úhrade odberateľských Fa vystavených v EUR, kurzom NBS, ich úhradu na Devízový účet alebo do Valutovej pokladne EURo účtujem kurzom NBS a rozdiel je Kurzová strata alebo zisk?
Ked prevádzam Eur z devízového účtu na účet bežný v SK akým kurzom? Môže byť tiez NBS, alebo kurzom komerčnej banky?
Ked prevádzam EUR z valutovej pokladne na Devízový účet EUR , akým kurzom?? NBS??, alebo uz musím postupovat ocenovanim bud FIFO alebo aritmetický priemer???
ˇdakujem vopred.
KEJKA
18.09.05,08:07
Hlavne ma zaujíma akým kurzom, pri úhrade odberateľských Fa vystavených v EUR, ich úhradu na Devízový účet KURZ NBS
alebo do Valutovej pokladne EURo účtujem kurzom NBS KURZ NBS
a rozdiel je Kurzová strata alebo zisk? KURZOVY ROZDIEL

Ked prevádzam Eur z devízového účtu na účet bežný v SK akým kurzom? Môže byť tiez NBS, alebo kurzom komerčnej banky? KOMERCNA BANKA - TAK ABY TI NEVZNIKLI KURZOVE ROZDIELY

Ked prevádzam EUR z valutovej pokladne na Devízový účet EUR , akým kurzom?? NBS??, TU SU POLEMIKY, ALE DALA BY SOM KURZ NBS
alebo uz musím postupovat ocenovanim bud FIFO alebo aritmetický priemer???
ˇdakujem vopred.Pri valutovej pokladni na konci roka ti vyjdú kurzové rozdiely pri prepočte zostatku.
a nakoniec ... už to bolo povedané, prevádza sa koza cez vodu.....bez urážky
ala13
18.09.05,08:42
Pouzi kurz NBS okrem tychto pripadov, ked pouzijes kurz komercnej banky:

- prijatie deviz na devizovy bankovy ucet
- uhrada z devizoveho bankoveho uctu
- nakup valut do valutovej pokladnice v zmenarni alebo banke
- predaj valut banke alebo zmenarni.

Vsetko uctuj cez ucet 261AE a tie zostatky, co ti na nom zostanu preuctuj 261AE/663 (cize kurzovy zisk v pripade aktivneho zostatku 261AE) alebo 563/261AE.
ala13
18.09.05,08:44
Mna zas trapi, kde mam pre uctovny softver zistovat kurzy komercnych bank (kurz NBS si SAP sam stiahne z www.nbs.sk), ak ich tieto neuvadzaju na bankovych vypisoch. Na ich www strankach je to velmi rozne, kazda pouziva iny format zverejnovania tychto udajov.
KEJKA
18.09.05,09:08
Mna zas trapi, kde mam pre uctovny softver zistovat kurzy komercnych bank (kurz NBS si SAP sam stiahne z www.nbs.sk (http://www.nbs.sk/)), ak ich tieto neuvadzaju na bankovych vypisoch. Na ich www strankach je to velmi rozne, kazda pouziva iny format zverejnovania tychto udajov.banky teraz uvádzajú svoj kurz a ked nie kurz tak protihodnotu v Sk ku každej operácii v cudzej mene. Napíš, ktorá banka to tak nerobí, bežné banky určite áno.
KEJKA
18.09.05,09:12
Pouzi kurz NBS okrem tychto pripadov, ked pouzijes kurz komercnej banky:

- prijatie deviz na devizovy bankovy ucet
podľa mňa kurz NBS, ak sa nejedná o hotovstný vklad a teda o valuty

- uhrada z devizoveho bankoveho uctu AK JE UHRADA V DEVIZACH, TAK TREBA KURZ NBS, V TAKOMTO PRíPADE BANKA NEUVADZA PROTIHODNOTU V SK, ALEBO ANO? - NESTRETLA SOM SA S TýM.

