zuzka d
13.01.10,16:42
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Môže vôbec tak dlho pracovať v zahraničí na slovenský ŽL?
2. Musí podať DP v Nemecku? Podľa mňa áno, stala sa daňovým rezidentom Nemecka, pretože jej zdroj príjmov je v Nemecku a presiahol 183 dní v roku, potom v SR podá DP z celosvetových príjmov. Ale čo s tým slovenským ŽL.
Tam je miesto výkonu práce v SR. Teoreticky by sa to dalo posudzovať ako zahraničná pracovná cesta aj s diétami, ale mne sa to nezdá.
3. Ide tu o prácu vykonávanú v zahraničí, alebo o zahraničnú pracovnú cestu?
Pomôžte mi prosím z toho vykorčuľovať.
Anik
07.02.10,08:38
Mám veľmi obdobnú prosbu
chcem sa opýtať Sl.živnosť - opatrovateľka v Nemecku - Fa za svoju prácu vystavuje Slovenskej agentúre - čo si môže dať do nákladov ? - diety ???? cestu ???? , alebo len 40 %. a tiež ma samozrejme zaujímajú odpovede na horeuvedené otázky od Zuzky d
Za pomoc ďakujem
mysimis
07.02.10,09:26
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Môže vôbec tak dlho pracovať v zahraničí na slovenský ŽL?
2. Musí podať DP v Nemecku? Podľa mňa áno, stala sa daňovým rezidentom Nemecka, pretože jej zdroj príjmov je v Nemecku a presiahol 183 dní v roku, potom v SR podá DP z celosvetových príjmov. Ale čo s tým slovenským ŽL.
Tam je miesto výkonu práce v SR. Teoreticky by sa to dalo posudzovať ako zahraničná pracovná cesta aj s diétami, ale mne sa to nezdá.
3. Ide tu o prácu vykonávanú v zahraničí, alebo o zahraničnú pracovnú cestu?
Pomôžte mi prosím z toho vykorčuľovať.

V prvom rade by bolo potrebné vyhodnotiť o akú zmluvu sa jedná so slovenskou firmou a jednoznačne určiť rezidenciu: kuk sem: http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
mysimis
07.02.10,09:27
Mám veľmi obdobnú prosbu
chcem sa opýtať Sl.živnosť - opatrovateľka v Nemecku - Fa za svoju prácu vystavuje Slovenskej agentúre - čo si môže dať do nákladov ? - diety ???? cestu ???? , alebo len 40 %. a tiež ma samozrejme zaujímajú odpovede na horeuvedené otázky od Zuzky d
Za pomoc ďakujem

Pri mojich skúsenostiach jednoznačne je výhodnejšie pri opatrovateľkách použiť 40% paušálnych nákladov.
luko1
13.02.10,05:58
Mám veľmi obdobnú prosbu
chcem sa opýtať Sl.živnosť - opatrovateľka v Nemecku - Fa za svoju prácu vystavuje Slovenskej agentúre - čo si môže dať do nákladov ? - diety ???? cestu ???? , alebo len 40 %. a tiež ma samozrejme zaujímajú odpovede na horeuvedené otázky od Zuzky d
Za pomoc ďakujem


som opatrovateľka v nemecku na slovenský živnostenský list, vystavujem faktúry na osobu v nemecku, ktorú opatrujem, môžem si urobiť cestovný príkaz, v ktorom by som si uplatnila diety v nemecku počas celej doby opatrovania a ešte k tomu 5% vreckové? Ak by to bolo možné, pre mňa je to výhodnejšie ako tých 40%.
ďakujem.
Laco-monter
13.02.10,06:42
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.


Idealnejšia situacia snáď ani nemože nastať.:rolleyes:

Ak fakturuje slovenskej firme,potom prečo si chce nasilu komplikovať situaciu ?

NEROZUMIEM.
luko1
13.02.10,10:37
Prosím poraďte.
som opatrovateľka v nemecku na slovenský živnostenský list, vystavujem faktúry na osobu v nemecku, ktorú opatrujem, môžem si urobiť cestovný príkaz, v ktorom by som si uplatnila diety v nemecku počas celej doby opatrovania a ešte k tomu 5% vreckové? a daň si to do nákladov? Ak by to bolo možné? pre mňa je to výhodnejšie ako tých 40%.
ďakujem.
mysimis
13.02.10,17:06
Prosím poraďte.
som opatrovateľka v nemecku na slovenský živnostenský list, vystavujem faktúry na osobu v nemecku, ktorú opatrujem, môžem si urobiť cestovný príkaz, v ktorom by som si uplatnila diety v nemecku počas celej doby opatrovania a ešte k tomu 5% vreckové? a daň si to do nákladov? Ak by to bolo možné? pre mňa je to výhodnejšie ako tých 40%.
ďakujem.

Príjmy z Nemecka sú vyňaté zo zdanenia, čiže nie je potrebné robíť cestovné príkazy, ale stačí priznať príjmy - k nim 40% výdavky, vyčísliť základ dane a následne tieto príjmy vyňať zo zdanenia.
janko7
14.03.10,08:38
ahoj. nehnevaj sa, mozes mi to vzsvetlit blizsie?
Anik
14.03.10,08:50
ide o to že vyňatie znamená, že nie si povinná-ý zaplatiť daň na slovensku to znamená, že nepotrebuješ sa trápiť a účtovať náklady k príjmom, ale dáš si paušálne výdavky 40 % spolu s výdavkami za odvody = to sú tvoje výdavky k príjmom .
mysimis
14.03.10,09:29
ahoj. nehnevaj sa, mozes mi to vzsvetlit blizsie?

