abel
18.09.05,12:22
Prijali sme zamestnanca na DoVP - vymalovanie prevadzkovych priestorov. V dohode ma uvedene, ze pracu vykona osobne za pomoci rod. prislusnikov- 2 synov. Treba do soc. poistovne na urazove poistenie prihlasit aj tychto synov alebo len otca - dohodara. Ved so synmi ziadna dohoda uzavreta nie je. Ale co ak sa im pri vykone prace stane nejaky uraz?
Paula
18.09.05,11:20
Prijali sme zamestnanca na DoVP - vymalovanie prevadzkovych priestorov. V dohode ma uvedene, ze pracu vykona osobne za pomoci rod. prislusnikov- 2 synov. Treba do soc. poistovne na urazove poistenie prihlasit aj tychto synov alebo len otca - dohodara. Ved so synmi ziadna dohoda uzavreta nie je. Ale co ak sa im pri vykone prace stane nejaky uraz?Nemám taký prípad, môže sa však vyskytnúť a budem rada, keď poradí niekto s čerstvou skúsenosťou.
STRELEC
18.09.05,11:33
Do SP by som prihlásil len otca. S ním mám uzatvorenú DVP a nie s jeho rodinnými príslušníkmi. Mená a nacionálie týchto príslušníkov, ktorí sa možno budú podielať na práci, by som uviedol v zmluve. Keďže ide o taký okrajový, zriedkavý prípad - som zvedavý, či niekto má s tým skúsenosť.
brm
18.09.05,12:20
ja by som prihlásila len fotra...údaje ďalších účastníkov by hádam boli dôležité pre vetrov čí víchrov...skrátka pre kontrolu...hm, mohol by niekto hodiť skúsenosť...je to podľa mňa dobrý ofuk na viac ľudí bez prihlasovania...celkom sa mi to páči
KEJKA
18.09.05,12:33
sledovala som túto tému, nevedela som odpoved, tak som nereagovala. No ale tiež sa pripájam k zvedavcom. Berte to ako podporu tejto otázky. Ja by som sa bála dať na papier rodinných príslušníkov, ale možno sa takto zlegalizuje ich pobyt na pracovisku. A odmena bude len jedna. Teda aj odvody, i ked by to malo byť len úrazové poistenie.
Zita4
18.09.05,13:20
Nemyslím si, že by to pri prípadnej kontrole obstálo. V § 226 ZP sú presne určené podmienky dohody o vykonaní práce. Nič som tam nenašla o tom, že prácu môže vykonávať aj niekto iný, s kým nie je spísaná dohoda.
Paula
18.09.05,13:24
Na niektorých tlačivách je možnosť práve dopísať, za koho pomoci sa bude práca vykonávať. Alebo sú to už neplatné tlačivá.
KEJKA
18.09.05,14:10
Na niektorých tlačivách je možnosť práve dopísať, za koho pomoci sa bude práca vykonávať. Alebo sú to už neplatné tlačivá.musia to byť platné tlačivá, tlačí ich neustále aktualizovaný softvér.
durisovad
18.09.05,14:14
Ja by som neriskovala a uzatvorila by som dohodu aj s "pomocnikmi". Pochopitelne, odmenu by som podelila podla dispozicii hlavneho vykonavatela prace. Vsetkych by som prihlasila, odviedla urazove poistenie a dan.
Naďa
18.09.05,14:19
Je to trošku komplikovanejšie riešenie, ale ak zohľadním Murfiho zákony, mám zaplatené úrazové poistenie, všetko je z mojej strany OK. Ja by som sa priklonila k tomuto riešeniu.
durisovad
18.09.05,14:32
Cert nespi a moze sa stat vselico, napriklad uraz - a co potom?
ALDA
18.09.05,18:29
Ano dohodárovi môžu pomáhať členovia rodiny!
durisovad
18.09.05,20:05
A dohodar potom zaplati regres za pripadny uraz clenov svojej rodiny?
adam
14.10.05,06:07
Chcela by som aktualizovať túto tému, nemá niekto viac skúseností? Alda, prosímŤa, Tvoje vyjadrenie ma zaujíma, Ak na DOVP mám ženu na umývanie okien, odhádzanie snehu a pod., napíšem za pomoci rod. príslušníkov, napr. dcéra, manžel.....? Dávnejšie sa to tak robilo, ale to neboli tieto ofukové kontroly typu "Vietor".......
Pekný deň.....:)
Luba2
14.10.05,06:54
Zákonník práce o rodinných príslušníkoch nehovorí, sú len v tlačivách a ja osobne by som to neriskovala a na činnosti, pri ktorých môžu prísť k úrazu, resp. byť veľmi ľahko skontrolovaní nejakou št.inštitúciou by som ich určite nepísala, jedine ak všetkých aj s nahlásením do sociálky.

Ako rodinných príslušníkov by som ich využila max. pri nejakých domácich prácach - lepenie obálok, navliekanie koráliek....kde by nemali prísť k úrazu.
Evanka
14.10.05,07:38
Zákonník práce o rodinných príslušníkoch nehovorí, sú len v tlačivách a ja osobne by som to neriskovala a na činnosti, pri ktorých môžu prísť k úrazu, resp. byť veľmi ľahko skontrolovaní nejakou št.inštitúciou by som ich určite nepísala, jedine ak všetkých aj s nahlásením do sociálky.

Ako rodinných príslušníkov by som ich využila max. pri nejakých domácich prácach - lepenie obálok, navliekanie koráliek....kde by nemali prísť k úrazu.Ja by som ich nahlásila. Budú vypomáhať otcovi so súhlasom zamestnávateľa a budú mať nulový príjem, preto aj nulový odvod na úrazové poistenie.