- nakup valut do valutovej pokladnice v zmenarni alebo banke TAM JE KOMERCNY KURZ
- predaj valut banke alebo zmenarni. TIEZ KOMERCNY KURZ

.DOVOLíM SI nesúhlasiť s niektorými výnimkami alebo som to mozno pochopila naopak a mala si na mysli tak ako som doplnila tvoj text.
ala13
19.09.05,12:42
Tak prave o tieto tvojich doplnenia ide. Ja som mala na mysli, ze pouzijem kurz komercny (TB nam na vypis neuvedie v akom kurze pripisuje) ak napr. nam pride uhrada za fa v eurach alebo poplatok ked banka strhne. Pretoze strhava okolo 1,09 eura a podla NBS to nie je dohodnutych 79 korun, ale podla komercneho ano. Len sa ten komercny nedostane do SAPu sam, ale este neviem ako ho tam dostanem:(. Na www.tatrabanka.sk sice kurz samozrejme uvadzany je, ale v takej forme, z akej ho zatial neviem pouzit. Napr. kurz NBS je vo formate excelovskom, ktory SAP dobre cita.
Lila
20.09.05,06:15
Prepáčte, ale akosi sú tu prípady, s ktorými nemôžem súhlasiť:

1/ úhrada došlej fa z devízového účtu na iný devízový účet - môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/

2/ príjem devíz na SKK účet - banka mi predsa devízy rovno zamení na slov. koruny jej komerčným kurzom, ide predsa o účet v slov. korunách - čiže tu používam komerčný kurz

3/ prevod alebo výber z devízového účtu do val.pokladne- tu zase používam môj účtovný kurz v akom kurze mám ohodnotený môj devízový účet /váž. aritm.priemer/

4/ vklad do val.pokladne od FO alebo PO, ktorá nieje zmenárňou alebo obchodníkom s devíz. hodnotami - kurz NBS

5/ záloha na služ. cestu zamestnancovi z valut. pokladne- kurz účtovný /
váž. aritm. priemer/

6/ vrátenie časti zálohy od zamestnanca / kurz, za aký som mu zálohu poskytla/

7/ pôžička od FO, PO či na môj devíz.účet alebo ide valuty - kurz NBS

8/ vrátenie pôžičky FO, PO z valut. pokladne alebo z devíz. účtu - tu použijem kurz účtovný . Rozdiel nieje rozdiel kurzový 663 /563/, ale môj finančný
výnos alebo fin. strata 668/ 558/.

9/ Ak Vám platia faktúry vystavené na CM. Príjem týchto devíz na dev. účet alebo v hotovosti do val.pokladne - používate kurz NBS

10/ Ak prevádzate valuty z val.pokl. na dev. účet - kurz účtovný!

