Naďa
18.09.05,13:02
Slovenská firma dostáva tovar z Poľska. Poliakova fa je v EUR, zúčtovaná v Sk. Slovák uhrádza ZLoté, zúčtovavajú sa SK. Namiesto toho, aby sa dohodli, v čom budú faktúry a v čom budú platby, narobili mi chaos, pretože ako zúčtujem vyrovnanie EUR a Zlotých?
Čiže: mala by som si prepočítať faktúry nielen v EUR, ale aj v PLN a potom zúčtujem úhradu v PLN a cenový rozdiel budem mať oproti fa vypočítanej v PLN.

Otázka: faktúru budem prepočítavať na ZLote tak, že Eur x kurz = SK a z tejto sumy vypočítam spätne Zloté?

Nič jednoduchšie nie je?

Naši podnikatelia si veľa vecí predstavujú ako Hurvínek válku.
KEJKA
18.09.05,12:30
su dve možnosti
1. lahšia - Slovák zaplatil zloté, ale je na doklade o uhrade poznačené, že faktúra je vyrovnaná, t.j. ide o ekvivalent EUR plnej čiastky. Potom by som túto skutočnosť vyznačila na doklade, zaúčtovala úhradu v EUR a Sk, rozdiel je kurzový zisk/strata. Skrátka tie zloté by boli akoby mimo účtovníctva - i ked to nie je presné. Vyjadrujem sa len k faktúre.
2. ťažšia - nevieš, či ide o úhradu celej sumy. EUR bolo prepočítané kurzom NBS, v ten deň teba zistiť aj kurz PLN a pomocne na DF uviesť aj túto sumu. Potom úhrada zlotých (PLN) sa bude aj čiastkovo dať vyjadriť v EUR a účtovať ako čiastková úhrada.

Uvedomujem si, že píšem asi komplikovane, ospravedlňujem sa.
Naďa
18.09.05,14:14
Môj "múdry" konateľ prehnal platbu cez banku a aby som to nemala veľmi jednoduché, uhradil sumu, ktorú vedel zohnať a ja si mám priradiť úhradu k faktúram, ktoré týmto uhradil.

Ozaj, čo by som robila, keby som neriešila takýto problém?
Naďa
18.09.05,14:16
Lidka, ak som dobre pochopila tak:

1. na faktúre urobiť prepočet EUR na SK
2. SK zmeniť na PLN podľa platného kurzu - a takto zaúčtovať aj faktúru
3. potom zúčtovať úhradu v PLN už nebude problém
KEJKA
18.09.05,14:19
Môj "múdry" konateľ prehnal platbu cez banku a aby som to nemala veľmi jednoduché, uhradil sumu, ktorú vedel zohnať a ja si mám priradiť úhradu k faktúram, ktoré týmto uhradil.

Ozaj, čo by som robila, keby som neriešila takýto problém?takže tých faktúr je viac. Takže platí bod 2 mojej predchádzajúcej odpovede, evidenčne si poznačíš PLN na všetkýc DF, ktoré on uhradil podľa príkaz do banky - sú tam VS. No a postupne popriradujes sumy k DF tak aby sa vyrovnali všetky, prípadne na jednej zostane nedoplatok. Ak sa dá s poliakom komunikovať, alebo aspoň konateľovi by som dala výpis zúčtovaných DF na Poliaka k odsúhlaseniu. Mal by to podpísať Poliak, aby ste mali rovnakú evidenciu.
KEJKA
18.09.05,14:24
Lidka, ak som dobre pochopila tak:

1. na faktúre urobiť prepočet EUR na SK
2. SK zmeniť na PLN podľa platného kurzu - a takto zaúčtovať aj faktúru
3. potom zúčtovať úhradu v PLN už nebude problémáno, myslím, že si pochopila. Len zdôraznim, že ide o evidenčný prepočet - nemeníš nič v účtovníctve. Bod 1 tam musí už byť zo zaúčtovania (predkontácie sú povinne)
bod 2 - platný kurz = kurz platný v deň pôvodného prepočtu (ako bod1)
bod 3. áno, môže byť, lenže vypáruje ti Df v EUR, ak mu dáš platbu v PLN? Niektoré SW to dokážu, v niektorých to musíš odkliknúť ručne.
To si už rozhodni sama.
Naďa
18.09.05,17:15
Veď práve. Softwér ma nepustí. Boli tam eruá a on chce eurá. Môj konateľ sa snaží riešiť problém asi takto: hodnota faktúr pre Poliaka je cca 500 tis. Sk. On uradil cca 150 tis. Sk. No a ja si to mám zúčtovať.
KEJKA
18.09.05,17:27
takže si prečítaj ešte raz tie odpovede - možnosti.
Ja som práve formulovala radu tak, aby si zadávala EURa do SW. Tie PLN vybavíš zápisom na DF. Budeš tam mať sumu

originál EUR-svoje SK zo zaúčtovania-hodnot DF v PLN-úhrada PLN-úhrada EUR

poslednú sumu v tom riadku vyššie zadáš ako úhradu-čiastočnú úhradu DF.
Predpokladám, že úhradu zadanú v EUR Ti už SW preráta na Sk kurzom v deň úhrady.. no a dalej to už vieš. Na bankový výpis si k PLN zapíšeš protihodnotu v EUR kurzom NBS v deň úhrady.
No a celé by som to hodila na papier a nechala potvrdiť Poliakom.
Naďa
18.09.05,19:05
Lidka, ďakujem za odpovede.

Náš život účtovníkov by bol veľmi nudný, keby sme nemali takéto "rébusy"
Ešteže máme konateľov, ktorí sa o nás postarajú. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif