Ociviste
13.01.10,17:27
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak je na fakture uvedene, ze bola uhradena v hotovosti,ale nie je k tomu doklad o uhrade, teda ani prijmovy ani vydavkovy doklad podpisany od prijemcu, staci, aby bolo na fakture uvedene, ze bola uhradena v hotovosti? A teda mozem uhradu zauctovat?
Dakujem za odpoved
luciana1
13.01.10,16:33
Vyžiadaj si ešte raz doklad od príjemcu, alebo nejaké potvrdenie, že od teba prijal úhradu.
Ociviste
13.01.10,16:36
Dakujem za odpoved, ale co ak dana firma zanikla. To ma tiez napadlo, ale chcela by som vediet, ci je aj takato moznost, ak nemam doklad o uhrade.
Dakujem
Lianka
13.01.10,16:44
Mala som podobny pripad, urobila som to tak, ze som povazovala fakturu za uhradenu. Ako kopiu k vydavkovemu dokladu som pripojila kopiu faktury a zvyraznila text, ze bola uhradena v hotovosti. Datum "uhrady" bol dnom vystavenia faktury, ak z dokladu nie je zrejme nieco ine.
IvetaH
13.01.10,16:55
Ja som si tam priložila prehlásenie konateľa, ž faktúru uhradil v hotovosti dňa toho a toho.
Zita5
13.01.10,17:07
Mala som podobny pripad, urobila som to tak, ze som povazovala fakturu za uhradenu. Ako kopiu k vydavkovemu dokladu som pripojila kopiu faktury a zvyraznila text, ze bola uhradena v hotovosti. Datum "uhrady" bol dnom vystavenia faktury, ak z dokladu nie je zrejme nieco ine.


Ja osobne by som taký doklad , bez potvrdenia o úhrade fa nezaúčtovala do VOZD , t.j. bez príjmového pokl.dokladu , alebo podpísaného VPD , že úhradu dodávateľ prevzal . Bohužiaľ.:rolleyes::);) Jedine , že by mi priniesli nejaký doklad , resp. potvrdenie , alebo opis dokladu , že FA bola uhradená .
Lianka
13.01.10,17:11
Ja osobne by som taký doklad , bez potvrdenia o úhrade fa nezaúčtovala do VOZD , t.j. bez príjmového pokl.dokladu , alebo podpísaného VPD , že úhradu dodávateľ prevzal . Bohužiaľ.:rolleyes::);) Jedine , že by mi priniesli nejaký doklad , resp. potvrdenie , alebo opis dokladu , že FA bola uhradená .

Zitka, text na fakture, ze "bola uhradena v hotovosti" nepovazujes za dokaz o tom, ze ozaj bola uhradena? Ten text napisal ten, co fakturu vystavil - prijemca penazi - priznava, ze peniaze prevzal.
Ociviste
13.01.10,17:41
Tiez som toho nazoru ako Lianka, ale radsej som si to chcela overit, aby som nahodou neurobila chybu, kedze nie som az taka dobra v jednoduchom uctovnictve, stale sa este ucim.
Dakujem za odpovede.
Zita5
13.01.10,17:55
Zitka, text na fakture, ze "bola uhradena v hotovosti" nepovazujes za dokaz o tom, ze ozaj bola uhradena? Ten text napisal ten, co fakturu vystavil - prijemca penazi - priznava, ze peniaze prevzal.

Lianka , asi sa nezhodneme , ale aj o tom je porada ...:)
Katarina
13.01.10,18:13
Súhlasím so Zitkou, určite VNZD - chýba doklad, daňová kontrola to neuzná.
koňo
13.01.10,18:26
Ak firma zanikla a nevymáhali úhradu (napr. konkurzný správca alebo likvidátor) tak je naozaj uhradená. Pretože nemáš doklad o úhrade a veriteľ to už nebude vymáhať, pretože neexistuje, musíš to odpísať do výnosov a zdaniť.
Rozalka
13.01.10,19:38
Zitka, text na fakture, ze "bola uhradena v hotovosti" nepovazujes za dokaz o tom, ze ozaj bola uhradena? Ten text napisal ten, co fakturu vystavil - prijemca penazi - priznava, ze peniaze prevzal.

Ak vydal doklad "s úhradou v hotovosti" - mohol dať aj doklad.

Takýto doklad uznávam, že je uhradený len vtedy, ak nahrádza doklad z ERP (fiskálna tlačiareň), ale vtedy je na doklade uvedený daňový kód pokladnice.

Priznáva prevzatie peňazí, ale nepotvrdzuje.
Sú také faktúry (sprostredkovatelia stravovania), že na spodku faktúry je pokladničný doklad - v tom prípade beriem: áno, je tu doklad o úhrade.
vanlenka
13.01.10,20:34
Platí pravidlo čo nepreukážeš pri daň.kontrole to neukecáš. Ak doklad nemáš, neúčtuj to.
Heni
13.01.10,21:42
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak je na fakture uvedene, ze bola uhradena v hotovosti,ale nie je k tomu doklad o uhrade, teda ani prijmovy ani vydavkovy doklad podpisany od prijemcu, staci, aby bolo na fakture uvedene, ze bola uhradena v hotovosti? A teda mozem uhradu zauctovat?
Dakujem za odpoved

a jedná sa o faktúru tuzemskú alebo zo zahraničia?

pretože tiež som mala podobný problém,ale so zahraničnou faktúrou a tu v staršej téme som našla čosi o faktúre bez PPD...
http://www.porada.sk/622332-post35.html
Llívia
03.11.10,07:41
Mám daňový doklad o nákupe materiálu v ČR. Na doklade je uvedený ako odberateľ "Maloobchod" a v texte je uvedené:
Celkem 2.000 CZK
Placeno 2.000 CZK
Vráceno 2.000 CZK
Forma úhrady: hotově 2.000 CZK

Na doklade nie je uvedený DKP (mám taký dojem, že v Čechách ani nemusia používať registračné pokladne) a nie je k nemu žiaden príjmový doklad, resp. akýkoľvek iný doklad preukazujúci úhradu v hotovosti. Môžem na základe tých textov tento doklad považovať za uhradený? (Na slovenských dokladoch som sa už stretla s tým, že to bol doklad "Daňový doklad (faktúra)" a zároveň na ňom bolo napísané, že je to aj "Príjmový doklad", resp. "Potvrdenie o úhrade". Na doklade z ČR je uvedené len "Daňový doklad".)