Soske, prosím Vás a prečo prevádzate EUR-á z devíz. účtu na účet korunový????????? Veď tu banka používa ten najhorší kurz- kurzový lístok!!!
Veď to je tak stratová operácia. Je predsa lepšie EUR-á zameniť za SKK u obchodníka s devíz. hodnotami, ktorý dáva ešte lepšie kurzy ako hocktorá banka na dealingu. A zamení Vám to bezhotovostne. T.z., spravíte len bezhotovostný prevod zo svojho devíz. účtu na účet tohto obchodníka . A zároveň v tej istej chvíli dostanete na Váš korunový účet slov. koruny kurzom , akým ste sa dohodli.Je to absolútne bezriziková a rýchla operácia.
ala13
20.09.05,07:30
Soske, prosím Vás a prečo prevádzate EUR-á z devíz. účtu na účet korunový????????? Veď tu banka používa ten najhorší kurz- kurzový lístok!!!
Veď to je tak stratová operácia. Nesuhlasim s tym, ze je to najhorsie, horsie je zamienat valuty, cize cudziu menu v hotovosti za koruny v hotovosti v banke ci zmenarni, tam je kurz este nevyhodnejsi. S obchodnikom s devizami som zatial nemala do cinenia a preto sa rada necham poucit, ako to funguje.
Lila
20.09.05,07:57
Súhlasím, že nie je najhorší. Mala som tam dopísať kurzový lístok devízový.
Ale vlastne na tom ani nezáleží, pretože ten kurzový lístok devízový je i tak veľmi zlý oproti kurzu s dealingom banky /s ktorou musíte mať zmluvu o týchto operáciách a je len na banke , či s Vami túto zmluvu spíše a dá Vám o čosi lepšie kurzy, nakoľko sú pre ňu zaujímavé firmy s vysokým obratom devíz /.
Napriek tomu, obchodník s devíz. hodnotami / nie zmenárne- tieto výlučne robia len s hotovosťou/ Vám elegantne zamení akékoľvek množstvo CM. Stačí s ním spísať tzv. Rámcovú zmluvu, ktorá Vás nezaväzuje k tomu, že musíte práve s týmto obchodníkom spolupracovať. Ide len o formality, ktoré podliehajú z hľadiska obchodníka dev. zákonu a zákonu pred legalizáciou príjmov..., pretože tento obchodník spadá pod kontrolu NBS, ktorá mu dala na takéto bezhotovostné obchodovanie licenciu.
A funfuje to telefonicky.
Ak máte podpísanú túto Rámcovú zmluvu / tá kryje rovnako obchodníka i Vás/, zavoláte tomuto obchodníkovi, ktorý Vám ponúkne kurz.
Ak Vám tento kurz bude vyhovovať, spravíte len prevod devíz na jeho dev. účet a zároveň dostanete prevodom slov. koruny na Váš korunový účet.
Keďže ide všetko cez homebank, peniaze máte vyrovnané behom 1-nej hodiny.
Máme skúsenosti, keď my sme s dealingom pracovali a banka nám peniaze z účtu zobrala, ale na protihodnotu sme čakali aj 6 hodín. A riziká tu nehrozia žiadne, pretože s obchodníkom sa dá dohodnúť, že on Vám ako prvý pošle peniaze. Samozrejme, že takto to môže ísť raz- dva razy. Potom je to už o dôvere a vo chvíli, keď si dohodnete obchod, zadávate platby obaja naraz.
Dokonca je možné sa dohodnúť na vyrovnaní tohto obchodu aj na druhý deň.
Toto je len pre tých, ktorý chcú pre firmu ušetriť peniaze.
ZuzanaD
06.10.06,13:16
Prepáčte, ale akosi sú tu prípady, s ktorými nemôžem súhlasiť:

1/ úhrada došlej fa z devízového účtu na iný devízový účet - môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/

2/ príjem devíz na SKK účet - banka mi predsa devízy rovno zamení na slov. koruny jej komerčným kurzom, ide predsa o účet v slov. korunách - čiže tu používam komerčný kurz

3/ prevod alebo výber z devízového účtu do val.pokladne- tu zase používam môj účtovný kurz v akom kurze mám ohodnotený môj devízový účet /váž. aritm.priemer/

4/ vklad do val.pokladne od FO alebo PO, ktorá nieje zmenárňou alebo obchodníkom s devíz. hodnotami - kurz NBS

5/ záloha na služ. cestu zamestnancovi z valut. pokladne- kurz účtovný /
váž. aritm. priemer/

6/ vrátenie časti zálohy od zamestnanca / kurz, za aký som mu zálohu poskytla/

7/ pôžička od FO, PO či na môj devíz.účet alebo ide valuty - kurz NBS

8/ vrátenie pôžičky FO, PO z valut. pokladne alebo z devíz. účtu - tu použijem kurz účtovný . Rozdiel nieje rozdiel kurzový 663 /563/, ale môj finančný
výnos alebo fin. strata 668/ 558/.

9/ Ak Vám platia faktúry vystavené na CM. Príjem týchto devíz na dev. účet alebo v hotovosti do val.pokladne - používate kurz NBS

10/ Ak prevádzate valuty z val.pokl. na dev. účet - kurz účtovný!

