renataj
13.01.10,18:47
Dobrý večer.
Potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania.Notárka,ktorá má konanie na starosti,žiada zaplatenie 2% + DPH z trhovej ceny nehnuteľnosti/2-izbový byt /.Potrebovala by som súrne poradiť,či má vôbec nárok pýtať si 2% a ešte aj DPH. Notárka si sama určila cenu bytu 40 000 €.Celý postup notárky sa mi nepozdáva,hlavne to DPH a odkiaľ vôbec nabrala tú cenu bytu.Ešte podľa nej budem musieť zaplatiť 0,5% -poplatok v ceninách na súde.Nechce sa mi veriť,že je to v súlade so zákonom!!
Za odpovede vopred ďakujem
Xanti
13.01.10,20:52
Dobrý večer.
Potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania.Notárka,ktorá má konanie na starosti,žiada zaplatenie 2% + DPH z trhovej ceny nehnuteľnosti/2-izbový byt /.Potrebovala by som súrne poradiť,či má vôbec nárok pýtať si 2% a ešte aj DPH. Notárka si sama určila cenu bytu 40 000 €.Celý postup notárky sa mi nepozdáva,hlavne to DPH a odkiaľ vôbec nabrala tú cenu bytu.Ešte podľa nej budem musieť zaplatiť 0,5% -poplatok v ceninách na súde.Nechce sa mi veriť,že je to v súlade so zákonom!!
Za odpovede vopred ďakujem
Ak je notárka platcom DPH tak prečo nie.
A súdne poplatky sú stanovené Vyhláškou ministerstva spravodlivosti,
http://www.notar.sk/dotnetnuke/Legislat%C3%ADva/BVykon%C3%A1vaciepredpisy/Vyhl%C3%A1%C5%A1kaoodmen%C3%A1chan%C3%A1hrad%C3%A1 chnot%C3%A1rov/tabid/166/Default.aspx tam v §12 nájdeš výšku súdnych poplatkov ako sa vyrátava.


Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.
A čo sa týka ocenenia bytu notárkou, tak brala zrejme cenu z inzerátov za koľko ludia predávajú v okolí. Samozrejme môžeš nesúhlasiť, môžeš požiadať súdneho znalca aby Ti vypracoval súdnoznalecký posudok a určil cenu nehnuteľnosti. Ale aj toho treba zaplatiť.
renataj
14.01.10,10:35
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď
Ice dive
14.01.10,10:57
Odporúčam v žiadnom prípade nesúhlasiť s cenou bytu, ktorú navrhla notárka nakoľko v byte nebola nevidela ho a v podstate ocenila byt na zaklade "pohľadu" z okna... pardón z inzerátov... ktoré neodrážajú skutkový stav, nakoľko nepozná ani stav bytov, ktoré brala za bernú mincu....
Chce zvýšiť svoju odmenu...
Ak sa vedia dedičia dohodnúť t.j. nepotrebujete znalca na vypracovanie posudku môžete sa na cene bytu s notárkou dohodnúť, že to čo hovorí nie je hodnota bytu nakoľko nepozná skutkový stav.... môžte argumentovať napríklad takto dobre cena bytu je podľa nej 40 000 €, ale v byte sú pôvodné 40 ročné okná za hranicou životnosti, v byte je ešte pôvodná kúpeľna od kolaudácie čo už má tiež 40 rokov... kuchynská linka už ani nehovorím... takže cena bytu je podľa Vás 20 000 € a aj to nemáte šancu predať... a trvajte na svojom, že ak chce môže si spraviť posudok na svoje náklady, nakoľko vy si vytvorenie posudku nemôžte dovoliť a ani ho ako dedičia nepotrebujete... (a pochybujem, že notárka si takto bude chcieť znížiť svoju odmenu cenou posudku i keď je posudok pasívum dedičstva - veľmi Vám to hodnotu dedičstva/ notárkinú odmenu nezníži...)
renataj
19.01.10,06:03
Ďakujem za odpoveď - pomohla.Nakoniec notárka uznala,že cena bytu je omnoho nižšia a už to máme celé doriešené.
karol zapletal
10.02.10,16:32
Dobry večer chcel by som Vás o radu. Mam spoločne so sestrou 3 izb. byt v dedičskom konaní a neviem si ani predstaviť koľko budeme platiť poplatky, pretože sme sa dohodli, že byt si ponechá sestra a mne vyplatí čiastku, ktorú sme sa spoločne dohodli, takže neviem či nebudeme platiť aj poplatky z penazí čo mi vyplatí sestra atd. Veľmi pekne dakujem za radu.
sarasara
10.02.10,19:48
Platiť budete z hodnoty majetku, ktorý sa prejednáva pri dedičstve.
karol zapletal
10.02.10,19:59
Dakujem za odpoved ale neviete mi poradiť alebo vlastne informovať koľko vlastne alebo ako by som si to mohol vypočítať aspoň približne? dakujem
Xanti
10.02.10,20:14
Dakujem za odpoved ale neviete mi poradiť alebo vlastne informovať koľko vlastne alebo ako by som si to mohol vypočítať aspoň približne? dakujem
Skús si to pozrieť tu
http://www.porada.sk/771168-post4.html
resp.
http://hn.hnonline.sk/c1-22317960-

sú tam síce ešte Sk, ale približne si to vieš vyrátať.
Xanti
10.02.10,20:17
Dakujem za odpoved ale neviete mi poradiť alebo vlastne informovať koľko vlastne alebo ako by som si to mohol vypočítať aspoň približne? dakujem
A ináč som si uvedomila, že hned prvý je môj príspevok o výške poplatkov z ktorých si to vieš vyrátať http://www.porada.sk/1255948-post2.html pre zopakovanie.
karol zapletal
10.02.10,20:18
dakujem pekne