Vyňatie príjmov zo zdanenia sa robí na r. 79 daňového priznania typ B.
tikka
26.11.10,21:53
prepac, tiez by ma to zaujimalo a tak trochu som sa stratila...

Napisal si:

Príjmy z Nemecka sú vyňaté zo zdanenia, čiže nie je potrebné robíť cestovné príkazy, ale stačí priznať príjmy - k nim 40% výdavky, vyčísliť základ dane a následne tieto príjmy vyňať zo zdanenia.

a zaroveň:


ide o to že vyňatie znamená, že nie si povinná-ý zaplatiť daň na slovensku to znamená, že nepotrebuješ sa trápiť a účtovať náklady k príjmom, ale dáš si paušálne výdavky 40 % spolu s výdavkami za odvody = to sú tvoje výdavky k príjmom .

Teda moja otazka /za predpokladu, ze mam prijmy len ako opatrovatelka, ktora robila na slov.zivnost v Nemecku/:
1) danove priznanie v Nemecku (z prijmov v Nemecku zaplatim dan v Nemecku? odpocet vydavkov sa riadi nemeckymi zakonmi? takze je dolezite, ake vydavky si mozem uplatnit tam?)

2) danove priznanie na Slovensku (prijmy z Nemecka su vynate zo zdanenia. tieto prijmy staci priznat, ale ak som z nich zaplatila dan v Nemecku, tak ich len vyjmem a nepotrebujem z nich odpocitavat vydavky? lebo ak ano, tak uz tomu vobec nechapem.. :( ))

D. za odpoved
Timka1
09.02.12,14:04
opatrovateľka - starobná dôchodkyňa, pracujúca na slovenskú živnosť v Nemecku má príjmy 5 776,0 eur, dane neplatí v Nemecku ...... uplatním jej 40% paušálne výdaje, môžem tieto príjmy vyňať a nebude platiť žiadnu daň na Slovensku aj napriek tomu, že neplatí dane v Nemecku? alebo je povinná zaplatiť daň na Slovensku? ďakujem
Indeed
09.02.12,14:07
Potrebujem poradiť. Opatrovateľka pracuje v Nemecku od 01.06.2009 až doposiaľ na slovenský živnostenský list (miesto výkonu je adresa jej bydliska v SR). Odmeny fakturuje slovenskej firme, ktorá má kontrakt s nemeckou firmou.
1. Môže vôbec tak dlho pracovať v zahraničí na slovenský ŽL?
2. Musí podať DP v Nemecku? Podľa mňa áno, stala sa daňovým rezidentom Nemecka, pretože jej zdroj príjmov je v Nemecku a presiahol 183 dní v roku, potom v SR podá DP z celosvetových príjmov. Ale čo s tým slovenským ŽL.
Tam je miesto výkonu práce v SR. Teoreticky by sa to dalo posudzovať ako zahraničná pracovná cesta aj s diétami, ale mne sa to nezdá.
3. Ide tu o prácu vykonávanú v zahraničí, alebo o zahraničnú pracovnú cestu?
Pomôžte mi prosím z toho vykorčuľovať.

Načo to komplikujete ?

Podá DP na Slovensku a hotovo.

DU aj tak nezisťuje kto je kde akým rezidentom.

Hlavne aby nevyčnieval z davu.

Tým myslím, že malokedy DU preveruje živnostníka s obratom do 15 000 eur.
katkap17
14.02.12,14:25
Ahojte , chcela by som sa spýtať na daňové priznanie B opatrovateľky v Rakúsku, či sa dáva na riadok 87 príjem zo zahraničia celková suma príjmov alebo základ dane teda príjmy mínus 40% výdavky
Ďakujem
katkap17
14.02.12,15:46
Ahojte , chcela by som sa spýtať na daňové priznanie B opatrovateľky v Rakúsku, či sa dáva na riadok 87 príjem zo zahraničia celková suma príjmov alebo základ dane teda príjmy mínus 40% výdavky
Ďakujem

Nikto nevie poradiť?
katkap17
22.02.12,08:51
Nikto nevie poradiť?

poradíte? Ďakujem
Anik
22.02.12,19:31
úhrn vyňatých príjmov - základov dane = príjem - 40% výdavky
Anik
03.03.12,18:43
aké SK NACE vypisujete pri Rakúskej opatrovateľskej živnosti 96 09 0 - ostatné osobné služby i.n
Miichaela
13.03.12,11:40
Zdravím, pani má slovenský ŽL, pracuje ako opatrovateľka v Nemecku. Od opatrovanej osoby dostáva mesačne faktúry za služby osobnej starostlivosti - ona žiadne nevystavuje - to je správne ? A platí si mesačne odvody do ZP a SP. Robí si DP typ B ? Platí dane ?
Miichaela
13.03.12,11:41
Ešte doplním, príjem za rok mala 12420 € a zaplatené odvody vo výške 1052,01 € (neuhradila všetko ako mala)
uctokrajan
13.03.12,19:25
Ak je opatrovaletka na rakusky ziv, list, priznava len vynatie prijmov?
Miichaela
14.03.12,07:47
Opatrovateľka má slovenský ŽL.
uctokrajan
14.03.12,12:20
Má len rakusky.