Soske, prosím Vás a prečo prevádzate EUR-á z devíz. účtu na účet korunový????????? Veď tu banka používa ten najhorší kurz- kurzový lístok!!!
Veď to je tak stratová operácia. Je predsa lepšie EUR-á zameniť za SKK u obchodníka s devíz. hodnotami, ktorý dáva ešte lepšie kurzy ako hocktorá banka na dealingu. A zamení Vám to bezhotovostne. T.z., spravíte len bezhotovostný prevod zo svojho devíz. účtu na účet tohto obchodníka . A zároveň v tej istej chvíli dostanete na Váš korunový účet slov. koruny kurzom , akým ste sa dohodli.Je to absolútne bezriziková a rýchla operácia.
Veľmi prehľadne poskytnuté informácie. Na bod 1/ a 3/ mám však iný názor.
K bodu 1/ - mal by sa použiť kurz NBS.
K bodu 3/ - mal by sa použiť kurz NBS.
Podľa:
a) §24 odst.2 zákona o účtovníctve 431/02 ....majetok v cudzej mene sa prepočítava kurzom NBS....,
b) §25 odst.š zákona o účtovníctve .....zásoby, cenné papiere, peňažné prostriedky v cudzej mene v pokladni - ocenenie úbytku VAP, FIFO...., ale nehovorí sa o devízach.
mudroš
12.10.06,10:21
Prepáčte, ale akosi sú tu prípady, s ktorými nemôžem súhlasiť:

1/ úhrada došlej fa z devízového účtu na iný devízový účet - môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/

2/ príjem devíz na SKK účet - banka mi predsa devízy rovno zamení na slov. koruny jej komerčným kurzom, ide predsa o účet v slov. korunách - čiže tu používam komerčný kurz

3/ prevod alebo výber z devízového účtu do val.pokladne- tu zase používam môj účtovný kurz v akom kurze mám ohodnotený môj devízový účet /váž. aritm.priemer/

4/ vklad do val.pokladne od FO alebo PO, ktorá nieje zmenárňou alebo obchodníkom s devíz. hodnotami - kurz NBS

5/ záloha na služ. cestu zamestnancovi z valut. pokladne- kurz účtovný /
váž. aritm. priemer/

6/ vrátenie časti zálohy od zamestnanca / kurz, za aký som mu zálohu poskytla/

7/ pôžička od FO, PO či na môj devíz.účet alebo ide valuty - kurz NBS

8/ vrátenie pôžičky FO, PO z valut. pokladne alebo z devíz. účtu - tu použijem kurz účtovný . Rozdiel nieje rozdiel kurzový 663 /563/, ale môj finančný
výnos alebo fin. strata 668/ 558/.

9/ Ak Vám platia faktúry vystavené na CM. Príjem týchto devíz na dev. účet alebo v hotovosti do val.pokladne - používate kurz NBS

10/ Ak prevádzate valuty z val.pokl. na dev. účet - kurz účtovný!

Soske, prosím Vás a prečo prevádzate EUR-á z devíz. účtu na účet korunový????????? Veď tu banka používa ten najhorší kurz- kurzový lístok!!!
Veď to je tak stratová operácia. Je predsa lepšie EUR-á zameniť za SKK u obchodníka s devíz. hodnotami, ktorý dáva ešte lepšie kurzy ako hocktorá banka na dealingu. A zamení Vám to bezhotovostne. T.z., spravíte len bezhotovostný prevod zo svojho devíz. účtu na účet tohto obchodníka . A zároveň v tej istej chvíli dostanete na Váš korunový účet slov. koruny kurzom , akým ste sa dohodli.Je to absolútne bezriziková a rýchla operácia.
Veľmi by ma zaujímalo podľa ktorého platného predpisu možem použiť "môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/".
Podľa zákona o účtovníctve sa musí použiť kurz NBS s výnimkou prípadov:
- kúpe a predaji slovenskej meny za cudziu menu (použije sa kurz, za ktorý sa cudzia mena kúpila alebo predala) - sem patrí aj prevod z devízových účtov na účty v SKK a naopak,
- výdaj valút z valutovej pokladne - tu sa môže použiť kurz NBS alebo FIFO alebo vážený aritmetický priemer.
Iné výnimky, pokiaľ viem, slovenské predpisy nepoznajú. Viem že to robí problémy, ale je to tak. Ak niekto použije vlastnú tvorivosť tak s rizikom pokuty podľa zákona o účtovníctve.
Ak kurzové rozdiely z prepočtu k termínu ku ktorému sa zostavuje UZ nezahrňuje do základu dane, môže dôjsť aj k skresleniu základu dane.