Ešte doplním: k dokladu je pripevnený "Dodcaí list - Faktura za hotové (daňový doklad)", ale na tomto doklade sú len údaje o množstve a názve materiálu, nie o cene a zaplatenej sume.
paťuška
03.11.10,14:31
Čo v prípade chýbajúceho dokladu o úhrade v podvojnom účtovníctve. Ide o úhradu fa za telefón, ktorú spoločník (už bývalý) uhradil (neviem akým spôsobom), ale v T-mobile nám povedali,že neevidujú žiadnu pohľadávku voči našej spoločnosti t.j. fa je uhradená, ale keďže nemám doklad o úhrade v záväzkoch mi svieti ako neuhradená. Ako sa jej "zbaviť"?
adi11
03.11.10,14:50
Čo v prípade chýbajúceho dokladu o úhrade v podvojnom účtovníctve. Ide o úhradu fa za telefón, ktorú spoločník (už bývalý) uhradil (neviem akým spôsobom), ale v T-mobile nám povedali,že neevidujú žiadnu pohľadávku voči našej spoločnosti t.j. fa je uhradená, ale keďže nemám doklad o úhrade v záväzkoch mi svieti ako neuhradená. Ako sa jej "zbaviť"?
vyžiadajte od T-mobile kopiu tej úhrady, na bankovom výpise bude dátum úhrady a aj číslo účtu, z ktorého to bolo zaplatené
paťuška
03.11.10,17:04
Skúsim ísť tam zajtra, lebo s bývalým spoločníkom nie je žiadna možná komunikácia a aj keď nejaký doklad o úhrade má, nedá nám ho.
Ďakujem za radu.
Llívia
03.11.10,17:46
Paťuška, držím palce, aby si to vybavila na prvý pokus. :)Tiež som raz zháňala doklady o úhrade a bol z toho telefonický a behací maratón - najskôr zistiť, kedy a hlavne KDE to bolo uhradené, a potom bežať len a len na tú pobočku, ktorá úhradu prijala, lebo aj keď je firma označená logom T-mobilu, tak jej vlastníkom je niekto iný, kto len v mene T-mobilu vyberá úhrady.
paťuška
13.12.10,19:19
No toť moja skúsenosť, v T-mobile som strávila asi hodinu a nakoniec sme museli aj tak spísať žiadosť doma, avšak prešiel takmer mesiac odvtedy a nič... Už ma to nebaví. Mám pocit, že na obchodných miestach sa snažia predať čo najviac produktov, ale o službách a prípadných riešeniach problémov nemajú ani šajnu a trvá im to neskutočne dlho.
Llívia
13.12.10,20:30
Paťuška, to musíš byť ako ženská, keď sa chce vydať - uháňať a uháňať, až splnia to, o čo si ich žiadala :D.
Nerobím si z teba srandu, sama som si to vyskúšala, aj keď u mňa viac času zabrali telefonáty ako samotné osobné vybavenie.
Držím palce ešte silnejšie,, nech sa rýchlo dostaneš k papierom.
paťuška
30.12.10,12:39
No dočkala som sa, za túto "službu" chcú 4 eurá. Nuž čo, ak chcem doklad, musím zaplatiť. Uvidím čo na to povie konateľ, snáď ma nepošle do čerta. Ale trvalo im to takmer 2 mesiace - sila...
verkaz
30.12.10,12:56
Aj keď firma zanikla nemá likvidátora ? Likvidátor by ti mohol dať doklad o prevzatí financií. Skús sa spojiť aj s bývalým vlastníkom firmy, nech ti príjmový doklad dodatočne potvrdí. Je to lepšie ako viesť faktúru ako pohľadávku.
KatarinaNR
22.10.12,13:04
chcela by som poprosiť o radu,
konateľ uhradil phm z účtu, zistila som to z výpisu z banky ale chýba mi blok z pokladne o zaplatení, ako toto zaúčtovať? (dph si zrejme nemôžem uplatniť)
ďakujem
Zita5
22.10.12,13:10
chcela by som poprosiť o radu,
konateľ uhradil phm z účtu, zistila som to z výpisu z banky ale chýba mi blok z pokladne o zaplatení, ako toto zaúčtovať? (dph si zrejme nemôžem uplatniť)
ďakujem

§51 odst.1 písma.) a ost. hovorí kedy a za akých podmienok máme uplatniť právo odpočítať daň . Musíš mať doklad, ak nemáš tak by som to posúdila , ako súkromná platba . DPH nemáš na základe čoho odpočítať .
KatarinaNR
22.10.12,13:11
Zitka a ako túto súkromnú platbu zaúčtovať?
Zita5
22.10.12,13:14
babi2
22.10.12,13:26
chcela by som poprosiť o radu,
konateľ uhradil phm z účtu, zistila som to z výpisu z banky ale chýba mi blok z pokladne o zaplatení, ako toto zaúčtovať? (dph si zrejme nemôžem uplatniť)
ďakujem
Nedá sa zavolať na ČS a poprosiť ich o fotokópiu ?
Paula
22.10.12,13:36
S tým nech sa potrápi pán konateľ :)