Keby sme boli v ČR, tak by sme si mohli stanoviť kurz, ktorý by sme počas účtovného obdobia používali. Ale sme v SR. Iba ak ste tých pár účtovných jednotiek, ktoré účtujú podľa IAS/IFRS.
Danila
12.10.06,10:48
Veľmi by ma zaujímalo podľa ktorého platného predpisu možem použiť "môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/".
Podľa zákona o účtovníctve sa musí použiť kurz NBS s výnimkou prípadov:
- kúpe a predaji slovenskej meny za cudziu menu (použije sa kurz, za ktorý sa cudzia mena kúpila alebo predala) - sem patrí aj prevod z devízových účtov na účty v SKK a naopak,
- výdaj valút z valutovej pokladne - tu sa môže použiť kurz NBS alebo FIFO alebo vážený aritmetický priemer.
Iné výnimky, pokiaľ viem, slovenské predpisy nepoznajú. Viem že to robí problémy, ale je to tak. Ak niekto použije vlastnú tvorivosť tak s rizikom pokuty podľa zákona o účtovníctve.
Ak kurzové rozdiely z prepočtu k termínu ku ktorému sa zostavuje UZ nezahrňuje do základu dane, môže dôjsť aj k skresleniu základu dane.

Keby sme boli v ČR, tak by sme si mohli stanoviť kurz, ktorý by sme počas účtovného obdobia používali. Ale sme v SR. Iba ak ste tých pár účtovných jednotiek, ktoré účtujú podľa IAS/IFRS.Pri výdaji valút z pokladnice sa tieto prepočítajú kurzom, ktorým boli do pokladnice prijaté. Pritom možno použiť kurz zistený váženým aritmetickým priemerom alebo kurz použitý ako prvý pri prijatí valút do pokladnice sa použije ako prvý pri vydaní valút z pokladnice.
mudroš
13.10.06,10:14
Vo svojej odpovedi som uviedol, že sa pri výdaji valút môže použiť aj FIFO alebo vážený aritmetický priemer (§ 25 ods. 3 zákona o účtovníctve).
Podľa uvedeného dstavca sa v prípade "ak je to v súlade s požiadavkou pravdivého zobrazenia" ..."možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ...".
Možno znamená, že sa používa ocenenie kurzom NBS alebo sa môže použiť aj jeden z uvedených spôsobov.

Ospravedlňujem sa, že som použil FiFO namiesto ""spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku". Zdalo sa mi to dlhé písať a myslel som si, že každý účtovník vie čo je FIFO.
FIFO nemusí znamenať, že výdaj budem oceňovať v cene, za čo som obstaral. Tento postup sa môže použiť aj na zásoby alebo CP. Ja môžem fyzicky vydať zásobu, alebo predať CP, ktorý som nakúpil posledný, ale musím oceniť najstaršou cenou ktorú ešte mám.

Osobne si myslím, že použiť iný spôsob ocenenia úbytku valút, ako kurz NBS je nezmysel, ktorý je dovolený, ale komplikuje zbytočne účtovníctvo.

Napríklad ak vydám z valutovej pokladne zálohu na pracovnú cenu, výdaj valút môžem oceniť kurzom, za ktorý som ich obstaral (ak nemám staršie), ale pohľadávku voči zamestnacovi aj tak musím oceniť kurzom NBS platným v deň vzniku pohľadávky.
Vysvetlí mi niekto, čo som si zjednodušil?